İNCELEME: Razorock Hawk Single Edge Safety Razor
Heart 
Değerli arkadaşlarım, bu sefer size Razorock (Italien Barber) hawk ı dilimiz döndüğünce tanıtmaya çalışacağım.

2quowhe.jpg

Mongoose ile başlayan ve trendi yükselerek devam eden 50 mm lik Feather/Kai jiletleri kullanan single edge safety razor ların herhalde en ucuzu Razorock Hawk. 20 Usd lik fiyatı neredeyse kullandığı jiletten daha ucuz bir makine yapıyor bizim şahini. ("Doğan görünümlü" esprisi yapmıycam beklemeyin Smile )

Ürünümüz kendi ifadeleri ile kütük ve çubuk alüminyum üretimi ve krom kaplama. (kaynak: http://www.italianbarber.com/products/ra...edge-razor)
Birde siyah adonize kardeşi var. Ama yabancı forumlardan krom kaplama kadar iyi durumda olmadığı şikayetleri geliyor.

Neyse ürünümüz bildiğimiz 3 parçalı bir alet. Sap, middle plate ve top plate.

Alışık olduğumuzun aksine 5 cmlik jileti top plate e yerleştirdikten sonra middle plate ve sapı sıkıyoruz. Dolayısı ile ilk başlarda biraz yadırgıyoruz. Ancak ürünün normal double edge lerden uzun olan yapısı yüklemeyi ve sıkmayı kolaylaştırıyor.

2zez31k.jpg
5wxdg1.jpg

Ürünü 2 kere kullandım. İlki cuma akşamı ikincisi ise yazıdan 1 saat önce. Cuma akşamı kendi sapı ile, bugün ise Ikon Oss handle ile.

Gelelim sübjektif yorumlara.

Alet bildiğiniz mongoose / alumigoose klonu. Yani firma dava açsa kesin kazanır gibime geliyor. Hiçbir yenilik, hiçbir ilave katkı vs yok. Sadece arka taraftan şöyle bir iki santim tıraşlamışlar ondan sonra al sana hawk.

Diğer konu alet çok ama çok hafif. Resimlerden görecekseniz. Middle+top plate toplam ağırlığı 16 gram. Handle ile 39 gram.

358zz1y.jpg
2j465uq.jpg
2hdwuph.jpg
28su03m.jpg

Neyse gelelim tıraşa. Dediğim gibi ilk önce kendi sapı ile ve proguard jilet ile denedim.

Ağırlıktan kaynaklı sıkıntı burada da baş gösterdi. Hafif bastırmak zorunda kaldım, çünkü kendi ağırlığı yok gibi değil bildiğiniz yok. Yüzde hiç ama hiç baskı yapmıyor meret.
Kendim bastırmaya çalıştığım içinde aftershave sırasında özellikle yanak altlarımda hafif tahrişe bağlı yanma hissettim. Neyse konumuz geri dönelim.

Açıyı muhteşem buldum. Tekrar ediyorum. Kesme açısı muhteşem. Proguard ile muhteşem bir birliktelik oluşturdu. Forumumuzda değerli bir üyemizin aleti satış ilanına koyduğunu ve aleti çok mild bulduğunu okumuştum. Ben bu yoruma katılmıyorum. Mild değil bu alet. Armut ile elmaları karşılaştırmak gibi olacak ama 34c den 1,5 tık agresif, Progress 2,5, Futur 2,5-3 ayarında gibi hissettim yüzümde. (Şahsi yorumumdur, kızmayın Smile )

2hmdbn4.jpg
w8kwg0.jpg

Dahası kullandığım jilet proguard. Daha bunun pro su var, süper i var. Kai si var. Var oğlu var.

50 mm lik uzunluğu hızlı bir tıraşa da imkan veriyor. Normalde 3-4 kere wtg gittiğim bir yanakta, 2.5 kere wtg gittim. Akış çok iyi, açı çok iyi.

Sadece burun altımda mini minnacık bir bölümde uzunluktan dolayı erişemedim. O da son derece normal.

İkinci tıraşımda ise 80 gramlık Ikon Oss sap kullandım. Aletin ağırlığı değişince karakteri de değişti. Bu sefer bastırmaya gerek kalmadı, kendi ağrılığı ile yine muhteşem açısı ile harika ama harika bir tıraş çıkardı. Yine aynı jileti / proguard ı kullandım. Muhteşem bir tıraş, sıfır tahriş.

349b7r8.jpg
2rhved0.jpg

Yalnız bu sefer ağırlık merkezi handle a doğru kaydı. Dolayısı ile bunu da dengelemek için sapı her zaman tuttuğum yerden biraz daha yukarıda tutarak absorbe etmeye çalıştım. Kısmen de başarılı oldum.

Sonuç olarak çok ama çok beğendiğim bir makine oldu Hawk. Gerek kendisi gerekse fiyatı ile herkese şiddetle ama şiddetle tavsiye edebileceğim bir se.

Fiyatı 40 dolar olsa idi yazdıklarımdan bir kelimeyi dahi değiştirmezdim.

Bir de şöyle bir durum var. SE yi, DE ye göre daha efektif buldum. Hem daha hızlı hem de daha az dikkat gerektirir (proguard sayesinde) buldum. Galiba yeni yatırımları biraz daha se ye yönelik yapacağım. 2017 ye doğru birkaç makine ve de kai jiletleri almayı planıma ekledim.

Şimdiden incelemeyi okuduğunuz için teşekkür eder, hata ettik ise affımızı talep ederim.

İncelemeye 03 Kasım tarihli Ek:

Light Feather a uyumlu değil. Hiçbir şekilde yuvaya oturmuyor.

Aynı Proguard ile 7. tıraşımı oldum. Hala aynı keskinlikte.

Ürünü aynı beğeni ile kullanmaya devam ediyorum. Bu fiyata gerçekten inanılmaz etkili ve verimli.

Syg&Svg.

fejj2b.jpg
@izbe üstadım
Çok güzel inceleme. Teşekkürler.

İncelemenize ek olarak değilde katılım olarak:
Kendi hafif sapını hiç denemeden ağır sap (Rocnel) ile Feather pro ve proguard jiletlerle kullandım. Feather Supere cesaret edemedim. Gerek de bırakmadı. Alet kesinlikle mild değil. Elimde olmayıp alacağım (aklımda kalan) Feathet Light ile de deneyeceğim.
F/P olarak çok yüksek bir alet.
Yazı için teşekkürler, iki noktada ekleme yapmak istiyorum
Mongoose öncesi Cobra Classic ve King modelleri piyasadaydı.

İkinci olarak bu SE aletlerin en büyük esprisi jiletleri. Bu jiletler daha kaliteli üretime sahip ve bu durum tıraşa kafadan etki ediyor.

dipnot;
Kai jiletler daha konforlu ve uzun ömürlü bana göre. Bu aletlere sahip üyeler mutlaka Kai captain serisi bulundurmalı. Syg
@izbe hocam elinize sağlık inceleme için .
Yalnız Ben mongoose ile benzerliğini bulamadım ? Tip olarak da arkası traşlansada elimdeki mongoose bakıp bakıp sizin hawkın fotolarına da bakıp bakıp ortak noktasını bulamadım.
@izbe kapsamlı bir inceleme olmuş, emeği gecen bilumum organlarınıza sağlık.
parmağı sakatladığımızdan mutevellit, usturayı eskisi gibi emin tutamaz olduk. kullanımı kolay efektif bir alet ararken iyi bir seçenekten haberdar olduk, sağolasın.
bf6857a1a8caad46b833a86add4529d1.jpg

79d5c590ba13ddfa8080da7b9e4320b5.jpg

88dd47851c640ec779f89c50ca13152e.jpg

c5defe36a97c007ff5621fbd509da3d0.jpg

d97e109825cb77760dec61b12aaa7492.jpg

49f6dd6f7a0f3b9300e84609effeda28.jpgcfd78b24a68994d6ef1b8fdb39ede4f8.jpg
@Nani Kuş,

Sadece benim değil bayağı bir kişinin ortak kanaati hocam: http://shavenook.com/showthread.php?tid=30220&page=2

Fotoğrafladığınız mongoose tan tutunda özellikle alumigoose a dehşet öykünen bir alet hawk.
@izbe hocam link için tekrardan teşekkürler . Ben gene benzer olarak göremiyorum yakında elime hawk geçecek ozaman daha detaylı karşılaştırma fotoları eklerim .

Şimdilik sadece su benzerliği görüyorum

89ab2bf88815d708b1367dcc88dd3663.png
Rica ederim @Nani Kuş hocam

Ben de şunu ekleyeyim o zaman SmileBig Grin

2505mbo.png
Pardon birsey soracagım, alt plakanın deligi, ust vidadan daha mı genis benim mi gozum yanılıyor.
Eger oyle ise sıkarken kayma oynama yapmıyormu?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rex Ambassador İnceleme Aedan 28 14,305 22/12/2023, Saat: 14:10
Son Yorum: layken
  İNCELEME: Baili BD176 Legend 54 35,969 04/04/2023, Saat: 02:03
Son Yorum: Mecanica
Thumbs Up İNCELEME: Pearl Shaving SSH-05 Close Comb Tayyare Pilotu 15 6,178 09/01/2023, Saat: 21:26
Son Yorum: layken
  King C Gillette Double Edge Safety Razor hlkkzn 75 38,168 23/05/2022, Saat: 12:32
Son Yorum: abdussamedy
  İnceleme: Razorock Game Changer 84 marv 6 3,571 09/11/2021, Saat: 19:53
Son Yorum: marv
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 311,931 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  RazoRock Game Changer CK89 206 95,100 30/09/2021, Saat: 01:41
Son Yorum: broraso
  RazoRock Lupo sfenks 26 11,851 08/04/2021, Saat: 01:39
Son Yorum: nicky
  Parker Adjustable Safety Razor ckeskin 91 61,822 22/03/2021, Saat: 18:31
Son Yorum: krub
  Ufo Razor Handles GeltirBot 15 23,043 24/02/2021, Saat: 01:35