Çelik ustura tavsiyesi
Saygıdeğer komşularım, ağabeyilerim uzun zamandır şöyle premium ve mümkünse çok büyük olmayan kibar kolay kolay (kullanıma bağlı) ağzı körelmeyen solingen çeliği ustura almak istiyordum. Ve aynı zamanda kibar 5/8 veya 6/8 ikisi arasında kaldım. Önerilerinizi nedenleriyle birlikte yaza bilirsiniz müteşekkir olurum, sevgiler.c58a185014516bb76ffb1e5d0e73c299.jpgb16f5f0da67a541c1da21513fca81171.jpg

RMX3085 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(17/09/2022, Saat: 23:08)dnzahmetdnz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Saygıdeğer komşularım, ağabeyilerim uzun zamandır şöyle premium ve mümkünse çok büyük olmayan kibar kolay kolay (kullanıma bağlı) ağzı körelmeyen solingen çeliği ustura almak istiyordum. Ve aynı zamanda kibar 5/8 veya 6/8 ikisi arasında kaldım. Önerilerinizi nedenleriyle birlikte yaza bilirsiniz müteşekkir olurum, sevgiler.c58a185014516bb76ffb1e5d0e73c299.jpgb16f5f0da67a541c1da21513fca81171.jpg

Saki bismarck daha sağlam, Barbarossa ise daha kibar geliyor gözüme aslında her ikiside olur ama benim için yorumlarınız değerli.

@"dnzahmetdnz" Her iki usturada aynı çeliğe sahip (115crv3-1.22) , omuzsuz tasarım usturalar. Biri 5/8, diğeri 6/8. Birisi yuvarlak uç ( round point), diğeri İspanyol uç. ( spanish point). Bismarck'ın sapı akrilik, diğeri abanoz ağacı vs.

İlla bu iki model arasından bir tercihte bulunacaksanız Bismarck'ı öneririm. İspanyol uçlu usturaların yeni başlayanlar için çok da uygun olduğunu düşünmüyorum. Köşe sivri kısımlar en ufak dikkatsizlikte yüzünüze dalacaktır. Yuvarlak uçlu usturalar bu anlamda daha hata affedicidir ve yeni başlayanlar için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ölçü olarak da 6/8 çok büyük bir ustura değildir. Tüm çelik usturalarda tıraş sonrası kurulama rutini çok önemlidir ancak Bismarck gibi altın işlemeli, altın gravüre sahip usturalarda ekstra özen göstermek lazım. Zira bu usturaların görsel anlamda güzel parçalar olmaları nedeniyle de ön plana çıktıkları için nemden kaynaklı oluşacak mikro paslanmaların temizliğinde bilhassa gravür ve gravüre yakın bölgelerde görseli bozulacaktır usturanın. Ayrıca bilenme sürecinde de yine görseli koruyabilmek adına bantla bileme yapmak gerekir ki sırttaki altın kaplamada aşınma olmasın vs. Biraz özenli kullanmanız lazım kısacası. Barbarossa'nın abanoz ağacı sapı görselde hoş görünüyor olmasına karşın gerçekte koyu tonlarından dolayı siyah plastik sap gibi durabilir.

Her iki usturanın da ortak olduğu omuzsuz tasarım dan dolayı birçok Dovo modelinde görülebilen dengeleyici ( stabilizer) dan kaynaklı usturanın topuk bölgesinin taşa tam temas etmemesi gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Bilemesi daha kolay modellerdir.

Bunun haricinde dikkatli kullanıp, bakımlarını düzgün yaparsanız aralarında sağlamlık, uzun ömürlülük gibi birbirlerine fark yaratabilecek farklılıklar bulunmuyor. Ustura üretimi el işçiliğine bağlı olarak yürüyen bir proses. Haliyle üretimsel kusur vs tüm modellerde olabilir. Bundan kaynaklı farklılıklar olmadığı varsayımı altında yazıyorum.

Seçiminizde başarılar diliyorum, şimdiden güzel günlerde kullanın.
Mesajda yazmayı atlamışım ancak belirtmekte yarar var. Barbarossa'yı alırsanız eliniz alışana kadar ucun köşesindeki sivri kısmı mutlaka bir taşa, cam bardağa vs çekerek körleyin. Bir önceki mesajımda yazdığım cilde dalma, kesik atma problemini bu şekilde bertaraf edersiniz.
(18/09/2022, Saat: 10:13)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"dnzahmetdnz" Her iki usturada aynı çeliğe sahip (115crv3-1.22) , omuzsuz tasarım usturalar. Biri 5/8, diğeri 6/8. Birisi yuvarlak uç ( round point), diğeri İspanyol uç. ( spanish point). Bismarck'ın sapı akrilik, diğeri abanoz ağacı vs.

İlla bu iki model arasından bir tercihte bulunacaksanız Bismarck'ı öneririm. İspanyol uçlu usturaların yeni başlayanlar için çok da uygun olduğunu düşünmüyorum. Köşe sivri kısımlar en ufak dikkatsizlikte yüzünüze dalacaktır. Yuvarlak uçlu usturalar bu anlamda daha hata affedicidir ve yeni başlayanlar için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ölçü olarak da 6/8 çok büyük bir ustura değildir. Tüm çelik usturalarda tıraş sonrası kurulama rutini çok önemlidir ancak Bismarck gibi altın işlemeli, altın gravüre sahip usturalarda ekstra özen göstermek lazım. Zira bu usturaların görsel anlamda güzel parçalar olmaları nedeniyle de ön plana çıktıkları için nemden kaynaklı oluşacak mikro paslanmaların temizliğinde bilhassa gravür ve gravüre yakın bölgelerde görseli bozulacaktır usturanın. Ayrıca bilenme sürecinde de yine görseli koruyabilmek adına bantla bileme yapmak gerekir ki sırttaki altın kaplamada aşınma olmasın vs. Biraz özenli kullanmanız lazım kısacası. Barbarossa'nın abanoz ağacı sapı görselde hoş görünüyor olmasına karşın gerçekte koyu tonlarından dolayı siyah plastik sap gibi durabilir.

Her iki usturanın da ortak olduğu omuzsuz tasarım dan dolayı birçok Dovo modelinde görülebilen dengeleyici ( stabilizer) dan kaynaklı usturanın topuk bölgesinin taşa tam temas etmemesi gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Bilemesi daha kolay modellerdir.

Bunun haricinde dikkatli kullanıp, bakımlarını düzgün yaparsanız aralarında sağlamlık, uzun ömürlülük gibi birbirlerine fark yaratabilecek farklılıklar bulunmuyor. Ustura üretimi el işçiliğine bağlı olarak yürüyen bir proses. Haliyle üretimsel kusur vs tüm modellerde olabilir. Bundan kaynaklı farklılıklar olmadığı varsayımı altında yazıyorum.

Seçiminizde başarılar diliyorum, şimdiden güzel günlerde kullanın.
İç sesime tercüman oldunuz üstadım, kıymetli metniniz için müteşekkirim. Özellikle topuk kısmının kesik olması hoşuma giden nedenlerden biri, bundan bir kaç yıl önce titan usturam vardı. Her ne kadar özenli bir biçimde bilesemde topuk kısmı eşit şekilde bilemiyordu, sonunda el dremeliyle her iki usturanın topuğu gibi kestim. Ustura da rahatladı bende

(18/09/2022, Saat: 11:20)dnzahmetdnz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İç sesime tercüman oldunuz üstadım, kıymetli metniniz için müteşekkirim. Özellikle topuk kısmının kesik olması hoşuma giden nedenlerden biri, bundan bir kaç yıl önce titan usturam vardı. Her ne kadar özenli bir biçimde bilesemde topuk kısmı eşit şekilde bilemiyordu, sonunda el dremeliyle her iki usturanın topuğu gibi kestim. Ustura da rahatladı bende

Biraz yordu ama değdi 6d4a4a7d5a67d30c24b0acdadb2d308f.jpg

(18/09/2022, Saat: 10:24)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mesajda yazmayı atlamışım ancak belirtmekte yarar var. Barbarossa'yı alırsanız eliniz alışana kadar ucun köşesindeki sivri kısmı mutlaka bir taşa, cam bardağa vs çekerek körleyin. Bir önceki mesajımda yazdığım cilde dalma, kesik atma problemini bu şekilde bertaraf edersiniz.
Önemli noktaya değindiniz üstadım. Alırsam mutlaka uygulayacağım. Bismarck sizin belirttiğiniz gibi ekstra ilgi istiyor. Birde mecburi bant kullanmak gerek dediğiniz gibi kaplama zarar görecek şimdilik Barbarossa diyorum

Komşular Barbarossa'nın kısa boy bir ustura olduğu gözünüzden kaçmasın. Kabaca 5cm bir ağzı var yani normal bir usturaya göre 2,5cm daha kısadır. Öncelikli olarak berberler ve kısmi sakal bırakıp şekillendirme yapanlar rahat kullanabilsin diye tasarlanmış bir seridir. Ama tabi kısa olması normal tıraşta herhangi bir sorun çıkarmaz, hatta daha rahat gelebilir. Tercih meselesi sadece daha kısa olduğunu bilin.

Ben ilk ustura için çok süslü püslü bir ustura önermem, bunlardaki altın kaplamalar oldukça incedir. Düzenli bezle silerek bile çıkartabilirsiniz. İlaveten çok iyi kurutmanız lazım yoksa altın kaplamanın altından pas oluşursa, temizlenebilmesi için altın kaplamanın tamamen çıkması gerekiyor. O nedenle deneyimli ve çok iyi bakabilecek olanlara süslü modelleri tavsiye ederim. Her ne kadar Dovo çeliklerini aynı belirtse de, benim tecrübelerime göre Bismarck'larda kullanılan çelik diğerlerinden daha yüksek karbonlu ve çok duyarlı bir çelik. Dikkat etmezseniz çok hızlı bir şekilde kararıp, paslanabiliyor. Omuzsuz da olduğunu düşünürseniz biraz daha profesyonel kullanıcı usturası bana göre.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 636 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,086 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,160 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,647 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,326 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,218 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,537 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,242 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet
  Ustura Kayışı Hk. yigit 14 4,358 07/11/2021, Saat: 19:42
Son Yorum: alikonyalioglu

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: