Bir aceminin ilk bileme ile sınavı
Forumda bileme ile ilgili bilgi, deneyim ve muhabbetleri tek tek okudum. Teorik olarak dersime çalıştığıma kanaat getirdim. Sonra da bileme işine giriş yaptım.

Taşlar Cerax markasının. Grit değerleri de: 1000, 3000, 6000 ve 8000. Bir de 10X ışıklı lup edindim.

Müsadenizle acemice gözlemlerimi ve acemice sorularımı dile getirmek istiyorum.

İlk olarak bir ERN (magnetic) usturayı 1000K üzerinde temel hareketlerle bilemeye başladım. Bir süre sonra ağız kısmının değiştiğini gözlemledim. Ancak bu değişimin bir gelişim mi yoksa bir deformasyon mu olduğunu pek bilemedim.

sfw3gj.jpg

Arada kol kıllarımda test de yaptım. Lakin kıllarımı anca anca kesebilir hale gelmesi bir hayli zaman aldı. Baktım eh nispeten kılları kesebiliyor, ben de 3000K ve sırasıyla diğerlerine geçtim. Kesiş kalitesi her taşta daha da yükseldi. Ancak iki saaat sonunda sıkıldım ve seansı bitirdim. Ertesi gün yine bir saat sırasıyla tüm taşlarla bir daha biledim.

Sonuç mu?

Şimdilik test alanım kollarım. Karşılaştırma yapabileceğim esas usturam ise; sağolsun @taskind komşumun bizzat bileyip tıraşa hazırladığı bir Wacker Chavalier. Onu kol kıllarıma yaklaştırdığım zaman bile kıllar neredeyse korkularından kendileri dökülüyor. Benim bilediğim ERN ise elimi bir tık daha bastırmamı gerektiriyor. Ama yine kılları götürüyor.

Buraya kadar ki mesaimin sonucunda aklımda şu iki soru oluştu:

1- ERN'lerin çelikleri mi sert de bu iş bu kadar zahmetli oldu? Yoksa olay zaten bu mudur?

2- Ağız açmak diye tabir edilen şey görsel olarak yukarıdaki fotoğraf mıdır? yoksa biraz aşırıya mı kaçmışım?

İkinci olarak Devaso marka bir usturaya başladım. Bu ustura bir öncekine göre bariz daha hızlı şekle girdi. Hem saşırdım hem sevindim. Daha 1000K işleminin sonunda bile kıllar şıkır şıkır gitmeye başladı. Sırasıyla diğer taşlarla da seriyi tamamladıktan sonra ustura bence gayet traşa hazır gibi oldu.

Bu mesaimin sonucu olarak da kafamda iki soru oluştu:

1- Acaba bu usturanın da çeliği mi dandik de bu kadar çabuk bilenebildi?

2- Bu slury denilen; Taştan kopan parçaların mı usturadan kopan parçaların mı oluşturduğu bir çamur? Evet biraz tavuk mu yumurtadan gibi oldu Smile)

izmjhx.jpg

Üçüncü olarak da C.V Heljestrand Eskilstuna MK No:29 ustura ile bir oturum yaptım. Bu ustura zorluk bakımından ERN'den bile dişli çıktı. 1000K'dan öteye geçemedim. Aynı marka usturasıyla @onurcakmak komşumun macerasını da daha önce buradan okumuştum. Oradan anladığım kadarıyla da bu usturanın çeliği pek bir sert. İnat ettim. 1000K ile bayağı kastım. Hem kıl kesebilir hale getiremedim hem de ağızı görsel olarak biraz zorladığımı farkettim. O yüzden şimdilik bu usturayı bilemeye ara verdim.

Bu mesainin sorusu da yine 1000K sonucu ustura ağızında oluşan açısal çizgi ile ilgili:

Sahip olduğum usturaların hepsi kör. Hiçbirinde de bu çizgi yok. Ama Taskind komşumun bilediği Chavalier'de de bu çizgi yok. Ama keskinliği dehşet.

Acaba ben mi aşırıya kaçıyor ve usturalarıma bir zarar veriyorum?

x26oo9.jpg

Dördüncü ve son olarak da bir Tiger usturayı biledim. Bu da tıpkı Devaso gibi hızlı şekil alıp tatminkar bir keskinliğe ulaştı. Hatta o kadar hızlı şekle girmeye başladı ki;

1000K'da ağızda açısal çizgi bile oluşmadan ustura kıl keser hale geldi. Sonra diğer taşlarla da kaymak gibi oldu.

Bu mesaiden de kafamda çınlayan soru şu:

Kolay bilenen bir ustura zor bilenene göre dandik midir? Yoksa bilenme usulleri başka mıdır?

Usturalarımı  katletmediğimi ümit ederek, deneyimli ve değerli yorumlarınızı rica ediyorum.

Herkese keyifli tıraşlar.
Komşum, siz bilirsiniz ama ben bilemeyle alakalı biraz daha araştırma yapmanızı ve videolar izlemenizi tavsiye etmek isterim. Tabirimi mazur görün ama toplu katliam olmuş biraz. Uzun bir uğraştan sonra belki toparlanır ama usturalara yazık olmuş. Ağızları ve omurgaları yapısal olarak ciddi manada bozulmuş. Ustura bilemede biraz daha nazik davranmak gerekli, bıçak bilemesi yapar gibi yapmamak lazım. Resimde görülen ağızlar tıraşa hazır değil, ben tıraş olmamanızı tavsiye ederim, cildinize yazık olur.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Dürüst yorumunuz için teşekkür ederim.

En çok C.V Heljestrand Eskilstuna MK No:29 ye üzüldüm. Onu kullanabilmeyi çok isterdim.

Aslında öncesi ve sonrası fotoğrafları da durumu bariz açıklıyor. Resmen ağız burun dağıtmışım.

Tavsiyenize uyup, bundan sonra çok daha dikkatli ve sakin olacağım.

Tüh Sad
komşum, ilk resimdeki usturanın ağızının açılıp açılmadığından ziyade , ilk dikkat etmen gereken şey usturanın yanak genişliği, sondan uca doğru azalıyor öncelikle onu , sırt çizgisi ile ağıza kadar olan tüm kısımlarını aynı genişliğe getirmen gerekiyor ki, ondan sonra bileme işlemine başlayabilesin. Yoksa resimdeki gibi olur, yanak kalınlığı geniş olan kısım usturaya daha fazla değeceğinden onun ağız kısmı geniş olur, dar olan kısım ise daha dar olur. Bu da tabii olarak usturaya ağız verme işlemini aşırı derecede zorlaştırır hatta veremeyebilirsin bile. Ustura çabucak ağız alıyorsa, iyi bir şekilde geometrisi verilerek üretilmiş bir ustura olduğu ve çeliğinin de iyi olduğunun kanıtıdır.
Resimdeki bir slurry değildir, ingilizcesini istersen swarf dedikleri çeliğin aşınmasından gelen çelik partikülleridir.
Ağız açmak evet , fotoğrafta görülendir, ancak tercihan eşit kalınlıkta olması beklenir. Wackerin ağzı da görülebilir ama çok ince açılmıştır, bunu da usturanın geometrisi etkiler özellikle yanak genişliği ve sırt kalınlığı bu işi belirler.
Ern çeliklerini herkes beğeniyor ancak ben şu ana kadar 3-4 ern ustura dışında hiçbirinin bilemesinden zevk alamadım, uğraştırmışlardır beni de.
Onurcakmak komşumun dediği gibi youtube da çok çeşitli bileme videoları var onları incelemeni tavsiye ederim. Özellikle Lynn Abrams ın videolarını izlersen acemilik zamanında daha iyi olur, çünkü acemiyken en ihtiyaç duyulan şey bu işin formülü varmı varsa uygulayayım olduğu için Lynn in videoları başta işlerini kolaylaştırır. Ancak ilerledikçe zaten yok 40 circle, 20 x şeklinde bir bileme kendiliğinden anlamsızlaşacaktır.
Detaylı cevabınız için teşekkür ederim.

Her ne kadar pratiğim olmasa da dört ustura arasındaki bileme konforunun değişkenliği çok bariz hissettim. İkisi o kadar makul bir çabayla keskinlik kazandı ki bilerken ellerimi gayet nazik kullanabildim. Ama ERN ve C.V Heljestrand Eskilstuna bir türlü keskinlik kazanmadığı için bilerken ellerim nezaketini kaybetti.

Daha fazla video izleyeceğim.

İlk sınavımı veremesem de kendimi bir şekilde bu işe gönül vermiş hissediyorum. Dolayısıyla bu işi çözmeye kararlıyım. Bir gün gelip de bu başlığa girdiğimde kat ettiğim mesafeyi görmeyi ve sizlerle işin incelikleri üzerine tartışabilecek düzeye gelmeyi çok istiyorum.

Hayat hobilerle daha güzel.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pierre La Lune ve Coticule Bileme Taşları Hakkında marv 18 6,326 23/06/2022, Saat: 22:07
Son Yorum: marv
  Çeşitli Coticule Taşları Hakkında Bilgilendirme Ve Bileme Videosu Hakkında marv 10 4,290 30/03/2022, Saat: 23:19
  Jilet Bileme Makinası Dr.TomFord 1 1,999 06/02/2022, Saat: 22:14
Photo yeşim bileme taşı simyager 8 3,075 29/01/2022, Saat: 01:07
Son Yorum: simyager
  Sigun Seramik Bileme Taşları flame2013 4 3,070 15/10/2021, Saat: 16:55
Son Yorum: EmrahEray
  Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları asymptote 65 77,695 23/08/2021, Saat: 13:06
Son Yorum: Hexciter
  Coticule ile ustura bileme ( Videolu anlatım) habaz 32 12,101 24/05/2021, Saat: 08:11
  Suehiro Bileme Taşları serkant 9 9,584 15/05/2021, Saat: 17:26
Son Yorum: serkant2
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,128 23/03/2020, Saat: 22:53
Son Yorum: EmrahEray
  Coticule Bileme Loop Görüntüsü Stiladam 5 4,045 20/03/2020, Saat: 22:56
Son Yorum: habaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: