Adam gibi tıraş olmanın keyfi
#1
Big Grin 
Herkese merhabalar. Forumla tanışalı uzun süre olmuştur aslında ama özellikle son 2-3 haftadır baya yazı okudum.

qjR7bW.jpg

Üniversiteye hazırlanıyorum. Aslında tıraş olayını ilk araştırma nedenimi tam hatırlamasam da çevremde tıraşından memnun olmayan kişilerle kartuşlu cihazları öve öve bitiremeyen reklamları karşılaştırdığımda ortada bir sorun olduğunu farkettim. Kısa süre sonra düzenli tıraş olmaya başlamak istediğimden (başlamasam bile hayatım boyunca kirli sakalla dolaşılmayacağına göre) bunun bir çözümü olmalı diyerek araştırmaya başladım. Yolun başındayken marketlerde gördüğüm Permasharp ve Derby'lerin berberler dışında kullanımı olup olmadığından haberdar değildim. Her yer kartuştu.

Geleneksel tıraşın temelinin jiletler değil de tıraş sabunu ve fırça olduğunu düşünüyorum. Geleneksel tıraşla ilgili bildiğim ilk şey eniştemin evine gittiğim zaman lavabodaki tıraş malzemeleri ve arko sabunun enfes kokusu. Bilmem kaç yıllık fırça, plastik tas ve Arko'nun bütün alana yayılmış kokusu (ustura mı kullanıyor hatırlamıyorum). Bu ekipmanlara bakmak bile çok güzel gelirdi küçüklüğümden beri.

Babamın bu şekilde bir tıraş kültürü yok ama birkaç hafta önce annem forumda bir fırça fotoğrafına baktığımı görünce dedemin eskiden usturayla tıraş olduğundan bahsetti. Maalesef kendisi çok yakın zamanda vefat etti. Keşke sorup bilgi alabilseydim. Vefat ettikten sonra aslında ondan öğrenecek çok şeyim olduğunu farkettim. Ama son pişmanlık fayda etmiyor.

Belki biraz canınızı sıktım ama, devam edeyim. Berberden evde tıraş için tavsiye istediğimde 1 yıllığına makina kullan sonra jiletli aletlere geçersin demişti. Ucuz bir makine aldım. İyi tamam benim seyrek sakalları kesiyordu da özellikle boyun bölgesini ve yanakların alt kısımlarını adamakıllı almıyordu. Bastırarak alırsam da tahriş ediyordum. Hem konforsuz hem de işe yaramazdı. Aslında araştırmalarımın başında çözümün Braun 799cc-7 veya Philips OneBlade gibi çılgın makineler olduğuna ikna olmuş gibiydim. Ama fiyatları da çılgındı ve değer mi ki diye düşünüyordum. Hem sinekkaydı tıraş olanların hepsi böyle makineler kullanıyor ya da her gün berbere gidiyor olamazdı.

E tamam, diğer alternatif olan kartuşlu makinelerden hem herkes şikayetçi hem de uzun vadeli maliyetine bakınca aman tanrım diyor insan Smile O yüzden bu işlere hiç bulaşmadan direk geleneksel tıraşla başlamanın haklı gururunu yaşıyorum  Smile

Sonra tıraşla alakalı bir arama yaptığımda burayla karşılaştım. Bilgi denizini görünce atladım hemen Smile Genelin aksine Lord üstadın blogunu daha sonra keşfettim. Herkes  yazılarında "Lord üstadın blogu, lord üstad sağolsun" vs. demiş ama link koyan yok Smile Bir şekilde bulup orayı da hatmedince bir set yapmaya karar verdim artık. Her okuduğumda yeni fikirler edindim aynı zamanda öğrenci cüzdanımdaki karadeliğin daha da büyüdüğünü farkettim  Big Grin . Forumda çoğu kişi geleneksel tıraşın kartuş gibi alternatiflerden ucuza geldiğini söylüyor ama bu işi tutku haline getirenlerin aldığı ürünler hiç öyle söylemiyor açıkçası Smile

Malzeme bulmanın zorluğundan dolayı internetten alışveriş yapmam gerektiği kesinleşmişti, forum sayesinde İmpa'yı keşfettim. Mustafa abim çok sağolsun sorularıma cevap verdi ve bir set toplayıp sipariş ettim. Bu Pazartesi siparişim elime geçti. Aslında forumda söylemeye bile lüzum yok ama cidden adam gibi esnaf. Kaç kez teşekkür ettim sayamadım  Smile  ama buradan kendisine yeniden teşekkür ediyorum.

Sipariş gelene kadar saatlerce yerli yabancı forumlarda dolaşmış, Mantic, PaulH, Executive Shaving gibi kanalların işime yarayacak birçok videosunu izlemiş ben, sonuçta bi dolu teorik bilgiyi yüklenmiş biçimde kutuyu açtım.  Tıraş aleti  Fırça  Jilet  Aftershave

nj215B.jpg

Teknoloji sever biri olarak mektup zarfı büyüklüğünde bir kargo alsam bile acayip heyecanlanıyorum. Ama bu biraz daha farklıydı. Eğer kullanmayı becerebilirsem daha sorunsuz bir cilde adım atacaktım ve yazılanlara bakacak olursam hayatıma yeni bir mutluluk eklemiş olacaktım. Bir eziyeti zevk haline getirecektim. Ne güzel  Big Grin

Bu arada 2. alet arkadaşım için. Ben başlamadan başkasının başlamasına vesile oldum.

qjR7bW.jpg
Tüm takım burada. Araştırmalarım sonucu konfor ön planda tutularak az-orta keskinlikte olduğuna kanaat getirdiğim ürünleden bir sample pack topladım. Yağlı ve sivilce sorunu yaşayan bir cilde sahibim, o nedenle balsam ve kremlerden uzak durdum ancak alkolsüz bir aftershave'a karar veremedim.

Fiyat performans oranı ve ömürlük olması açısından en iyi olduğuna kanaat getirdiğim Semogue 1305'i sepete attım. Daha iyi ekipmanlar alana kadar break in sürecini tamamlamasını sağlayarak tıraş deneyimlerimi iyileştirmeyi hedefledim.

Cella'yı cüzdanda bahsettiğim karadelik daha da büyümesin diye almayacaktım ama daha iyi deneyim için Mustafa abinin tavsiyesi üzerine onu da ekledim. Kokusu tartışma konusu forumda, benim fikrim kafayı kabına daldırınca ağır bir kokusu var ama ben beğendim, küçükken dedemin bağında topladığımız çağla ve bademleri hatırlattı Smile . Hatta odamda onun kokusunu soluyarak yazıyorum Smile

Kabı da K.Maraş'ta yaşadığımdan demirciler çarşısında çok güzel ürünler bulabileceğimi düşünerek almadım ama çarşıya uğrayamayınca idarelik A101'den bir kaç plastik çerezlik aldım. 10 cm çapında, 6 cm uzunluğunda, forumda belirtilen ideal boyutlara uygun, dışı tırtıklı olduğu için tutuşu kolay, güzel denk geldi kısacası.

İlk tıraşıma geçeyim (sonunda Smile )

YqJYWE.jpg

Fırçayı birkaç kez ıslatıp kuruladım, ilk açtığımdaki kokusu kötü gelmemişti aslında hatta "domuz kokusu hoşuma mı gitti" diye düşündüm  Smile . Sonra dilimleyip kaba bastığım Arko'yu bir güzel köpürttüm. Daha buraya kadar tıraş olmadım ama o fırçanın toplanıp pamuk gibi su ve ısıyı toplaması, arkonun yaptığı köpük, yüze öylesine sürünce verdiği his, anlayamazsınız (şaka şaka asıl siz anlarsınız, benim ne haddime çaylak halimle Smile )  Hem köpürtme deneyimi edindim hem de fırçamı temizlemiş oldum. Bu arada güzel kas yaptırıyor köpürtme işi bir tasla iki kuş  Big Grin .

Wilkinson Classic'i ele alınca ağır olduğunu farkettim, forumda öyle anlatanlar olmuş ki, permatik ağırlığında falan diye düşünmeye başlamıştım.

Sonra kısa bir duş alıp sıcak suda beklettiğim fırçamı, ve geri kalan ekibi banyoda topladım.

Jilete karar verirken çok zorlanmıştım ama lord abimin blogunu tekrar gözden geçirip Voskhod'u taktım, artık hazırdım.

ErpXQA.jpg

Cella'nın kabından köpürtülünce bozulabildiğini okuyunca çerezliklerden birine 2 çay kaşığı sabun basıp köpürtmeye başladım. Cella kokusu hafif hafif yükselmeye başlamıştı, bendeki kendimi keser miyim korkusu da öyle Smile

Jileti suratıma değdirdiğim anda kendimi nasıl şartlamışsam "aha kestik, hadi hastaneye" kafası bende hakim olmuş olacak ki bir titreme geldi Smile Baktım aslında aleti tuttuğum açı bile doğru değil, aletin gövdesi favorinin üstünde beklemede Smile

Videoları izlerken "iyi, yaparım" diyordum ama el alışkanlığı lazım, demiştim ya teorik bilgiyi çuvalla almışım ama pratiğe gelince işler değişti.

Makineyi indirdim, "sıkıntı yok iyi başlangıç" dedim, bir baktım açıyı tutturamamışım jilet havada Smile
Açı da tamam deyince jileti iki taraflı kullanmadığımı farkedip teknik gerekliliğini anlamaya başladım yavaştan.
Sonra makinayı uzun süre suya tutmadığımı ve öyle tıraş olduğumu farkedince kendime bela okumaya başladımSmile
Jileti suya tutunca açı yine gidince, "ulan bu iş zormuş galiba" demeye başladım.
En kritik yer, adem elmasının çevresi ve boyun, ilk geçiş güzel, bir anlık güvenle hızlanmaya karar verince küçük bir kesikle yerimden zıpladım. Elim hemen kan taşına gitti ama "dur ulan daha ilk perdedeyiz, yüzünün yarısı köpük, önce tıraşı bitir" diyerek devam ettim.

İkinci perde de benzer şekilde bitti, eksik bulduğum yerlere rötuş çektim. Kanayan yerlere kan taşı, daha sonra tüm yüze şap sürerek tamamladım. Toplam 2,5 perde WTG ile bitti.

Sonuç:

Voskhod'dan beklediğim pürüzsüz tıraşı beceremedim ama çok kalın sakallı olmadığımdan yüzde güzel kaydı (galiba).
Çene altında ufak bir kesik, 2 noktasal kanama.
Tıraş olurken çıkan o güzel sesi duyma şerefine eriştim.
Tıraş olalı 3-4 saat oldu ancak özellikle çene altını ve boynu tahriş etmiş olacağım ki yanma devam ediyor.
Çene kısmının sağ ve sol alt kısımlarında hiç alamadığım yerler var. Oralarda nasıl XTG şeklinde geçeceğimi anlamadım. Ancak ön tarafı ilk denememe göre iyi aldım diyebilirim.

Bir de Rimei mi alsam diye düşünmüştüm ama bununla bile kendimi kesme potansiyelimi göz önüne alarak böyle iyiyim bence.

Hepiniz biliyorsunuz, doların durumunu. EJ89 alma planım vardı ama fiyatlar artacak. O yüzden buradan birkaç ay sonra 2. el veya birkaç hafta içinde İmpa'dan alacağım.

Neyse, çok uzun anlattım, tavsiye verin de ben de tahrişsiz tıraşın keyfine erişeyim Smile
Bir de arkadaşın Wilkinson'unun yanına hangi jiletleri vereyim? O benden biraz daha gür sakallı, Samurai 3 kullanıyor ilk geleneksel tıraşı kötü geçerse vazgeçebilir. Adam zaten fırça ile köpürtme yapıyormuş o yandan sıkıntısı yok.

Gerçekten her üyeden öğrenecek çok şey var. İyi tıraşlar herkese. Saygılar.
Cevapla
#2
Yazınızı keyifle okudum güzel başlangıç yapmışsınız @Infinitum komşum hoşgeldiniz
Burası bu konuda bilgi deryası keyifli tıraşlar

Cevapla
#3
Hoşgeldiniz keyifli tıraşlar


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
Cevapla
#4
Hoşgeldiniz genç arkadaşım (yaşınızın 20' nin üstünde olmadığı kanaatine vardığımdan). Muhteşem bir başlangıç yapmışsınız, tebrikler...

Ayrıca yaşınızdan beklenmeyecek bir yazı yazmışsınız. Özellikle imla ve noktalamalardaki hassasiyetiniz göz yaşartacak nitelikte, elbette daha da iyi olabilir. Sizden yaşça büyük abilerinizin örnek alabileceği türden bir yazı olmuş Smile.

Ne yazık ki tamamını okumadım henüz ama ilk paragraflardan keyifli bir yazı olduğu hemen anlaşılıyor. Boş bir vaktimde, rahat rahat okumayı tercih edeceğim o yüzden.

Keyifli tıraşlar ve forumlar...
Haydi hayırlı tıraşlar...
Cevapla
#5
Hoş geldiniz. Güzel bir yazı ve başlangıç, tebrik ederim.

Bahsettiğiniz bölgelerdeki yanmalar için bir balsam ürünü tavsiye ederim. Çok maliyetli olmasın derseniz piyasadan da bulabileceğiniz Nivea veya Rebul balsam olabilir. Eğer İmpa'dan siparişiniz olacak ise Mustafa Bey'in de başka önerileri olacaktır.

Jilet çok değişken bir husustur. Arkadaşınızın sakalları gür ise, elinizdeki jiletleri baz alarak şunları önerebilirim:

Astra mavi/yeşil (kişiden kişiye değişebiliyor)
Rapira mavi-kımızı-beyaz (Fotoğrafta soldaki)

Keyifli tıraşlar.
Cevapla
#6
@Infinitum kardeşim hoşgeldin. Yazını okumaya başladığımda, yazının içeriğini bırakıp, akıcılığa, anlatıma ve betimlemelerine daldım gittim. Gerçekten çok güzel bir yazı yazmışsın, ellerine sağlık. Sonuna kadar keyifle okudum. Yazın haricinde olaylara yaklaşımın, sorgulamaların ve araştırmaların ayrıca takdire şayan.

"...küçükken dedemin bağında topladığımız çağla ve bademleri hatırlattı" ifadeni okuyunca, kafamdan "Allah Allah?" dedim, neyse özelden sorarım dedim. Daha sonra şunu okuyunca; "K.Maraş'ta yaşadığımdan" hah dedim tamam, doğru tahmin etmişim dedim Smile Böylelikle hemşehri olduğumuzu belirteyim. Ayırca @utunc komşumuz da Afşinli.

Tıraşın hakkında çok güzel araştırma yapmışsın, bize de pek diyecek bir şey bırakmamışsın. Açı tutturma meselesini ve ilk tahrişleri kafana takma, kısa sürede çözüme kavuşturacağını düşünüyorum. Şunu tavsiye edeyim; Wilkinson alete jileti tak ve baş parmağının altındaki şişkin bölgede biraz pratik yap. Hem aleti açısında tutmayı öğrenirsin, hem de ne kadar bastırman gerektiğini. Köpük vs. birşeyler kullanmana gerek yok ama istersen biraz ıslatabilirsin. Böylelikle DE aletlerin kesme mantığını da görerek kavramış olursun.

Rimei alet düşünüyrsan 10₺'ye rahatlıkla her yerde bulabilirsin. Wilkinson biraz zor bir alettir açı tutturmada. Ayrıca çok mild'dır ve kullanımı ilk başlarda zor gelebilir. Arkadaşının sakalı yoğun ise onu belki direkt olarak Rimei'den başlatmak daha iyi olabilir ancak yaşınızı da hesaba katınca sakallarınız muhtemelen henüz yumuşaktır ve Wilkinson ile de güzel tıraşlar çıkartabilirsiniz. Yani Rimei elzem değil bu noktada. Arkadaşın için yeşil astra ve yeşil 7 o'clok jiletleri uygun olabilir. Sen hepsini de kullanabilirsin ama Shark ve Derby şimdilik ikinci planda kalsın derim, ancak sen yine de bunları da bir dene. En doğru sonuca sen kendin deneyerek ulaşırsın.

Cilt tipine paralel olarak krem ve balsam tercih etmeyerek iyi yapmışsın. Ancak tıraş sonrası bölgesel tahrişler yaşadıysan, AS kullanımı sonrası evde bulunan nemlendirici bir kremi az biraz o tahriş olan bölgelere sürebilirsin, cildin çabuk toparlanır.

Başka soruların veya ihtiyaçların olursa yine bu başlık altında yazabilirsin. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Cevapla
#7
Bu zamana kadar okuduğum en kapsamlı giriş yazısı olmuş Wink
Siz gerekli araştırmayı, komşularımız da gerekli tavsiyeleri yapmışlar zaten.
Biz de Hoşgeldiniz Smile Sıhhatler olsun diyelim.
Dünyayı görüşüne göredir, insanın dünya görüşü. Maddeci için, gözyaşı tuzlu su, kalp ise kan pompasıdır...
Cevapla
#8
Komşum hoşğeldiniz çok güzel giriş yapmışsınız ayrıca çok güzel ekipmanlar toplamışsınız keyifli traşlar dilerim
Cevapla
#9
Aramıza hosgeldiniz,

Lutfen bastırmayın, makinanızı sapın ucundan, emel sayının mikrofonu tuttugu gibi nazikce tutun Smile

tek seferde kesmek yerine, kademe kademe 2-3 perdede cildinizi yormadan yavasca tıras olun.

Tıras oncesi ve sonrası hazırlıklarınızı guzel yapın. onemlidir. Forumumuzdaki ilgili konuları okumanızı tavsiye ederim.

Zevkli tıraslar gecirmeniz dilegiyle.
Cevapla
#10
(07/12/2016, Saat: 02:22)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese merhabalar. Forumla tanışalı uzun süre olmuştur aslında ama özellikle son 2-3 haftadır baya yazı okudum.

qjR7bW.jpg

Üniversiteye hazırlanıyorum. Aslında tıraş olayını ilk araştırma nedenimi tam hatırlamasam da çevremde tıraşından memnun olmayan kişilerle kartuşlu cihazları öve öve bitiremeyen reklamları karşılaştırdığımda ortada bir sorun olduğunu farkettim. Kısa süre sonra düzenli tıraş olmaya başlamak istediğimden (başlamasam bile hayatım boyunca kirli sakalla dolaşılmayacağına göre) bunun bir çözümü olmalı diyerek araştırmaya başladım. Yolun başındayken marketlerde gördüğüm Permasharp ve Derby'lerin berberler dışında kullanımı olup olmadığından haberdar değildim. Her yer kartuştu.

Geleneksel tıraşın temelinin jiletler değil de tıraş sabunu ve fırça olduğunu düşünüyorum. Geleneksel tıraşla ilgili bildiğim ilk şey eniştemin evine gittiğim zaman lavabodaki tıraş malzemeleri ve arko sabunun enfes kokusu. Bilmem kaç yıllık fırça, plastik tas ve Arko'nun bütün alana yayılmış kokusu (ustura mı kullanıyor hatırlamıyorum). Bu ekipmanlara bakmak bile çok güzel gelirdi küçüklüğümden beri.

Babamın bu şekilde bir tıraş kültürü yok ama birkaç hafta önce annem forumda bir fırça fotoğrafına baktığımı görünce dedemin eskiden usturayla tıraş olduğundan bahsetti. Maalesef kendisi çok yakın zamanda vefat etti. Keşke sorup bilgi alabilseydim. Vefat ettikten sonra aslında ondan öğrenecek çok şeyim olduğunu farkettim. Ama son pişmanlık fayda etmiyor.

Belki biraz canınızı sıktım ama, devam edeyim. Berberden evde tıraş için tavsiye istediğimde 1 yıllığına makina kullan sonra jiletli aletlere geçersin demişti. Ucuz bir makine aldım. İyi tamam benim seyrek sakalları kesiyordu da özellikle boyun bölgesini ve yanakların alt kısımlarını adamakıllı almıyordu. Bastırarak alırsam da tahriş ediyordum. Hem konforsuz hem de işe yaramazdı. Aslında araştırmalarımın başında çözümün Braun 799cc-7 veya Philips OneBlade gibi çılgın makineler olduğuna ikna olmuş gibiydim. Ama fiyatları da çılgındı ve değer mi ki diye düşünüyordum. Hem sinekkaydı tıraş olanların hepsi böyle makineler kullanıyor ya da her gün berbere gidiyor olamazdı.

E tamam, diğer alternatif olan kartuşlu makinelerden hem herkes şikayetçi hem de uzun vadeli maliyetine bakınca aman tanrım diyor insan Smile O yüzden bu işlere hiç bulaşmadan direk geleneksel tıraşla başlamanın haklı gururunu yaşıyorum  Smile

Sonra tıraşla alakalı bir arama yaptığımda burayla karşılaştım. Bilgi denizini görünce atladım hemen Smile Genelin aksine Lord üstadın blogunu daha sonra keşfettim. Herkes  yazılarında "Lord üstadın blogu, lord üstad sağolsun" vs. demiş ama link koyan yok Smile Bir şekilde bulup orayı da hatmedince bir set yapmaya karar verdim artık. Her okuduğumda yeni fikirler edindim aynı zamanda öğrenci cüzdanımdaki karadeliğin daha da büyüdüğünü farkettim  Big Grin . Forumda çoğu kişi geleneksel tıraşın kartuş gibi alternatiflerden ucuza geldiğini söylüyor ama bu işi tutku haline getirenlerin aldığı ürünler hiç öyle söylemiyor açıkçası Smile

Malzeme bulmanın zorluğundan dolayı internetten alışveriş yapmam gerektiği kesinleşmişti, forum sayesinde İmpa'yı keşfettim. Mustafa abim çok sağolsun sorularıma cevap verdi ve bir set toplayıp sipariş ettim. Bu Pazartesi siparişim elime geçti. Aslında forumda söylemeye bile lüzum yok ama cidden adam gibi esnaf. Kaç kez teşekkür ettim sayamadım  Smile  ama buradan kendisine yeniden teşekkür ediyorum.

Sipariş gelene kadar saatlerce yerli yabancı forumlarda dolaşmış, Mantic, PaulH, Executive Shaving gibi kanalların işime yarayacak birçok videosunu izlemiş ben, sonuçta bi dolu teorik bilgiyi yüklenmiş biçimde kutuyu açtım.  Tıraş aleti  Fırça  Jilet  Aftershave

nj215B.jpg

Teknoloji sever biri olarak mektup zarfı büyüklüğünde bir kargo alsam bile acayip heyecanlanıyorum. Ama bu biraz daha farklıydı. Eğer kullanmayı becerebilirsem daha sorunsuz bir cilde adım atacaktım ve yazılanlara bakacak olursam hayatıma yeni bir mutluluk eklemiş olacaktım. Bir eziyeti zevk haline getirecektim. Ne güzel  Big Grin

Bu arada 2. alet arkadaşım için. Ben başlamadan başkasının başlamasına vesile oldum.

qjR7bW.jpg
Tüm takım burada. Araştırmalarım sonucu konfor ön planda tutularak az-orta keskinlikte olduğuna kanaat getirdiğim ürünleden bir sample pack topladım. Yağlı ve sivilce sorunu yaşayan bir cilde sahibim, o nedenle balsam ve kremlerden uzak durdum ancak alkolsüz bir aftershave'a karar veremedim.

Fiyat performans oranı ve ömürlük olması açısından en iyi olduğuna kanaat getirdiğim Semogue 1305'i sepete attım. Daha iyi ekipmanlar alana kadar break in sürecini tamamlamasını sağlayarak tıraş deneyimlerimi iyileştirmeyi hedefledim.

Cella'yı cüzdanda bahsettiğim karadelik daha da büyümesin diye almayacaktım ama daha iyi deneyim için Mustafa abinin tavsiyesi üzerine onu da ekledim. Kokusu tartışma konusu forumda, benim fikrim kafayı kabına daldırınca ağır bir kokusu var ama ben beğendim, küçükken dedemin bağında topladığımız çağla ve bademleri hatırlattı Smile . Hatta odamda onun kokusunu soluyarak yazıyorum Smile

Kabı da K.Maraş'ta yaşadığımdan demirciler çarşısında çok güzel ürünler bulabileceğimi düşünerek almadım ama çarşıya uğrayamayınca idarelik A101'den bir kaç plastik çerezlik aldım. 10 cm çapında, 6 cm uzunluğunda, forumda belirtilen ideal boyutlara uygun, dışı tırtıklı olduğu için tutuşu kolay, güzel denk geldi kısacası.

İlk tıraşıma geçeyim (sonunda Smile )

YqJYWE.jpg

Fırçayı birkaç kez ıslatıp kuruladım, ilk açtığımdaki kokusu kötü gelmemişti aslında hatta "domuz kokusu hoşuma mı gitti" diye düşündüm  Smile . Sonra dilimleyip kaba bastığım Arko'yu bir güzel köpürttüm. Daha buraya kadar tıraş olmadım ama o fırçanın toplanıp pamuk gibi su ve ısıyı toplaması, arkonun yaptığı köpük, yüze öylesine sürünce verdiği his, anlayamazsınız (şaka şaka asıl siz anlarsınız, benim ne haddime çaylak halimle Smile )  Hem köpürtme deneyimi edindim hem de fırçamı temizlemiş oldum. Bu arada güzel kas yaptırıyor köpürtme işi bir tasla iki kuş  Big Grin .

Wilkinson Classic'i ele alınca ağır olduğunu farkettim, forumda öyle anlatanlar olmuş ki, permatik ağırlığında falan diye düşünmeye başlamıştım.

Sonra kısa bir duş alıp sıcak suda beklettiğim fırçamı, ve geri kalan ekibi banyoda topladım.

Jilete karar verirken çok zorlanmıştım ama lord abimin blogunu tekrar gözden geçirip Voskhod'u taktım, artık hazırdım.

ErpXQA.jpg

Cella'nın kabından köpürtülünce bozulabildiğini okuyunca çerezliklerden birine 2 çay kaşığı sabun basıp köpürtmeye başladım. Cella kokusu hafif hafif yükselmeye başlamıştı, bendeki kendimi keser miyim korkusu da öyle Smile

Jileti suratıma değdirdiğim anda kendimi nasıl şartlamışsam "aha kestik, hadi hastaneye" kafası bende hakim olmuş olacak ki bir titreme geldi Smile Baktım aslında aleti tuttuğum açı bile doğru değil, aletin gövdesi favorinin üstünde beklemede Smile

Videoları izlerken "iyi, yaparım" diyordum ama el alışkanlığı lazım, demiştim ya teorik bilgiyi çuvalla almışım ama pratiğe gelince işler değişti.

Makineyi indirdim, "sıkıntı yok iyi başlangıç" dedim, bir baktım açıyı tutturamamışım jilet havada Smile
Açı da tamam deyince jileti iki taraflı kullanmadığımı farkedip teknik gerekliliğini anlamaya başladım yavaştan.
Sonra makinayı uzun süre suya tutmadığımı ve öyle tıraş olduğumu farkedince kendime bela okumaya başladımSmile
Jileti suya tutunca açı yine gidince, "ulan bu iş zormuş galiba" demeye başladım.
En kritik yer, adem elmasının çevresi ve boyun, ilk geçiş güzel, bir anlık güvenle hızlanmaya karar verince küçük bir kesikle yerimden zıpladım. Elim hemen kan taşına gitti ama "dur ulan daha ilk perdedeyiz, yüzünün yarısı köpük, önce tıraşı bitir" diyerek devam ettim.

İkinci perde de benzer şekilde bitti, eksik bulduğum yerlere rötuş çektim. Kanayan yerlere kan taşı, daha sonra tüm yüze şap sürerek tamamladım. Toplam 2,5 perde WTG ile bitti.

Sonuç:

Voskhod'dan beklediğim pürüzsüz tıraşı beceremedim ama çok kalın sakallı olmadığımdan yüzde güzel kaydı (galiba).
Çene altında ufak bir kesik, 2 noktasal kanama.
Tıraş olurken çıkan o güzel sesi duyma şerefine eriştim.
Tıraş olalı 3-4 saat oldu ancak özellikle çene altını ve boynu tahriş etmiş olacağım ki yanma devam ediyor.
Çene kısmının sağ ve sol alt kısımlarında hiç alamadığım yerler var. Oralarda nasıl XTG şeklinde geçeceğimi anlamadım. Ancak ön tarafı ilk denememe göre iyi aldım diyebilirim.

Bir de Rimei mi alsam diye düşünmüştüm ama bununla bile kendimi kesme potansiyelimi göz önüne alarak böyle iyiyim bence.

Hepiniz biliyorsunuz, doların durumunu. EJ89 alma planım vardı ama fiyatlar artacak. O yüzden buradan birkaç ay sonra 2. el veya birkaç hafta içinde İmpa'dan alacağım.

Neyse, çok uzun anlattım, tavsiye verin de ben de tahrişsiz tıraşın keyfine erişeyim Smile
Bir de arkadaşın Wilkinson'unun yanına hangi jiletleri vereyim? O benden biraz daha gür sakallı, Samurai 3 kullanıyor ilk geleneksel tıraşı kötü geçerse vazgeçebilir. Adam zaten fırça ile köpürtme yapıyormuş o yandan sıkıntısı yok.

Gerçekten her üyeden öğrenecek çok şey var. İyi tıraşlar herkese. Saygılar.

hoşgeldin kardeşim ;
Kendimde yeni bir üye olarak sana şunu söylemek isterim,tıraş çok kişisel bir olay tıraş öncesi ve sonrası bütün ekipmalar kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.İşi takıntılı bir duruma dönüştürmeden israftan uzak bir şekilde yavaşça hem ekipmanı hemde onların sana uyumunu kontrol ederek gidebiliriz diye düşünüyorum.
güzel günlerin olsun ..
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  merhaba ıslak tıraş severler rocco 21 1,687 23/12/2017, Saat: 13:20
Son Yorum: rocco
  Bir Tıraş Manyağı Daha Geldi :) informatiker 18 2,696 03/05/2017, Saat: 16:45
Son Yorum: informatiker
  Klasik tiras finwe 14 2,959 29/03/2017, Saat: 14:37
Son Yorum: finwe
  Değerli Tıraş Dostları Noyan 37 4,938 26/02/2017, Saat: 16:10
Son Yorum: Noyan
  Merhaba Sevgili traş keyfi dostlar, Tahir 13 2,983 21/09/2016, Saat: 10:18
Son Yorum: DeaKeN
  Tıraş aleti ve fırça önerileriniz ratapan 12 2,921 20/06/2016, Saat: 01:35
Son Yorum: ratapan
  Kartuşlu tıraş daha iyidir diye iddalaşırken geleneksel traşçı oldum caneser 12 3,949 12/04/2016, Saat: 16:43
Son Yorum: Monarch
  Tıraş Aleti Tavsiye SKYBRAVE 13 5,292 26/03/2016, Saat: 19:54
Son Yorum: mecheng
  Selam olsun tüm ehl-i tıraş keyifçilere ... koolandgang 24 12,197 11/10/2015, Saat: 20:42
Son Yorum: koolandgang
  Yakın tıraş : Bir erkeğin mücadelesi Cakcaka 51 26,929 08/08/2015, Saat: 20:20
Son Yorum: korgunv

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi