En Son Ne Bilediniz?
C.V Heljestrand Eskilstuna MK No:32 usturamı biledim.

Bu usturayı eskiciden almıştım. Önce temizleyip pasında arındırmıştım. Kondüsyon çeliği güzeldi. Zaten zımparalama yapmamıştım. Sadece keçe tekerlekte beyaz pastayla parlatma yapmıştım yeterli oldu. Elimde şarjlı matkap olduğu için keçeyi ona takmıştım ve malesef ufak bir hatadan dolayı ucundan bir parça kırmıştım. Kırığı 220 gritlik düzeltme taşıyla düzeltmiştim ve bundan dolayı ağız aldırmakta çok zorlandım. Bir de çeliğin yatay olarak kalın bir yerine denk geldi sanırım (elle öyle hissediliyor) şu an ağızın açıldığı yerdeki çelik epey kalın. Bu tasarımı az çok Böker markasından biliriz, bunda da aynısı heralde.

Daha önceki hibrit taşta hiç bir şey yapamamıştım. Dün Amazondan aldığım Chosera 1k taşım geldi ve içinden bir de 600 gritlik düzeltme taşı çıktı. Önce Chosera'nın kalitesine güvenerek bi deneyeyim dedim ama pek fazla gelişme sağlamadı. Ben de o küçücük 600'lük taşta dairesel metodla biraz ağız aldırmaya çalıştım, birşeyler oldu. Daha sonra bantı çıkartıp öyle bileme yapmaya başladım. Zira taş da biraz aşındırıcı olunca ve ağız aldırmak için zorlayınca bant eriyip duruyordu ve parçaları bilemeye engel oluyordu. Bir de sanırım bant eriyerek taşın parformanısı da etkiliyordu. Bantı çıkardıktan sonra, düzeltme taşıyla 1k'lık taşı da biraz erittim ki banttan kalan şeyler gitsin, tekrar öyle bilemeye başlayayım.

Ustura taşa tam oturmuyor, uç kısmı havada kalıyor. Bilemeyi 3 boyutlu yaptım yani hem ileri-geri, hem de yukarı aşağı (tabi milimetrik). Resimde belli oluyordur, bu usturanın uç kısmı daha genişken, kıç kısmı daha dar. Genelde tam tersi olur ama eski sahibi artık nasıl kullandı bilemeyeceğim. Uç kısmı daha geniş olduğu için ve yukarıda bahsettiğim yatay kalınlık kısmı uç kısmına denk gelmediği için, taşa tam oturmuyor olmasına rağmen 1k taşta çok gğzel ağız aldı. Baş parmak tesinde derime güzel saplanıyordu. Kıç tarafına uğraştım ama o hissiyatı pek yakalayamadım. Dedim ben de bıçağın sadece %50'sini kullanırım. Böylelikle 5k, 8k ve 12k aşamalarını bitirdim, kayışa geçtim.

Kayışta, 120 tur kayışladım ve tıraşa geçtim. İlginçtir bıçağın ucu gibi kıç tarafıda tıraş edebiliyordu. Ama genel olarak pek istediğim keskinlikte değildi. İlk perdeyi bitirp tekrar döndüm taşlara. Hiç öyle alt seviyelere inip ağın konforunu kaçırmayayım dedim ve sadece 12k'da çalışıp öyle düzeltmeye çalışayım dedim. Biraz uğraştıktan sonra yine kayışlama ve tekrar tıraş.

Tıraş ettimi? evet.Tıraşını beğendim mi? hayır. Çok tahrişliydi ve bu şekilde kullanmaksadece zulüm olur. İlk DE kullandığım günü hatırlattı bana.

Aklımda 5k'dan tekrar başlamak var, hatta 1k'dan bile başlayabilirim, ama fazla uzatmadan. Şu bir gerçek ki, bu usturanın çeliği epey bir sert. Zaten üzerinden yıllar geçmiş ve çeliği tam paslanmamış bile. Pas çukurları da çok az ve pek derin değil. Dün dandik bir ustura daha bilemiştim, hatta onun da ucunu 220'lik taşta biraz geri almam gerekmişti, ama ona rağmen 1k'da güzel ağız almıştı.

Öğrenmeye devam...

b9e3930462e57ce1d63b7944608bbc0b.jpg
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@onurcakmak hocam lup alabildiniz mi? 1k taşta biraz daha fazla yapmak işe yarayabilir. Ağzı geri çektiğiniz için, özellikle sert çelikte ağız açması daha uzun ve meşakkatli olur. Siz de demissiniz zaten 1k dan tekrar bilemeyi.

Bant olmadan tam olarak ağız değmiyor da olabilir. Lup o yüzden çok ise yarar.

Kolay gelsin.

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
@Chinaski hocam lup şu elektrik bantının yanında gördüğünüz minnacık siyah nesne. 10x kapasitesi var ve çapı çok dar, o yüzden verimli olmadı ben de hep ışığa tutarak baktım. Bu şekilde de oluyor aslında ama lupla daha güzel olur elbette. Aliexpreste çeşit var ama aylarca beklemesi gözümde büyüdü, Türkiyede bir tane firmanın sitesinde var ama Alieexpress'tekileri görünce onu alasım gelmedi. Tabi bana önereceğiniz bir bir yer varsa mutlaka duymak isterim. Taşkın üstad pek verimli olmuyor dedi ama şu usb mikroskopları aslında hala aklımda.

İnternetten aslında araştırmıştım ben bu usturayı ama unutmuşum okuduklarımı. Çeliği çok sert İsveç çeliği, ama bir ağız aldı mı uzun süre keskinliğini koruyormuş. Kaldı kı ben ağzı geri çektim ve evet, 1k'dan da öte şu küçücük 600'de biraz daha çalışacağım, görünen o. Seveni çok bu modelin, hatta delisi diyeyim.

Bu usturanın anatomisi epey bozulmuş aslında ama yine umut var. Ve bunu Honerookie olarak söylüyorum : ) Ama şu bilediğimi paylaştığım usturalara bakacak olursanız epey çeşit çelik var şimdi elimde, hepsi de antikacıdan alınma ucuz ürünler. Kullanılmasalar da bana bilemeyi öğretseler yeter.
GG den 40x Lup almıştım iş görüyor linki bulunca atacağım size. Bir de çinden 16Ox almıştım o da ilk bilemede ağızdaki çiziklerin her taşta nasıl değiştiğini görmek açısından çok yararlı oluyor, taşları öğrenirken.

C.V Heljestrand Eskilstuna MK No:32 usturamı tekrar biledim.

1k'da epey çalıştım, ilerleme kaydetmeyi bırakınca 5k, 8k ve 12k'ya öyle geçtim. Tabi bu ara taşlarda da bu kez daha detaylı çalıştım. 12k'da biraz çalışıp, Thiers Issard markasının beyaz pastasını uyguladığım eski kayışımda bir miktar kayışlama yaptım (10k olduğu söylenir). Ara taşları atlarken, gelişen parlaklığın pek homojen olmadığını düşündüm ve eğer pastalı kayışta kayışlarsam nispeten eşitlerim diye düşündüm. Kayıştan sonra tekrar 12'da kendi ağırlığında ağır ağır epey vakit harcadım ve güzel parlak bir ağız oldu.

Bileme bitti ve 130 tur kayışladım. Sonra tıraş. Sonuç; 9/10 kalite bir tıraş oldu. Konforu mükemmel, bu modelin neden bu kadar seveni olduğu böylece anlam kazandı. Kaldı ki ağzı geri çekip ben biledim bu usturayı ve ona rağmen çok konforlu harika bir tıraş hissi verdi. Keskinlik, çok güzeldi, tıraşımda tahriş yok ve sonuç BBS!

Sıfırdan tıraşa hazır hale getirdiğim, sonrasında birinci sınıf tıraş olduğum ilk ustura. Bugün için not düşeyim.
Elinize sağlık komşum, sıhhatler olsun. Çok nadir de olsa iki taş arası kayışlama yaparım ben de. Elimde Puma extrafein pasta var, yakin zamanda bir tane kayışımı ona heba etmeyi düşünüyorum denemek için.

Teşekkürler @Chinaski komşum. Aslında biraz araştırıp, bu tür işler için Türkiye'de şu kübik şekilde ya da SRD'nin ki gibi modüler paddle üretimi nasıl yapılır onu çözmek lazım. Keçe, deri her türlü pamuklu kumaşın alası Türkiye'de. Ben yakın zamanda tekrar kafa yoracağım bu işe.
Bugün yüzeysel bileme yaptım. C.V Heljestrand Eskilstuna Prisbelönt usturayı tüm yüzeysel pasından arındırıp parlartım. 150 gritten başlayarak 2.5K grite kadar su zımparasıyla zımparaladım. Vakit kalmadığı için bilemeye geçemedim, kısmet olursa haftaya bilenmiş olur.

25ada2acedaad3bfc4cbb18d8fb95010.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
kolay gelsin , çok eziyetli iş gerçekten
(19/12/2016, Saat: 00:32)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün yüzeysel bileme yaptım. C.V Heljestrand Eskilstuna Prisbelönt usturayı tüm yüzeysel pasından arındırıp parlartım. 150 gritten başlayarak 2.5K grite kadar su zımparasıyla zımparaladım. Vakit kalmadığı için bilemeye geçemedim, kısmet olursa haftaya bilenmiş olur.

25ada2acedaad3bfc4cbb18d8fb95010.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Ustad çok uğraşmışsın belliki..bende benzer durumdaki bir dovo ya dremelle girdim az bir 800 zımpara ve cokca polisaj la 15 dk.da mükemmel sonuç verdi..uygun bulursaniz edinmenizi tavsiye ediyorum..kolay gelsin

A0001 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
insan sorunlarını anlatmak ile onlara çözüm bulmanın aynı şey olmadığını anladığında artık büyümüş demektir

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: