Traş olurken yapılan doğrular/hatalar ?
Merhabalar, umarım sinekten yağ çıkarıp soru sorar gibi başlık açmış gibi olmadım, öyle ise affola.

Traş olurken aklıma gelen bazı sorular var ( duyduklarım ve düşündüklerim ) doğru demiyorum bilmediğimden dolayı konu muadillerine soruyorum Smile ;

1* Önce duş sonra traş alınır (yüzün yumuşaması açısından.)
2* Yüze az bir krem,vazelin sürülür ise daha rahat traş olunur. ( vazelin jilet ucunu tıkadı halbuki berber ustura kullandığında bir kaç kez sürmüştü )
3* Traş olunduktan sonra Jilet temizlendikten sonra silinmemeli ama ıslak ta kalmamalı. ( ben peçete ile silip uç kısma az vazelin sürdüm. 2 kere kullan at yapıyorum.)
4* Traş fırçası tutma kullanımdan sonra kendi halinde kurumaya bırakılmalı ? petek vs. üzerine konulmamalı. ( aparatı olmayanlar için )
5* Traş olurken jilet makinesi soğuk/sıcak suya tutulup temizlenmeli ? Aynı şekilde fırçayı tasın içinde suya bırakıp bekletenleri gördüm.
6* Traş olmadan önce mi,olduktan sonra mı şap kullanılmalı ? ( önce ve sonra kullanılan videolar gördüm.)
7* Traş olduktan sonra jileti tek kullanım ile atmak istemeyenlerin jileti makineden çıkarıp tekrar kullanana kadar muhafaza etmesine gerek var mı ?

Buda genel sorum Confused : Traş makinem ile ( klasik moser ) 5-6 yılı aşkın kendim traş oluyorum. Sakalları kısaltıp jilet ile almam daha yakın traş olması açısından iyi olurken, bir yandan da yüzü çok tahriş ettiğim için zararlı mı çıkarım ? (yani direkt jiletle mi kesilmeli, ne kadar uzarsa uzasın ?)

Umarım saçma sorular sormadım Sleepy İyi traşlar dilerim.
Bu sorularınızın pek çoğunun cevabı kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte zamanla deneme yanılma yöntemiyle kendiniz için en doğru yöntemi bulacağınızı düşünüyorum.
(28/12/2016, Saat: 16:51)thewitcher Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, umarım sinekten yağ çıkarıp soru sorar gibi başlık açmış gibi olmadım, öyle ise affola.

Traş olurken aklıma gelen bazı sorular var ( duyduklarım ve düşündüklerim ) doğru demiyorum bilmediğimden dolayı konu muadillerine soruyorum  Smile ;

1* Önce duş sonra traş alınır (yüzün yumuşaması açısından.)
komşum amaç cildi değil sakalı yumuşatmak
2* Yüze az bir krem,vazelin sürülür ise daha rahat traş olunur. ( vazelin jilet ucunu tıkadı halbuki berber ustura kullandığında bir kaç kez sürmüştü )
vazelin dar alanları kayganlaştırmak için kullanılır  Smile pre shave - yada tıraş öncesi yag kullanımı tavsiye edilir
3* Traş olunduktan sonra Jilet temizlendikten sonra silinmemeli ama ıslak ta kalmamalı. ( ben peçete ile silip uç kısma az vazelin sürdüm. 2 kere kullan at yapıyorum.)
genemi vazelin Smile jileti tekrar ıslayıp silkeleyip yaglı kagıdına koyabilirsiniz
4* Traş fırçası tutma kullanımdan sonra kendi halinde kurumaya bırakılmalı ? petek vs. üzerine konulmamalı. ( aparatı olmayanlar için )
petek üzerine koymak epoksinin bozulmasına ve fırçadaki kılların dökülmesini sağlar. askıda - düz farketmez fırçayı silkeledikten sonra bırakın kendi halinde kurur
5* Traş olurken jilet makinesi soğuk/sıcak suya tutulup temizlenmeli ? Aynı şekilde fırçayı tasın içinde suya bırakıp bekletenleri gördüm.
???? bu soruya cevap tıraş bitmiş demektir Smile
6* Traş olmadan önce mi,olduktan sonra mı şap kullanılmalı ? ( önce ve sonra kullanılan videolar gördüm.)
şap kulanmaya ihtiyarcınız varmı ? kişiden kişiye değişir .
7* Traş olduktan sonra jileti tek kullanım ile atmak istemeyenlerin jileti makineden çıkarıp tekrar kullanana kadar muhafaza etmesine gerek var mı ?
ekonomik-hijyen aklınıza ne gelirse artık.
Buda genel sorum  Confused  : Traş makinem ile ( klasik moser ) 5-6 yılı aşkın kendim traş oluyorum. Sakalları kısaltıp jilet ile almam daha yakın traş olması açısından iyi olurken, bir yandan da yüzü çok tahriş ettiğim için zararlı mı çıkarım ? (yani direkt jiletle mi kesilmeli, ne kadar uzarsa uzasın ?)

moseri bastırmayın yeter Smile
çok uzun sakalı rocnel DE-P, merkür R-41 ve  futur gibi makinalar ile mosersiz paklarsınız.
Umarım saçma sorular sormadım  Sleepy İyi traşlar dilerim.

son olarak : Traş değil Tıraş olacak

keyifli tıraşlar olsun komşu Smile
Sırası ile

1- Dus esnasında sıcak su ve buhar ile sakallar yumusar, cildimizin gozenekleri acılır. O yuzden once dus sonra tıras daha genel uygulanan yontemdir.

2-Yuze vazelin ben tavsiye etmem. Vazelin cok yogun ve koyu bir malzeme. Sakalları cilde yapıstırarak jiletin almasını engeller diye dusunuyorum. Bu ise uygun preshave krem yada yaglar dan kullanmanızı oneririm. En basiti proraso preshave kremi impa dan bulabilirsiniz. Tıras oncesi 1-2 dakika yuzunuzde tutarak hem sakalları yumusatırsınız, hemde koruyucu kaygan bir tabaka bırakarak tırasa etkisini hissedersiniz.

3- Jileti sahsen 2 kullanım yapıyorum. İlk kullanım sonrası silkeleyerek jileti korlemeden makinın icinde iken kabaca havlu ile silip, makinanın icinde bırakıyorum. 2ci kullanımdan sonra jileti atıp makinamı detaylı temizleyerek kaldırıyorum.

4- Fırcayu kurutmak; Bu deri ayakkabılar ve diger hayvan mamullerinden olusan urunler icinde gecerli. Oda sıcaklıgında kendi halinde kurutunuz, petek ustune soba yakınına koymayınız. Tıras sonrası fırcamızı guzelce duruladıktan sonra silkeliyoruz. Bir havluya surterek fazla suyunu alıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Eskiden standa bekletirdim ama sahsen ben artık stand kullanmıyorum, fırcayı normal sırtı ustune ters sekilde rafa koyarak ertesi gune kadar bırakıyorum.

5- Sentetik haric tum fırcaları suda bekletmeniz gerekir. Domuzda olsa, samur da olsa, kılların suya doyması, yumusaması ve kopugu emmemesi icin suda bekletme onemli. İlk madde de deginildigi gibi dusunuzu alırken bir bardak icinde fırcanızı suda tutun. Soguk, ılık veya sıcak su olabilir. Ozellikle sıcak su kullanılacaksa fırcanın kıl boyunun yarısı kadar su yeterli olacaktır.

6- Dus alarak ve jiletle kazıyarak actıgımız gozenekleri tekrar kapamak ve dezenfektan islevi de oldugu icin, şap ı tıras sonrası kullanımını sahsen daha dogru buluyorum. Kopukten temizlenmis islak suratiniza sapı surun. 1-2 dakika siz alet edavatı temizlerken yuzunuzde dursun, ama şap cildinizde kurumaya baslamadan tekrar su ile durulayın. Ustune AS yada Balm surerek tırasınızı tamamlayınız.

7- Jileti ilk kullanım sonrası, icinde cok bırakmayacaksanız, ikinci tırası 1-3 gun sonra olacaksanız ve makinanız banyo icinde cok rutubet gormeyen bir yerde duracaksa jileti cıkarmanıza gerek yok. Ben bu sekil 2 senedir kullanıyorum. Hicbir makinamda pas vs. gozlemlemedim. 3 gun ustu duracak derseniz, makinanın durdugu yer rutubetli ve devamlı dus alınıp buharlasma olan bir yer ise jileti makinadan cıkarmanızın faydası vardır.

Benim uygulamalarım bu sekil. Umarım faydası olur.
Saygılar
@dikdik_s komşum elinize sağlık çok güzel özetlemişsiniz.
Ben duş almadığım zaman eski berber usulü yumuşak küçük bir havluya kuru iken birkaç damla okaliptüs yağı koyup sıcak su veya su ile biraz microdalgada ısıtıp kompres yapıyorum. Keyifli ve ferahlatıcı bir hazırlık oluyor. Tabii zaman olduğunda..

(29/12/2016, Saat: 18:43)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 4- Fırcayu kurutmak; Bu deri ayakkabılar ve diger hayvan mamullerinden olusan urunler icinde gecerli. Oda sıcaklıgında kendi halinde kurutunuz, petek ustune soba yakınına koymayınız. Tıras sonrası fırcamızı guzelce duruladıktan sonra silkeliyoruz. Bir havluya surterek fazla suyunu alıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Eskiden standa bekletirdim ama sahsen ben artık stand kullanmıyorum, fırcayı normal sırtı ustune ters sekilde rafa koyarak ertesi gune kadar bırakıyorum.

Neden stand kullanmıyorsunuz? Bana uzun vadede fırçada kalan nem knota doğru akacağından standsız kullanım yanlış gibi bir algı oluştu. Belki de ben yanlış düşünüyorum.
@dikdik_s komşumun stant kullanımı haricindeki anlatımını uygulamaya çalışıyorum ve memnunum
İyi silkeledikten sonra ters yada düz kurutmanız arasında süre açısından pek bir fark olmuyor. Dikdik üstad gibi düz beklettiğinizde bir miktar sabun knotta birikip dökülmelere karşı ilave koruma sağlıyor. Dökülme probleminiz varsa denemenizde fayda var. Dökülme yoksa veya hijyen konusunda hassassanız stant daha iyi gibi.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(03/01/2017, Saat: 15:22)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi silkeledikten sonra ters yada düz kurutmanız arasında süre açısından pek bir fark olmuyor. Dikdik üstad gibi düz beklettiğinizde bir miktar sabun knotta birikip dökülmelere karşı ilave koruma sağlıyor. Dökülme probleminiz varsa denemenizde fayda var. Dökülme yoksa veya hijyen konusunda hassassanız stant daha iyi gibi.

Aynen oyle arkadaslar. Posicor komsum sagolsun acıklamıs. Ayrıca yurt dısında da cok detaylı bir test yapmıslardı. Ters veya duz asılan fırcada aynı sure sonunda kuruma oranında en ufak bir fark yoktu.
Yani teknik ve fırcanın saglıgı anlamında bir getirisi yok. Size kalmıs, nasıl hosunuza gidiyorsa o sekil uygulayabilirsiniz.
Saygılar
Komşular;
Bir şehir efsanesi doğmak üzere:

Fırça sabunlu şekilde bırakılacak,
düz kurutulacak.
Böylece;
knotta sabun katılaşacak,
kıl dökmesinin önüne geçilecek.

Peki fırçayı sıcak su ve bulaşık deterjanı ile temizlerken veya yumuşatma aşamasında sıcak suyu biraz fazla kaçırınca, knotta biriken sabun eriyince ne olacak? Kıllar toptan mı dökülecek?

Yanlış anlamayın, yaratıcı hayal gücünüze hayranım. Forumdan bazen cidden çok enteresan ve işe yarar fikirler çıkıyor. Sadece bazen biraz abartıp, kantarın topuzunu kaçırdığınızı düşünüyorum. Yine de okumak eğlenceli. Bana kızmayın, siz yine devam edin. Ben sadece karşı görüşümü beyan ettim Smile Umarım kişisel algılamazsınız.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Rimei a2002 ile ilk traş deneyimlerim ve bir takım sorunlar dougles 4 2,662 14/01/2022, Saat: 21:21
Son Yorum: marv
  Bugün tıraş olurken çok zorlandım. Bu yüzden önerileriniz nedir ? hakan88 6 4,912 29/10/2021, Saat: 19:14
Son Yorum: taka
  traş kremi karışımı error... 16 21,520 19/07/2020, Saat: 16:23
Son Yorum: Timor1322
  Çatır Çatır Kesme Sesli Traş Aleti 3.Perde 45 18,652 31/05/2020, Saat: 02:49
Son Yorum: 3.Perde
  Tıraş olurken başka neler yapıyorsunuz? DelikanliTiras 65 33,265 10/05/2020, Saat: 21:49
Son Yorum: kadir.tbk
  Traş ve Bilinçli Farkındalık utkb 6 3,151 08/05/2020, Saat: 20:29
Son Yorum: sfiber
  Gillette eski jiletli traş makinası burakergun 4 3,179 09/08/2019, Saat: 16:19
Son Yorum: kral arthur
  Neden geleneksel traş Berkesan 4 3,088 04/03/2019, Saat: 11:24
Son Yorum: BigHillMe
  30-40 TL Arası Traş Bıçağı Tavsiye Gencer 10 6,178 11/02/2019, Saat: 00:14
Son Yorum: AltKapalı
  Traş Tarihine Giriş 10001 maynardkeynes 9 9,122 14/01/2019, Saat: 04:30
Son Yorum: Sofistike

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: