Adam gibi tıraş olmanın keyfi
Bugün Rapira Sweedish ile tıraş oldum, en iyi tıraşımdı. Üstadlar burada "tıraş normalde sıfır tahrişle olmalı, çareyi losyonlarda, balsamlarda, kremlerde aramayın" diyordu, ben sonuçta tıraşın yüz için büyük bir travma olduğunu düşündüğümden buna pek inanamamıştım açıkçası. Az önce (yine Smile ) üstadların haklı olduğunu gördüm. Sıfır tahriş ütopya değilmiş. Tecrübe oturuyor mu yoksa jiletten dolayı mı bilmiyorum, nasıl becerdiğim hakkında hiç bir fikrim yok ama bildiğim tek şey çok güzel bir duygu Smile
(05/02/2017, Saat: 02:55)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Infinitum komşum seni buralarda tekrar görmek güzel.

Şu Wilkinson klasik bence seni bu işten soğuttu. En kötü yine şu tablacılarda satılan yuma marka alüminyum aleti alıp tekrar denemeni isterim. Yanlız alırken dikkat et, üretim hatalı olanları olabiliyor, üst kapağının alttaki tablayla orantılı oturduğundan emin ol.

Wilkinson çok mild bir alettir ve ilk akla gelen acemiye uygun olduğu düşüncesi olabilir. Ben şahsen katılmıyorum bu düşünceye, çünkü alet o kadar mild ki hem açı tutturma, hem baskıyı ayarlama konularında ancak tecrübeli olan birisinin kullanabileceği bir alet.

Merhaba arkadaşlar

Ben de geleneksel traş işine Wilkinson ile başlamıştım, ancak büyük bir hayal kırıklığı yaşattı bana, o nedenle bir süre ara verdim. Daha sonra ise Merkür 34C yi aldığımda arada çok büyük bir konfor farkı olduğunu gördüm. O nedenle Wilkinsonu yeni başlayan kişilere kesinlikle tavsiye etmiyorum ama bu durum kişiye göre de değişebilir, benim sakallarım sert ve sık.
(13/02/2017, Saat: 16:11)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün Rapira Sweedish ile tıraş oldum, en iyi tıraşımdı. Üstadlar burada "tıraş normalde sıfır tahrişle olmalı, çareyi losyonlarda, balsamlarda, kremlerde aramayın" diyordu, ben sonuçta tıraşın yüz için büyük bir travma olduğunu düşündüğümden buna pek inanamamıştım açıkçası. Az önce (yine Smile ) üstadların haklı olduğunu gördüm. Sıfır tahriş ütopya değilmiş. Tecrübe oturuyor mu yoksa jiletten dolayı mı bilmiyorum, nasıl becerdiğim hakkında hiç bir fikrim yok ama bildiğim tek şey çok güzel bir duygu Smile

Sihhatler olsun komsum. Uygun jilet gercekten fark yaratiyor. Ancak siz yinede tiras sonrasi yatistirici ve nemlendirici bir urun kullanmayi ihmal etmeyin.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
@FurkanY üstad birkaç gün önce EJ DE89 yolladı. Daha önce başka bir üstad daha yollamayı teklif etmiş ama kabul etmemiştim. Abim aslında sıfır yollayacağını söyleseydi @FurkanY abimin teklifini de kabul etmeyecektim ama söylemeden yollamış. Sınavdan 1 gün önce çok güzel bir hediye oldu. 1 kez denedim ama daha önce kullandığım bir jileti kullanınca tam randıman alamadım. Bir de üstadların bahsettiği WS Classic'in yeni başlayan kullanıcılara uygun olmama meselesi doğru galiba. WS'nin açısına alışınca DE89'u kullanmakta güçlük çektim. O yüzden en az 5-10 kez tıraş olmadan yorum yapamayacağım. Şimdilik tek söyleyebileceğim işçiliği hakkında yazılan her şeyin doğru olduğu. Kullanmaya kıyılmayacak pürüzsüz bir kaplaması var.

Fotoğraf, elimdeki Yuma ve WS ile.
YDk5dD.jpg
İnternette bazı makinelerde gördüğümün aynısı bunda da var, jiletin önünde bulunan bölgedeki taraklar neden düz değil merak ettim.
69P6vN.jpg

Bu arada bahsettiğim arkadaşıma da WS Classic ve elimdeki jiletlerden oluşan seti verdim. 1 kez tıraş olmuş henüz ama çok beğendiğini söyledi.

Jiletlerde son durum, Rapira Sweedish'e devam ama arkadaşa da verince elimde 1 tane kaldı, 100'lü stok falan yapmak istemiyorum ama 30-40 adet almayı planlıyorum. Ama stok olarak daha ekonomik bir şeyler bulmam lazım. Fiyat/performans olarak yeterince iyi değil galiba, Lord üstad incelemesinde klasik Rapira'dan aşırı üstün olmadığını söylemiş, onu da bulmak istiyorum, en çok merak ettiğim jilet oldu.

Elimde mild olduğu söylenen Shark ve Derby'i Yuma ile deneyebilirim. Yuma'yı cesaret edemediğimden kullanamadım hala. Bir de 2 gün önce Derby Premium aldım.
Alıntı:Başarılı bir jilet olsa da ülkemizde satılan beyaz/mavi/kırmızı kutulu standart paslanmaz rapiralara göre üstün olmayan tıraşı...
(http://tiraskeyfim.blogspot.com.tr/2011/...etler.html)
rapira+old.jpg
Lord üstadın Sweedish'e benzer karakterde olduğunu söylediği rapira galiba bu, yazıda bahsedilen beyaz/mavi/kırmızı jileti nerede bulabilirim?

@erdsde evet, ben de DE89'u deneyince bunun farkına biraz vardım, ileride daha isabetli şeyler söyleyebilirim. Galiba bu durumun vurgulanması lazım ama WS kadar eli yüzü düzgün, işporta tezgahına düşmemiş ürün yok. Bu da onu alternatifsiz kılıyor. RiMei'nin işçiliği daha iyi galiba, bulamadım ama ben bu işe başlamadan önce Yuma gibi işçiliği kötü olan bir ürünü görsem hiç başlamadan bırakırdım gibime geliyor Smile

@korgunv aynen abi, birkaç kez şap, nivea aftershave vs. ne varsa kullanmayayım dedim, anladım ki kullanıp kullanmamak kesinlikle fark yaratıyor. Tavsiyeniz için teşekkürler.
Bu alanı okuyunca aklıma geldi..

Geleneksel tıraş 56 Chevrolet ile seyahat etmek
Diğer tıraşlar(Fast Food) ise Murat 131 ile seyahat etmek'tir.
Acaba aradaki farkı abartıyor muyum?

E n v i r o n m e n t a l i s t

(10/12/2018, Saat: 12:07)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu alanı okuyunca aklıma geldi..

Geleneksel tıraş 56 Chevrolet ile seyahat etmek
Diğer tıraşlar(Fast Food) ise Murat 131 ile seyahat etmek'tir.
Acaba aradaki farkı abartıyor  muyum?

Bence abartı var üstad ama duygusal yaklaşınca tamamen normal , mübalağanın zararı yok Smile

Elimdeki jiletleri tüketince Permasharp'a mecburi geçiş yaptım, ama benim için felaket oldu. Aftershave olarak Hametan kullanmaya gidecekti iş öyle diyeyim Smile Bırakın Murat 131'i Fiat 126 bis ile seyahat gibiydi. Şu an jel + kullan at bim tıraş bıçağı bile daha iyi geliyor. Gerçi bununla yüzleşmemek için tıraş periyodu uzadı o ayrı konu :/

Artık İstanbul'a çok daha yakın olduğum için fırsat bulur bulmaz İmpa'dan Voskhod reyizi stoklayacağım.

Bu arada birileri okuyor demek ki, forumun derinliklerinde yitip gitmemiş olması sevindirici Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba Tıraş Severler! yucelyilmaz 9 2,649 30/04/2022, Saat: 20:16
Son Yorum: muhendisbey
Photo ONDÜLA Tıraş Makinesi Mutlu68 4 2,187 04/01/2022, Saat: 13:38
Son Yorum: habaz
  Merhaba Tıraş Dostları(Tiyatrocu) Tiyatrocu 5 2,418 19/04/2021, Saat: 14:05
Son Yorum: Tiyatrocu
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 7,435 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  Yeni Tıraş Zidane 28 8,337 12/05/2020, Saat: 18:35
Son Yorum: V4Vamık
  Geleneksel tıraş dünyasına merhaba Fenotip 49 12,526 06/04/2020, Saat: 09:46
Son Yorum: BuraKaya55
  bende geleneksel tıraş severim mrden 29 8,174 08/10/2019, Saat: 17:57
Son Yorum: FearOfATG
  Geleneksel Tıraş Tavsiye Silentsv 43 17,963 25/06/2019, Saat: 10:24
Son Yorum: ugur10
  ADAM GİBİ TIRAŞ OLANLARA SELAM OLSUN Karslı 28 7,340 25/04/2019, Saat: 10:22
Son Yorum: trustalt
  Merhaba geleneksel tıraş! tundralower 10 4,465 22/03/2019, Saat: 13:02