Tıraş Aleti Tavsiye
@"honour76" Hayırlı olsun hocam. Bu aletlerden alacağınız geri bildirimler sizin için önemli. Bence yerinde tercihler vermişsiniz. Sonuçlara göre farklı bir alet alıp almayacağınıza karar vermeniz ve alacağınız aletin kesim karakterini anlayabilmeniz çok daha kolay olacak.

Jilet tercihi cilt yapınız, sakal yapısı- sakal sıklığı ve tıraş olma periyodunuza göre değişkenlik gösterebilir. Keskinlik kişiden kişiye göre değişmez. Yani hangi jiletin daha keskin olduğu sonucu öznel bir değerlendirme değildir ancak hangi jiletle daha rahat tıraş olacağınızı siz deneyerek kendiniz seçeceksiniz.

Bu satırdan sonra yazacaklarım kendi kişisel tercihlerim olup, size uyup uymayacağını denemeden maalesef bilemezsiniz.

Rimei orta üstü agresiflikte bir tıraş aleti. Her ikisini de hatrı sayılır adetlerde denemiş olmama karşın Shark ve Voskhod benim günlük tıraşta kullandığım jiletler değiller. Ben olsam önce Yeşil Astra'yı denerdim. Eğer keskinliğü düşük bulursam (çekme, çekiştirme varsa) Permasharp'a geçerdim. Yeşil Astra fazla gelirse de önce Voskhod, sonra da Shark'ı rotasyona alırdım. Daha uzun periyotlarda da Gillette 7 O'Clock sarı paketi denerdim. Almış olduğunuz jiletler arasında en keskin olan jilet 7 O'clock sarı paket. Feather'ı almadığınızı farzediyorum yazınızdan Smile

Wilkinson'da durum biraz farklı. Jilet hissiyatı çok düşük ve kafa tasarımından ötürü kendinizi kesmeniz çok zor olan aletlerden biridir. Yumuşak bir tıraş aleti olmasına karşın, yine kafa tasarımından ötürü doğru açı tutturamazsanız tahrişe meyillidir. Yerinizde olsam Yeşil Astra ve Permasharp'la bir şans verirdim. Bunlar da tat vermezse 7 O'clock. Daha altı jiletlerde göndermiş olduğunuz görsele dayanarak çok keyif alabileceğinizi sanmıyorum. Yine de mutlaka deneyin. Siz kendiniz tecrübe ederek, kendiniz karar verin.

Denemediğim jiletler elbetteki vardır ancak piyasada satılan ve güncel olarak üretilen jiletler içinde denemediğim jilet sayısı çok az. Yeşil Astra ve Permasharp benim demirbaş jiletlerim. Bunda sadece performanslarının iyi olması değil, ucuz olmaları ve her zaman ulaşıalabilir olmaları en büyük etken. Siz de deneme yanılma yaparak, kendinize uygun jileti bulursunuz.

Takıldığınız bir nokta olursa başlık açarak sormaktan çekinmeyin.

Şimdiden sıhhatler olsun, gazanız mübarek ola Smile
(15/01/2022, Saat: 14:11)honour76 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yorumunuz için çok teşekkürler. Bugün Impa'ya uğrayıp progress ve variant'ı inceledim. Açıkçası variant bana daha yakışıklı ve oturaklı geldi ama bu kısım tabii ki göreceli. Teknik bir neden olmadığı sürece sanırım tercihim varianttan yana olur.
Gitmişken tavsiyelerinize uyarak bir Rimei bir de WS classic aldım. WS'nin yumuşak olduğunu biliyorum ama yine de yumuşak ve agresif farkını anlamak açısından iyi olur diye düşündüm. Zaten arkadan yetişen bir oğlum var. En kötü ona başlangıç makinesi yaparızSmile
Jilet olarak da farklı keskinlikleri denemek için Yeşil Astra, Shark, Gillette Sarı, Perma Sharp, Voskhod aldım. Feather için henüz erken diye düşünüyorumSmile
Bu iki makine için aldığım jiletlerden hangileri ile başlamamı önerirsiniz?

Elimde 2 veya 3 defa kullandığım Parker Variant mevcut…
Ayarlı makineye çok ısınamadım
Uygun fiyata verebilirim
WS Classic ile bugün ikinci tıraşımı oldum. İlk kez klasik makine ile tıraş olduğum için deneyimlerimi paylaşmanın hem benim gibi yeni başlayanlar için bir öğreti hem de benim için sizlerin yorumunu alarak geliştirmek adına bir fırsat olduğunu düşünüyorum.
İlk gün 2 günlük sakalımı arko sabun ve yeşil astra ile oldum. Herhangi bir kesik olmadan tıraşı tamamladığıma sevinmem şapı sürene kadar sürdüSmile tahmin edeceğiniz üzere bölgesel jilet yanıkları olmuştu. Aslında ilk perde wtg de sıkıntı yoktu. Çok dikkatli ve keyifli bir tıraştı ancak ikinci perdede XTG yaparken gaza gelip aynı yerden birkaç kez geçmenin hata olduğunu bu şekilde öğrenmiş oldum. Yine de proglide 5 bıçaklı makine ile olduğum tıraşlardan daha yakın bir tıraş oldu.
İkinci tıraşı bugün yine arko ve yeşil astra ile oldum. Yine kesik olmadı. İlk seferden tecrübe ile aynı yerden geçme kısmını daha kontrollü yapınca yapınca tahriş de 90% azaldı neredeyse hiç olmadı diyebilirim. Ancak bu sefer de yeterince temiz bir tıraş olmadı.  Yine de sonuçtan memnunum zira batık vb sorunlar azalmış sakallar daha düzgün uzuyor gibi görünüyor. Jilet performansı da danki ilk tıraşa göre bir tık gerideydi
Bu hafta  boyunca ws classic ile devam edeceğim. Haftasonu için rimei ile denemeye niyetim var ama hayırlısıSmile

Bu aşamada sizlerden jilet değişim sıklığı ile ilgili tavsiye alabilirsem çok makbule geçer. Benim sakallarım yolladığım resimden de göreceğiniz üzere sert ve yoğun. Bu durumda bir jileti kaç kez kullanmak mantıklı olur? Bir de belki saçma bir soru olacak ancak jiletin tersi düzü var mıdır? Ben yazılı taraf yukarı gelecek şekilde kullanıyorum ama fark var mı bilemedim
@"honour76" Sıhhatler olsun. Klasik yaprak jiletler için ters ve düz taraf diye birşey söz konusu değil ancak bazı üreticiler 1-2-3-4 şeklinde numaralandırıyor, bazıları birşey yazmıyor vs. Bu sayede bir önceki tıraşta hangi tarafı kullandığınızı daha rahat aklınızda tutabilirsiniz.

Jiletin kaç tıraş gideceği sorusuna net birşey diyebilmek zor. Jiletten jilete de, sakal yapısı, kaç perde tıraş olduğunuz ve tıraş olma periyodunuz gibi çok fazla değişkene bağlı. Çok da önemli değil, sayılara takılmayın. Çekme hissedene kadar, akıcılığı azalıp takılma yapmaya başlayana kadar kullanın. Sonrası çöpe Smile

Her tıraşta jileti ters yüz ederek diğer tarafını kullanın. Ve her iki tarafı da eşit çekiş ve eşit sayıda kullanmaya çalışın. Olduğu kadar tabi. Yoksa illaki yüzde yüz eşit çekiş yapmak ve aynı adette simetrik kullanabilmek mümkün değil Smile
Herkese merhaba. Bu konudaki güncellemelerime devam ediyorumSmile

WS Classic ve yeşil astra ile 3 kez tıraş oldum. Bence uyumlu bir ikili oldu. Son derece konforlu, jileti hissetmeden tıraşlar oldum. 2. ve 3. tıraşlarda tahriş konusunu da çözünce 4. tıraşta Rimei'ye şans vermeye karar verdim

Rimei ile denemelere, öneriler üzerine Shark jilet ile başladım. Ancak sakallarımın ne kadar sert olduğunu bu değişimle anlamış oldum. Her ne kadar Rimei jileti daha fazla hissettirse de Shark jilet ciddi anlamda zorlandı. Rimei ile ilk tıraş çok tedirgin ediciydiSmile WS Classic ile alakası yok diyebilirim. Oldukça agresif bir makine. Sonuç olarak birkaç ufak kesik ve az miktarda tahriş ile tıraşı tamamlayabildim. Tabii ki WS'den daha yakın bir tıraştı ancak daha keyifli olduğunu söylemek zor.
Rimei ile 2. Tıraşı da shark ile olduktan sonra 3. tıraşı Yeşil Astra ile denedim. Agresiflik daha keskin bir bıçakla birleşince tabii ki daha net bir tıraş oldu. Makineye de nispeten alışmanın verdiği avantajla 1-2 ufak kesik ama tahrişsiz bir tıraş elde ettim. Yeşil Astra'nın keskinliğine rağmen yatık ve sert sakallarım nedeniyle 3 perdede ancak tamamlayabildim. Bu da aslına bu kadar agresif bir tıraşla oldukça yorucu bir deneyim yaşattı.
Daha önce de söylediğim gibi bu makineleri aslında ihtiyacım olan agresifliği anlamak için edinmiştim. Agresiflik olarak WS Classic'e 1, Rimei 'e 5 verecek olursak sanırım 3,5-4 gibi bir makine benim için daha konforlu olacak gibi görünüyor. Bu noktada sizlerin önerisi ne olur? EJ89 bu ihtiyacı karşılar mı yoksa Parker gibi daha agresif bir makine mi bakmak gerekir?
@"honour76" Sıhhatler olsun. Yerinizde olsam 34c tercih ederdim. Diğer alternatifim de Edwin Jagger De89 olurdu. Parker tıraş aletlerinin mevcut aktardığınız tıraş tecrübelerinize göre çok uygun aletler olacağını düşünmüyorum.
@"marv" çok teşekkürler. Benim de gönlüm EJ89'dan yana ancak yatık sakallar nedeniyle biraz şüpheye düşmüştüm. WS 1, Rimei 5 dersek agresiflik açısından EJ89 kaça denk gelir sizce?
@"honour76" Tam ortaya denk gelirdi Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günlük tıraş için Merkür 42C vs 34C Andreichu 2 865 09/09/2023, Saat: 20:05
Son Yorum: kaankkaraman
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,774 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Ters yönlü tıraş ve zorluğu.. _Olgun_ 14 17,399 25/02/2022, Saat: 14:19
Son Yorum: Hexciter
  Tıraş Sabunu Nasıl Köpürtülür ? eggman 135 136,996 26/02/2021, Saat: 20:53
Son Yorum: Mustafa40
  Hassas Bir Cilt İçin Tıraş Olmak tarkaner 21 9,256 21/11/2020, Saat: 22:24
Son Yorum: Tıraşçı
  Aceminin İlk Geleneksel Tıraş Tecrübesi Ve Tekniği esatakgul 6 5,079 21/09/2020, Saat: 17:39
Son Yorum: korgunv
  Tıras Terimleri - Kısaltmalar dikdik_s 27 23,061 21/05/2020, Saat: 01:26
Son Yorum: GecayS
  Tıraş Sabunu Performans Kriterleri (Koruma, Kayganlık, Nemlendirme vs.) habaz 8 6,750 09/05/2019, Saat: 01:09
Son Yorum: korgunv
  Aceminin Tıraş Makinesi Kararsızlığı esatakgul 10 6,728 03/02/2019, Saat: 10:05
Son Yorum: jegal
  ustura tıraşı ve görerek tıraş yunusso 13 8,175 17/12/2018, Saat: 20:48
Son Yorum: habaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: