Enteresan bir vaka
Yakın bir arkadşaım traş olmaktan muzdarip oldukça sık gür ve sert sakalları var

5 bıçaklı hariç bana olmuyor demişti ne 2 bıçaklılar ne 3 bıçaklılar 5 bıçaklı bile yüzümü mahfediyor diyor kendisi devlet memuru doktordan rapor alabilirse traş olması sakıncalı raporu almayı deneyecek. Cildiyeciler genelde nemlendiri krem vermiş ama çözüm olmamış

2-3 yıl önce ming shi de alet kullanıp memnun kalmamıştı.

Geçenlerde kendisine rocnel p ve bir kutu feather verdim. yüzüm kazındı kullanamadım dedi.

o zaman seni ustura paklar dediğimde ise, ç berberde ustura ile traş olamadığını yüzünün yandığınu söyledi.

feather pro guard jilet alıp elimdeki feather ss usturayı göndermeyi düşünüyorum. farklı önerisi olan var mı
Ufak bir ihtimal ama sorun tıraş tekniği olabilir. Elinizde hazır SS de varken bir kere de siz tıraş edin isterseniz. Ya da en azından sizin yanınızda bir tıraş olsun, tekniğini bir inceleyin. Fazla baskı uyguluyor veya yanlışlıkla ATG yapıyor olabilir
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(06/11/2016, Saat: 01:21)emre-sti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yakın bir arkadşaım traş olmaktan muzdarip oldukça  sık gür ve sert sakalları var

5 bıçaklı hariç bana olmuyor demişti ne 2 bıçaklılar ne 3 bıçaklılar 5 bıçaklı bile yüzümü mahfediyor diyor kendisi devlet memuru doktordan rapor alabilirse  traş olması sakıncalı raporu almayı deneyecek. Cildiyeciler genelde nemlendiri krem vermiş ama çözüm olmamış

2-3 yıl önce ming shi de alet kullanıp memnun kalmamıştı.

Geçenlerde kendisine rocnel p ve bir kutu feather verdim. yüzüm kazındı kullanamadım dedi.

o zaman seni ustura paklar dediğimde ise, ç berberde ustura ile traş olamadığını yüzünün yandığınu söyledi.

feather pro guard jilet alıp elimdeki feather ss usturayı göndermeyi düşünüyorum. farklı önerisi olan var mı

Selamlar, arkadaşınızın sorunu büyük ihtimalle jilete(metale) karşı alerjisi olması, mach5 farklı bi kaplama kullanıyor bu sebeple alerji etkisi farklı olabilir.

Önerilerim; vucuduna C vitanimi takviyesi yapması, vucut direncini düşüren sucuk ve pastırma gibi yiyeceklerden uzak durmalı, konserveden uzak durmalı, doğal sarmısak tüketmeli ve tıraş sonrası hekimin önereceği yatıştırıcı kremi kullanmalıdır. Bir jileti birden fazla kez kullanmamalı. Jileti kullanmadan önce eczaneden/medikal alacağı tıbbi temizleme solüsyonu ile temizlemeli. Pamuklu elbise ve çamaşır giyinmeli. Şuan aklıma gelenler bunlar genelde hekimlerin önerileri bunlar.

Cildiye uzmanına başvurursa alerji testi yapılabilir. Hekime giderken alerjisi bulunan jiletlerden bir kaç adet yanında götürmeli.

Saygılar.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Islak tirasa merak duymadan, kendi istegiyle arastirmadan, kendi yuzunu tanimadan, sakallarinin cikis yonu ne demek, o yonlere gore kesim ne demek, wtg,xtg tanimlari nedir, de veya se aletlerin normal kartuslu gibi bastirilmamasi vs. gibi konulari ogretmeden daha dogrusu kendisi ogrenmek istemeden...

Ne yaparsaniz bos komsum. O arkadasin eline att verseniz wolfman verseniz yine olmaz komsum. Feather ustura dusuncenizine katilmiyorum. O arkadas kendini daha da tahris eder. Kendisinin orta mild 34 yada bir progress/future edinerek konuyu eger kendisi arastirip ogrenmeye aciksa, islak tirastan zevk alacagina inaniyorsa baslamasi gerekir.

Islak tirasa bir dostumuzu kazandirmak istiyorsak, ona alet vermekten cok, bilgi vererek sabunlari fircalarimizi gostererek, elimizdeki aletleri tanitarak farklarini anlatarak, arkadasi ozendirme yolunun acilmasi ve yol gostererek onun kendisinin arastirip ogrenmesinin yolunu acmamiz gerektigini dusunuyorum.

Telefondan yaziyorum. Cumle dusuklukleri olabilir. Umarim dusuncemi anlatabilmisimdir. Saygilar
Çok sert ve yoğun sakal, çok hassas cilt beraberinde memurlık mesleği, meseleyi ergenlerin tabiriyle yaklaşacak olursak "sigara kendiliğinden yandı".

Diğer yandan dikdik_s üstadın yorumuna da katılıyorum, arkadaşın geleneksel tıraşı araştırıp, ileri tıraş tekniklerini öğrenmesi gerekir. Bir de Murat bey'in yaklaşımı var ki ben de katılıyorum, mesele alerjik reaksiyon da olabilir.

Ustura ve feather jilet seçimleri bu arkadaşımız için doğru olmayabilir. Usturada koruma barının olmaması cildi çok yorar, feather jilet sakalı çok iyi kesse bile yine cildi yormaya meyilli bir jilet.

Soruna ne kadar katkısı olur bilmem ama benim aklıma gelen çözüm yolları şunlar (tabi dikdik üstadın yazısının ilk paragrafındaki tavsiyelerini yerine getirdikten sonra);

- Akşam yatmadan önce yüzü iyi bir sabunla temizleyip yağsız nemlendirici krem sürerek cildi yarınki tıraşa hazırlamak.
- Pre-shave kullanmak, proraso kırmızı olabilir, sert sakallar içindir.
- Hatta biraz daha ileri gitmek isterse, birinci perdeyi bitirdikten sonra ikinci perde öncesi ıslak yüze tıraş yağı kullanmak. (İMPA'daki king of shaves güzeldir).
- Tatmin edici sonuç elde edildiyse iki perdede bırakmak ve bununla yetinmek.
- Tıraş bitiminde önce ılık suyla tüm sabun kalıntılarını (kullanıldıysa tıraş yağını) yüzden iyice arındırmak.
- Cadı fındığı özü kullanmak ve açıktaki gözenekleri dezenfekte etmek. Türkiyede satılan Dickinsons iyidir ve doğal edinim alkollüdür.
- Şap kullanmak ve bir miktar beklettikten sonra bol soğuk suyla tekrar yüzü yıkamak. Böylece arındırdığımız gözenekleri kapatmak.
- Kaliteli bir alkollü AS kullanmak. Bu tarz ciltler için Speick ya da temin edilebiliyorsa Myrsol Metilsol*. Sürdükten sonra yüzü hafifçe tokatlamak.
- Balsam veya krem yerine çok az miktar sudocream kullanmak. Yağlı krem ve balsamlardan kaçınmak**.
- Mild ama etkili bir alet ile, konforlu ama etkili kesen bir jilet kullanmak. Benzer sorunları yaşadığım için tavsiyem polsilver olur. Alet çok mild ise Gillette Silver Blue.
- Mild aletten verim alınamadıysa orta-agresif bulduğum Rimei ile Personna Platinum veya Yeşil 7 o'clock.
- Kısa çekişler yaparak kıl köklerini çekiştirmeyi engellemek, kıl köklerini tahriş etmemek. Tahriş olursa kabarır ve jiletle temas olur, dolayısıyla cild de sakalla beraber kesilir.
- Sabun seçiminde artisan ürünler tercih edilebilir, içerikleri seri üretimlere göre daha masumdur.
- Eczaneden etil alkol alıp küçük bir fısfıs şişesine koyularak, alete jilet takıldıktan sonra kafa kısmının her yerine sıkmak. Biraz beklettikten sonra sıcak suyla yıkamak ve jileti de ısıtmak (konforu artırdığı söylenir).
- İki band finest veya gel tip diye tabir edilen uçlara sahip fırça kullanmak. Fırçayı yüzde açılacak kadar bastırmadan sadece uçlaruyla dairesel veya boyama şekliyle kullanmak.
- Fırçayı yüzde uygulama süresini optimumda tutmak. Ne cildi yoracak kadar uzun, ne de sakalı yumuşatıp cildi ölü deriden arındırmayacak kadar kısa.
- Gün içerisinde veya akşam kaşınma olursa kesinlikle kaşımamak, bir dönem İMPA'da da satılan ancak malesef yoğun ilgisizlikten dolayı artık bulunmayan Pinaud Club Mend Razor bump repair isimli jelden bir miktar sürerek bölgeyi rahatlatmak ve yeniden çıkmaya çalışan sakallara yardımcı olmak (1 ya da iki saat sonra süülen bölgeyi yıkamakta fayda var. Salistik asit içeriklidir, yüzümüzde fala tutup bölgedeki derinin fazla incelip hassaslaşmasını istemeyiz).

Aklıma bunlar geldi. Diğer arkadaşlar da tecrübelerini yazacaklardır. Az bir dikkatsizlikle veya biraz cilt yorucu alet+jilet kullansam bende hemen sivilcelenmeler oluyor ve geçmesi zaman alabiliyor. Bu gibi durumlarda daha önce reçeteyle aldığım Cleocin T isimli antibiyotikli losyonu kullanıyorum akşamları yatmadan.

Dipnotlar:
* Metilsol, the great unknown along with Plastic Shave. This is astringent, due to the Potassium Alum. It is an astringent/styptic and antiseptic. Often used as after shaving to prepare the skin, and to reduce bleeding in minor cuts and abrasions. Thymol (used by The Ancient Egyptians and in the Ancient Greece) has antibacterial and fungicide properties. It is an anaesthetic, and used as an antiseptic in mouthwash and some toothpastes.

** Televizyona da çıkan iyi bir cildiyecinin tavsiyesi.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Arkadaşım 31 yaşında uzun yıllardır traş oluyor teknik konusunda kendisini yeterince bilgilendirdi fertler Pro guard jiletlerde koruma telleri var insanın kendisini kesmesi imkansız. Hele feather ss ustura ile kendisinş kesemez traş fırçası ve arka sabun ile traş oluyor zaten. Aynı şehir de olmadığımız için yardımcı olamıyorum ama rocnel p modeli ona verdiğimde teknik de gösterdim burada kilit nokta berber ustura ile traş ederken bile arkadaş sorun yaşıyor
Hocam berberler genelde perma sharp gibi bir jiletle ve tek perde tıraş yaparlar. Kimisi güzel doygun bir köpük yaparken kimisi yüzden akan köpük yapar. Yani berber var berber var.

Feather pro guard etkili olabilir, bu konuda hemfikirim sizinle. Zaten Afrika kökenliler için tavsiye edilmiş bu jilet. Onlardaki aşırı kıvırcık saç ve kıl tipinedeniyle tıraş sonrası kıl dönmelerine ve razor bump'ların oluşmasına sebebiyet veriyor. Dolayısıyla koruma barları cilddeki kabarıklıkları pas geçerek sakalların kesilmesinde etkili rol oynar. Elbette AC usturayı deneyebilir, ve jiletten memnun kalır ama tahrişler devam ederse belki Hawk gibi uygun fiyatlı bir ürünle bu jileti koruma barlı bir aletle kullanarak sorunları daha da elimine edebilir.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@emre-sti hocam arkadaşın istekli bir şekilde foruma icabet etmesi gerekli . Kendi istegi olduktan sonra soruna çare bulunur . Üstadlar çok yerinde bilğilendirmeler yapmış artık gerisi arkadaşa kalmış .
Yanıtlarınız için çok teşekkürler, bazı insanlar vardır forum tarzı yerlerden hoşlanmaz uğraşamaz, ki arkadaşımda öyle birisi, , teknik yana bir sıkıntı olamayacağını düşünüyorum çünkü ben bizzat nasıl uygulama yapacağını gösterdim, insanların berber kültürü olabilir kimin iyi traş edip etmediği bilinir ona göre çare bulunur

@rocnel in dediği gibi alerjik reaksiyon olabilir onu araştırmak lazım
Kardeşim de çok problem çekti, envai çeşit ekipman kullanmasına rağmen hiçbir şekilde iyi tıraş olamamıştı, cildi epey sorunluydu.
Son nesil elektrikli makine aldı tek denemediği o kalmıştı. O gün bu gündür muhteşem cilde sahip her tıraşı BBS.

Direk gidip elektrikli bir makine alsın demiyorum tabi ama seçeneklerde olması gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle bir doktora gitmesi daha hayırlı olur.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  STIHL Enteresan Tıraş Aletleri onurcakmak 15 16,409 10/04/2015, Saat: 02:50
Son Yorum: onurcakmak

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: