Merhabalar Geltir Ailesi :)
Öncelikle hepinize merhabalar,

Geleneksel tıraşa merak sardığım andan sonra kısa süre önce takip etmeye başladığım bu forumda yaptığınız paylaşımlar için öncelikle teşekkürler. İlk merak; kartuşlu gillette mach3 makinelerle olduğum tıraştan sonra yaşadığım kaşınma, bıyık altı bölgesinde sivilcelenme ve boyun kısmında tahriş ile başladı. Önce evdeki yadigar tek parçalı gillette ayarlı tıraş makinesini (modelini tam olarak bilmiyorum) aradım ama temizlik sırasında atıldığını öğrenerek yeni makine arayışına girdim. İnternette çok farklı ve birbirini tutmayan bir sürü yorumla karşılaşınca kesin seçimi yapamamıştım. Ama bu forumda paylaştığınız deneyim ve bilgiler önderliğinde şu ekipmanları impadan temin ederek ilk adımı attım;
- Edwin Jagger De89 (Barley)
- Somogue 1305 boar brush
- Cella Tıraş Sabunu
- Sample Jiletler (Astra, Feather, Personna, 7o', vs.)

8yuels.jpg

Cumartesi günü fotoğrafını çektiğim ekipmanları aldıktan sonra tabii ki dayanamayıp direk tıraş oldum Smile. Öncelikle anlatılan basamaklara uymaya çalıştım. İlk tıraşı iki perde halinde yaptım. Ertesi gün tekrar tek perde bir tıraş denedim. Şuan için o el alışkanlığını kazanmaya çalışıyorum. En büyük iki problemim acemilik döneminde bile çözüldü; kaşıntı gitti, tıraş sonrası bıyık altı sivilceleri ve kabarmaları oluşmadı. Birde sanki cildimin kartuşlu tıraşların sonrasına göre hava almaya başladığını hissettim.

Kusursuz olmadı ama; ilk iki tıraşta yaşadığım problemler şu şekilde oldu;

- Yeterince yoğun ve fazla köpük elde edemedim,
- Yeterli köpük elde edemediğimden olsa gerek, ara ara makine cildimde kaymayıp atlıyor,
- İkinci tek perde tıraşta tek tük tam kesilmemiş sakallar kaldı,

İlk olarak köpürtme işlemindeki yanlışımı tespit edip düzeltmeye çalışacağım, bu konuda yardımlarınıza başvurabilirim.

Hepinize iyi haftalar dilerim.
Hoşgeldiniz,

Yükleme ve köpürtme sürelerini arttırarak yoğunluk sorununuzu giderebilirsiniz. Cella sabuna acımayın, bol bol yükleyin, kolay kolay bitmiyor o meret Smile
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Hoş geldiniz. Ürünlerinizi güle güle kullanın. Cella aslında kolay ve güzel köpük verir ama yeni olduğunuz için bu durum normal. Ben de ilk zamanlar kaliteli köpük yapamazdım. Zamanla alışırsınız. Biraz daha fazla su eklemeyi ve komşumun belirttiği üzere süreleri artırmayı deneyin.
(23/01/2017, Saat: 12:19)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoş geldiniz. Ürünlerinizi güle güle kullanın. Cella aslında kolay ve güzel köpük verir ama yeni olduğunuz için bu durum normal. Ben de ilk zamanlar kaliteli köpük yapamazdım. Zamanla alışırsınız. Biraz daha fazla su eklemeyi ve komşumun belirttiği üzere süreleri artırmayı deneyin.

@posicor ve sizin yorumlarınızda da belirttiğiniz gibi galiba süre ve su miktarında yanlışlık var. Fırçayı bir süre ılık suda beklettikten sonra 6-7 defa silkeledikten sonra yüklemeye başlıyorum; iki silkeleme yeter diyorlar. 15 sn. yükleyip kaba alıp köpürtmeye çalışıyorum.

Süreyi 30 sn. gibi çıkartıp, iki kere sirkeledikten sonra deneyeceğim ilk fırsatta.
merhabalar, hoş geldiniz.
tüm domuz fırçalar başlangıçta biraz köpüğü yutar. semogue fırçalarda bu durum biraz daha uzun sürüyor. 3 ay sonra daha da iyileşmeye başladığını, yaklaşık 5-6 ay içinde ise %100 performansa geldiğini görecek ve 1305'i daha da çok sevecek, bol bol köpük de alacaksınız diye tahmin ediyorum.
(23/01/2017, Saat: 12:24)blacck Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @posicor ve sizin yorumlarınızda da belirttiğiniz gibi galiba süre ve su miktarında yanlışlık var. Fırçayı bir süre ılık suda beklettikten sonra 6-7 defa silkeledikten sonra yüklemeye başlıyorum; iki silkeleme yeter diyorlar. 15 sn. yükleyip kaba alıp köpürtmeye çalışıyorum.

Süreyi 30 sn. gibi çıkartıp, iki kere sirkeledikten sonra deneyeceğim ilk fırsatta.

Ayarlama yaparken iki yöne gidebiliyorsunuz, ya sulu başlayıp ilave sabun/krem yüklemesi yapabilirsiniz ya da kuru (bol sabun az su) başlayıp su ilave edebilirsiniz. İkincisi her türlü daha basit. Bu nedenle başlarda fazla fazla yükleyin, 45 sn-1 dk bile olur. O sabunda o jilet için istediğiniz kıvamı tam olarak tespit ettiğinizde süreler ile oynarsınız. İşin en eğlenceli kısmı o keşif zaten. Her yeni sabun, her yeni jilet, her yeni alet ve bunların kombinasyonları ayrı bir keşif.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(23/01/2017, Saat: 13:03)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ayarlama yaparken iki yöne gidebiliyorsunuz, ya sulu başlayıp ilave sabun/krem yüklemesi yapabilirsiniz ya da kuru (bol sabun az su) başlayıp su ilave edebilirsiniz. İkincisi her türlü daha basit. Bu nedenle başlarda fazla fazla yükleyin, 45 sn-1 dk bile olur. O sabunda o jilet için istediğiniz kıvamı tam olarak tespit ettiğinizde süreler ile oynarsınız. İşin en eğlenceli kısmı o keşif zaten. Her yeni sabun, her yeni jilet, her yeni alet ve bunların kombinasyonları ayrı bir keşif.

Zaten tıraşı zorunluluktan çıkarıp hobi haline getirdi resmen. Teknikleri, markaları vs. inceliyorum sürekli. Özellikle jilet marka karar aşamasındaki keşif çok keyifli olacağa benziyor. Sizin köpürtme safhasındaki önerilerinizi ilk tıraşta deneyeceğim.
Birde sizin gibi tecrübeli kişilere sormak gerekirse; bir jiletin ortalama ömrü kaç tıraştır? Sakal tipi, marka ve kullanıma göre değişiyordur büyük ihtimalle ama fiyat olarak bakacak olursak astra türevi jiletler ve feather türevi jiletlerin tıraş ömrünü başlangıçta ne olarak belirlemeliyim?
Şuan ömrünü/keskinliğini tamamladığını fark edemeyebilirim.
(23/01/2017, Saat: 12:55)Kerkenez Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhabalar, hoş geldiniz.
tüm domuz fırçalar başlangıçta biraz köpüğü yutar. semogue fırçalarda bu durum biraz daha uzun sürüyor. 3 ay sonra daha da iyileşmeye başladığını, yaklaşık 5-6 ay içinde ise %100 performansa geldiğini görecek ve 1305'i daha da çok sevecek, bol bol köpük de alacaksınız diye tahmin ediyorum.

Evet forumdan öğrenmiştim bu dediğinizi fırçalarda belli bir süre kullanımdan sonra tam verim alınabildiğini, bunu tahmin ettiğim için hayal kırıklığına uğramadım. Ama bu süreç dolana kadar süre ve su miktarında doğru oranları yakalayıp performansı arttırabilirim.
Hoşgeldiniz keyifli forumlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
Hosgeldiniz,

Forumu okuyup arastırdıgınız icin tesekkur ve tebrik ederim. Kendinize harika bir baslangıc seti olusturmussunuz.
Yeni gelen arkadaslara ornek olması dileklerimle.
Forumumuzda hos sohbetler, keyifli tıraslar dilerim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herkese merhabalar altın porsuk 2 586 08/07/2023, Saat: 21:54
Son Yorum: altın porsuk
  Merhabalar! Cascada 5 1,601 27/06/2023, Saat: 05:44
Son Yorum: Cascada
  Merhabalar EnverCan Enver Can 3 630 07/05/2023, Saat: 15:11
Son Yorum: sfenks
  Merhabalar goshawk 14 2,068 26/04/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: goshawk
Star Merhabalar! devrimsezgin 5 2,658 28/09/2022, Saat: 19:34
Son Yorum: ferencpuskas