Adam gibi tıraş olmanın keyfi
(14/12/2016, Saat: 18:34)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet, biliyorum ama hani şu "jilet sakalı kalınlaştırır" efsanesi vardır ya, berber ustura tıraşıyla düzgün yönde keseceği için daha sonra da sakallar düzgün yönde çıkar mantığı var galiba.

Ama tıraş şekli sakal çıkış yönünü etkiler mi, veya ne kadar etkiler? Bunu bilmediğimden sormuştum.

Pardon komşum, ben yanlış anlamışım. Bildiğim kadarıyla herhangi bir etkisi yok.
Hoşgeldiniz.Keyifli bir yazı olmuş,zevkle okudum.Zaten gördüğüm kadarıyla böyle giderseniz tek başlık altında tıraş deryasını özümsemiş olacaksınız keyifli forumlar dilerim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
(15/12/2016, Saat: 01:20)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz.Keyifli bir yazı olmuş,zevkle okudum.Zaten gördüğüm kadarıyla böyle giderseniz tek başlık altında tıraş deryasını özümsemiş olacaksınız keyifli forumlar dilerim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Big Grin Sağolun. Öyle olacak galiba. Her soruma konu açıp forumu kirletmek istemiyorum.
Hoş geldin genç kardeşim. Hayırlı ve uğurlu olsun. Yazını ve genel olarak hayata bakışını çok beğendim. Çalışkan ve uyumlu birisi olduğun hemen hissediliyor. Benim en çok hayıflandığım senin yaşlarında ustura denemeleri yapmamış olmam. Bunun dışında bütçeni kaliteli saç ve cilt dermo kozmetik ürünleri için kullanmanı tavsiye ederim.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
(15/12/2016, Saat: 10:17)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoş geldin genç kardeşim. Hayırlı ve uğurlu olsun. Yazını ve genel olarak hayata bakışını çok beğendim. Çalışkan ve uyumlu birisi olduğun hemen hissediliyor. Benim en çok hayıflandığım senin yaşlarında ustura denemeleri yapmamış olmam. Bunun dışında bütçeni kaliteli saç ve cilt dermo kozmetik ürünleri için kullanmanı tavsiye ederim.

Sağol abim. Umarım dediğiniz gibiyimdir Smile . Çelik usturaları görünce hevesleniyor insan ama benim için hala uzak. Ama bu girdabın sonunda ustura olduğunu bildiğimden gelecekte ustura hevesi de saracak beni, biliyorum. Dediğiniz gibi, bütçeyi bahsettiğiniz ürünlere yönlendirmek en mantıklısı. Son tıraşımda daha iyi anladım bunu. Diğer yorumda anlatacağım. Cilt sorunları için cildiyeye gittim geçenlerde, Benzamycin verdi, daha alamadım, umarım işe yarar.

Son olan bitenden bahsedeyim.

Marketten Arko'nun Klasik kremini ve Sensetive (Lavantalı) Tıraş kremini aldım, klasik kremin kokusu süper, geçmişte kaybolmuş kokulardan birini daha keşfettim. Dede/ninelerin sırlarından biri buymuş demek. Hacı misinden sonra tabii Big Grin Ellerim kuruduğu için krem kullanırım, kıvamı nispeten koyu ama nemlendirmesi güzel, emilim yavaş, koku mükemmel. Yalnız kokuyu veren esans/yağ nedir anlayamadım hala. İçindekiler kısmı o kadar küçük puntolarla yazılmış ki göz sağlığım için o işe hiç girişmedim Big Grin İnternette de bir şey bulamadım.

Lavantalı tıraş kremini beğenmedim, denemek için tasta köpürtmeyi denedim ama olmadı, yüzde köpürtmeye uygun galiba ama fırçam yüzde köpürtmeye uygun değil. O yüzden başarılı olamadım. Kokusu ne kadar seyrek anlatamam, zar zor bir lavanta kokusu var o da çok güzel değil. Bu seyrek koku fırçada iki gün sonra çok rahatsız edici bir kokuya dönüştü. Lavantanın o rahatsız edici bozulmuş kokusu vardır ya, aynen o. Break in için bile gideri yok.

Kapalı çarşıya gittim, klasik kulplu bakır ayran taslarından vardı, onun dışında, demir bir iki tas gördüm ama altı dışa doğru genişliyor, bizim işimize yaramaz. Demirciler çarşısı restorasyonda olduğu için orada da pek bir şey bulamadım. Tıraş malzemesi olarak işportacılarda Temizel, Elit marka fırçalar, Yuma, Şıkbay gibi ürünler vardı. Çok kalitesiz görünüyor ama bulunsun diye kırmızı plastik kutuda Yuma aldım. 10'lu Rapira ile birlikte 4-5 lira gibi bir fiyat tuttu. Jilet olarak Rapira (Pembe Siyah Mavi), Astra Yeşil, Derby' den başka ürün yok. Kısacası tıraş malzemesi satan mekan bulamadım. Yine İmpa yolları gözüktü bize Big Grin .

images?q=tbn:ANd9GcT10a6QDa1ExjM4O3N2t5a..._ScuRU36ow
İşportacının birinde Temizel marka tahta saplı fırça vardı 5 lira idi. Fiyat/Performans oranı iyi diye biliyorum ama bu modeli tavsiye eder misiniz? 1305'ten sonra attan inip eşeğe binmek gibi mi olur yoksa Big Grin

Son olarak Watsons'a gittim, WS Classic orada da varmış, 15 liraydı. WS fırça da benzer fiyatta idi. Kendi markası after ve preshave ürünleri pahalıydı, indirime girince değerlendireceğim. Neutrogena Liquid tavsiye ediliyordu forumda, sordum, yokmuş. Nivea Sensetive Losyon aldım, 15 liraydı, kardeşimin Watsons kartıyla 13'e geldi.
Son durum raporundan beri 2 tıraş oldum, ilki (yani 3. tıraşım) Gilette 7'Oclock Yeşil, Cella'ya sinirlenerek Derby Sabun ile tamamlandı, yine bıyık bölgesini yaktım ama Nivea Losyon kullanınca daha kısa sürede geçti, zaten öncekinden daha az tahriş etmiştim.

4. tıraş benim nirvanam oldu diyebilirim, İlk tıraştaki Voskhod'u tekrar kullandım, öncekilere göre mükemmel iş çıkardım bence. Duş aldım, tıraşa etkisi var mı bilmiyorum ama duştan önce kil maskesi yapmıştım, fırça suda en az 2 saat bekledi. Önceki tıraşlarda farkettiğim çok önemli bir olay var. Tahrişi sadece jilet değil sabun da yapabiliyormuş. İki kere sabunla-masaj yap şeklinde hazırlandığımda ikinci sabunlamada özellikle bıyık bölgesi yanmaya başlıyordu. O yanma olduktan sonra tıraşa başlamasam da olur. Acayip rahatsız edici. O yüzden sabunla-masaj yap olayını bir kere yaptım sadece ve böyle daha iyi sonuç aldım.

Cella'nın köpüğü önceki tıraşlarda hep açık kıvamdaymış bunu farkettim, bu kez çok daha fazla dikkat ettim, yüzümü köpüklemeden önce ıslak bırakmayı unutuyordum, bunu hallettim, düzgün kıvama kadar sabun yükledim fırçaya, ve tabaktan ekmekle yemek sıyırır gibi tastaki bütün köpüğü alıp kullanmaya çalışmanın yanlış olduğunu farkettim, bunlara dikkat edince köpük yüzüme süper oturdu. İyi ki Cella almışım, her geçen gün daha iyiye gidiyor.

Bu kez acele etmemeye özen göstererek ağır ağır tıraş oldum, alamadığım yerleri ikinci perdede temizledim, bu kez diğerleriyle karşılaştırınca kusursuz oldu.

Şap kullanınca 1-2 noktasal kanama, önemsemediğim ufak tefek tahrişler dışında diğerleri kadar kavurmadı beni. Kanayan yerler şapla durmuştu ama üstünden kan taşıyla geçip tamamladım.

Önceki tıraşta favorileri düzleyeyim derken çok yukarıda kesmiştim, bu kez güzel eşitledim. Makineye gerek kalmadı Smile

Bu arada fırçam da her tıraş ve break-in'de güzelleşiyor, onu görmek güzel.

Aftershave arayışında olduğumu yazmıştım, evde tıraş kolonyası veya farklı esansta kolonyalar var ama bunlar tıraşa pek uygun değil, Nivea Sensetive Losyon aldım, alkolsüz olduğu için yanma sıfıra yakın, hafif kokusu, hissiyatı vs. süper bir ürün. Tahrişleri cidden katlanabilir kıldığını ve cildin yağ dengesine (dengesizlik mi desek ona) çok müdahil olmaması favorim yaptı. Clubman gibi daha üst seviye ürünler var, onları denesem ne düşünürüm acaba bilemiyorum Big Grin

Yazmaya korkuyorum ama (linç edileceğim): 3. tıraştan sonra, kartuşa şans versem mi diye düşündüm birkaç saniyeliğine. Ama 4. tıraş bu fikri yıktı. Biraz erken bir karar olabilir ama "Benim sadık yarim Kızıl Voskhod'muş, onu anladım" diyebilirim sanırım.Stok erisin, daha ucuz alternetifini bulamazsam bunu stoklayacağım.

Yorum yazmaya vaktim olmuyor, sınavlara hazırlandığımdan dolayı. Hatta uzun süre forumda pek aktif olamayacağım maalesef. Umarım iyi bir yer kazanırım da burada bol bol yazmaya vaktim olur Smile Tekrar herrkese çok teşekkürler.
@Infinitum komşum sıhhatler olsun. Bu başlık "yeni başlayanın güncesi" tadında güzel bir blog oldu. Sınavlarında kolaylıklar ve başarılar dilerim. Ara sıra buraya yazmak muhtemelen kafanı rahatlatıyordur ve zihnini dinlendiriyordur.

Tıraş öncesi iki kere sabunla masaj yapmak belki güzel fikir ama bu sana fazla geliyor olabilir. Zaten sakallarının pek sık olmadığını ve henüz yumuşak olduğunu bahsetmiştin, dolayısıyla bu kadar ön hazırlık aşırı doz olup cildini tıraş için fazla hassaslaştırıyor olabilirsin. Sen istersen yüzüne sadece ılık suyla bir süre (30sn. - 1dk) su çarparak hazırlığını öyle yapabilir ve bu da sana yeterli olacakmış gibi geliyor bana. Tıraş fırçasıyla yüzde sabun uygulaması zaten başlı başına bir tıraşa hazırlıktır. Ciltteki ölü deri tabakasını arındırır, sakalı yumuşatır ve seni tıraşa hazır eder.

Kil maskesi cildi fazlasıyla yumuşatan ve bence tıraş için yüzü istemeyeceğimiz derecede hassaslaştıran bir uygulama olur. Zaten fazla yoğun sakallarının olmadığını da hesaba katarsak, hassaslaşan cildine bir de jilet teması, işini fazlasıyla zorlaştırabilir. Yine eğer duşta cildin fazla hassaslaşıyorsa tıraş öncesi duş almayı, yada alacaksan da yüzünü fazla sıcak suya maruz bırakmamanı tavsiye ederim (tıraş sonrası alacağın duş için de bu geçerli). Biz bunları genelde sakalı ve özellikle sakal diplerini yumuşatmak adına yaparız, dolayısıyla senin sakal tipinde böyle ekstrem hazırlıklara girmene gerek yok bence. Elbette sakalın yanısıra cilt hazırlığı da önemli ama, cildindeki kiri ve varsa ölü deri artıklarını arındırman yeterli olur, kaldı ki bunu zaten fırçayla sabun uygulamasıyla da hallediyoruz. Yoksa cildimizdeki yağ tabakası aslında bizim kendimize ait doğal tıraş öncesi yağımızdır, dikkatini çekmiştir bu ürünler, biliyorsundur. Fazla ön hazırlık cildinin esnekliği kaybetmesine neden olur ve dolayısıyla jilet temasıyla tahriş kaçınılmaz olur.

Diğer noktalarda sen kendi yanlış yaptığını düşündüğün yerleri tespit ediyorsun zaten ve gelişme sağladığını yazmışsın, senin adına sevindim. Kendine uygun jileti bulman da çok şey katacaktır tıraş kalitene. Ancak bu Wilkinson tıraş aleti seni biraz zorluyor gibi, evet mild bir alettir ama yeni başlayanlar için bence fazla teknik gerektirecek derecede mild bir alet olduğunu düşünüyorum ben. Eğer imkanın varsa forum içerisinde satılık veya sıfır merkür 34C veya mühle yada EJ'nin 89 modelini edinmeni tavsiye derim. Eğer temin edemezsen benimle özelden iletişime geç, denemen için benim 34c'yi sana göndereyim, alet hakkında fikir edinmiş olursun. Hatta ilk ben göndereyim istersen, sen sonra fikir edindikten sonra satın alırsın.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@onurcakmak Aslında gerçekten blogum var, hatta domain bile almıştım ama vakitsizlikten o da kaldı öyle. Yazıyı bilerek bu şekilde yazdım, genelde tıraş konusunda uzman kişiler yazıyor ama amatör birinin gözünden okumak daha fayadalı olacaktır. Hem de yıllar sonra bakıp, "vay be, bu yollardan geçmişim" diyebileceğim bir günce oldu.

Hazırlığı bundan sonramk tıraşta sizin dediğiniz gibi deneyeceğim. Kil maskesini de tıraşa özel yapmamıştım aslında, banyodan 10 dk. önce yaparım ama cildi hassaslaştırdığı doğru.

Wilkinson aletle tıraş olabilmek için internette okuduklarımdan biraz daha farklı bir açıyla olmak gerekiyor, malum başlıkta yazanlar olmuş. O yüzden biraz zorluyor olabilir. EJ DE89 fiyat/performans oranıyla, işçiliğiyle, mild başlığıyla çok hoşuma giden ve almayı hedeflediğim aletti. Ama bir süre yeni ekipman alamayacağim. Fiyatı da artacak maalesef ama yapacak bir şey yok. Denemek için belki mesajlaşırız abim, belki 34C almaya karar veririm, çok sağol.
@onurcakmak komsumun baska bir baslikta bahsetmesi uzerine yazinizi okudum. Benim gozumden kacmis.

@infinitum Oncelikle hos geldiniz.

Muthis keyifli bir yazi olmus. Istekli bir insan gorup, onun kendisi arastirma yapip birkac haftada aldigi yolu gormek mutluluk verici bir forum uyesi olarak. Keyifli tiraslar dilerim, umarim ileride teknigi de gelistirir daha da keyifle bu hobiye devam edersiniz.

Universite sinavinda da simdiden basarilar dilerim, yaziyi okuduktan sonra cok basarili olacaginiza eminim.
(04/02/2017, Saat: 12:34)chevalier Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @onurcakmak komsumun baska bir baslikta bahsetmesi uzerine yazinizi okudum. Benim gozumden kacmis.

@infinitum Oncelikle hos geldiniz.

Muthis keyifli bir yazi olmus. Istekli bir insan gorup, onun kendisi arastirma yapip birkac haftada aldigi yolu gormek mutluluk verici bir forum uyesi olarak. Keyifli tiraslar dilerim, umarim ileride teknigi de gelistirir daha da keyifle bu hobiye devam edersiniz.

Universite sinavinda da simdiden basarilar dilerim, yaziyi okuduktan sonra cok basarili olacaginiza eminim.

Az önce forumun azizliğine uğradım tüm yazım silindi, baştan deniyorum Sad

Normalde sınavdan dolayı en fazla haftada 1-2 defa son başlıklara girip çıkıyorum ama bildirim görünce şaşırdım. Dayanamayıp yazıyorum şimdi. Öncelikle hoşbuldum abim Smile Önceki yorumlarda bu kadar ayrıntılı yazma nedenime değinmiştim, bu şekilde örnek gösterilmek çok güzel duygu.İnanın sizler yazıyı okurken ne kadar mutlu oluyorsanız ben de böyle yorumlar aldıkça o kadar mutlu oluyorum. Sınavla ilgili temenniniz için ayrıca teşekkürler.

Yoruma başladık madem, son durum raporumu arz edeyim.

Son yorumumdan beri tahmin ettiğiniz gibi her tıraştan birşeyler öğrenmeye devam. Git gide daha tatmin edici oluyor. Son tıraşımı az önce oldum, forum beni aforoz edebilir ama ilk defa kartuşlu kullandım. Ekipmanım @cihankeskin abimin hediye ettiği özel saplı Fusion ve küçük knotlu, sevimli Silvertip porsuktu. Hala forumdaki üstadlar tetiklenebilir diye korkuyorum ama fikrimi yazayım. Kartuşlular ne burada bahsedildiği kadar lanetli ne de geleneksel tıraştan habersiz kimilerinin dediği kadar güzel. Zaten demiştim, bence geleneksel tıraşın özü fırça + sabun/krem ikilisidir.

Öncelikle oynar başlık işi kolaylaştırıyor ve DE makinelerdeki jileti tak - çıkar, kurula-zarfa koy, makineyi aç-kapa, aman ha jileti güzel yerleştir, eline koluna temas ettirme vb. ritüeller, önlemler yok. Zaman kazanmak için birebir. Ama el reflekslerini ve dikkati öldürdüğü bir gerçek. Ayrıca sinekkaydı tıraş olmak imkansız gibi geldi bana (gerçi şu anda benim gibi amatör için her türlü imkansız da Sad ). Kendinizi kesme ihtimaliniz hakikaten az. Yüzüne yapıştır sal kendi kendine gitsin (şaka şaka abarttım biraz). DE'de en ufak baskı kanama, çelik usturada yanağınızda büyük kanyon gibi bir yarık demekken bu daha tavizkâr (yine abarttım berbat tasvirlerim için özür dilerim). Aslında DE ile başlamanın gururunu yeniden yaşadım bu ürün sayesinde. Normalde DE'ye geçenler, önceden yıllarca kartuş kullandığından bastırma, 3-4 kere geçme eğiliminde oluyorlar ve bunların sonucu DE'de acıdır. Ben DE ile işe başlayınca tam tersi oldu, bastırmazsan işe yaramıyor çünkü jiletleri kartuşun içine gömmüşler. Tek geçişte de tatmin edici olmuyor. Üstünde kayganlaştırıcı mıdır nedir anlamadığım bir yüzey var, o da kontrolü ele almaya çalışıyor, biraz sinir bozucu.

Güvenlik dolayısıyla benim gibi jileti ilk başta gördüğünde tir tir titreyenler ( Smile ) bence denemeli. Buradaki üyeler arasında bile zaman zaman kartuşlu kullananlar var. Ha, bunu sürekli kullanır mıyım, tabii ki hayır. Kartuşa bakarken üstte eskidiğini belirten, gittikçe beyazlayan şeritiyle, internette Gilette'in zamanında ürettiği enfes DE makineleri gördükçe kartuş dile geliyor ve "BEN BİR TİCARİ OYUNUM CÜZDANLARINIZI BOŞALTMAYA GELDİM" diye bas bas bağrıyor. Yeni kartuş fiyatlarını da hatırlayınca usulca yerine koyuyorum o yüzden. Kısacası bence fırça'dan şaşmayın, geri kalanında tercih payı var ama kartuş fiyatlarını gözardı etmeyin. O paraya en güzel geleneksel tıraş ürünleri toplanır.

Unutmuşum, Porsuk demişken; ne güzel şeymiş bu Smile Arko Sensetive Lavanta var elimde, yüzde köpürtmeyi de öğreniyorum bunun sayesinde, cidden dendiği kadar varmış. Semogue 1305 inzivaya çekildi bir süre. İkisinin de birbirini tamamlayan ayrı avantajları var, farklı kulvardalar, o yüzden biri iyi biri kötü diyemem. Krem olayı da ayrı bir enfes, Cella ve Arko ile kas geliştirme bitti Smile Artık porsukla kremin ciltte raks etme devri Smile Kıvam ayarlamak çok daha kolay, masaj etkisi ve ısı tutması da hissediliyor. Proraso, Maca Root edinsem tıraş olurken bayılırım herhalde, zaten ilk hedefim onlardan edinmek oldu artık.

Geçen hafta evde atıl biçimde bekleyen, arada sırada gördüğüm Gilette'nin tıraş köpüğüne bir bakayım dedim, aman tanrım o ne öyle? (Burada muhtemelen kullanan yoktur ama kullanan kimse alınmasın lütfen Smile ) Bununla tıraş olan, sabundan kremden habersiz insanlar mı var dedim. Cidden bu kadar iğrenç bir ürünü nasıl pazarlıyorlar aklım almıyor. Gözyaşları eşliğinde kullananlar adına saygı duruşunda bulundum. Fırçasız kullanılan jel gibi alternatifleri nasıldır bilmem, aslında bunu diyecek kadar yetkin de olamayabilirim ama en kötü sabun/krem bundan iyidir o kadar net bence. Moisturizing falan yazıyor üstünde gülmekten gerisini okuyamadım, hala arada dolaptan çıkarıp gülüyorum. O reklamların ne kadar sahte olduğu o kadar belli ki. İçi boş, haciminden başka özelliği olmayan nem dedikleri yapay yağ gibi bir his veren, suda hemen çözülmesin diye kimbilir nelerin katıldığı acayip bir ürün. Sonra askerlik gibi durumlarda kullanmaya mecbur olabileceğim aklıma geldi, ne diyeyim umarım fırça/sabun kullanmanın yolunu bulurum. Şunun gibi eşek şakalarında bile kullanamayacak kadar kalitesiz https://youtu.be/J8Wq_2OUzgI

Yine kaptırmışım kendimi ne yazmışım öyle Smile "Bir Gencin Tıraş Destanı" olsun adı Smile

Neyse, benim gibi genç arkadaşlar ve abiler de gelmeye devam ediyor onlara da buradan selam ve saygılar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba Tıraş Severler! yucelyilmaz 9 2,650 30/04/2022, Saat: 20:16
Son Yorum: muhendisbey
Photo ONDÜLA Tıraş Makinesi Mutlu68 4 2,191 04/01/2022, Saat: 13:38
Son Yorum: habaz
  Merhaba Tıraş Dostları(Tiyatrocu) Tiyatrocu 5 2,420 19/04/2021, Saat: 14:05
Son Yorum: Tiyatrocu
  İyi geceler. Yeni geleneksel tıraş sevdalısı. Emir_ 26 7,453 27/10/2020, Saat: 22:33
Son Yorum: Emir_
  Yeni Tıraş Zidane 28 8,339 12/05/2020, Saat: 18:35
Son Yorum: V4Vamık
  Geleneksel tıraş dünyasına merhaba Fenotip 49 12,533 06/04/2020, Saat: 09:46
Son Yorum: BuraKaya55
  bende geleneksel tıraş severim mrden 29 8,181 08/10/2019, Saat: 17:57
Son Yorum: FearOfATG
  Geleneksel Tıraş Tavsiye Silentsv 43 17,968 25/06/2019, Saat: 10:24
Son Yorum: ugur10
  ADAM GİBİ TIRAŞ OLANLARA SELAM OLSUN Karslı 28 7,346 25/04/2019, Saat: 10:22
Son Yorum: trustalt
  Merhaba geleneksel tıraş! tundralower 10 4,467 22/03/2019, Saat: 13:02