Yeni başlayan olarak merhaba
Merhaba sayın üyeler;

Öncelikle, son zamanlarda beni en çok heyecanlandıran konulardan biri olduğu için uzun bir yazı olacağını belirtmek isterim.

Forumu geçtiğimiz ay keşfettim. 38 yaşındayım ve sakallarımın çıkmaya başladığı üniversite yıllarından itibaren ıslak tıraş oluyorum. Ancak kartuşlu gillette marka aletler dışında (2 bıçaklı excel, sonra 3 bıçaklı mach3) sakal tıraşına özel bir ilgi ve yatırımım olmamıştı. İşim gereği hafta içi her gün tıraşlı olmam gerektiğinden ve sabah insanı olmadığım için tıraş olmak benim için angarya oluyordu. Son yıllarda tıraşa olan ilgim o kadar azaldı ki, 4-5 sene önce mach 3'e de kartuş almayı bırakıp 6'lık pakette satılan plastik saplı kullan-at 3 bıçaklı gillette'lere geçiş yaptım. Tıraş köpüğü yerine de iyi kalite bir sıvı sabun kullanıyordum.

Ne olduysa geçen sene "artık yaş ilerliyor, kendime daha iyi bakmalıyım" diyerek bir sakal fırçası almam ile başladı. Marketten Banat marka (sanırım sentetik, o zaman domuz ve porsuk çeşitleri olduğunu bilmiyordum) bir fırça aldım ve tıraş esnasında yüzüme masaj da yaparak kullanmaya başladım. Fırçanın etkisinden memnun kalınca son aylarda amazon.com'dan verdiğim kitap siparişlerimin arasına traş sabunu ve kremleri ekleyerek yelpazeyi genişlettim. İlk önce orada gördüğüm yorum sayılarının fazlalığı dikkatimi çekti, 4000-5000 yorum sayısına ulaşan tıraş ürünleri benim bu konuda epey cahil kaldığımı düşündürttü. Geçtiğimiz ay sonu ise yurtdışı alım limitine gelen kısıtlamalar ile bu ürünleri Türkiye'den nasıl alırım diye internette arama yaparken forumunuza rastladım.

Sonuç olarak son 3 haftadır tapatalk sayesinde Geltir'i, ShaveDen ve ShaveNook sitelerine üye olup okumaya başladım. Forumunuzdaki uslup, düzey (sadece "komşum" kavramına henüz alışamadım, ilk başta herkesin "komşu" olmasını inanılmaz tesadüfi olarak düşünmüştüm Smile, ilgi ve bilgi seviyesi herhangi bir foruma göre yüksek seviyede olması hoşuma gitti.

Sitenizdeki ve amazon'daki yorumlara bakarak, ve İmpa Ticaret'ten haberdar olarak bu hafta içi oradan:
- Edwin Jagger DE 89BA11 (Barley sap)
- Semogue 830 fırça
- Floid Pre-shave
- Feather, Polsilver Iridium, Gillette 7o'clock (sharpedge), ve Astra DE bıçakları
satın aldım.

Daha önce amazon'dan aldığım TOBS (Eton ve Sandalwood) kremler, Henry Cavendish (Himalaya) ve Prorasa (okaliptüs) sabunlar ile eklenince bir acemi için kafa karıştırıcı yelpazede yeni ürüne sahip oldum.

Dün hayatımın ilk kartuşsuz, DE tıraşını oldum. Resim de ekleyeceğim ama heyecanımı sizlerle paylaşmak istedim.

Bir kere DE makinanın aksamı, ağırlığı, jilet takma mekanizması nedeniyle ilk defa tıraş oluyormuş hissine kapıldım.

Tıraş için bu kadar özenmek ve farklı malzemeler kullanmak kesinlikle bu işi daha seremonisel bir hale getiriyor. Ayrıca hayatımda ilk defa çelik bıçağın sakalımı kesme sesini duydum diyebilirim, bu da güzel bir his.

İlk DE tıraşımda resimdeki malzemeleri kullandım

5fe5b7a4aa544693ee829e1004c48535.jpg

Özellikle yüzümü kesmekten çekindiğim için tıraş öncesi yukarıda bahsettiğim Floid pre-shave yağ karışımını kullandım.

İlk DE tıraşım çok keyifliydi. İlk geçişten sonra, yüzümde kesik olmamasından cesaret alıp daha yakın bir tıraş için 2 ve 3. defa köpükleyip geçiş yaptım. Tıraş sonrası resmi de ekliyorum.

454a248f6bcc48476da94272ae778117.jpg

Netice olarak, tahminimdeki kadar yakın olmadığını düşündüğüm ve muhtemelen 2. ve 3. geçişler nedeniyle boyun kısmımda bir kaç saat süren bir yanma/kızarıklık ile sonuçlanan bir tıraş oldu. Ancak özenli ve ritüel olması açısından çok keyif aldım.

Amacım tecrübe kazanıp kendime uygun ekipmanları bulup tıraş kalitesini geliştirebilmek. Bu yöntem ile tıraşın keyifli hale geldiğini düşünüyorum.

Forum'da farkındalık şaşırtıcı seviyede, ve burayı okuyarak daha şimdiden vintage modellerin yenilendiği Delta Echo gibi ürünlere ilgi duymaya başladım. DE tipi makinaların koleksiyona çok uygun olduğunu düşünüyorum. Hatta bu sene ailemde 1940-50-60'lı yıllarda doğmuş büyüklerime doğdukları yıla (hatta çeyreğe) ait DE makina hediye etmeyi düşünüyorum. Okuduğum yorumlara göre Super Speed, FatBoy ve Slim bugün bile kullanılabilecek üst düzey makinalara benziyor.

Selam ve saygılarımla

Sent from my iPhone using Tapatalk
The stream will cease to flow;
The wind will cease to blow;
The clouds will cease to fleet;
The heart will cease to beat;
For all things must die.
-Alfred Lord Tennyson
Hoş geldiniz. Çok güzel ve yerinde tespitler yapmışsınız. Yazınızı keyifle okudum.
Hoş geldiniz. Hayırlı ve uğurlu olsun. Tekniğiniz ilerledikçe tıraş sonrası daha iyi bir görüntüye ve daha az (0) tahrişe kavuşacaksınız.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Thumbs Up 
Güzel ekipmanlar ile çok keyifli bir başlangıç yapmışsınız.  Hoşgeldiniz, keyifli forumlar dilerim.
Hoş geldiniz @tagediep... Çok güzel ekipmanlalarla başlangıç yapmışsınız. Keyifli forumlar zevkli tıraşlar.

Hoşgeldiniz,
Bu daha başlangıç,daha neler var bir bilseniz .Tıraş engin bir deniz,bileşenlerle binlerce olasılık çıkıyor ortaya,hedef daha iyisi
Hoş geldiniz, komşuluk; forum adminlerimizden lord sparkhaw'ın blog komşuluğundan kalma bir hitap şekli, zamanla alışılıyor ve foruma yakıştığını düşünüyorum. Ekipmanlarınız başlangıç için gayet iyi seçilmiş, iyi forumlar dilerim.
Komşum hoşgeldiniz güzel ekipmanlar zamanla daha keyifli traşlar olacaksınız .
Hosgeldiniz.Ekipmaniniz baslangic icin gayet iyi,isin buyuk kismi teknikte biter bunuda belirteyim.30 40 tiras sonra tiras kalitesinde ciddi farklar goreceksiniz.
Komsum hosgeldiniz, secimleriniz son derece guzel. Yavas yavas kendinize en uygun ekipmanlari bulacaksiniz eminim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 768 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,492 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 622 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,694 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 692 01/05/2023, Saat: 15:49
Son Yorum: Ömer t. Katı