En Son Ne Bilediniz?
#1
Uzun zamandır üzerinde çalıştığım Charles Hake 57 1/2 usturamı biledim. 8/8'lik ölçüsüyle hem çok yakışıklı, hem de sapı da dahil dev bir ustura.

Daha önce 220 - 2500 su zımparaları ile zımparalayıp parlatmıştım. Fazla zorlamadım zira artık üzerindeki yazılar belirginliğini kaybediyordu.

Geçen haftasonu bilemek için uğraşmıştım ancak pek iyi bir sonuç elde edememiştim. Bu pazar tekrar başına oturdum ve mümkün olduğunca detaylı çalıştım. Ustura ikinci el ve epey kullanılmış. Çeliğin kıç kısmı çok iyi ağız alıp güzel keskinleşirken uç kısmı malesef tatmin edici sonuç vermedi. Yamukluk yok güzel oturuyor, hatta uç kısmına özel çalışmama rağmen bir türlü iyi ağız aldıramadım. Uç kısmı, kıç kısmına nazaran daha kalın ve bir tadilattan geçmesi gerek gibi. İki parmağım arasında yapısını incelemeye çalıştığımda buranın daha etli olduğunu hissettim.

izbe üstadım sağolsun bana 1k/3k naniwa taşını göndermişti. Chinaski üstadımız da bu taşı kullanmış zamanında ve ben de kendisiyle hem fikirim, aşındırması zor bir taş. Uygun fiyatıyla muhtemelen şef bıçakları için üretilmiş. Onlar bastıra bastıra bileme yapıyorlar ama bu kadar bastırma da çelik ustura gibi narin bir alette pek etkili ve kullanışlı olmuyor.

Bi deneme tıraşı olacağım ama en çok kullandığımız uç kısmının iyi ağız almamış olması çekme yapacağı için gözümü korkutuyor.


d1632a86557bb78c97441774d32e279a.jpg
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Cevapla
#2
@onurcakmak hocam elinize sağlık iyi günlerde kullanın.
Cevapla
#3
Teşekkür ederim @Nani Kuş üstadım.

Hazır tezgah kuruluyken yarım bıraktığım filarmonica 12'yi de biledim. 1k/3k naniwa hibrit taşta tek verim alabildiğim usturam bu oldu diyebilirim. Zira Filarmonica'lar güzel ağız almasıyla bilinir ve yne de çok uğraştısa da tıraş olunabilecek ağzı alabildim. Naniwa 5k ve 8k taşlar ile piramit metoduyla bileme yapıp 12k naniwa taşta bitirdim. Kol kıllarının canına okudu resmen, güzel oldu.

ffabb9c4428457145e0e1ccb1371507a.jpg
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Cevapla
#4
Hocam bende de var bir tane bir fırsatını bulup size göndereyim benim için biley ve kayışlama yaparsınız sizde hobinizi meşgale etmiş olursunuz kabul ederseniz .
Cevapla
#5
İyi bir konu başlatmışsın komşum, önümüzdeki hafta ben de bu konuya devam edeyim iki usturam var bilenmeyi bekleyen. Aslında bu hafta 3 ustura bilemiştim, ancak fotosunu çekmek aklıma gelmedi,
üçü de solingen üretimi, vintage ustura idi, epeydir kullanmadığım doğal taşlarla son honlamasını yapmak istemiştim aynı zamanda ağızlarının tıraştaki zevkini ölçmek amacıyla yaptım bunu,
üçünü de, 1K naniwa chosera da ağız açtım, 4K ve 8K norton kombo taşıyla istersem tıraş olabilecek düzeye kadar getirdim.
Ardından bir usturayı Black Arkansas ile wd 40'ı yağ olarak kullanarak 300 turun üzerinde honladım.
Diğer usturalardan birini Apache strata ile ve su kullanarak, sonuncusunu ise Black Apache (ghila) ile yine su kullanarak honladım, her ikisindede 75 tur geçtim. Ardından chrom oksit veya elmas macun kullanmadan, direk deride masatladım (? böyle deniliyor herhalde anladığım uygun bir kelime bulamadım).

Black veya Transculent Arkansaslar yaklaşık 1200 grit civarı diyorlar, ancak genelde son honlamayı veya ağız canlandırmayı bununla yapıyorlar diye ben de birkaç usturamı onlarla sonlandırmıştım, çok memnun olmamıştım, mini mikroskopla baktığımda (100X)
8K dan kalan bileyleme izlerini yok etmişti ve ağızda da bir bozulma yapmamıştı ancak, sanki çeker gibi rahatsız bir ağız vermişti, bu sefer tam aksi oldu tıraşı gerçekten çok harikaydı. Geçen sefere göre yaptığım fark tur sayısını bir 100 fazlalaştırmak ve su taşlarına göre daha az bir baskıyla çalışmam olmuştu bu şekilde devam edip gerçek fark ondan mı kaynaklanıyor yoksa çelik farkımı vardı onu görmek istiyorum, ancak kayıt yönüm çok zayıf olduğu için ilk denediğim usturam hangisiydi bilemiyorum o yüzden çeşitli çelikli usturalarımla deneyeceğim.
Günün süprizini Apache strata da yaşadım ki bu taşta daha önceki iki denemem çok iyiydi, olumsuzluğun sebebini , usturaya uyguladığım baskının yüksek olmasına bağlıyorum, çünkü, 1. tıraşımdan sonra aynı taşta ve çok düşük baskıyla 40 tur geçtim ve ikinci tıraş çok güzeldi.
Black apache taş olarak çok tuhaf bir yapıya sahip, üstü sanki yağlıymış gibi duruyor ve suyu aynı yağlı taş gibi üzerinden atıyor, su ile sabun köpüğü ile, yağ ile kullananlar var ben hepsini denedim ve en iyi suyla çalıştığına karar verdim. Bu seferde suyla bileme yaptım ve sonuç gerçekten iyi bir tıraş oldu. 12 k naniwa ile sonlandırıp, ardından 0,5 mikron elmas pasta ve ardından krom oksit yapıp tıraş olduğum usturalara göre herbirinin tıraş zevkini değerlendiririm genelde, bu 3 taş aynı zevki verdi evet aşkın bir zevk kazandırmadı ancak en az onlar kadar iyilerdi.
usturalarım ve satılıklarım için:
www.taskinshaving.com
Cevapla
#6
Teşekkürler @taskind komşum. Bilemede karşılaştığımız durumları edindiğimiz tecrübeleri paylaşırız ve birbirimize yeni fikirler sunaruz diye açayım dedim. Yurtdışı forumlarının birinde görmüştüm. Hatta moderatör arkadaşlarımız konuyu sabitlerse çok güzel olur.

Bugün bilediğim Filarmonica 12 ile tıraş olayım dedim ancak çok konforsuz bir ağızla karşılaştım, ayrıca çekme de yapıyordu. Tabi öncelikle şunu da belirtmem gerekir ki ben henüz acemiyim, daha yeni başladım bileme işine.

Elimdeki 1k/3k naniwa taşı (QA-124) malesef güzel sonuç vermiyor. Yani bileme yapıyorum ama yüksek grit değerli, aşındırması daha düşük diğer naniwa super stone'larım gibi metali aşındırma izleri oluşturmuyor. Bıçak bilemek için ve uygun fiyatlı olması için kaliteden ödün verilerek üretildiği belli. Bıçakları şefler bastıra bastıra biliyorlar youtube'dan gördüğüm kadarıyla. Usturayı bilerken çok bastırdığınızda aşınmayı görüyorsunuz ancak bu da ustura gibi hassas bir alet için hiç uygun olmuyor, usturanın canına okuyor resmen. Elektrik bandı aşınıyor böyle bastırınca ve taşın yüzeyi bir garip hal alıyor. Ustura ağız alıp keskinleşmeye başlayınca bu kez de taş slurry yapmış gibi kendi aşınmaya başlıyor. Ben bu 1k meselesini naniwa superstone ile çözeyim diyorum, naniwa chosera da usturayı fazla hırpalayacakmış gibi geliyor bana. Lynn Abrams da 1k ss kullanıyor ve omurgayı aşındırmaya zorlamadan güzel sonuçlar elde ettiğini belirtmiş bir videosunda, hatta elektrikçi bandı da kullanmıyordu o bilemede. Ondan hariç elimde zaten 5k, 8k, 10k ve 12k super stone'lar mevcut. Acil olarak 1k edinmem lazım. Daha sonra da bozuk usturaları 8k ile piramit yapmak için 3k alayım diyorum, çünkü genelde antikacılardan ustura alıyorum, ama elzem değil aklım eserse diyeyim. Bir de iyi bir 1k edindikten sonra duruma ve ihtiyaca göre 600'lük alırım heralde yine bu antikacı usturaları için.

Bu sizin kullandığınız arkansaslar vs. değişik taşlar ilgimi çekiyor ama üzerinde fazla kafa yormak gerekiyormuş gibi geliyor bana. Ben de direkt bu naniwa ss'ler ile seti kurup faza düşünmeye gerek kalmadan bu meseleyi halledeyim diyorum.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Cevapla
#7
(24/10/2016, Saat: 00:22)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam bende de var bir tane bir fırsatını bulup size göndereyim benim için biley ve kayışlama yaparsınız sizde hobinizi meşgale etmiş olursunuz kabul ederseniz .

Hocam görmemişim mesajınızı kusura bakmayın.

Ben daha yeni başladım bileme işine ve henüz çok acemiyim. Forumdaki üstadlarımızın onayıyla Honemeister Ehliyetimi alayım, ondan sonra ihtiyacı olan herkese seve seve yardımcı olurum tabi ki.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Cevapla
#8
Komşum güzel bir başlık olmuş gerçekten. Bir de okuduklarımı anlasaydım daha iyi olacaktı Smile Şaka bir yana çelik ustura hep merak ettiğim ama tereddüt edip bir türlü giremediğim bir dünya. Olur da bir gün jiletli usturadan çeliğe terfi edersem burası çok güzel bir kaynak olacak.
Cevapla
#9
@onurcakmak Güzel ve tam da ihtiyacım olan konu. Seviye olarak size yakın sayılırım. Ama daha geride olduğum kesin. Geçen sene bir aralar baya uğraştım ama istediğim sonucu alamayınca, biletmeye karar verdim. Zaten bazı hafta sonları oluyorum. Üç adet sağlam bilenmiş usturam var. Kayışlayıp kullanıyordum. Siz konuyu açınca hem şenlenir buralar konu gündem de olur,elimiz daha sık gider. Hem de belki taş işine tekrar geri döneriz, kim bilir Smile
Dünyayı görüşüne göredir, insanın dünya görüşü. Maddeci için, gözyaşı tuzlu su, kalp ise kan pompasıdır...
Cevapla
#10
@onurcakmak eğer bilemeyi öğreneceksen mutlaka sentetik taşlarla bu işi yapmak en akıllıca yoldur. Doğal taşlar belki kulağa hoş ve egzotik geliyordur, eh işte biraz daha keskin ve yumuşak ağız verenleri vardır ancak onlar artık işin zevk kısmı ile alakalıdır.
Ancak bileme işinin olmaz ise olmazı 1K iyi bir taştır. Chosera bence hız bakımından süperstonelardan daha iyi, ağız açmada da en lazım olan şeylerin başında hız geliyor bence . Lynn süperstone ların sırt aşındırmadığını söylüyorsa yanlış söylüyor bence, çünkü bu daha çok çelik cinsi ile alakalı, bazı çelik taştan daha yumuşak olur ve daha çabuk aşınır. Evet süperstoneların aşındırıcılarını bağladıkları madde yumuşak bir bağlayıcı ama ben 3 K süperstoneun bile epeyce aşındırdığı ustura gördüm
usturalarım ve satılıklarım için:
www.taskinshaving.com
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi