En Son Ne Bilediniz?
teşekkür ederim beyler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Parmaga dikkat gecmis olsun, bende aynı sekilde 1i derin 2 kesik atmıs bulundum.
Tişikkirlir Sipirmin.
Aslında fazla hissiyat ve hassasiyet gerekmeyen noktalarda ( mesela benim bant açarken kendimi doğramam) e07e6bd0a2a9974668624631ed2945ff.jpg bu tarz kesilmeye dirençli eldiven vs kullanmakta fayda var. Ben ,tam Türk işi ,elimin altında olmasına rağmen aceleyle girişip kaza yaptımSmile

Bilenen uç şöyle hafiften parlak dursun tutkum var, çok bisey istemiyorum. Bu sokaga cıkma yasaklı gunumuzde de , aradan mutfak bıcaklarını bileme isini cıkardık.

49847250413_7fd3b31942_z.jpg
Tişikkirlir Sipirmin.
Ellerinize sağlık Smile @dikdik_s geçen bende biledim mutfak bıçakalarını ama böyle olmadı hangi taşları kullandınız...

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kardesim selamlar. Ben şu seti kullanıyorum.
https://www.aliexpress.com/item/32436018...web201603_

Ustune bazı modifiyeler yaptım. Bıcagı dayadıgım yerin altına mıknatıs yapıstırdım. Şak diye bıcak yaspısıyor oynamıyor. Kolun ustune stopper lar taktım ki tas boyunca cekme itme yapabileyim dısarı cıkmayım vs. Bileme konusunda ne yazık ki çok kabiliyetli degilim. Bu makina en azından sabit bir acıda calısmamı saglıyor.

Bu bıcaklar icin kullandıgım taslar bu aletin diamond setinin 240-600 ve 1000 lik olanları.
https://www.aliexpress.com/item/33026039...web201603_

Birde dostlar gozlemledigim, genel kullanım mutfak bıcaklarında cok ince bileme islerine girmeyin, alın terinize emeginize yazık. Mutfak bıcagında uc cok durmuyor. Biraz kaba uç istiyor. 1000 bile bence fazla.

Not: Yurdun malı, gurur duyalım istiyoruz, bu surmene bıcakları hani meshurdur bilinir, oyle ucuz da degil ama inanın ortalama 2-3 ayda bir bileme istiyor. Bırakın Zwiling i falan, WMF markasının dahi uc dayanımını surmene anca ruyasında uzaktan gorebilir. Dovme celik bıcak diye sattıgımız urun, ikeanın dandik bıcagı kadar dayanmıyor oyle diyim.
Tişikkirlir Sipirmin.
Selamlar abi cevap için teşekkür ederim bu makinayı görmüştüm aliexpress de ama pek düşünmemiştim almayı bende profesyonel değilim normal taşlarla çalışıyorum.

Dediğiniz gibi bizim bıçaklar çok iyi değil bazısına 30 60 dk uğraşıyorum boşa gidiyor. Bazen arkadaşlar bıçak getiriyor bilemem için o kadar kötü ki bıçak ben yenisini verip bileme yapmadan gönderiyorum Smile

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Geleneksel usullerden en çok çelik ustura tıraşını seven ve bu konuya ilgisi olan biri olarak, ilk bileme deneyimimi bu başlıkta paylaşmak istedim .
Bileme ve honlama işlemine elimdeki iki adet ağzı açılması gereken ustura ile başlamak istedim .
(Usturalar J. A Henckels Zwillingswerk 4/8 ve Filarmonica Doble Temple 12 5/8 . )
.Taş seçiminde esas olarak forumdaki tecrübeli arkadaşların fikirleri ve görüşlerinden faydalandım .
Önce 4/8 ölçülü usturadan başladım.
Sırasıyla ; 1)Naniwa professional 1000 k ( yeni sürüm chosera) ile ağız açtım . En önemli aşama olduğundan dikkatli davrandım . Kol kılı testi geçildi .
2)Ara taş olarak mavi tarafı slury ( bulamaç) kıvamına göre 4000-6000 k grit değerine , sarı tarafı 6000-8000 k grit değerine ulaşabilen Naturel Combo Coticule ile işleme devam ettim . Slury taşı olarak yine küçük boyutlu naturel combo bir coticule kullandım . Bulamaçı aynı tarafları birbirine sürterek hazırladım . Bulamaçı kalın kıvamdan , su damlatma usulüyle inceleterek aşama aşama akışkan hale getirdim . Taşın her iki tarafında da son aşamada en yüksek kristal seviyesi için sadece su ile çalıştım. Değişik kristal değerlerine ulaşmak adına çaprazlama yaparak karışık(hibrid) slury oluşturma imkanı olsa da ilk denemem olduğu için gerek duymadım . İlerleyen aşamalarda bu yöntemi mutlaka deneyeceğim.
3)Coticule taşında bileme ve honlama işlemi tamamlanınca bitirme taşı olarak Naniwa super stone 12000 k taşını kullandım .
İlk denemeye göre iyi bir netice aldım . J.A Henckels ustura traş edebilir seviyeye ulaştı ama tam oldu diyemedim , bu nedenle diğer ustura ile de daha ileri bir keskinliğe gitmek istedim . Filarmonica ile de aynı aşamaları tamamladım ama burada ilk denemedeki eksiklikleri gidermek adına ağız açma konusunda chosera 1000 k da biraz daha dikkatli hamlelerle nispeten uzun zaman geçirdim . Aşamalardaki kıl testi bu sefer daha iyi geçti . Filarmonica çeliğinin etkisi midir ikinci sırada bilenmenin verdiği etki midir Filarmonica daha keskin bir ağız aldı ve bana göre ideal seviyeye ulaştı . Daha önce su taşı ile bıçak bilediğimden ve bu konuda çok sayıda video izlediğimden olsa gerek açıkçası bileme konusunda çok yabancılık hissetmedim . Bileme işlemini gerçekten çok severek yaptım . Sonuçta tıraş olacağın aleti belirli bir keskinliğe ulaştırmaya çalışmak , cildin için doğru keskinliği tutturmaya çalışmak , bunlar olurken yüzünde test edecek olmanın heyecanını yaşamak ayrı bir duygu . Forumda bilgi ve tecrübelerini esirgemeyen arkadaşların katkılarıyla küçük te olsa bir adım atmış olmanın mutluluğunu yaşadım . Bazı eksikliklerimiz mutlaka olmuştur ve olacaktır da .
Bu paylaşımla bileme / honlama konusuna ilgisi olan arkadaşlarımıza biraz olsun faydamız olacaksa ne mutlu . Saygılar .

ea85b11c3da65b68228255bae1184e33.jpg
631b22a5ee714f2c37aeb904b99f4f7e.jpg
e120ba38065c9974c36d810922d64057.jpg
cf31ed5f0e5706ec06c446d01b71e563.jpg
d3bfdc287a808bf4efb6ed40bb19f104.jpg

The Riddle of Steel
@Jaguar Paw üstadım elinize emeğinize sağlık, keyifle okudum, ilerleyen zamanlarda daha başarılı bilemeler yapacağınıza eminim, paylaşımların devamını bekliyoruz.
(10/05/2020, Saat: 19:08)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Jaguar Paw üstadım elinize emeğinize sağlık, keyifle okudum, ilerleyen zamanlarda daha başarılı bilemeler yapacağınıza eminim, paylaşımların devamını bekliyoruz.

(10/05/2020, Saat: 19:08)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Jaguar Paw üstadım elinize emeğinize sağlık, keyifle okudum, ilerleyen zamanlarda daha başarılı bilemeler yapacağınıza eminim, paylaşımların devamını bekliyoruz.

Teşekkürler rewolwer_ @Remzi üstadım .Sizleri sıkı takip ediyoruz . Sizlerin de paylaşımlarını bekliyoruz . Eksik olmayın .

The Riddle of Steel

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: