Orta Agresif Tıraş Aleti Tavsiyesi
Progress

ahanda bu da nokta.
(29/10/2016, Saat: 01:01)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Uzunca bir süredir R41 almayı düşünüyorsanız, alacaksınız demektir Smile Tek perde, cildinize uygun bir jiletle, tekniğiniz iyi oturmuşsa R41 kullandığınızda, günlük tıraşınızda vazgeçemeyeceğiniz bir alet olacaktır. Ama tekrar yazmam gerek:

* Tek perde
* Cilde uygun jilet
* İyi bir teknik

@kethuda57 üstat R41 ile günlük tıraş oluyor. Çok memnun; son konuştuğumuzda aradığı aleti bulduğunu üstüne basarak belirtmişti.

Şahsen R41 ile, en agresif jiletlerde dahi, günlük tıraşta tek perde çok memnunum.

@bayercy üstat Progress veya Futur önermiş. İmpa tercih ediyorsanız katılıyorum. Nostalji ve şıklık arıyorsanız adjustable aletlerde tek tercihim şahsen Gillette Slim'dir. Forumda bahsedildiği kadar mild değildir. 5+ günlük tıraşta agresif jiletlerle harika iş çıkartır. Özel günlerde ikinci perde  1-3 arası ATG hissetmezsiniz bile.

Hakikaten dediğiniz gibi olacak sanırım bu gidişle, bir süredir başlıkta da bahsettiğim gibi aramalarım devam ediyor ama kafam hep R41'de takılı. Günlük tıraşımı şu anda vakit bolluğundan jiletli ustura ile oluyorum ama yakında yoğun bir döneme gireceğim için bu keyfim uzun süremeyecek.
Bence futur .

Not:
Bu arada elinizde ej de89 var ise impadan sadece r41 kafası satın alıp ejnin sapına takarak da r41 kullanabilirsiniz .
34 c ile uygun jiletle günlük cildi yormayan tahrişsiz tıraşlar olabilirsiniz .. Günlük tıraşta favorim 34 c .. Ancak anladığım kadarıyla siz biraz daha agresif bir makina arıyorsunuz .. O zaman 37 c slantı incelemenizi tavsiye ederim .. Şahsen r 41 i almam ile elden çıkarmam bir olmuştu Smile
(29/10/2016, Saat: 23:06)ustaci Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 34 c ile uygun jiletle günlük cildi yormayan tahrişsiz tıraşlar olabilirsiniz .. Günlük tıraşta favorim 34 c .. Ancak anladığım kadarıyla  siz biraz daha agresif bir makina arıyorsunuz .. O zaman 37 c slantı incelemenizi tavsiye ederim .. Şahsen r 41 i almam ile elden çıkarmam bir olmuştu Smile

Komşum sanırım 37c benim istediğim tarza en yakın tavsiyeniz üzere incelediğim kadarıyla. İMPA'da yok ama dışarıdan getirteceğim mutlaka.
(30/10/2016, Saat: 00:37)cirzini62 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum sanırım 37c benim istediğim tarza en yakın tavsiyeniz üzere incelediğim kadarıyla. İMPA'da yok ama dışarıdan getirteceğim mutlaka.

37 c son derece kaliteli bir makinadır özellikle cildinize uygun jileti bulduktan sonra çok memnun kalacağınızı düşünüyorum .. 37 c yi keskinliği orta veya ortanın bir seviye üstü ancak konforu iyi olan jiletler ile kullanmanızı tavsiye ederim .. Keyifli tıraşlar ..
(30/10/2016, Saat: 00:37)cirzini62 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum sanırım 37c benim istediğim tarza en yakın tavsiyeniz üzere incelediğim kadarıyla. İMPA'da yok ama dışarıdan getirteceğim mutlaka.

Komşum 37C yanlış hatırlamıyorsam iki adet satılık ilanlarında mevcut şu anda. Tavsiyem bu şekilde uygun fiyattan alım yapıp denemeniz. Açıkçası 37c slant olması sebebiyle r41'e göre, jileti yüzünüzde daha çok hissettiren ve hatayı onun kadar affetmeyen saldırgan bir alet. Yani "blade exposure" denilen jilet taşması çok daha fazla ve günlük kullanım için zor olabilir. R41'i ise kullanım esnasında yüzünüze temas açısını daraltarak biraz daha rahat kullanabileceğiniz alet olabilir, 37c'nin slant yapısı ve taşkın jilet tutuşu nedeniyle buna çok elverişli değil. Eğer sakalınızın kesimi kolay ve fazla sert değilse 37c size tek perde de bile güzel tıraşlar verebilir. R41 düşünüyorsanız, personna platinum gibi bir jilet takarak aleti biraz daha dizginleyebilirsiniz, yine bu da bir seçenek olabilir.

Size önceki mesajımda bir link vermiştim incelediniz mi bilmiyorum ama, arayışınızaki kriterleri göz önünde bulundurarak şöyle bir tavsiyede bulunayım; Vintage Gillette ürünlerine bakın. Jilet yüklemesi ve ayar mekanizmasının jilet yükleme mekanizmasından bağımsız olması nedeniyle kullanışlı ve pratik bir alet. Yani bir kere ayarlarsınız, daha sonra kelebek mekanizması sayesinde her sabah hızlıca jiletinizi yükleyip kullanırsınız. Ayrıca Slim ve Fatboy modellerinin ağırlıkları gayet uygundur ve keyiflidir. 37c ve r41'e kıyasla ağırdırlar, ancak progress ve futur'a göre hafiftirler. Black Beauty serisinin kısa veya uzun saplısı farketmez, hafif saplı olması ağırlık dengesini kafa kısmına aktarıyor ve bu da sizin damak zevkinize kalan bir tercih. Ancak uzun vadede bu farklı denge yapısı sıkıcı gelebilir, ne de olsa aletin en makbülü, iyi denge yapısı olandır. Son üretilen serisinin "base plate" yani alt tablası plastik olduğu için bu husus ortadan kalkmış olabilir ancak hiç kullanmadığım için fikir veremeyeceğim. Ayrıca vintage aletler klasik olmaları nedeniyle, kondüsyonu bozulmadığı müddetçe değer kaybetmez, aksine her yıl değeri artar. Tabi ilk alımda çok yüksek bir fiyattan alınmaması kaydıyla, bu önemli bir nokta.

Bunlar benim tecrübelerim, başkasında elbette farklılık gösterebilir. Bu sadece cilt ve sakal yapısıyla alakalı değil, elinizi kullanma alışkanlığından tutun da, bileğinizdeki ve kolunuzdaki kas yapısına kadar hepsi birer etkendir. Bir de ön hazırlık için harcadığınız vakit ve kullandığınız enstrümanlar/yöntemler var tabiki, bu da önemli.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, keyifli tıraşlar dilerim.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Ben günlük tıraş için baili bd 177 kullanıyorum. Aliexpressten ücretsiz kargo ile sanırım 7 dolara almıştım.Fiyatı uygun ve şaşırtıcı derecede muazzam ve ağır bir alettir. Bir deneyin derim. Pişman olmazsınız.
Onurcakmak hocamın 37c ile R41 karsılastırması benim icin tam tersi. Komsum yanlıs anlamasın. Benim hissiyatım su sekil.

37c yuzde hissiyatı yumusacık, mild bir alet gibi, ama tırası cok etkili sahane bir tıras. R41 gibi bir agresifligi kesinlikle yok. 37c de tek yapmanız duz wtg yapmanız. Eger atg ye sakalınız cildiniz alısıksa, 2ci perdeyide atg yaparak 2 perdede harika bir tıras olabilirsiniz.

R41 de bastırma yapmamaya ozen gosterirseniz cok etkili bir alettir. Ama tekniginiz oturmamıssa, bastırma vs. yaparsanız affetmez damat tırası olmus kırmızı suratlı damat gibi dolastırır adamı. Aslında daha once yazmısmıydım bilmiyorum. R41 el egitici bir alet. Teknigini gelistirmek isteyene, yeni baslayana verecen r41i, 1 yanlıs yapar, 2 yanlıs yapar bir daha aynı hatayı yapmaz, o el alıskanlıgı ile kazandıgı tecrube ile de tum aletleri zaten kullanır. Ama tabi olmuyor tavsiye edemiyoruz.

O yuzden progress en yakın tırası veren aletlerden biri olarak once dusuk kademe ile aleti tanıyarak sonra sakal yapınıza gore kademeyi bırakarak orta agresifligi yasayabileceginiz harika bir alet olarak goruyorum sahsen.
Saygılar
@dikdik_s hocam sizin alet 39c mi?
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş aleti bakımı Märzen 1 236 09/04/2024, Saat: 21:10
Son Yorum: BigHillMe
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,412 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  SATILIK: Pearl SS-04 Jiletli Tıraş Makinesi asrnnn 1 1,340 24/04/2023, Saat: 18:48
Son Yorum: asrnnn
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 6,030 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  rex envoy jilet tavsiyesi atlantis 1 1,439 23/12/2022, Saat: 03:29
Son Yorum: acz34
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 97,256 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,427 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,862 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Rex cut tıraş makinası Lawdilemma 18 12,173 10/06/2021, Saat: 14:00
Son Yorum: Oldman
  Muhle Rocca R94 Tıraş Aleti İncelemesi marv 13 6,112 19/05/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Lumberjack

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: