En Son Ne Bilediniz?
(14/01/2021, Saat: 14:20)taskind Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum bende 3 nagura var koma nagura yok o en ince olan ben alamadım hem zor bulunuyor hem fiyatı yüksek. İhtiyaç ta duymuyorum. Öyle bir ağız ihtiyacım olmadığı gibi her çelikte de o yüksek keskinliğe erişemezsiniz. Genelde katana kılıcı yapanlar kullanıyor. Tomo nagura kullandığınız taşın aynısının parça olanı demek. Taşınızın sertlik ve parlatma düzeyi uygunsa belki kullanabilirsiniz öyle kullanan çok var ama taşınız koma naguradan daha ince olmalı kanaatimce.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tomo nagura aynı taş olmak zorunda değil komşum. Herhangibir yüksek gritli taş olabilir. Sizin elinizde Nakayama kiita yok muydu?
... hattari hanzo ve ohayo gozaimas .. ile caponcaya an itibariyle başladım...zen nelere kâdirsin çelik usturaa.... Smile) şaka bir yana , Sayın baylar; şu capon taşı konusu için bir ayrıca bir başlık olsa pek guzel olurdu vesselam...

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(14/01/2021, Saat: 19:25)Hexciter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tomo nagura aynı taş olmak zorunda değil komşum. Herhangibir yüksek gritli taş olabilir. Sizin elinizde Nakayama kiita yok muydu?

Doğru olabilir komşum benim Japon taşları konusunda bilgim çok değil ama işin içinde bir süredir takip eden biri olarak yorumum var kendimce ondan bahsedeyim.Tomo naguranın ne olduğu konusunda çok çeşitli tanımlar yapanlar var , ben usturaya merak saldığımda Amerikada ,bırak japon taşlarının nasıl kullanılacağını bilen, japon usturası kamisorinin bilemesinin nasıl olduğunu bilen yoktu. Bu işlerin başlangıcındaki efsane isim Lynn Abrams bile normal ustura gibi biliyordu ve video ile öğretiyordu, günler geçince o videosunu yayından kaldırmıştı. Kınamak için söylemiyorum tespit için söylüyorum yoksa Lynn 'ın emeği çok bu sektörde kendisine müteşekkirim benim için Orada Lynn burada Lord baş tacımdır. O zamanlar bize söylenen tomo nun anlamı aynı demekmiş, dolayısıyla naguranın ana taş ile aynı taşın olması beklenirdi ve öyledir. öyleydi demiyorum öyledir diyorum Big Grin Ama şimdilerde japonlar bunu söylerken işin ruhunu anlatıyorlar, işin ruhunda da eşleşme vardır, aynısı olması zorunlu değil, ana taştan daha yumuşak ancak daha ince ve ana taşı ileriye götürecek yani onun ruh eşi olacak onu match edecek her taş olur diyorlar. Doğrumu bilmiyorum, benim kabulüm ilk öğrendiğim ama onların dediği de doğru olabilir birşey diyemiyorum. Bildiğim bir şey var gerçi, Amerikalıların girdiği bir işi kendilerinin istediklerine göre evirdikleridir. Bundan on sene evvel bizler öğrenmeye başladığımızda bize neredeyse herkes aynı taş veya aynı madenin taşı olduğu konusunda hem fikirdi şimdilerde terminoloji değişiyor Japonlar ne diyor bilemem.
Her konuda bir kaç tane uzmanları var bunların Almanlara ustura bilemeyi, japonlara japon taşını , fransızlara fransız öpücüğünü baştan öğretmeye çalışırlar. Çok güzel bir anlatım tarzları var harika pazarlamacılar bunlar , bir bardak su içmeyi öyle anlatırlar ki , koşup hemen bir bardak su içeyim dersiniz. Japon taşları da böyle, bir kaç tane sözde uzmanları var en başlarında da 5 dk içerikli videoları 30 dk ya uzatan bir ağır abi geliyor, bunları dinlediğinizde hemen japon taşı alayım diye koşarsınız. Zannedersiniz ki o taşla usturanın nirvanasına ereceğim, bir gün sonra yenisini anlatırlar onu ballandırırlar falan.
Dediğim gibi benim japon taşları konusundaki bilgim çok değil çok zaman önce kaybettim ilgimi,neden derseniz, çok çeşitli, bizim dilini anlayıp alabileceğimiz satıcısı az ve doğal olarak çok pahalı. En önemlisi de gereksiz, usturanızla ulaşacağınız keskinlik zaten çeliğinin izin verdiği kadar, eh bizim usturalarımızda seri üretim solingen, fransız thiers hadi bilemediğiniz İngiliz sheffield olsun, bunların çelikleri zaten belli , sınırları da belli. Evet Japonların meşhur tamagahane çeliğinde çok yüksek keskinliklere ulaşılabiliyormuş , havadaki sineği tıraş ediyormuş gibi şehir efsaneleri varsa da, gerçekmi bilemiyorum bu piyasada bileceklerde çok az. o yabancı forumlarda anlı şanlı yorum yazanlar ve herşeyin uzmanları, bir usturaya 100 dolar vermekten imtina ederken 2000 dolarlık tamagahene çeliğinden üretilmiş usturaların efsanelerini en iyi biliyorlarmış gibi anlatırlar.
Bu paylaşımımdan sonra, bir kaç arkadaş daha bu taşlara olan meraklarını belirttiler, benden size naçizane tavsiye , ilgilenin , bilin ama satın almaya kalkmayın, çeşidi o kadar çok ki, fiyatları o kadar yüksek ki, size ve usturanıza katacağı şey o kadar kısıtlı ki , çok gereksiz olduğunu kısa süre sonra anlarsınız. Zamanında ( bundan 10 yıl veya daha fazla önce) arayış içinde bir grup arkadaş japon taşları alıp, uluslararası posta ile (yalnız posta parası bile iki taş alırdı rahat) birbirimize gönderip denemeler yapıp , ne kadar güzel ne kadar yüce olduğunu anlattık birbirimize, niye biliyormusunuz o kadar güzel methedilen şeyi bu kadar vasat olamazdı kesin biz anlamamışızdır diye düşündük bizlerde güzel sıktık birbirimize sonra birimiz bir taşın üstünlüğünü anlatırken elimizdeki diğer japon taşlarının kötü yanlarını söyleyince hepimiz döküldük.ilk işimiz o pahali taşları satmak oldu, o 5 kişilik grupta o gün aldığımız taşlar dahil ellerinde kayda değer japon taşı kalan arkadaşımız yok ayıp olmasın diye benim gibi kalitesi iyice olan ince ve hafif olduğundan görece ucuz taşlar var işte bir kaç tane hepimizde. Merağı çok olan varsa şu pandemiyi ölmeden atlatırsak, bir toplantı yaparız ben bu taşlarımı da getiririm çeşitli usturalar da getiririm görürsünüz, denersiniz, kullanırsınız bakarsınız hala istiyorsunuz o zaman alırsınız, illa alacaksanız da, Ben JNS yi ve Aframes tokyoyu öneririm , ebay daki , amazondaki satıcılardan uzak durun malları iyi bile olsa uzman değiller bu satıcılar konularının hakimi , ben ikisinden de birkaç kere taş aldım zamanında hiç bir sıkıntı yaşamadım. Selamlar
@"taskind" Konudan bağımsız olarak Lynn Abrams hayatta mı ? Epeydir YouTube kanalında hareket yok , web sitesi patlamış vs. Haber alan var mı ?
(14/01/2021, Saat: 23:44)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"taskind" Konudan bağımsız olarak Lynn Abrams hayatta mı ? Epeydir YouTube kanalında hareket yok , web sitesi patlamış vs. Haber alan var mı ?

Emekli olmuştu, şimdilerde purosunu içip hayatını yaşıyor. Facebookta sayfası var takipetmek isterseniz.

web sitesini söylemeyi unuttum, eğer satış yaptığı sitesiyse emekli olduğunda kapattı, sharp razor place adlı forum ise o patlamıştı, sonra başkaları devir aldı, adı sharprazorpalace.com oldu forum hala aktif geçmiş içerikleri aynen devam ediyor
@"taskind" Ebay da bir japondan ucuz fiyatlı jnat alıyordum, aldık açık arttırmayı, ödeme de paypal sorunu çıktı. Ödeme yapamıyorum dedim. Western Union ile gönderebilirsin dedi, ben de OK dedim. Baktım adam Rus. Dur dedim o anda.
@taskind çok teşekkürler. Facebook kullanmadığım için sayfasını takip edemiyorum ancak hayatta olduğunu öğrenmek sevindirici. Videolarda pek belli etmiyordu ama epey yaşı vardı abimizin. Youtube kanalı faal olmadığından , web sitesi de kapalı olunca bir sormak istedim.
Yarın olacağım tıraş için 7/8 pax usturamı kullanmak istedim. Neden derseniz geçen gün yine kaşıntı tuttu hangi usturalarıma yeni sap yapayım diye düşünmeye başladım. Usturalarıma bakarken bu usturamı ilk aldığım zaman ne kadar kullandığımı şimdilerde ise bir çok usturam gibi ihmal ettiğim aklıma geldi. Zaten tıraşa hazırdı ama yine aynı geçen gün sap malzemelerini de ortaya dökünce arkalarda üç kutu halinde arkansas black , arkansas translucent ve dmt elmas taşlarını gördüm. Uzun zaman sonlandırma taşı olarak escher veya japon ozukuyu kullanıyordum. Unutmuşum arkansasları. Translucent taşımı aldığımdan beri ihmal ettim küçük bir taş o yüzden mi nedir bilmiyorum pek özenmedim bıçak falan çok biledim ama ustura hiç bilemedim. Black arkansasım ise başıma bela olmuş bir taştı ama sonra içinden süperman çıkmış bir taşımdır. Bahsettiğim Arkansaslar grit olarak 1200-4000 aralığında olan taşlardır ancak sonlandırma olarak kullanılmaktadır. Çok sert taşlardır o yüzden düzleştirme işlemi çok zordur ancak bir kere yaptınızmı kolay kolay bir daha ihtiyaç duymazsınız. Ben black taşımı ilk aldığımda o kadar uğraşmama rağmen hiç güzel bir tıraş olamadım sonra bir yıl sonra yine denedim bu sefer tüm tembelliğime rağmen tam 3000 grite kadar lepledim. Çok yoruldum çok küfür ettim. Bıçakçı arkadaşlarım var bıçakları yaptıktan sonra 8-10 saat elde zımpara ile parlatma yapıyorlar anlatıp hava atıyorlar birbirlerine bana çok saçma geliyor kardeşim 10 saat zımpara mı yapılır ben çok tembel ve sabırsız bir adamım çalıştığım tüm işyerlerine otomasyon ve bilişim sistemlerini ben getirdim sırf bir şeylerle fazla uğraşmamak için. Önce cam üzerinde 100 -240-400-600-800-1000 kum silisyum carbürle lepledim sonra 2000 ve 3000 kağıt zımpara ile sonlandırdım. 2 yüzünü toplam 2 saatte bitirdim. Sonraki tıraşlarım efsaneydi. Çok akıcı ve yakın tıraşlardı ama en hoşuma giden ise sakallarım tekrar çıkmaya başlarkenki hissiyattı. Nedendir bilmiyorum ama o kadar düzgün ve eşit bir his veriyorlardı ki günde kaç kere yeni çıkan sakallarımı sıvazlardım. Uzun süre çok usturamı bununla sonlandırmıştım. Sonraları başka taşlar alınca falan onları denerken uzun süredir görmemiştim. Hazır elime almışken yarın tıraştan sonra yabancıların yapıp methetiklei burnish dedikleri perdahlamayı yapacağım bir yüzüne bir sonraki tıraşımı da onunla olacağım kısmetse. Bu işlem benim taş gibi 1000-2000 gritle leplendikten sonra bir çelik malzemeyle taşı perdahlıyorlar yaklaşık 10 -15 dakika bıçak veya keski gibi bir malzemeyi taşa düzgünce sürtüp yüzeyi çok parlak yapıyorlar ve tıraşını çok beğeniyorlar. Ben şimdikini kaybetmeye kıyamasam da bir yüzünü deneyeceğim kısmetse. Burada hem önce hem sonrasını hem de tıraş hissindeki farkları anlatmayı planlıyorum.
Yine uzun bir giriş oldu. Pax usturamı elimle kontrol ettiğimde ağzının açık olduğunu hissettim normalde tıraş için sonlandırma taşında 20 tur yeterli olsada. Arkansas ağzını tam hissetmem için şöyle 50-100 tur lazım diye daha geriye gidip 8000 grit naniwa süper stone da bileme yaptım. Bilemeden önce ağzı camda sıfırladım. Bu işi yaptığım için hazır taşım combo 3000-8000 olduğu için önce 3000 ile başlayım dediysem de sonra vazgeçip 8000 de başladım 1-2 dakika geçmeden kol kıllarımı tıraş eder hale gelmişti. Evde domates kalmayınca kol kıllarına olan oldu. Boynuzda kılağı alıp biraz daha aynı taşta devam ettim. Sonra Black Arkansasa geçtim normalde saymam ama buraya yazacağım için saydım 100 tur yapıp bıraktım. Ardından ne bir macun ne de kanvas yapmadan direkt kayışa geçtim Banyoda asılı duran her tıraşa amade English Bridle derisinde kayışımla kayışladım. hiç kontrol yapmadım yarın sabah sonucu göreceğim.
Edit : Bilemeden sonra sıcağı sıcağına yazıyı yazmıştım yazıyı yazınca tıraş isteği geldi yarını boş verip tıraşımı olayım yazıyı öyle tamamlayım tıraşı anlatırım dedim. Harika bir tıraş oldu pazartesi sabah olmuştum en son iki günlük yumuşamaya yaklaşmış sakallarımı tek perdahta sıfırladı. Çene altımın ve burun altımdaki benimin kalmışlarına rötüş yaptım sadece. Yanma yok. Tek geçişte cilde çok yakın bir tıraş olmasına rağmen hiç bir yanma ve iritasyon olmaması çok harika bir his. Bu tadı unutmuşum bir süre tıraşlarım bu taşın verdiği ağızlarla olacak gibi. Hepinize Saygılarımı sunarım
oW30kb.jpg
@taskind abi yine mükemmel bir yazı olmuş, fotoğrafta birşey dikkatimi çekti, kombo taşın 3000 gritlik kısmı baya incelmiş, bu hale nasıl geldiğini merak ettim açıkçası Smile
@taskind ; yanlış mı okudum acaba ; once 8000 grid ile bileyip sonra arkansas ile daha az grid ile mi devem ettiniz ?

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: