En Son Ne Bilediniz?
Merhaba arkadaşlar . Elimdeki yeni aldığım , ağzı açılmış ancak tıraş yapabilecek seviyede olmayan Zwilling J.A. Henckels Friodur İnox 6/8 paslanmaz çelik usturamı bilemek istedim . Kontrol ettiğimde usturanın ağzı iyi açılmış durumdaydı, bu nedenle bu işlemi tekrarlamaya gerek duymadım . Sırasıyla , koyu bulamaç kıvamından sadece sulu kullanım aşamalarına kadar önce mavi ve sonra sarı coticule ile yeterli bir süre bileme yaptım . Sonra Naniwa 12000 grit taşta sonlandırma yaptım . Aşamalar kolay ve çabuk bir sürede tamamlandı . Neticede Friodur tam istediğim keskinliğe ulaştı . Sapından çeliğine kadar muhteşem bir ustura .Ayrıca ağzı daha önce iyi açıldığından benim için kolay bileme ve honlama oldu. Sonra 20 tur keten ,40 tur civarı deri tarafta olmak üzere kayışladım. Tıraşa hazır hale geldi .
Asıl keskinlik testi tıraş olarak yapıldığından usturamı 3 günlük sakal tıraşımda denedim . 2 geçişli tıraş oldum . Beklediğim gibi tam istediğim kıvamda yani bana göre ideal keskinlikteydi , çekiştirme yapmadı , akıcıydı , hassas olan boyun altı bölge
dahil tahriş yaşatmadı . Normal zamanlarda düzeltmelere kalan çene bölgemdeki ters sakalları dahi temizledi . Friodur ‘u , çok kaliteli paslanmaz çeliğe sahip , bileme ve honlama sonrası iyi verim alınan bir ustura olarak çok beğendim , doğru kullanımda keskinliğini uzun süre koruyacaktır diye düşünüyorum.
Arşive katkı olması dileğiyle ...

d9f813975596448b924174374987c5a1.jpg

fbfcd7a8a9370fa8bc1057888b3ca84f.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
The Riddle of Steel
Şimdilik Kargo firmalarına diş bilemekle yetiniyorum. Smile
Alışveriş sitelerinin yoğunluğunu nedeniyle İlaç sevkiyatlarında sorun yaşıyoruz.

Bileyleme konusunu dikkatle takip ediyorum.
Bir gün jiletli ustura ve sonunda çelik ustura inşallah.
Usturalar ile olacak traşlarınızda kazasız , sağlıklı keyifli bir geçiş yaşanmanızı dilerim @GecayS komşum .

The Riddle of Steel
Merhaba arkadaşlar yeni aldığım ağzı açılmamış , Pradat-Brun Thiers France 11/16 çelik usturayı bilemek istedim . Üstadların tavsiye ettiği 13 mm kapton bant ile sırtı kapladım . Chosera 1 k su taşında ağız açmaya başladım , kolay bir şekilde ağız almaya başladı . Yalnız kıl testinde uç ve orta kısımları yeterli seviyedeyken topuk kısmı aynı keskinlikte değildi. Doğru bir teknik mi bilmem ama sorunlu olan lokal bölgede biraz daha fazla baskılı bir şekilde bilemeye devam ettim , devam eden süreçte ağız kısmının tamamında benzer bir keskinlik oluşmaya başladı .
Devamında ,mavi ve sarı coticule ile yeterli süre bileme yaptım . Sonra Naniwa 12 k taşta sonlandırma yaptım.
Neticede ustura yeterli keskinliğe ulaştı . Sonra 25 tur keten , 40 -50 tur civarı deri tarafta olmak üzere kayışladım. Tıraşa hazır hale geldi .
Asıl keskinlik testi tıraş olarak yapıldığından usturamı 1 günlük sakal tıraşımda denedim . 2 perde ve düzeltme şekilde tıraş oldum , ustura aşırı değil ama yeterli keskinlikteydi , haliyle biraz çekiştirme yaptı , ancak tahriş söz konusu olmadı . Çok temiz bir tıraş sundu .Usturamın tıraşını beğendim .0f6cfc49eb2cc0671df0567cd8b4d367.jpg

d3c50355e2ba1c9c7f7375c0d62cb795.jpg
03e0ab543d12d2d2204bdf556bd12db1.jpg

The Riddle of Steel
@Jaguar Paw üstadım usturanın ağzı düzgünse ve bir kısmı istenilen keskinlikte değilse bu durumu iyi çözümlemek gerekli çünkü usturanın formu bozulabilir, ağır ağır tekniğiyle bilemek aceleyle bilemekten daha iyidir, ayrıca taş yüzeyinin düz olduğundan emin olmak şartıyla ilk bileyeceğiniz usturayı taşa koyup kontrol etmenizi tavsiye ederim, geometrik bozukluk olması durumu sizi yanıltabilir ve usturayı bozmanıza sebep olabilir, tanımadığınız bir usturayı bileyecekseniz usturayı iyi inceleyip bir yol çizmelisiniz, elinize emeğinize sağlık, paylaşımlarınızın devamını dilerim.
@rewolwer_ Remzi üstadım , değerli bilgiler için teşekkürler . Usturanın formu düzgündü . Muhtemelen taştan kaynaklanan bir problemdi . Henüz bir Dmt Coarse almadım. Zımpara ile lapping yaptım. Kurşun kalem çizgileri yok oldu ancak taşta minimal bombeler kalmış olabilir . Biraz zor bulunuyor ama yakın zamanda DMT 325 (coarse)alırım. Muhtemelen çok daha iyi sonuçlar olacaktır .

The Riddle of Steel
Bir-iki kusuru olsada esaş marka eğeden döverek yaptığım sol el kullanımına uygun kamisoriyi biledim.

Yaklaşık 1 yıldır kamisori bilemeye çalışıyorum. Ama bir türlü ağızı 1k çiziklerden kurtaramıyordum ve ister istemez çekmeler oluyordu ve yakın traş olamıyordum. Saadete gelecek olursak...

Sorunum 2k civarı bir taş/zımpara ile çözdüm.

Makita 1200'de ağız açtım. Ardından 2500 sonra 5000 zımpara kağıtları ile devam ettim. Belli bir sayı veya kurala uymadım. Çapraz, ileri-geri veya 8 çizdim.

Zımpara kağıtlarını camın üzerine ıslatıp koydum. Zımparalar ağızı azda olsa yuvarlıyor. Bende kotiküle geçmeden sırta bir kat elektrik bantı yapıştırdım. Sonra çeşmenin altında kotikül ile bitirdim ve kayışladım.

9def1006c9e.jpeg
Ya İstanbul beni alacak ya ben İstanbul'u. Fatih Sultan Mehmet
vwl8aE.jpg
(17/09/2020, Saat: 09:30)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...
..elinize sağlık.. acaba bilemede bant mı kullanıyorsunuz , sırtta hiç asğnma gorunmuyor , masallah çok guzeller usturalar ...

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@yunusso evet üstadım 20 mm kapton bant kullanıyorum, ince ve kolay aşınmayan bir yapısı var, tavsiye ederim.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: