WTG, XTG, ATG ve Sakal Yönüne Göre Tıraş Teknikleri
Islak tıraşa gönül vermiş değerli dostlarım,

Yurtdışı forumlarda sıklıkla karşılaşılan WTG, XTG, ATG tıraş teknikleri hakkında naçizane bilgimi paylaşmak ve bu vesileyle geleneksel ıslak tıraşa yeni başlayan arkadaşlara ya da uzun süredir geleneksel ıslak tıraş olup da bu hususa dikkat etmeyen arkadaşlara yardımcı olmak adına böyle bir yazı hazırlama ihtiyacı duydum.

Efendim öncelikle belirteyim ki ben öyle uzun yıllardır ıslak tıraş ile ilgilenen birisi değilim. Oldukça yeni sayılırım. Bu nedenle peşinen belirteyim de hatamız olursa affola. Yanlışımızı düzeltmek adına müdahaleden de çekinmeyin ki hep beraber doğru yolu bulalım.

Sakal yapımız tıpkı diğer birçok konuda olduğu gibi kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Sakalınızın çıkış yönünü bilmek, kendi yüzünüzü tanımak, sorunlu bölgeleri tespit etmek size daha az tahriş ve daha pürüzsüz bir tıraş sağlama konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Sakalınızın yönünü bilmeden yukarıdan aşağıya tek yönde ya da çapraz tıraş olmanız yüzünüzün her noktasında aynı seviyede tıraş sağlamaz. Bu nedenle yapılacak ilk iş bir yüz haritası çıkarmak ve ondan sonra da bu bölgelerin kesilme işlemlerini bir sıraya koymak olacaktır.

Ben örnek olsun diye kendi yüz haritamı hazırladım. Sonra da kendi tıraş sıramı oluşturdum. Aşağıdaki linkten siz de kendi yüz haritanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Bu arada programı birbirlerine tıraş tekniklerini açıklamak amacıyla hazırlayan straightrazorplace.com 'dan TheBaron arkadaşa da kendisini tanımasam da hatta muhtemelen hiç haberi olmayacak olsa da buradan teşekkürler.

http://www.pbjsite.com/shave/whiskarmap/

Buradan direkt oluşturmak yerine bi çıktı alıp elle daha detaylı da oluşturabilirsiniz. Skal yönünü tespit için ben bir parça pamuk kullandım. Pamuğu hareket ettirmekte zorlandığınız yön sakal çıkış yönünün tersidir. Pamuğun sakallarınıza takıldığını da görebilirsiniz. Elinizle de tespit eebilirsiniz. En azından 2-3 günlük sakalla yaparsanız daha sağlıklı sonuç alırsınız.

54070821.jpg

Sakal yönlerimizi belirledikten sonra iş hangi sıra ile tıraş olacağımızı belirlemeye geldi. Bunun için de yüzünüzün önce bir tarafı, sonra diğer tarafı olarak ikiye ayırın sonra kolayınıza gelecek şekilde sıralayın. Birkaç defa bu haritaya bakarak tıraş olursanız zaten eliniz alışacak, en fazla 5-10 tıraştan sonra da bilinçaltınıza yer edecek otomatik olarak eliniz doğru yönlerde hareket edecektir.

Şimdi gelelim WTG, XTG, ATG mevzusuna.Bunlar tamaen sakalın çıkış yönüne göre tıraş etme yönlerini ifade etmek için kullanılan kısaltmalardır ve başlangıç için ideal tekniklerdir. Daha sonra blade buffing ve J hook gibi ileri teknikler uygulanabilir.

56045331.jpg

WTG : The with the grain pass : Sakalın çıkış yönü ile aynı yönde geçiş.

XTG : The across the grain pass: Sakalın çıkış yönüne dik geçiş.

ATG : The againist the grain pass : Sakalın çıkış yönünün tersine geçiş.

Ben genelde 2,5 perdede tıraşımı tamamlarım. 1 WTG, 1 XTG ve kontrol ettikten sonra elime gelen yerlere ters XTG. Vaktim bol ise özellikle pazar akşamları 1 WTG nin ardından birbirine ters yönlü 2 XTG. ATG ise birkaç defa denemiştim ama tahriş yaşama ve kıl dönmesi ihtimalinin fazlalığından ve ATG yapmadan olduğum tıraştan memnun kaldığımdan çok ihtiyaç duymuyorum. WTG için yaklaşık 30 derecelik açı genelde uygunken XTG için açıyı biraz daha azaltıyorum. Genel olarak sorunlu bölgem çok fazla olmasa da birkaç bölgede ufak çaplı direnişçilerim var ama artık yerlerini bildiğim için benden kaçamıyorlar.

93398829.jpg

Hepinize iyi pazarlar ve keyifli tıraşlar.
Çok teşekkürler. çok yararlı oldu.
elinize sağlık ama aklıma takılan bir kaç şey var:

sakalınız yanak kısmında sağ tarafta aşağı doğru sol tarafta kulağa doğru mu çıkmaktadır? yukarıdan aşağıya tam burnunuzun ucundan geçen bir doğru ile yüzünüzü ikiye ayırırsanız sağ ve sol taraf simetrik çıkar diye düşünüyorum sormamın sebebi budur.

kıl durumu ATG ya da WTG de iken XTG kesim mümkün olamaza gibime geliyor ya da tersi de geçerli kıl cilde tam dik çıkıyorsa zaten ATG ya da WTG gibi bir durumdan bahsedemeyiz.

ellerinize sağlık, güzel bir paylaşım olmuş zira sakal çıkış yönünü bilmek dediğiniz gibi yapacağınız kesimi bilmenin ilk adımıdır. tıraştan önce aklınızda tıraş olursanız pratiğe dökmek çok daha kolay oluyor, bir de zamanla kazanılan el alışkanlığı gerçekten çok daha kolay tıraş olmanızı sağlıyor. saygılar...
(13/05/2012, Saat: 23:22)yaralıavcı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok teşekkürler. çok yararlı oldu.

harika bilgi Big Grin birde makineler açıyı ayarlasa
hocam teşekkürler , faydalı bir paylaşım.
Benim de tersten alınca çok tahriş oluyor 2-3 kez denedim olmadı.
(13/05/2012, Saat: 23:35)mustaphaturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: elinize sağlık ama aklıma takılan bir kaç şey var:

sakalınız yanak kısmında sağ tarafta aşağı doğru sol tarafta kulağa doğru mu çıkmaktadır? yukarıdan aşağıya tam burnunuzun ucundan geçen bir doğru ile yüzünüzü ikiye ayırırsanız sağ ve sol taraf simetrik çıkar diye düşünüyorum sormamın sebebi budur.

kıl durumu ATG ya da WTG de iken XTG kesim mümkün olamaza gibime geliyor ya da tersi de geçerli kıl cilde tam dik çıkıyorsa zaten ATG ya da WTG gibi bir durumdan bahsedemeyiz.

ellerinize sağlık, güzel bir paylaşım olmuş zira sakal çıkış yönünü bilmek dediğiniz gibi yapacağınız kesimi bilmenin ilk adımıdır. tıraştan önce aklınızda tıraş olursanız pratiğe dökmek çok daha kolay oluyor, bir de zamanla kazanılan el alışkanlığı gerçekten çok daha kolay tıraş olmanızı sağlıyor. saygılar...

Evet aynen öyle. Sakallarım simetrik değil, tam değil. Bazı bölgelerde farklı yönlenmeler var. Eminim herkesin yüzünde böyle bölgeler vardır. Sizinki simetrik ve tamaı aynı yönde ise çok şanslısınız.

WTG XTG ATG sakalın yönü değil sakalı kesme yönümüz. Yani resimdeki yönlerde çıkan sakallarımı resimdeki yönlerde kesersem bu WTG. Ters yönde kesersem bu ATG sakal yönüne dik kesersem de örneğin aşağı doğru çıkan sakallarımı sağa ya da sola doğru kesersem bu da XTG oluyor.
Oldukça açıklayıcı ve güzel bir başlık olmuş.
www.tekyumruk.com
tersten alirken aciyi azaltmak gerekiyor ama bu sabit makinalarda pek mumkun degil. ayarlilarda rakam azaltilarak yapiliyor bu bir avantaj ama ben ayarli kullanirken aksine rakami yukselterek guzel sonuc aliyordum. herkesin sakal yapisi farkli oldugu icin deneme yanilma yontemi en iyisi. hepimiz okumus adamlariz ya denemeden once okuyarak ogrenmeye calisiyoruzSmile
Bu faydalı yazınız için teşekkür ederim.
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
@psycho

dün tıraş olduktan sonra yorum yazdığım için pek emin olamadım ama bugün kontrol ettim, benim sakal dediğim gibi simetrik, olmazsa yarın pamuk ile de teyit edeceğim, saygılar...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Lightbulb Tıraş. Duştan önce mi, sonra mı? mancho 75 58,216 28/09/2022, Saat: 21:22
Son Yorum: Can Çelik
  Eski Tıraş Jiletleri Nasıl Keskinleştirilir? MerkurFutur 9 8,467 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: MerkurFutur
  DE Tıraş Makinasında İki Eli Aynı Etkinlikle Kullanma MerkurFutur 11 6,682 31/08/2020, Saat: 00:00
Son Yorum: krub
  Yazın kullanmaktan en çok keyif aldığınız tıraş ürünleri nelerdir? btoprak 62 63,225 16/04/2020, Saat: 22:40
Son Yorum: Jonas
  Yatik sakal seiko 98 79,996 17/11/2019, Saat: 00:04
Son Yorum: TheCurseOfCurl
  Tıraş Olmak Saçları ve Sakalları Daha Hızlı ve Gür Mü Çıkarır? Delidumrul 9 5,923 26/01/2019, Saat: 19:32
Son Yorum: gr00v3r
  İleri tıraş denemeleri Lord Sparhawk 45 63,205 22/10/2016, Saat: 19:07
Son Yorum: Raskolnikov
  Sakal kökleri mi suçlu ben mi? Men-Sup 31 27,305 20/09/2016, Saat: 15:52
Son Yorum: Tahir
  Geleneksel Tıraşa Nasıl Başladım ? - Kendi Tıraş Tekniklerim Xo-oX 14 12,734 14/05/2016, Saat: 11:02
Son Yorum: rating
  Tıraş kremi-sabunu vs tıraş jeli mustafayazar 18 16,844 12/04/2016, Saat: 23:42
Son Yorum: mustafayazar

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: