DE Jiletlerin Keskinlik Sıralaması
Keskinlestikce sayı kuculuyormus ya, o zaten bana ters geldi. İncelemeyi yapan amca ile anlasamayacagımız bastan belli oldu. Smile
Tişikkirlir Sipirmin.
@Sh@dow komşum, bir süre önce bu kaynağı bulmuş ancak verilerin pek mantıklı gelmemesi sebebiyle pek üstünde durmamıştım.
Siz Mühle' nin tablosunu paylaşınca tanıdık geldi baktım adamlar da zaten kaynak göstermiş Smile

@dikdik_s komşum, enteresan bir çalışma gerçekten. Bana da ilk gördüğümde ters geldi Smile
Hassas terazi üzerinde test malzemesine her bir jilet ile belli bir baskı yapılıyor ve kesilme/kopma ağırlığı kaydediliyor.
Tabi böyle olunca en az baskıyla malzemeyi kesen/koparan jilet en keskin jilet olmuş oluyor.
Neyi referans aldıklarını bilmiyorum ama liste hatalı gibi geldi.
Kişiye göre subjektif bir araştırma olmuş. Çünkü cilde vs göre değişiyor bazı şeyler. Ama keskin jiletlerin keskin çıkmaması doğru olmamış gibi.

Bana en ilginç gelen konu ise bazı jiletlerin kullanıldıkça keskinleşmesi. Bunu deneyeceğim. Aslında 1 kere kullanıyorum her jileti ama yüksek fiyatları göz önüne alınca aslında 2-3 kere kullanmak gerekiyor, israf oluyor jiletler.

Peki 2-3 kere kullanılan jilet en iyi(hijyenik olarak) nasıl saklanır? Böyle bir konu başlığımız var mıydı?
(17/07/2019, Saat: 21:00)Dragon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bana en ilginç gelen konu ise bazı jiletlerin kullanıldıkça keskinleşmesi. Bunu deneyeceğim. Aslında 1 kere kullanıyorum her jileti ama yüksek fiyatları göz önüne alınca aslında 2-3 kere kullanmak gerekiyor, israf oluyor jiletler.

Özellikle kaplaması olan jiletlerde kaplama ilk kullanımda azaldıkça/kaldıkça bunun olabileceğini düşünüyorum tabi ama tecrübeli üstadlar mutlaka yorumlayacaktır.
Şöyle bir düzenek oluşturmuş. Jilet test maddesini kesince (ses çıkıyor) kestiği anda kaç gram ağırlık kullanmışsa onu yazıyor. Tablodaki rakamlar kaç gramla maddeyi kestiğini yazıyor yani.

Ancak tablo bana da mantıksız geldi. Test güzel ama, sadece ağırlığı esas almak verimli sonuç vermemiş anlaşılan. Test maddesi ne genişlikte, jiletin ağzını ne kadar kapsıyor ben göremedim. Aynı testi mümkün olduğunca ağzın daha geniş alana yaysaymış, daha verimli sonuç alınabilirmiş gibi geldi bana. Zaten jiletin ilk tıraştan sonra köreleceğine keskinleşmesi, ikinci tıraşta tekrar ilk haline gelmesi bunun kanıtı. Jiletin ağzını değil de, uçtaki kılcal çapakların performansını ölçmüş.

Not: yazıyı üstün körü okudum, yaklaşımımda hata olabilir.

I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(17/07/2019, Saat: 15:25)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Perma ilk tıraştan sonra fena keskinleşmiş.
Jilet değil arap atı sanki. Benim de dikkatimi o çekti. Siz benden çok önce yazmışsınız. (:

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
@FearOfATG

Komşum valla Perma'ya ben de çok şaşırdıydım. Hani biz de kullanıyoruz aynı Perma Sharp bıçağı 3 kez ama ilk tıraştan sonra ikincide keskinlik değilde konforu artıyor gibi geliyor bana. Gerçi bıçak işi tamamen subjektif bir konu Smile
"A Samurai always wears two swords."
Platin kaplı jiletlerde keskinlik sıralaması için bir bilgi veya tecrübesi olan var mı?

BLA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(15/03/2020, Saat: 03:21)dr_green Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Platin kaplı jiletlerde keskinlik sıralaması için bir bilgi veya tecrübesi olan var mı?

BLA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Buyur @dr_green Selman komşum

1.Feather
2. Gillette mavi kutu platinum
3.personna kırmızı kutu platinum

Diğerleri ıh ıh işte sen anladın .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Double Edge Keskinlik ve Genel Puan Tabloları (refinedshave.com) drog 21 8,646 17/03/2022, Saat: 18:58
Son Yorum: Usturaci
Photo Çift taraflı jiletlerin mikroskopta incelenmesi efecanko 15 10,104 08/01/2020, Saat: 15:20
Son Yorum: AbuzTech
  Kullanılmış Jiletlerin imhası theunnamed 57 56,204 15/08/2019, Saat: 23:14
Son Yorum: Men-Sup
  Jiletler için sertlik sıralaması. hamdib 13 13,736 07/10/2015, Saat: 14:07
Son Yorum: hamdib

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: