Parker Adjustable Safety Razor
Merhaba komşularım herkese iyi bayramlar öncelikle, ben bu alet ve progress arasında çok gittim geldim ancak progressin şu sapının görüntüsünü bir türlü sevemedim nedense hep teneke görüntüsü gibi geliyor bana, bu sebeple uzun sap, ayar mekanizması, ağırlığı nedeni ile tercihimi varianttan yana kullandım. Henüz 2 kere kullandım ancak çok beğendim çok yumuşak ve güzel bir tıraşı var. Tok ve ağır bir tıraş aleti, ayar mekanizması sorunsuz, malzeme ve işçilik iyi, tabi bir mühle değil ama ben aleti sevdim. En fazla 3. kademede kullandım, 1. kademe çok mild geldi. Tıraş esnasında favori düzeltme, burun altı vs. kademe değiştirerek jileti görerek bu kısımları kesmek kolaylık sağlıyor. Blade gap konusunda BB forumda bir bilgi vardı inç olarak yazmışlar 1. kademe 0.73 mm denk geliyor ve her kademede 17 mm artıyor ama bana pek doğru gelmedi. R89 0.76 mm iken bunun 0.73 olduğunu düşünmüyorum çok milddi 1. kademe. Parkerdan bilgi istemek lazım bu konuda. Fark ettiğim bir durum 7. kademeye kadar ayarlanabilir olduğu, açmak için çevirdiğimde ilk turda 5. seviye getirdikten sonra 2. turda 2. kademeye geldiğinde hala dişlerin sağlam bir şekilde tuttuğunu gördüm. 2. tur 2. kademeden sonra boşa çıkmaya ve sallanmaya başlıyor. Yakın zaman @starex komşum variant ve merkür karşılaştırması yapmasını bekliyoruz Smile
(11/08/2019, Saat: 20:20)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba komşularım herkese iyi bayramlar öncelikle, ben bu alet ve progress arasında çok gittim geldim ancak progressin şu sapının görüntüsünü bir türlü sevemedim nedense hep teneke görüntüsü gibi geliyor bana, bu sebeple uzun sap, ayar mekanizması, ağırlığı nedeni ile tercihimi varianttan yana kullandım. Henüz 2 kere kullandım ancak çok beğendim çok yumuşak ve güzel bir tıraşı var. Tok ve ağır bir tıraş aleti, ayar mekanizması sorunsuz, malzeme ve işçilik iyi, tabi bir mühle değil ama ben aleti sevdim. En fazla 3. kademede kullandım, 1. kademe çok mild geldi. Tıraş esnasında favori düzeltme, burun altı vs. kademe değiştirerek jileti görerek bu kısımları kesmek kolaylık sağlıyor. Blade gap konusunda BB forumda bir bilgi vardı inç olarak yazmışlar 1. kademe 0.73 mm denk geliyor ve her kademede 17 mm artıyor ama bana pek doğru gelmedi. R89 0.76 mm iken bunun 0.73 olduğunu düşünmüyorum çok milddi 1. kademe. Parkerdan bilgi istemek lazım bu konuda.  Fark ettiğim bir durum 7. kademeye kadar ayarlanabilir olduğu, açmak için çevirdiğimde ilk turda 5. seviye getirdikten sonra 2. turda 2. kademeye geldiğinde hala dişlerin sağlam bir şekilde tuttuğunu gördüm. 2. tur 2. kademeden sonra boşa çıkmaya ve sallanmaya başlıyor. Yakın zaman @starex komşum variant ve merkür karşılaştırması yapmasını bekliyoruz Smile

Jilet acikliklariyla agresiflik her alette farkli. Jiletin aletten ne kadar tastigi, jileti bukme, vb. Agresifligi etkiliyor.
Ornegin:
Rocnel Aggressive jilet acikligi 0.52 mm ve agresif bir alet.
RazoRock GC jilet acikligi 0.84 mm ve mild bir alet.
Parker candır. Sakallar kisaysa 3. Vites ile girip 1. Vites ile ikinci perdede sakala ters girip işi bitiriyorum. Uzun sakalada atiyorum vitesi 5'e ilk perde temizliyor, ikinci perde yine 1. Viteste saka yönüne ters yokuş aşağı devam.
Çok severim kendilerini bir pop starın gölgesinde kalmış sadece hepsi o.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
(12/08/2019, Saat: 10:11)Efrasyab Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Parker candır. Sakallar kisaysa 3. Vites ile girip 1. Vites ile ikinci perdede sakala ters girip işi bitiriyorum. Uzun sakalada atiyorum vitesi 5'e ilk perde temizliyor, ikinci perde yine 1. Viteste saka yönüne ters yokuş aşağı devam.
Çok severim kendilerini bir pop starın gölgesinde kalmış sadece hepsi o.

Bende aynı şekilde düşünüyorum komşum hak ettiği değeri görmemiş gibi bizde. Yabancı forumlarda Progress ile kafa kafaya tercih edilme konusunda.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(12/08/2019, Saat: 01:46)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jilet acikliklariyla agresiflik her alette farkli. Jiletin aletten ne kadar tastigi, jileti bukme, vb. Agresifligi etkiliyor.
Ornegin:
Rocnel Aggressive jilet acikligi 0.52 mm ve agresif bir alet.
RazoRock GC jilet acikligi 0.84 mm ve mild bir alet.

Komşum bu blade gap olayı nedir peki? Birde R41 jileti çok bükmüyor agresif, Merkür bakalit jileti yay gibi büküyor oda agresif. Blade GAP ilettiğiniz jiletin açıkta kalan kısmın mesafesini belirtmiyor mu? Farklı bir ölçüyü mü ifade ediyor acaba?

(12/08/2019, Saat: 11:27)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum bu blade gap olayı nedir peki? Birde R41 jileti çok bükmüyor agresif, Merkür bakalit jileti yay gibi büküyor oda agresif. Blade GAP ilettiğiniz jiletin açıkta kalan kısmın mesafesini belirtmiyor mu? Farklı bir ölçüyü mü ifade ediyor acaba?

Bir kac link ekliyorum, cok guzel anlatmislar:
https://www.badgerandblade.com/forum/thr...tc.529786/
https://www.classicshaving.com/blogs/new...essiveness
https://www.knownman.com/what-is-razor-aggressiveness/
R89 gibi mild aletleri daha çok sevmeme rağmen 1 ve 2. Ayar R89’dan daha çok mild geliyor bana, 3. Ayardan sonrası daha iyi bu alette. Burun altı favori kısımlarını anlık olarak kademeyi arttırarak düzeltmek ise büyük kolaylık sağlıyor. Bu arada aklıma gelen satin chrome olması aletin ciltte kaymasına negatif bir etkisi olabilir mi? Bu sebeple 1. Ve 2. Kademede yüze temas eden alan arttığı için kesim hissiyatı düşük olabilir mi bilemedim. Hatta rockwell 6C ve 6S incelemesi okuduğum bir sitede 6C krom olması sebebi ile kesim hissiyatı yüzde kayması vb daha iyi gibi hissettim diyordu.

(10/09/2019, Saat: 09:07)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: R89 gibi mild aletleri daha çok sevmeme rağmen 1 ve 2. Ayar R89’dan daha çok mild geliyor bana, 3. Ayardan sonrası daha iyi bu alette. Burun altı favori kısımlarını anlık olarak kademeyi arttırarak düzeltmek ise büyük kolaylık sağlıyor. Bu arada aklıma gelen satin chrome olması aletin ciltte kaymasına negatif bir etkisi olabilir mi? Bu sebeple 1. Ve 2. Kademede yüze temas eden alan arttığı için kesim hissiyatı düşük olabilir mi bilemedim. Hatta rockwell 6C ve 6S incelemesi okuduğum bir sitede 6C krom olması sebebi ile kesim hissiyatı yüzde kayması vb daha iyi gibi hissettim diyordu.

Komşun öncesinde 6c ve şimdide variant kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim.6c yapısı itibatı ile koruma barı düz.Yani tırtıklı kısım yok.Dolayısı ile traş olurken jileti hissetmiyorsunuz desem yeridir.Bu bi konfor sağlıyor doğrudur.Variantta ise ayarı sıfıra alsam dahi jileti hissediyorum ve parker her ayarda kesinlikle daha agresif bir alet.Bunda kaplama farkıda etken olmuştur.6c nin parlak pürüssüz bi kaplaması var.
(16/09/2019, Saat: 17:49)Fermanbey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşun öncesinde 6c ve şimdide variant kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim.6c yapısı itibatı ile koruma barı düz.Yani tırtıklı kısım yok.Dolayısı ile traş olurken jileti hissetmiyorsunuz desem yeridir.Bu bi konfor sağlıyor doğrudur.Variantta ise ayarı sıfıra alsam dahi jileti hissediyorum ve parker her ayarda kesinlikle daha agresif bir alet.Bunda kaplama farkıda etken olmuştur.6c nin parlak pürüssüz bi kaplaması var.

6C 2. Ayar Variant 2. Ayardan daha efektif geldi bana siz hangisini daha çok beğendiniz?

(16/09/2019, Saat: 22:49)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 6C 2. Ayar Variant 2. Ayardan daha efektif geldi bana siz hangisini daha çok  beğendiniz?

6C de 2.Ayar bana mild geldiği için 3.perdede nadiren düzeltme için kullandım.Genelde 3.Ayar benim için en uygunuydu.
Parker'da ise işler tamemen farklı Smile
3 günlük sakala 1,5 - 1 - 0 Ayarlarında Astra Mavi ile giriştim.Jiletten kaynaklı da olabilir.Konforsuz bir traş çıkardım.Şimdiki hedefim Gillette Silver Blue ile 1-1-0 ayarlarında daha mild ve tahrişsiz bir çıkarmak.Bu arada alete daha yeni alışıyorum.Sanırım 3-4 defa traş oldum.
Özetle parker daha agresif bir alet.
Tabi 6 ay sonra tekrardan yorumlamak daha mantıklı olabilir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Parker 91r btncl 2 1,586 24/02/2023, Saat: 00:09
Son Yorum: btncl
  R41 vs Parker 65R Erdka 2 1,603 08/02/2023, Saat: 03:28
Son Yorum: boldpilot17
  Parker Semi Slant Chefkara 41 13,825 17/01/2023, Saat: 15:40
Son Yorum: Shavettin
  Parker Variant Kaan EKİNCİ 1 1,646 19/11/2022, Saat: 21:02
Son Yorum: marv
  King C Gillette Double Edge Safety Razor hlkkzn 75 38,166 23/05/2022, Saat: 12:32
Son Yorum: abdussamedy
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 311,916 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,692 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Ufo Razor Handles GeltirBot 15 23,043 24/02/2021, Saat: 01:35
Son Yorum: mustbe
  PARKER 94R tonymontana 3 2,206 22/02/2021, Saat: 10:12
Son Yorum: Oldstyle
  Parker 64S ziyanınjileti 10 7,628 28/10/2020, Saat: 17:29
Son Yorum: ziyanınjileti

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: