Merhaba Arkadaşlar
(17/02/2017, Saat: 17:27)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu başlığı gözden kaçırmışım. Proraso için hayırlı bir özel mesaj yazmak istediğimde farkettim. Hoş geldiniz @ArdıçKatranı. Öncelikle yeni doğan bebişiniz için tekrar tebrik ederim. Allah analı babalı büyütsün.
Ekipmanınız gayet güzel. Colonel X2L benim de çok beğenerek kullandığım bir fırçadır. Akıllıca tercihler yapmışsınız, güle güle kullanın.
Proraso'yu beğenmemenize şaşırdım diyemem. Sandalwood bu sabunda bence de kendini göstermiyor. Zorla bitirmeye çalııyorum. Yeşili beğeneceğinize eminim ama. Tabii bu soğuk havalarda kullanmamak kaydıyla Smile Geçenlerde canım çekti, pre-shave ile birlikte kullandım üstelik, yetmezmiş gibi after-shave i de tuz biber ekti; 1 saatten fazla yüzüm resmen dondu. Hiç zevk almadım, işkence gibiydi. Ama yazın müthiş güzel bir ürün, üzerine tanımam.
Tekrar hoş geldiniz. Forumdan keyif almanız dileklerimle.

Hoş bulduk Lorenzo ağabey :-)

Yeşil Proraso bana ulaştı, hemen kutusunu açıp kokladım. Kırmızıdaki kadar baskın olmasa da o kimyasal koku uzaktan geliyor sanki. Henüz denemedim ama bu da hayırlı bir yola gidebilir diye düşünüyorum, bilgine :-)

Bir yandan da kırmızının kokusu Colonel X2L'de kalmış, onun geçmesi için Arko ile bolca yükleyerek krem şanti köpük yapıyorum. 15 katı fiyatla satılan sabundan sonra Arko'ya derin saygı ve muhabbet beslemeye başladım bu arada, kral sabunmuş resmen Big Grin
Merhaba Arkadaşlar bende geleneksel traş ile ilgili merak başladı.Araştırmalarım sonucunda Bu formu buldum.Formu inceleyip aranıza katılmak istedim.Şuanda yaprak jiletli tel ve marinası kullanıyorum yanlız ustura ile traş olma merakı başladı hayırlısı.
(25/02/2017, Saat: 21:41)TURAN76 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba Arkadaşlar bende geleneksel traş ile ilgili merak başladı.Araştırmalarım sonucunda Bu formu buldum.Formu inceleyip aranıza katılmak istedim.Şuanda yaprak jiletli tel ve marinası kullanıyorum yanlız ustura ile traş olma merakı başladı hayırlısı.
TURAN76
hoşgeldiniz hayırlı tıraşlar..
de te fabula narratur.!
Dün akşamın tıraşı: Merkur Futur, Cella & Derby Premium. Sonuç içler acısı. Cella ile krem şanti köpük, Futur ile 3 perde, ayarlar sırasıyla 2 - 1,5 - 1. Çenemin etrafında kesiklerden top sakal oluştu, tıraş sonrası şap sürdüm, yaklaşık 5 dakika boyunca yanma hissi geçmedi. Derby Premium’un sadece kutusu güzelmiş. İlk perde WTG’de çok sorun yoktu, 2. Perde XTG’de çene etrafında kesikler ve boyun kısmında yolmalar başladı. 3. Perde rötuş içindi, çenede 1-2 noktada daha kesik oluştu. Derby Premium’un yanak tıraşı kabul edilebilir seviyede, ancak boyunda kılları kesmekten ziyade yolduğunu hissettim. Henüz bir aylık geleneksel tıraş deneyimim olduğundan tekniğim tabii ki kusursuz değil, ancak bu sorunları ne isana’da ne yeşil astra’da yaşadım. Bir daha bu jileti kullanacağımı sanmıyorum.

Şu ana kadarki tecrübelerime göre (Futur 3 ve altı ayarlarda, arko & cella sabunlarla) jiletlerde hissiyat sıralamam:

Isana (yeterince keskin, son derece konforlu) > yeşil astra (keskin ve konforlu, boyun bölgesinde tahriş yapabiliyor) > derby premium (rezalet, intihar harici kullanılmamalı Big Grin)

Tabii ki herkesin yorumu farklı olacaktır ancak benim yaşadıklarım benzer kombinasyonla başlangıç yapacak arkadaşlara yardımcı olabilir.

Herkese kazasız belasız tıraşlar...
o0qzxu.jpg

Geleneksel tıraş serüveninde bir ayı geride bıraktıktan sonra bir adım daha ilerleyerek  Antiga Barbearia de Bairro’yla tıraş olmayı denedim. Geofatboy’un önerisini dikkate alarak ilk tıraşın tamamını shavette ile olmayı değil,  el alıştırma amaçlı sadece favorileri ABB ile alıp tıraşı Futur ile tamamlamayı planladım. Tıraş beklediğimden daha iyi gitti, favoriler, yanaklar, boynun orta kısmının çoğunluğu derken tıraş yüzeyinin %75’ini ABB ile kesiksiz ve tertemiz şekilde aldım. Dudak çevresi ve çenede ise riske girmeden Futur’a döndüm. İlk deneyim çok olumlu geçti, şimdiye kadarki en temiz tıraşımı oldum. Shavette ile tek perdede bile çok temiz iş çıkarmanın mümkün olduğunu gördüm, tekniğe hakim üstadlar ustura ile tek perdede BBS’e ulaşır diye düşünüyorum. Bu tıraş sonrası uzun vadede nihai hedefim olan ustura ile tıraşın çok doğru olduğunu anladım.

Tıraşta kullandığım sabun lanolin modifiyeli arko – çakma Mitchell's Wool Fat oldu Big Grin Arko’yla bol yükleme yaptıktan sonra köpürtme tasına nohut tanesi kadar lanolin sıkıp köpürtmeyi öyle yaptım. Tıraş sonrası Arko sabun kuruluğunu hissetmedim, bu yöntemin MWF ile bir karşılaştırmasını yapmak gerek.

Hayırlı tıraşlar, iyi haftalar...
Geçen hafta İmpa’dan Progress aldım ve 3 kez Progress & perma sharp kombinasyonu ile tıraş oldum. Sonrasında anladım ki Futur agresif bir aletmiş Big Grin Progress’le başlamak gerçekten daha mantıklı olurmuş, çok konforlu, tahrişsiz tıraşlardı, hatta Progress ile günde 2 kez bile tıraş olsam tahriş etmez gibi geldi. Futur’da ise sanki her gün tıraş olsam boyun derisi alev alır gibi hissediyorum. Bu durum biraz benim acemiliğimden, biraz da jiletten kaynaklanıyor diye düşündüğümden bu hafta da 3 kez Futur & perma sharp kombinasyonunu deneyeceğim.

Şu anda jilet beğeni sıralamam: perma sharp > isana > yeşil astra >..........................................................................................................> derby premium

İyi haftalar, hayırlı tıraşlar...

90n0hv.jpg
Perma sharp & Futur kombinasyonuyla 3’er perdeden – aynı jiletle - 3 kez tıraş oldum. Progress’ten daha fazla dikkat gerektirdi, ancak Yeşil Astra’da boyunda olan tahriş olmadı. Sebebi tekniğin gelişmesi mi jilet değişimi mi anlamak için tekrar Astra & Futur kombinasyonunu denemem gerek.
Progress bosuna demedik komsum. Yumusaktır guzeldir, etkilidir.
Futurun jilet acıklıgı fazla oldugu icin zorlar biraz. Agresif seven begenir ama gunluk tıras oluyorsanız fazla gelebilir.
(21/03/2017, Saat: 16:36)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Progress bosuna demedik komsum. Yumusaktır guzeldir, etkilidir.
Futurun jilet acıklıgı fazla oldugu icin zorlar biraz. Agresif seven begenir ama gunluk tıras oluyorsanız fazla gelebilir.

Komşum öneri doğruymuş ama ben Futur'u aldıktan sonra geldi Big Grin Ben de yeni başlayacaklara ilk sıraya Progress'i koymalarını önereceğim. Futur'u yine de alırdım ama, hem yakışıklı hem sesi güzel Big Grin
@ArdıçKatranı hocam sizin yeni üyelik bir durumunuz kalmadı artık. Paylaşımlarınızı artık günün tıraşı başlığında yapın bence.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 845 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,576 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 680 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,828 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 740 01/05/2023, Saat: 15:49
Son Yorum: Ömer t. Katı