Jiletli makinenin uyum sorunsalı
Öncelikle herkese merhaba yeni üye olmakla birlikte sitenin yenisi değilim 2 yıldır sitenin bize sunduklarından faydalanmak tayım.Bu konuyu açma sebebim bu tarz bir içeriğe denk gelmememdir.Forum da safety razorların kişilere olan uyumuyla ilgili bir yorum görmediğim gibi okuduklarımdan DE lerin herkese uyduğunu sadece DE lerin agresifden mild doğru değiştikçe tıraşın zamanını uzattığı i konforlaştırıp - rahatsızlaştırdığı , hata kabul edilerbilirlik derecesini değiştirdiği gibi şeylerden bahsediliğini gördüm.Bu durumla ilgili yorumların yanlış olduğunu kesinlikle söylemiyorum bilakis doğru lakin benim de asıl sorum her DE makine herkese uyar mı.Bunu benim üzerimden örnekleyerek anlatıcam sizlerinde katılımıyla bir sonuca varıcağımızı düşünüyorum.

İlk DE makinemi 3 yıl önce edindim markasını net olarak hatırlamamakla beraber yuma nın aynısı olup üstünde yuma yazmıyordu yuma da olabilir ama bilmiyorum ama dediğim makineyi hepiniz anlamıştır 5 liraya güvenparkta bir işportacıdan aldım yanında perma sharp ile birlikte. Bu makinenin sizlerinde söylediği gibi agresif bir makine olduğunu biliyorum. İlk tıraşım dışında bu makineye çok hızlı alıştığımı da belirtmek isterim.

Konuya daha tam olarak girmeden kendi sakal tipimden bahsetmem doğru olur. Öncelikle cildim biraz sorunlu denilebilir karma cilt yapısına sahibim cildim de kuruluk olan bölgeler var. Doktar cildimin yağlı ama nem tutmadığını söylemişti.Burda cildimin kuruluğu tıraş için bir sorun.Diğer bir nokta ise cildimde sivilcelenme az da olsa var ama bu durum sorun teşkil edecek seviye de değil kesinlikle lakin bu da tıraş için bir sorun.Beyaz sivilcelenme çok çok az olmakla birlikte kırmızı kaşınan kaşıdıkça daha da büyüyen ama uzun süre kalıcı olmayan sivilcelenme birazda daha fazla olmakla birlikte var. Şimdi sakal tipime geldiğimizde ise boyundan üstüne baktığımız zaman sakallar yukarıdan aşağıya olarak kulak yönüne doğru kıvrılmakta lakin belirteyim sakal hiç bir yerde yuvarlak bir şekilde çıkmamakta kavislenerek gitmektedir.Boyun altıma baktığımızda aynı düzenin tersi mevcudiyet bulmaktadır.O yüzden yatık sakal sorunu gibi durumlar sebebiyle bu da tıraş için bir sorun teşkil etmektedir.Orta yoğunluk sert sakalım var.

Hikayeye dönecek olursak DE makinemi sadece perma sharp jiletle kullandım. Konunun dışına çıkmadan söylemek isterim ki perma sharp jiletlerin birbirinden farklı olmasını bende tecrübe ettim. Tıraş düzenime gelirsek duş alırken duşun ortasında tıraşımı sadece sıcak su ile olmaktaydım(burası önemli arkadaşalar). Buna rağmen tıraşlarım gayet güzeldi. Tahriş olmadan kesik olmadan sakallar düzgün kesilmiş şekilde sakal kalmadan sinek kaydına yakın tıraşlar olmaktaydım. Sinek kaydı olayı benim için bir zorunluluk değil zaten bu yüzden sadece sakallarımın çıkış yönünde wtg şeklinde tıraş olmaktaydım bundan dolayıda rahat tıraşlar çıkardım.DE nin agresifliğini pratik olarak öğrendim ama sayılı kesikler öldü o da malumunuz sorunlu boyun bölgesinde. Yanı hiç bir şey kullanmadan duşta sıcak su ile rahat tıraş oluyordum ayrı yeten hiç bir zaman aftershave kullanmadım zaten dediğim gibi duşun ortasında tıraş olduğum için sonra duşa devam etmemden dolayı bir sorun olmuyordu. Tıraş düzenime gelirsek çok derece rahat 4 günde bir denebilir sakalımı hiç bir zaman 10 günden fazla uzatmadım onuda belirteyim. Sakallarım 1 haftadan sonra beni çok rahatsız ettiği için malumunuz kaşınma durumları ben de biraz pinpirikliyim ondan sakalımı kesiyorum hemen. İkinci bölüme geldiğimizde yeni ve kaliteli bir makine almanın zamanının gelmesiyle başlıyor hepimizde ki gibi.Sonuçta geleneksel tıraş zevk işi bir hobi.

Artık geleneksel tıraş ile bilgiler edinmekle birlikte yeni bir DE yeni jiletler sabun-fırça kullanımına geçmenin zamanı gelmişti.Sizlerin sayesinde bilgilenmemle birlikte İstanbul İmpa nın yolunu tuttum amacım kaliteli bir DE makine almakta tam olarak bir modele endekslemedim kendimi ama jilet olarak kendimi feather a indeksledim. İmpa da ortadı kişinin yardımıyla galiba sizlerden anladığım kadarıyla o kişi Mustafa Bey , EJ89 barley mild bir makine ve rimei , gillette sharp edge (sarı kutu) ve tabiki de feather aldım. Diğerlerine gelirsek arko sabunu kaba bastım sentetik star marka bir fırça aldım biliyorum kalitesiz bir fırça ama nede olsa ilk kez kullanıyorum.Uzun zamandır DE ile tıraş olmama rağmen tam anlamıyla geleneksel bir tıraş hiç bir zaman olmadım.Şimdi en önemli yere geldik size geride burası önemli diye ondan söyledim. Unutmadan söyleyeyim 3 aydır barley ile tıraş oluyorum. Barley cidden mild bir makine büyük bir kesik atmak olanaksız bu makineyle.Tıraş düzenimi anlatmak gerekirse sıcak su çok sıcak değil , fırça biraz su da bekliyor sonra kaba basılmış arko sabun vasıtasıyla fırçaya sabunu yüklüyorum sabunu sabunu kıvamında yükleyebiliyorum kabarcık çıkmadan ama çokta kuru kalmadan 3 perdelik çıkacak kadar lakin fırçadan bahsetmek gerekirse kötü değil lakin daha iyi olabilir. Fırça da süpürme tekniğini kullanıyorum tahriş yapmayayım diye 3 perdelik tıraşımı oluyorum. Sonuç da şunu belirteyim rimei , feather ve gillette sarı jiletlerini kullandım şimdiye kadar ve bence bana uydular ve güzel jiletler rimei zaten İmpa tavsiyesi sonucu aldım hiç bir bilgim yoktu o jiletle ilgili çünkü Lordun yaprak jilet sıralamasında bulunmuyor ben de onu baz alarak jiletleri almıştım rimei gayet konforlu güzel bir jilet.Anlattıklarımda bir sorun yok gibi görünüyor bu konuyu niye açtığımı şimdi net oalrak anlıyacaksınız mild makine konforlu olsun keskin olsun 3 jiletle de tahrişli tıraş olmaktayım.Hayatımda hiç olmamış ağız çevresinde minimal kesikler yaşadım çene be çeneyle boyun arasında tahrişler yaşadım bunlar her tıraş da olan şeyler değil yani nadir olan şeyler lakin diğer aletimle böyle bir şey hiç yaşamadım.Ben de boyun tahrişi düzenli olarak olabilen bir olay ama ucuz DE ile çok minimal seviyedeydi şunu da belirteyim 2 defa büyük çizik attım boyun sonuçta agresif makine ama dediğim gibi iki defa Barley ile hiç büyük bir kaza olmadı lakin hep tahriş ve minimal kanamalar var. Karma cilt yapımdan dolayı tıraş sonrasında arko sabunun yarattığı kuruluğa şahit oldum bu durumunda tahrişe sorun teşkil edebileceğinin farkındayım bundan dolayı bir kaç defa zeytinyağı ve yağlı krem sürerek tıraşa başladım ama bu durumlarda tahrişi önlemedi ama net söyleyeyim azalttı.Barleyin diğer alete göre bariz bir ağırlığı var bunun da tahrişi artıracağına inanıyorum ama bu mild bir makine değil mi sonuçta ve en sinirimi bozan 3 perde wtg tıraş olmama rağmen bazı yerlerde tek tük sakal kalması beni sinir etmekte dediğim gibi sinek kaydı tıraş benim için gerekli değil bir de onun için uğraşsam biterim. Sakal kalması 3 jilette de oldu yani jiletin kör olaması sorunu değil.

Yani sonuca baktığımızda bir tarafta ucuz agresif bir DE ucuz keskin bir jilet sadece sıcak su diğer ,tarafta iyi mild bir makine konfor keskin jiletler tıraş hazırlığı ve elimizde olan ucuz da iyi bir tıraş pahalı da tahrişli bir tıraş.Bu konuyu açma sebebim bu yüzdendir belirtmem gerekirse tahriş problemi büyük değildir lakin küçük de olsa beni rahatsız etmektedir ve hepinizin de katılacağı üzere çirkin görünmektedir.

Ben benim yaşadıklarımın üzerinden asli sorunun DE kaynaklı olduğunu diğer etkenlerin fer'i olduğunu düşünüyorum. Yan etkenleri değiştirmemin kesin sonuç doğuracağını düşünmüyorum.Olay dan yanı kendimden yola çıkarak vardığım sonuç bana mild DE lerin uymadığı keskin jilet kullanarak sonucun değişmediği en azında orta agresiflikte bir De nin bana uygun olacağıdır.

Bu konuyla ilgili eleştirilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum bu konu sayesinde benim tıraş sorunlarımı da çözmüş bulunacağız herkese teşekkür ediyorum
Öncelikle hoşgeldiniz,benim size tavsiyem iki perde tıraş,ilki sakal yönünde ikincisi kulaktan çeneye doğru , boyun kısmı iki perdede sakal yönünde.Tıraş aleti olarak da kendi ağırlığıyla ilerleyecek ayarlı bir alet,benim bildiklerim ve kullandıklarım Gillette Slim,Fatboy veya Black Beauty denilen aletler,size uyan jileti zaten deneyerek bulursunuz.İyi tıraşlar.
Hocam de makinelerdede uyum sorunu oluyor. Bu aletlerin kimisi krom oluyor kimi Çelik kimi titanyum kaplama bronz vs. Bunların bazıları kimi kişilerde alerjik reaksiyona yol açabilir. Bununla birlikte dediğiniz gibi mild liği agresifliğide etkendir. Kimi mild sever kimi agresif kimi aşırı mild kimi ustura sever. Buda çok önemlidir. Benim anladığım kadarıyla ej 89 size uymamış gibi. Bence diğer ucuz dediğiniz alet her neyse Fuji yada orak gibi geldi bana o size uyuyorsa onunla devam edin veya kaliteli olsun diyorsanız yanılmıyorsam onlar merkur 1904 çakması.bir merkur 1904 edinebilirsiniz. Yada progress ayarlıdır ve çok beğenilmektedir.merkur 1904 te Jilet tutuş açısı diğer özellikleri taklitleri gibi yamuk değildir. Sabun yerinede Arko olacaksa illa krem deneyin Arko sabun kuruluk yapıyor. Ağırlık konusundada ağırlık aslında avantajdır. Makinenin kendi ağırlığı ile tıraş olmalısınız hiç bastırmamalısınız derim. Son olarak jiletlerdende her ne kadar elinizdekinden memnun kaldığınızı belirtsenizde hepsini deneyip en memnun kaldığınız bir kaç taneyle devam etmeniz daha uygun olabilir.
@emlakci hoşgeldiniz, bende çene ve boyun bölgemde aynı sorunları yaşamıştım..
çözümüm:
- Merkur TTO veya ( @ KAYHAN komşumun önerisi Gillette Slim,Fatboy / Black Beauty ) bir TTO
- Sorunlu bölgeyi doğru açıyla ve düşük ayarda geçmek ( genelde açı boyun altında farkında olmadan dikleşebiliyor o sorun yaratabilir )
- Yatık kılları elektirikli mk pre shave ile dikleştirip alabilisiniz
- Bende iki perde WTG öneriyorum..
Umarım işinize yarar

Kanımca problemli cilt ve sakal yapısının ilacı slant makinalar ve çelik ustura ..
Öncelikle hoşgeldiniz.İki sene boyunca hem üye olmadan hem de neredeyse aynı tıraş kombinasyonuyla devam etmeniz bence gerçekten takdire şayan.Hiç mi eliniz gitmedi Hocam,nasıl dayandınız iki sene üye olmadan? Smile

Detaylı ve uzun bir şekilde sorunu belirtmişsiniz.Kendi tecrübelerime göre yorum yapmam gerekirse 3 perde wtg yapmayı acilen bırakmanız lazım. EJ mild bir alettir,evet,konforlu ve keskin jiletlerle de güzel bir ikili oluştururlar ama 3 perde wtg yaparak suratınızı sadece kazırsınız.Bu noktada belirttiğiniz bazı sorunlu bölgeleriniz daha da hassas hale gelir ( kuru bölgeleriniz dudak ve ağız çevresi mi ? )
Sinekkaydı tıraşı her zaman yakalayacaksınız diye bir şey yok.Hatta özel bir davet veya gün değilse ve zorunluluk yoksa bu konuda,sinekkaydı yerine konforlu bir tıraşı hedeflemenizi tavsiye ederim.Ayrıca duşun yarısında duşu kesip tıraş olmak sonrasında tekrar duşa devam etmek bence sağlıklı bir yaklaşım değil.Eğer sonrasında tamamen soğuk suyla olmuyorsanız tabii.Sıcak suyun etkisiyle yumuşamış cildi,3 perde wtg ile tahriş ettikten sonra,tekrar sıcak suya maruz bırakmak daha çok tahriş ve kızarıklık demek bence.Tıraştan sonra duşta yanmıyor mu yüzünüz?
Ej sahibi biri olarak,Ej'nin doğru tutuş açısı ve sakal çıkış yönü belirlendikten sonra tek perde de bile güzel tıraşlar çıkarabildiğine ben kefilim.Buradaki asıl amaç sakalı belirli perdelerle düzenli olarak kısaltmak,yoksa komple tek perde de sinekkaydı yapabilmeyi beklemek hayal olur.Yapan vardır,saygım sonsuz.
Cildiniz için 2 perde,1 wtg,2 kulaktan çeneye doğru tavsiye edebilirim ama elbette ki sakal çıkış yönünüzü siz benden daha iyi bilirsiniz.Burada tek söyleyebileceğim ters almamanız.Her alet herkese uyacak diye bir kural yok ayrıca herhangi bir gerekçeyle (fiyat,estetik durumu,kapmala durumu,mild/agresiflik vb.) uymayabilir.Zaten bunun için bu kadar çeşit var.Doğru kombinasyonu bulduktan sonra bile sırf merak noktasında bir sürü şey deneyeceksiniz zaten Smile
Son olarak size tavsiyem tek bir değişkenle hareket ederek doğru kombinasyonu bulmanız.Bulacağınıza da eminim.Eğer zaten bu dediklerinizi yaptım,benim sorunum alet diyorsanız,alın bi Progress kafanız rahat olsun.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Öncelikle herkese yorumlarından dolayı çok teşekkür ediyorum

Ortak payda da 2 perde tıraş önermişsiniz ben 2. perdenin yandan almakla daha fazla tahriş olmasından dolayı 3 perde wtg yapıyordum , ben 3 perde wtg nın , 1 perde wtg 1 perde xtg ye göre daha az tahriş yapacağını düşündüm ayrı yeten değişik kombinasyonlar da denedim wtg atg xtg olsun 3 perdeyi geçmeyecek şekilde. Bir daha belirtmek isterim ki sinek kaydı tıraş olmak gibi bir derdim yok en azından şimdilik benim amacım tahrişsiz ve bazı yerlerde tek tük kalan sakalların kalmadığı bir tıraş. Size sorunumu detaylı ve bu kadar üzün anlatmamın bir diğer sebebiyle ilgili yorum yapmamışsınız kendi sorunumu çözmek istemekle birlikte ucuz makineyle sadece suyla tıraş olmama rağmen daha iyi tıraş olmamın sebebini cidden merak etmekteyim.

Ahraz arkadaşım öncelikle cevabın için tekrar teşekkür ederim yalnız bir kaç yanlış anlaşılma olmuş şu an sinek kaydı tıraş olmayı düşünmüyorum o derde sonra düşecem. Bir de duşun ortasında olduğum tıraş düzenim ilk yani ucuz olan makinem için geçerli EJ89 ile olan düzenim sabun fırça kombinasyonu ile yazıda belirttiğim gibi bir de EJ89 ile benim tek perde de iyi bir tıraş olmam zor , keşke olabilsem.Cildim karma cilt t bölgesi denilen sizinde belirttiğiniz dudak ve ağız çevresi dahil kuru ayrı yeten t bölge dışında da yanaklarda ve çeneyle boynun orta bölümünde de kuruluk var kuruluğu net belirtmek gerekirse hani cilt pul pul olur ya saçtaki kepeklenme gibi işte öyle.Bu yüzden düzenli nemledirici kullanmaktayım.

Son olarak EJ89 barley yeni aldığım ve beğendiğim bir makine o yüzden çabuk pes etmek istemiyorum.Net olarak söylemek gerekirse amacım tahrişsiz , pürüssüz tek tük sakal kalmayan sinek kaydına yakın denilebilecek konforlu tıraş olmak.Bu doğrultu da EJ89 dan vazgeçmeden önce sizlerden öğrendiklerimle 2 perde wtg xtg tıraş olucam şu an elimde arko sabun var ve onu atmak istemediğimden iyi bir tıraş öncesi hazırlığı yapıp kıllara masaj yaparak iyice kaldırıp iyice nemlendiricem bunu da en iyi tıraş yağı ile yapıcağım kanaatindeyim.Bir de konforlu jiletleri denemekte fayda var ayrı yeten belli bir zaman tek bir jilet kullanmam daha doğru olur bu yüzden rimei ile tıraş olucam.İnşallah bu yazıyı yazmanın asıl nedeni makinenin bana uymaması sonucu çıkmaz.

Sonuçların doğru çıkması için 3-4 gün tıraş olmayıp cildimi dinlendiricem çünkü bu sabah tıraş oldum sonra biraz sinirlenip 2 perde dolapta unuttuğum 3 jiletli gilette ile 2 perde sinek kaydı tıraş oldum.Modern aletler cidden tahriş etmiyor tahriş olan yeri tersten almama rağmen kanamadı ama güzel acıdı.Belirtmek isterim ki kartuşlular benim için seçenek değil bu konuda biraz katıyım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İlk (Son) Jiletli Ustura Tıraş Maceram Johny White 19 4,488 05/09/2022, Saat: 16:40
Son Yorum: Johny White
  Jiletli tıraş aletleri kartuşlulardan daha yakın bir tıraş sağlıyor mu? Erdka 5 2,653 16/06/2021, Saat: 12:16
Son Yorum: Chavez
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,176 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Gillette eski jiletli traş makinası burakergun 4 3,180 09/08/2019, Saat: 16:19
Son Yorum: kral arthur
  Jiletli ustura yüzümde aşırı yanma yaptı Marbi48 1 2,753 18/11/2017, Saat: 13:35
Son Yorum: dikdik_s
  Jiletli Ustura İle Suratımı Kestim AfroBarber 6 6,235 08/02/2017, Saat: 15:03
Son Yorum: Timuçin
  Tersten tıraş sorunsalı zorba58 8 11,796 20/06/2012, Saat: 01:17
Son Yorum: zorba58

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: