geleneksel aletlerden cildi en az yoran en sağlıklısı hangisi?
Bu konuyla ilgili forumda parça parça bilgiler olmakla birlikte elle tutulur bir bütün halinde bilgi olmamasında dolayı bu konuyu açmak istedim ve deneyimli arkadaşlarımızın açıklamalarıyla gerekli bir konu olduğu kanaatindeyim.

Bu konuyu aklıma getiren özel sebep ise safety razorların agresif ve mild olarak ciltte ki yarattığı farklılıklar oldu.Ben giriş seviyesi sayılacak bilgi ve tecrübe de agresif ve mild olmak üzere 2 makine kullanmış biriyim.Forumdan okuduklarım dan sonra agresif makinelerin cildi daha çok yorduğu net bir şekilde anlaşılıyor ama benim tecrübelerime göre tam tersi.Tecrübelerim dışında da agresif de lerin cildi daha çok yorduğunu tam inanamamıştım bunun nedene örnek vermek gerekirse mild bir alette 3 perde de olduğumuz tıraşın agresif bir alet ile 2 perdeye denk geleceğinden dolayıdır. Yani cilt 2 ürün arasında cildi daha tahriş eden makineye daha az süre maruz kalırken , daha az tahriş eden makineye daha çok süre maruz kalıyor.Benim şu ana kadar çıkardığım sonuç agresif de nin milde göre daha az cildi yorduğunu doğrultusundadır.

Bu konuyu ilgili yorum yaparken sadece safety razorların üstünde değil tüm geleneksel aletlerin üstünde duralım ve en önemlisi lütfen yorumlarımıza cilt ve sakal tipimizi yazmayı unutmayalım çünkü bu sorunun tek bir cevabı yok cilt ve sakal tiplerine göre cevaplar değişicektir.

Karma cilt orta yoğunlukta ve boyun altı ters olmakla birlikte burundan hizalarsak kulağa doğru kavis alacak yönde orta sertlikte sakal yapısı
Malesef dediğiniz gibi. Cildi en az yoran ve en sağlıklısi size en çok uyan, yani %100 kişisel bir durum. Sadece cilt ve sakal yapısı da değil, suyunuzun sertliğinden el yapınıza, sevdiğiniz sabuna, traş olma sıklığına kadar bir yığın değişken var. 
Bu konuda fikir edinmenin tek yolu şahsi tecrübe.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Merhabalar komşum, benim sakalım orta sertlik ve orta yoğunluktadır.

Agresif ve mild alet kullandım demişsiniz ama ne kullandığınızı belirtmemişsiniz. Bende mild olarak DE89, agresif olarak r41 var, yani uç noktalar.

Cildi yorma konusunda en önemli husus bastırmamaktır. Uygun jilet seçimi, doğru yönde tıraş olmak, ATG olup olmamak, kullanılan suyun sıcaklığı, gereksiz yere uzatılan tıraş hazırlığı gibi etkenlerde cildi yoran diğer nedenlerdir.

Bunları doğru yaptığınız zaman ister mild ister agresif alet olsun minimum şekilde cildi yorarsınız.

R41 affedici bir alet değildir, en ufak dikkatsizlikte buseyi kondurur ve günlerce kendini unutturmaz, hatta jilet izi kolay kolay geçmeyeceği için biraz derin olsa ömür boyu kenardan sırıtır. Hele ki sabah mahmurluğunda risk fazladır Smile r41 i günlük kullananlar çok seyrek olsa da mevcuttur. Her zaman uçta yaşamaya sevenler vardır değil mi her alanda olduğu gibi Smile)

DE89 gibi aletler ise affedicidir, dalgınlık anında çok ters bir hareket yapmamışsan hasar almadan kurtulabilirsin. 2 perde de çok güzel sonuçlar alan komşularım var keskin jilet kullanarak.

Ama güzel bir tıraş keyfinde 3 perde yapmakta ayrı bir keyif Wink her gün olmasa da genelde hepimizin yaptığı bir keyif.

Sonuç olarak mild olarak kullandığınız aletle ya uygun jileti bulamadınız yada sakalınız çok yatık diye düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Ben mild aletlerin cildi daha az yoracağı kanaatindeyim bir ej 89 idealdir derim.
Bende posicor komşuma katılıyorum cildi yormak kişisel i.e.
- teknik ve
- kişiye uygun kullanılan malzeme ile ilgili diye düşünüyorum.

DE89 +1
34C ve Çin malı TTO aletler de günlük tıraşta cildi yormadan kullanılabilecek güzel tercihler olabilir.
Gün aşırı tıraş olununca zaten cilt kendini toparlamış oluyor. 2 -3 günde bir tıraş olunuyorsa agresif aletle cildi yorarim diye kaygilanmaya gerek kalmaz diye düşünüyorum.
Ben 34 derim. 89'da cildi yormuyor ancak 89,  34'e göre dikkat etmezseniz tahrişe daha meyilli bir alet. Baskılara karşı daha hassas. 34 ise fazla baskılara karşı daha affedici.  Çok abartmadığınız sürece isterseniz yüzünüzde 8 çizin.
Boy kısa,manevra kabiliyeti yüksek çok uğraşmadan hızlı ve tahrişsiz bir tıraşa olanak veren bir alet.
(19/12/2016, Saat: 00:25)Kaptan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben 34 derim. 89'da cildi yormuyor ancak 89,  34'e göre dikkat etmezseniz tahrişe daha meyilli bir alet. Baskılara karşı daha hassas. 34 ise fazla baskılara karşı daha affedici.  Çok abartmadığınız sürece isterseniz yüzünüzde 8 çizin.
Boy kısa,manevra kabiliyeti yüksek çok uğraşmadan hızlı ve tahrişsiz bir tıraşa olanak veren bir alet.

+1 ve ek olarak teknik tecrube. Forumu bol bol okumak.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,795 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Aceminin İlk Geleneksel Tıraş Tecrübesi Ve Tekniği esatakgul 6 5,133 21/09/2020, Saat: 17:39
Son Yorum: korgunv
  Geleneksel tiras yontemleri ile top sakal birakma Rigbie 8 5,150 26/08/2018, Saat: 17:27
Son Yorum: ckeskin
  10 madde ile geleneksel tıraşa giriş colpan 10 7,620 04/11/2017, Saat: 18:38
Son Yorum: colpan
  Geleneksel islak tirasin birinci kurali linguist 98 124,036 24/03/2017, Saat: 14:35
Son Yorum: finwe
  Detaylarıyla Geleneksel Tıraş(soru) Ankara ozgurys 4 9,750 13/11/2011, Saat: 23:21
Son Yorum: papazerigi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: