Porsuk Fırça Knot Ölçüleri Kıyaslama
@dikdik_s üstadın detaylı açıklamalarına ilaveten .
@KuzeyTurk komşum öncelikle elinizdeki fırçaların fotosunu ekleyin . Sonrasında bu fırçalar dan hangileri sizi memnun ediyor onu belirtin bunları bilelim. Tek başına knot çapları yardımcı olmaya yeterli değil . Şahsen ben fırça seçiminde öncelikle sap ergonomisine bakıyorum sonrasında iki bant mı olsun silvertip mi olsun bulp fan ..vs diyerek nokta atışları yapıyorum.
Ek olarak : Elinizde mutlaka bir kumpas bulunsun .
(16/11/2016, Saat: 13:02)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Farklı fırca ve modellerinin resminden o is pek olmaz. 26mm dugumlu bulb seklindeki fırca ile fan seklindeki fırca, tepeden cekilen fotograftan cok farklı gozukur. fan sekilli olan daha kalın buyuk fırca gibi gelir ama degildir.

Aynı fırcanın farklı buyuklukteki resimleri zaten yukarıda paylasıldı. Birebir farkı anlamak istiyorsanız, impa ticaret gibi bir yerde elinize almanız farkı anlamanıza yardımcı olacaktır.
Saygılar.

Burada hedeflenen görsel bir kıyaslama ve merak giderme aslında. Yoksa gerçek bir kıyaslama için kıyaslanan her fırçanın kişinin kendisi tarafından kullanılması gerektiğini düşünüyorum üstad.

Misal chubby 2 manchurian'ın gerçek hayatta neye benzediğini sizin benzer bir paylaşımınız sayesinde görmüştüm. Hatta fikrimin temelinde sizin bu paylaşımınız var Smile

http://www.geltir.com/showthread.php?tid...#pid148832
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Elimde şu an sadece 2 porsuk bir de sentetik var. 2 adet porsuk ta yolda. Sanırım 1-2 hafta içinde gelirler. Hepsi toplanınca foto koyarım belki işinize yarar Smile
(16/11/2016, Saat: 13:24)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Misal chubby 2 manchurian'ın gerçek hayatta neye benzediğini sizin benzer bir paylaşımınız sayesinde görmüştüm. Hatta fikrimin temelinde sizin bu paylaşımınız var Smile

http://www.geltir.com/showthread.php?tid...#pid148832

Eğitim gibi buluşma olmuş Smile Görsellik fırça hakkında bir ön fikir verebilir tabi, önemli olan o knot çapının tıraşa ne kattığı yada katmadığı yani kullanıcı deneyimleri diye düşünüyorum.
Hocam simpsons colonel x2l : 21-22 mm, tipsoft premium silvertip: 24 mm knot çapları var. Sanırım bu tarz bir şey istiyorsunuz. Şahsi yorum da eklemek isterim, sadece knot ile ilgili konuşacak olursak ( loft uzunluğu, kılın tipi , handle şekli vs bir kenara bırakırsak) ben tipsoftumda olduğu gibi 24 mm knot çapını daha çok sevdim.
27xgz83.jpg
jv100m.jpg
Isana sentetik - razorock 24mm sentetik - tipsoft 24mm 3band - semogue 24mm soc - maggard 26mm sentetik

Çap bakımından fazla çeşitlilik yok ama belki karşılaştırmalarınıza referans olabilir.

29pddlc.jpg

2d993py.jpg
@Selman bana şimdiden faydası oldu bile komşum, @KuzeyTurk komşum iyi ki başlatmış bu işi, fotoğraf ve fırça sayısı arttıkça zincir şeklinde çok iyi karşılaştırma imkanı olacak boyutlar için.
@Nani Kuş Hocam bazı fırçalar benim İstanbul'da,ben işim sebebiyle başka bir yerdeyim,şu an yanımda olanları atayım isterseniz ama porsuk olmadığı için isteğimi karşılamaz. @msakalli Hocam fırçalar hayırlı olsun,fırçalarınızı ben de 4 gözle bekliyorum artık Smile @Zeman Hocam haklısınız lakin imkan olsa önce bir dünya gözüyle görmek,ele almak lazım,benim imkanım olmadığı için rica etmiştim arkadaşlardan,gönderiyorlar resimleri sağolsunlar. @FurkanY ve @Selman ne diyeceğimi bilemiyorum,çok zahmet verdim size,çok teşekkür ederim.Gerçekten çok faydası oldu 24mm ve 26mm anlama konusunda.Sağolun,varolun.
@Selman Hocam naçizane bir sorum olsun size,aslında bu sorunun tek bir cevabı da olabilir ama ben sizdeki hissiyatını merak ettiğim için sormak istiyorum.Hafızam beni yanıltmıyorsa @izbe üstadın incelemesinde Soc 2 band genele hitap eder bir fırça diye bahsedilmişti.Tipsoft ve soc aynı knot sizde,acaba ikisinin de sizdeki hissiyatı nedir?Aralarında yeni kullanıcıların anlayabileceği düzeyde bir fark var mıdır?:Gördüğüm kadarıyla loft aynı uzunlukta gibi elbette ki yoğunluk,kıl kalitesi hatta porsuktan hangi mevsimde alındığı ( hiç bir bilgim yoktu ) vb. velhasıl kelam başka etkenler çok ama yine de sizdekini hissiyatlarını anlatırsanız memnun olurum.Teşekkürler.
(16/11/2016, Saat: 21:54)KuzeyTurk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Selman Hocam naçizane bir sorum olsun size,aslında bu sorunun tek bir cevabı da olabilir ama ben sizdeki hissiyatını merak ettiğim için sormak istiyorum.Hafızam beni yanıltmıyorsa @izbe üstadın incelemesinde Soc 2 band genele hitap eder bir fırça diye bahsedilmişti.Tipsoft ve soc aynı knot sizde,acaba ikisinin de sizdeki hissiyatı nedir?Aralarında yeni kullanıcıların anlayabileceği düzeyde bir fark var mıdır?:Gördüğüm kadarıyla loft aynı uzunlukta gibi elbette ki yoğunluk,kıl kalitesi hatta porsuktan hangi mevsimde alındığı ( hiç bir bilgim yoktu ) vb. velhasıl kelam başka etkenler çok ama yine de sizdekini hissiyatlarını anlatırsanız memnun olurum.Teşekkürler.

Ben de fırça konusunda acemiyim ama dilim döndüğünce kendi hissiyatımı anlatmaya çalışayım.

Pek kıyas yapmak doğru olmaz kanımca. Fiyat her ne kadar ölçüt olmasa da birisi 89 liralık diğeri 200 liralık fırça. Elimdeki fırça Tipsoft'un diğer 2 band fırçalarından olsa daha adil ve doğru bir karşılaştırma olurdu.

Soc 2 band ve Tipsoft'a göre backbone hissi çok daha fazla. Tabi bu backbone da aşırı değil. Elimdeki sentetiklere göre geride Tipsoft'a göre ileride bi masaj hissi var.
Tipsoft'un kılları dokununca daha yumuşak ve kıl yoğunluğu daha fazla. Ama her tıraşta benimki 1-2 kıl döküyor. SoC kuruyken dokununca batıcı bi hisse sahip yalnız ıslatıp köpürtürken pek bi fark kalmıyor. Ben yüzde köpürtüyorum genelde rahatsız edici bi yanı yok. Diğer taraftan aldığım günden beri de tek bir kıl dökmedi.

Bir de asıl sorunum Tipsoft bir türlü köpüğü orantılı dağıtamıyor. Yanlara taşıyor istediğim gibi kullanamıyorum. Bu durum için kullanılan bir terim varsa ben bilmiyorum ama sırf bu yüzden SoC aldım. Epey farklı şekillerde kullandım hata bende midir diye baştan sona tekrar youtube'da yükleme ve köpürtme videoları izledim ama bir türlü istediğim gibi olmadı.

En başta belirttiğim gibi pek sağlıklı bir kıyas olmadı. Tipsoft uzun süredir yatıyor kullanmıyorum. Soc hissiyat olarak bana daha fazla hitap ediyor ve şu köpürtme vs olayında sıkıntı çıkartmıyor. Kullanırken de ikisinin hissiyatı da birbirinden bariz hissedilir derecede farklı yani yeni kullanıcı muhtemelen bunların kıl yapısının farklı olduğunu anlar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,168 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Silvertip Fırça tavsiyesi Andreichu 0 820 20/06/2023, Saat: 20:38
Son Yorum: Andreichu
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,592 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 375,839 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,109 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
Wink Saponificio Varesino HMW Fırca dikdik_s 23 16,130 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: Mstyldz
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 457,985 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,682 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 157,389 01/09/2020, Saat: 18:56
Son Yorum: marv
  Simpson Duke 3 Best Badger Fırça btoprak 70 79,922 30/08/2020, Saat: 17:26