Adam gibi tıraş olmanın keyfi
Komşum aramıza hoşgeldiniz. Yazınız çok hoşuma gitti. Smile
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Aramıza hoş geldin hemşehrim Smile

Yazdıkların çok hoşuma gitti. Bu konudaki araştırmacı özelliğin ve merakın takdire şayan. Ayrıca bu yaşta geleneksel tıraşa başlaman da çok güzel olmuş, şanslısın bu konuda. İlerki zamanlarda tıraş tekniklerini geliştirip çok temiz tıraşlar olabilirsin. Biraz zamana ve sabıra ihtiyacın var.

Forumda çok değerli, tecrübeli arkadaşlar var. Aklına takılanları rahatlıkla sorabilirsin, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Kahraman kente selamlar Smile
(08/12/2016, Saat: 13:53)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlk perdede iyi tıraşın ütopik olduğunu okumuştum forumda, ben de yüzüme zarar vermemek için tek perdede halletmeyi planladım ama alamadığım çok yer olduğunu fark edince  "başladığım işi yarım bırakmayayım" fikriyle hareket ettim. İlk perdede cildim makineyle rastgele alınmış gibiydi. Nedeni o aslında, başlangıç için ağır kaçmış olabilir, emin değilim Smile

Son 0,5'lik perde dediğim aslında favorileri eşitlemek (onda da pek başarılı olamadım) boynun alt kısımlarındaki kılları almak ve bahsettiğim boynun sağ-sol kenarındaki küçük bir bölgeyi tıraş etmekten ibaret.

XTG olayını özellikle boyunun sağ ve sol yanında uygulayabilsem süper olacaktı ama jileti evirdim çevirdim olduramadım bir türlü. Cilt küçük bir travma durumunda, sonraki sefere deneyeyim.

Bu arada DH'de aynı rumuz size ait galiba, yazışmışlığımız var. Burada da karşılaşmak güzel oldu, tekrar merhabalar Smile

Orada da Teknoseyir'den hatırladığını söylemiştin, hafıza zehir valla. DH'de de haritalar üzerine yazışmışız, dönüp baktım Smile Islak ve keskin tıraşlar dileğiyle bitireyim.
İki gündür unutuyorum, fırçanın kuruması 1 gün sürüyor neredeyse, ortaları çok geç kuruyor, Bunun fırçaya zararı var mıdır? Kıllar yukarı bakacak şekilde mi durmalı yoksa ters tutacak bir stand mı uydurayım Smile

Bu arada Cella'nın ne yaman kokusu varmış iki kere Arko'yla break in yaptım hala Cella kokusu mevcut.

Forumda çözemediğim başka bir olay, @ koduyla bahsetme nasıl oluyor? Alıntı yapmak zor oluyor mobil cihazlarda. Yardım belgelerinde de bulamadım.
(08/12/2016, Saat: 23:02)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İki gündür unutuyorum, fırçanın kuruması 1 gün sürüyor neredeyse, ortaları çok geç kuruyor, Bunun fırçaya zararı var mıdır?  Kıllar yukarı bakacak şekilde mi durmalı yoksa ters tutacak bir stand mı uydurayım Smile

Bu arada Cella'nın ne yaman kokusu varmış iki kere Arko'yla break in yaptım hala Cella kokusu mevcut.

Forumda çözemediğim başka bir olay, @ koduyla bahsetme nasıl oluyor? Alıntı yapmak zor oluyor mobil cihazlarda. Yardım belgelerinde de bulamadım.

Fırçayı iyice silkeleyin ve mümkünse ters olacak şekilde asın. Kurumanın 1 gün sürmesi normaldir. En çabuk sentetik fırçalar kurur.

@ fonksiyonu nick ile beraber kullanılır, @Infinitum gibi, uyarı gitmesini sağlar.
@msakalli ben otomatik sanmıştım, anlaşıldı.
Dediğiniz gibi kuruluyorum, havluya sürüp bırakıyorum, böyle normalse sıkıntı yok. Peki yolculuk için nemli iken kapalı kutuda saklamak sıkıntı yaratır mı? Fön makinası gibi çözümlerin yanlış olduğunu okumuştum.

Ters olarak asmak için DIY bir çözüm ya da Aliexpress'ten 2-3 dolarlık bir stand alacağım. Bu arada Aliexpress gibi Çin'li sitelerde Tıraş aksesuarı için ucuz ve güzel çözümler var, fırça/makine tutucu, fırça kabı, 20-30ml'lik şişeler, saklama kutuları... Forumda pek yazan olmamış, keşke vaktim olsa da rehber hazırlayabilsem.
(09/12/2016, Saat: 00:34)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @msakalli ben otomatik sanmıştım, anlaşıldı.
Dediğiniz gibi kuruluyorum, havluya sürüp bırakıyorum, böyle normalse sıkıntı yok. Peki yolculuk için nemli iken kapalı kutuda saklamak sıkıntı yaratır mı? Fön makinası gibi çözümlerin yanlış olduğunu okumuştum.

Ters olarak asmak için DIY bir çözüm ya da Aliexpress'ten 2-3 dolarlık bir stand alacağım. Bu arada Aliexpress gibi Çin'li sitelerde Tıraş aksesuarı için ucuz ve güzel çözümler var, fırça/makine tutucu, fırça kabı, 20-30ml'lik şişeler, saklama kutuları... Forumda pek yazan olmamış, keşke vaktim olsa da rehber hazırlayabilsem.

Fırçayı iyice silkelemek, kılların yanlarını ve uçlarını hafifçe yumuşak bir havluya sürmek ve varsa uygun bir standa ters olarak asmak bildiğim kadarıyla en doğru yöntem.
Fırçayı nemliyken kapalı kutuya koymak sıkıntı yaratır mı bilmiyorum ama çabuk kuruduğu için seyahatlerde genelde sentetik fırçalar tavsiye edilir.
(09/12/2016, Saat: 00:34)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @msakalli ben otomatik sanmıştım, anlaşıldı.

Forumda yazının az olmasının nedeni Aliexpress teki ürünlerin kalite seviyeleri. Bulunan iyi ürünler yazılıyor zaten foruma.

(09/12/2016, Saat: 00:48)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fırçayı iyice silkelemek, kılların yanlarını ve uçlarını hafifçe yumuşak bir havluya sürmek ve varsa uygun bir standa ters olarak asmak bildiğim kadarıyla en doğru yöntem.
Fırçayı nemliyken kapalı kutuya koymak sıkıntı yaratır mı bilmiyorum ama çabuk kuruduğu için seyahatlerde genelde sentetik fırçalar tavsiye edilir.

Komşu doğru söylüyor. Kıllar gerçekten de bir hayvanın kılları. Bu nedenle her türlü dış etkenden etkilenirler ama burada bahsedilen fırça bir domuz fırça. Break-in i hızlandırmak için bile havluya sürtmek olağan bir durum. Aşırıya kaçmadıkça sıkıntı olmaz. Yine de seyahatte kurumayacaksa sentetikler daha ideal.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Komşum hoş geldiniz, öncelikle araştırarak işe başlananız takdire şayan.

Yüzünüzün yapısını ve sakal çıkış yönlerini iyice tanımanız hususuna biraz daha eğilmenizi tavsiye edeceğim. Eliniz zamanla alışacaktır zaten. İstediğiniz kadar tekniğiniz iyi olsun sakal yönününüze dikkat etmezseniz tahrişlerin önüne geçmeniz çok zor diye düşünüyorum.

Keyifli tıraşlar dilerim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yazmaya vaktim olmadığından gecikti, son deneyimimi aktarayım.

1305'in break-in işlemine devam ediyorum, banyo sabunu ve Arko'yu kullanarak 5-6 kere köpürtüp duruladım, bir kez Arko'la köpürtüp 1 gece beklettim.  Forumda @pars üstad çiçek gibi açıyor demiş, hakikaten öyle, ilk aldığım halinden iyi yönde farklılaşması çok güzel. Kısa vadede fırça alamam ama FS porsuk, bir de Omega'nın küçük saplı kompakt fırçalarını denemek istiyorum. Onun dışında 1305'e zarar vermezsem dededen kalma 20 yıllık fırçalar gibi ömürlük olmasını umuyorum.

Ters ve siyah kıl meselesi var break in olayında, bulduğum siyah kıllar çatallanmıştı, sadece 2-3 tane ters kılı çektim, çatallanmayan, yarı saydam kıllar da nadiren gördüm ama fazla kıl çekmeye kıyamıyorum fırçadan Smile

Tıraşa geçeyim, 2 gün önce 2. kez tıraş olmayı denedim. Bu kez forumdan aldığım geri dönüşler ve başka konulardaki önerileri dikkate alarak tıraş oldum. Bu kez Astra Yeşil kullandım. Tıraş öncesi duş aldım. @onurcakmak abimin önerisiyle elde pratik yaptım. Bu kez tıraş ekipmanının yanında PaulH reisin kanalında Wilkinson'la tıraş olduğu bir videoyu açtığım telefon vardı Big Grin .

Pnkdn6.jpg

@arandur abimin önerisiyle perde sayısını azalttım. 1.5 perdeye düşürdüm. Boyundaki tahriş azaldı ama yine yeterince yakın tıraş olamadım. Çok yakın tıraşa odaklanmamıştım zaten. Boynun sağ ve sol tarafını alamadığımı yazmıştım, bu kez oraları daha iyi aldım. Yüzün geri kalanı da daha düzgün oldu. Bu kez kesik yoktu, şap ve 1-2 noktasal kanamaya kan taşıyla bitirdim.

Ama yeni bir sorunum var Confused . Bıyık bölgesinde rötuşa odaklanınca orayı yakmışım. Tıraş sonrası kızarıklık ve kuruluk oluştu. Tıraş öncesi de lord abimin tavsiyesini dinleyip köpüğü 2 kere sürüp masaj yapma tekniğini uyguladım, sabun Cella'ydı tıraştan önce ikinci masajda bıyık bölgesinde yanma hissettim ancak nedenini anlayamadım. Ama bir sorun yaşayacağım belli gibiydi. Bu konu hakkında önerilerinizi bekliyorum.

Yüzümün yağlı oldugunu yazdığımda çok az miktarda krem kullanabileceğim yazılmıştı, Dalan d'olive kremi yanan yerlere sürdüm ama sivilcelenme yaratmamak için biraz emildikten sonra duruladım. Kremi daha önce el için de kullandım, kokusu güzel ama nemlendiriciliği diğer kremler kadar iyi değil. Hiç işe yaramadı diyebilirim.

Sorun Dalan d'olive ile geçmeyince, soğuk havlu tekniği aklıma geldi, derin dondurucuya ıslak havlu atıp yarım saat bekleyip kullandım. Kısa süreli rahatlattı.

Ertesi gün yanma ve kızarıklık devam ediyordu, üstüne kuruluk dışarıdan da belli olmaya başlayınca, evde ne bulduysam sürdüm. Aseptine Soft ve Nivea Soft kullanınca ertesi gün geçti.

İhanet sayılır mı bilmem ama favoriler ve 1-2 rötuş için elektrikli makine kullanıyorum.

Sonuç olarak benim amatörlüğüm mü bilmiyorum ama Astra yeşil bana gitmedi diye düşünüyorum.

Cella ile yaptığım köpük şuydu, başta beğenmiştim ama biraz sulu bir köpük oldu galiba. Kapatıcılığı yeterli değildi:
g28g2Z.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba Tıraş Severler! yucelyilmaz 9 2,649 30/04/2022, Saat: 20:16
Son Yorum: muhendisbey
Photo ONDÜLA Tıraş Makinesi Mutlu68 4 2,187 04/01/2022, Saat: 13:38
Son Yorum: habaz
  Merhaba Tıraş Dostları(Tiyatrocu) Tiyatrocu 5 2,419 19/04/2021, Saat: 14:05
Son Yorum: Tiyatrocu
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 7,436 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  Yeni Tıraş Zidane 28 8,337 12/05/2020, Saat: 18:35
Son Yorum: V4Vamık
  Geleneksel tıraş dünyasına merhaba Fenotip 49 12,526 06/04/2020, Saat: 09:46
Son Yorum: BuraKaya55
  bende geleneksel tıraş severim mrden 29 8,176 08/10/2019, Saat: 17:57
Son Yorum: FearOfATG
  Geleneksel Tıraş Tavsiye Silentsv 43 17,963 25/06/2019, Saat: 10:24
Son Yorum: ugur10
  ADAM GİBİ TIRAŞ OLANLARA SELAM OLSUN Karslı 28 7,340 25/04/2019, Saat: 10:22
Son Yorum: trustalt
  Merhaba geleneksel tıraş! tundralower 10 4,465 22/03/2019, Saat: 13:02