En Son Ne Bilediniz?
En son forumdan aldığım Filarmonica 12 usturayı biledim.

Koti ile bitirdim. Tıraşını beğendim.

Ağız açma işini genelde Girit taşı ile yapıyorum. Ağız çok kötü ise Dmt elmasları çıkarıyorum.

Bitiriş için iki tane taşım var. Birisi koti diğeri japon. Keyfime göre ikisinden birini seçiyorum. İkisi de iyi. Ben HHT 4 yapabiliyorum genelde. 5 hiç göremedim. Pasta kullanmaktan kaçınıyorum. Kullanacaksam da yumuşak zemine değil balsa ağacına sürüyorum. Ağzı yuvarlanmasın diye. Toz olarak alırsanız uygulaması daha kolay. https://www.youtube.com/watch?v=D9M4bH2XSsQ

Ustura işine yeni başladım sayılır ancak kısa zamanda öğrendim ki sorunların çoğu ağız açma aşamasında. Bu aşamayı iyi geçmek lazım, doğru olduğundan emin olmadan sonraki aşamalara geçmemek lazım. Bu aşama iyi geçilmez ise bitirme taşını yaparken usturanın sırtını bantlayabilirsiniz (unicot).

Hobi olarak bıçak yapıyorum. Bu sene içinde bir ustura yapacağım inşallah.

İsteyen arkadaşların usturalarını ücretsiz olarak bileyebilirim. İstanbul da TT Arena'nın orda oturuyorum.
Elimde @taskind ustattan aldığım iki güzel usturam var.
Onların ağızları bozulur diye şimdilik el vurmuyorum.

Bunun yanında piyasadan aldığım ve deneme amaçlı kullandığım usturayı kullanıyorum.
Hemen hemen vaktim oldukça  onunla uğraşıyorum, piyasadan aldığım iki taş var onlarla da bileylemeye çalışıyorum.(Ayrıca dialux ve luxsor macunları da kullanıyorum)

Bazen bir şeye benziyor, bazen beğenmeyip tekrar yeniden bileyleme yapıp ardımdan da kayışlıyorum.
Bu arada bol bol buradaki üstatların yazılarını okuyorum, youtube de bileme ve ustura yapım videolarını izliyorum.

Özellikle bileyleme tekniklerini, inceliklerini öğrenmeye çalışıyorum.
Bu yönde de El alışkanlığımın iyi oturması için uğraşıyorum.

Henüz yolun başındayım. Hatta emekleme dönemindeyim.

OD839D.png

E n v i r o n m e n t a l i s t

Topu topu üç usturam var, çoğunlukla dönüşümlü kullanıyorum. Son tıraşlarımda iki tanesi çekme yapmıştı. Dün akşam evde el ayak çekilince bı hallerini sorayım dedim.
- Önce temizliklerini yaptım. Birinde çok hafif lekelenme (patina?) olmuştu, 2000 kum zımpara ile onu da aldım.
-Naniwa ss 12k taşı granit taş ve zımpara kağıdı ile düzeltip ardından 10-15 tur bileme yaptım.
-Ardından düzeltilmiş balsa ahşabı üzerinde 0.5 mikron elmas macun ile 20-25 tur yaptım
- En sonda da keten yüzeyde 5 , deri taraf üzerinde e 25-30 tur kayışlama ve yağlama ile bitirdim.
Meditasyon tamam.

c6f60338344c4234fe038914b24986dd.jpg36e82610191f99ead0234216c19616a7.jpg

Sent from my SM-G930W8 using Tapatalk
@ Rayko

Hem usturalar güzel
hem de yaptığınız bu bakım .

Ancak, lekelenmeler nasıl oldu?
Yoksa, onları kullanma aralığınız çok fazla ve siz bu uzun aralıklar için gerekli temizlik ve yağlanmayı yapmayarak mı bekletiyorsunuz?

E n v i r o n m e n t a l i s t

...-Naniwa ss 12k taşı granit taş ve zımpara kağıdı ile düzeltip ardından 10-15 tur bileme yaptım.
------------------
...tekrardan ağız acmadınız , keskinlestirme yaptınız değil mi ? 12 k taştan sonra zımpara kullanmıssınz gibi anlasılıyor .. zımparayı ne sekilde hangi asamada kaç kum olarak kullandınız acaba ? Elmas taş ve zımpara için asındırıcılıkları fazla oldugundan kullanılmaması yonunde gorusler okumuştum , bilmediğimden soruyorum ..
(09/04/2019, Saat: 10:33)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ancak, lekelenmeler nasıl oldu?
Yoksa, onları kullanma aralığınız çok fazla ve siz bu uzun aralıklar için gerekli temizlik ve yağlanmayı yapmayarak mı bekletiyorsunuz?
@manuple komşum, kullanma aralığım düzenli olmamakla beraber 5-7 günü geçmiyordur. Yağlamayı daha uzun bekleteceksem ya da tatile çıkacaksam yapıyorum. Kullanımdan sonra yaptığım ise temizleyip kurutup kutusuna koymak( ki kutularının içinde de silika jel var) .
olan lekelenmenin keşke fotoğrafını çekseydim, sadece bir su damlasının yaptığı 1.5mm lik bir lekeydi, o da 2000 lik zımpara ile çok uğraştırmadan çıktı.

(09/04/2019, Saat: 11:06)yunusso Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...-Naniwa ss 12k taşı granit taş ve zımpara kağıdı ile düzeltip ardından 10-15 tur bileme yaptım.
------------------
...tekrardan ağız acmadınız , keskinlestirme yaptınız değil mi ? 12 k taştan sonra zımpara kullanmıssınz gibi anlasılıyor .. zımparayı ne sekilde hangi asamada kaç kum olarak kullandınız acaba ? Elmas taş ve zımpara için asındırıcılıkları fazla oldugundan kullanılmaması yonunde gorusler okumuştum , bilmediğimden soruyorum ..
@yunusso komşum, tekrar ağız açmadım. 400 kum zımparayı granit taş üzerine koyup Naniwa taşı düzeltmek için kullandım. Bu işlemde ustura yok. Yanlış anlaşıldıysa kusura bakmayın, uzatmadan kısa yazmaya çalışınca detay atlamış olabilirim.
(09/04/2019, Saat: 20:31)Rayko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @manuple komşum, kullanma aralığım düzenli olmamakla beraber 5-7 günü geçmiyordur. Yağlamayı daha uzun bekleteceksem ya da tatile çıkacaksam yapıyorum. Kullanımdan sonra yaptığım ise temizleyip kurutup kutusuna koymak( ki kutularının içinde de silika jel var) .
olan lekelenmenin keşke fotoğrafını çekseydim, sadece bir su damlasının yaptığı 1.5mm lik bir lekeydi, o da 2000 lik zımpara ile çok uğraştırmadan çıktı.

@yunusso komşum, tekrar ağız açmadım. 400 kum zımparayı granit taş üzerine koyup Naniwa taşı düzeltmek için kullandım. Bu işlemde ustura yok. Yanlış anlaşıldıysa kusura bakmayın, uzatmadan kısa yazmaya çalışınca detay atlamış olabilirim.
..Smile ben yanlis anlamisim efendim, nokta virgul bazen hizli okuyunca karisiveriyor araya.. sordugum sekilde yapanlarin oldugunu ve elestirldiklerini okumustum , ondan dolayo da yazinizi okuyunca merak ettim..teknik olarak lapping film de aslinda bir nevi zimpara oluyor esasen ..,neyse uzatmadan elinize saglik diyelim, keyifli tiraslar ...

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(09/04/2019, Saat: 09:06)Rayko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Topu topu üç usturam var, çoğunlukla dönüşümlü kullanıyorum. Son tıraşlarımda iki tanesi çekme yapmıştı. Dün akşam evde el ayak çekilince bı hallerini sorayım dedim.
- Önce temizliklerini yaptım. Birinde çok hafif lekelenme (patina?) olmuştu, 2000 kum zımpara ile onu da aldım.
-Naniwa ss 12k taşı granit taş ve zımpara kağıdı ile düzeltip ardından 10-15 tur bileme yaptım.
-Ardından düzeltilmiş balsa ahşabı üzerinde 0.5 mikron elmas macun ile 20-25 tur yaptım
- En sonda da keten yüzeyde 5 , deri taraf üzerinde e 25-30 tur kayışlama ve yağlama ile bitirdim.
Meditasyon tamam.

Bu ne güzel bir fotoğraf!! Tebrikler
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
(09/04/2019, Saat: 20:48)yunusso Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ..Smile elinize saglik diyelim, keyifli tiraslar ...

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

(09/04/2019, Saat: 21:45)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu ne güzel bir fotoğraf!! Tebrikler

Çok teşekkürler
Coticule ile tek taşla sıfırdan tıraşa hazır hale getirmek mümkün. Tıraşı da çok konforlu!56a93a151a33c1dd6d3e1988fb3e9648.jpg

Sent from my TA-1024 using Tapatalk
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: