Jiletleri Kullandıktan Sonra Nasıl Saklıyoruz
(29/04/2019, Saat: 00:57)Aliço Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum selamlar ben şahsen öyle paslanma küflenme gibi bir durumla kalmadım ki ben bazen ıslak bile bırakıyorum ama sizin uygulamanız daha steril yapılması gereken sanırım

(29/04/2019, Saat: 01:28)harveyspecter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hiçbir zararı olmaz, aksine faydası olur. Bu zamana kadar küflü paslı bir alet görmedim. Ben jileti aletin içinde bırakıyorum. DE89 aletimi 2 yıl aradan sonra ilk kez temizledim. Sıfır gibi oldu. Ne küf ne pas... Pırıl pırıl vallahi.

Modern makinelerin metal işçilikleri gayet kaliteli, aşırı ihtimam göstermeye bence gerek yok.

(29/04/2019, Saat: 05:18)Poerio Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum bir şey olmaz ama tabi sen alet belirtmemişsin. Aletin eğer YUMA ise daha çabuk paslanır.

Cevabınız için ayrı ayrı teşekkür ederim komşularım Smile kullandığım aletler:

• Mühle R41 (vazgeçilmezim)
• Mühle R89
• Merkür Futur
• Parker 22R

R41’ime bişey olmasında gerisi okadarda mühim değil Big Grin
Merhaba Komşum,

Ben her zaman içinde bırakırım. Hiç çıkartmadım. Herhangi bir şey olmadı şimdiye kadar.
Saygılar.
Pas vs için değil ama bakteri ürememesi açısından uzun süreli ıslak bırakmamak gerekir diye düşünüyorum.
Dostlar tıraştan sonra yaprak jiletleri makinede bırakmak sıkıntı oluşturur mu? Oluşturursa nerede depolayalım?
(13/04/2021, Saat: 17:57)chinar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dostlar tıraştan sonra yaprak jiletleri makinede bırakmak sıkıntı oluşturur mu? Oluşturursa nerede depolayalım?

Merhabalar,naçizhane fikrim tıraştan sonra jileti tekrar kullanacaksak bile makinede bırakmamak.Çünkü illaki kalan sabun artıkları ve sakal kılları,jiletin özellikle alt kısmında kalıyor ve paslanmaya yol açabiliyor.Bende bu yüzden jileti tekrar kullanacaksam,tıraştan hemen sonra söküp,jiletin üstündeki kalıntıları ılık suyla durulayayıp,peçeteyle sürtmeden,dokun çek şeklinde suyunu alıyorum,sonrasında bir mıknatıslı bir magnete yapıştırıyorum (özellikle evde küçük çocuk,evcil hayvan varsa,yanlışlıkla temas etmemesi ,yaralanmamaları için mutlaka emniyetli bir yere koyuyorum).
Bunlar benim naçizhane fikir ve yorumlarım.Keyifli tıraşlar dilerim komşum.

Ek olarak şunuda belirtmek isterim,jiletlerin paslanmayacağını yada kolay bir şekilde pas olmayacağını belirten komşularım olabilir,haklı da olabilirler lakin,acaba hemen paslanma olur mu ? yada paslanma olur mu ? diye denemek için ,birazcık nemli şekilde kaldırdığım;derby usta,derby extra,permasharp,nacet ve yeşil astra jiletlerde 2. günün sonunda paslanma başlangıcı olduğunu bizzat tecrübe ettim.
Paslanma olmasa dahi,makinenin içinde takılı duran jiletle tekrar tıraş olmanın ise hijyenik olmayacağını,bakteri artışı olacağını ve belki ciltte sivilce vs. gibi enfeksiyonlu durumlara yol açabileceğini düşünüyorum.
Tabi ,daha tecrübeli ve bilgili komşularım,sizlere daha doğru bilgileri vereceklerdir.Tekrardan keyifli tıraşlar dilerim .
Makinadan çıkardığım jileti akan suyun altına tutup duruluyorum. Sonra silkeleyerek nispeten kuruluyorum. Ve kendi kağıdına geri koyuyorum.
bende her tırastan sonra jileti tekrar kulanacaksam durulayıp kurutup kendi kagıdına koyup dolabımdakı mıknatısa yerlestiriyorum kulanmayacaksam bos sakız kutusundan yaptıgım atık kutusuna atıyorum
Komşularım, benim biraz ellerim titrediğinden bir kaç defa makineyi düşürdüm traşa başlarken jilet takmakla uğraşırken. O zaman bu zamandır hep traş sonrası akineyi ve jileti temizler sonra kurular birleştiririm ki, hazır olsun.
Tıraş biter bitmez suya tutar, sonra da dolaptaki buzdolabı magnetinden söktüğüm mıknatısa yapıştırırım.
aslında jileti tekrar kullanacaksak bir sterilizasyon yapmak gerekebilir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yıllar Sonra Bir Berber Deneyimi ekindgn 23 8,702 25/07/2021, Saat: 08:35
Son Yorum: Schumi
  Tıraştan sonra bıyıklarım gözükmeye devam ediyor Ülker 21 9,853 27/08/2020, Saat: 11:49
Son Yorum: Oldstyle
  Tıraş bıçakları nasıl köreliyor? Fenotip 4 3,183 13/08/2020, Saat: 02:19
Son Yorum: aliyuksel
  Fırçamın Sapı Koptu, Nasıl Tamir Edeceğim? Hakann 9 5,527 19/02/2020, Saat: 10:11
Son Yorum: Hakann
Question Soru: Jilet üzerindeki sabun kalıntılarını jilete zarar vermeden nasıl çıkarırım? mvorun 19 8,065 06/10/2019, Saat: 19:31
Son Yorum: Sh@dow
  Tıraş Fırçalarının Kıl Tipi Nasıl Anlaşılır? manuple 9 8,333 28/02/2019, Saat: 11:02
Son Yorum: manuple
  Erkekler Eskiden Nasıl Tıraş Oluyorlardı? o9uz 3 2,970 31/01/2018, Saat: 17:08
Son Yorum: dikdik_s
  Jiletleri dönüşümlü kullanmak Viyaduk 5 6,518 26/10/2014, Saat: 23:03
Son Yorum: onur98
  Kullanılmış Jiletleri Ne Yapmalı? r_u_h_ 25 35,162 21/08/2014, Saat: 01:36
Son Yorum: BigHillMe
  Şu şekil saç traşına verilen isim veya nasıl tarif ederim OldSchool 11 41,227 09/06/2014, Saat: 22:08
Son Yorum: zakharion

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: