WTG, XTG, ATG ve Sakal Yönüne Göre Tıraş Teknikleri
Arkadaşlar,

Benim rutinim ilk perde wtg, ikinci perde boyun atg, kulaktan yanağa xtg, dudak ve çene wtg.

BBS olmuyor ama günlük traşa yetiyor,
Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.
Öncelikle belirtmek isterim ki benim gibi acemi bir ıslak tıraş sever için sakalları çıkış yönünün aksi yöne doğru kesmek son derece gereksiz, konforsuz ve mümkün mertebe kaçınılması gereken bir yöntem. Fakat bu aralar Ramazan dolayısıyla uykusuz kaldığım için tıraşlarımı geceden oluyorum ve tıraşın ertesi günü idare edecek kadar yakın olması için son perdede ATG uyguluyorum. Bu süreçte her ne kadar kesik veya tahriş sorunum olmasa da boyun ve çene altımda kaşıntı oluyor. ATG konusunda tecrübeli arkadaşların her türlü tavsiyelerini bekliyorum. Tıraş sonrası için ekstra bir şey yapmalı mıyım? Agresif veya mild alet tercihi ne yönde olmalı? Hangi marka jilet kullanmalıyım? vs. her türlü öneriye açığım.
34 c , progress özellikle atg ye uygun makinalardır. 34 c keskin jilet sever . Progress i ise cildinize uygun jiletlerle çok yüksek ayarlara çıkmadan atg de rahat kullanırsınız. Siz de belirtmişsiniz günlük tıraşta atg yi tercih etmek pek sağlıklı olmuyor. Günlük çok temiz tıraş olabilirsiniz ama cilt bir süre sonra bildiğiniz kösele gibi oluyor. O nedenle atg li sinekkaydı tıraş arada bir yapılırsa daha sağlıklı olur.
Arkadaşlar forumu 5-6 aydır takip ediyorum. Sitedeki ustaların önerilerini de yerine getirmeye çalışıyorum. Şu an elimde yuma jilet tutucu ve rapira jilet var. Tıraş olurken resimde belirttiğim çıkış yönlerine göre xtg wtg 3 perdede tıraş oluyorum.
OMbJz5.png

Resimde 1 ile belirtiğim bölgelerde yani çene bitiminde sakallarım dik çıkıyor.Tıraş olurken orasını nasıl alırsam alayım atg oluyor ve sinek kaydı oluyor ama sadece orası. 2 ile ve 3 ile belirttiğim yerlerde ise bir türlü tamamen temiz tıraş olamıyorum. İllaki sakal kalıyor. Sakal kalmaması için 2 numaralı yerlerde atg yi denedim sakalım sert olduğu için jilet gitmiyor takılıyor(astrada da denedim.) 3 nmaralı bölgeleri ise nasıl gerdimeliyim ki temiz tıraşı yakalayabileyim.Yukarıda anlattığım sorunlardan dolayı tıraştan bir gün sonra 1 numaralı bölgede sakal görünmez iken diğer bölgelerde bariz olarak sakal belli oluyor. Son sorum sakallarımı gece kesiyorum yüzüm neredeyse bebek poposu gibi oluyor fakat uyandığımda sakallarım yine uzamış oluyor. Atg ile bu sorunu çözebilir miyim?  6-7 güne yurt dışından futur gelecek arkadaş sağolsun hediye etti. Futur çare olur mu acaba?Ustalar kusura bakmayın saçmalamış olabilirim yukarıda derdimi anlatırken.
Futur muhtemelen sorunlarınıza yardımcı olacaktır. Ayrıca biraz daha keskin ve konforlu jiletler de seçerseniz verim alacağınızı düşünüyorum. Ayrıca sinekkaydı tıraş olmak icin de kendinizi çok zorlamayın . Önemli olan konfordur. Elinizi ters olarak sürdügünüzde biraz sakal ucu geliyorsa varsın gelsin . Ben sıfır sinekkaydı tıraşı çok rahat elde ediyorum ama bu yöntemi tercih etmiyorum bu tür tıraşın sürekli günlük olarak uygulanması cildi çok yorar.
Cildinizi gerdirmeden yahut çenenizi uzatmadan sadece normal bir şekilde aynaya bakarak ve başınızı kaldırarak bastırmadan tıraş olunuz..

Çeneyi uzattığınızda yahut gerdirdiğinizde ters yöne sakalı daha çok yatırmış oluyorsunuz,
teşekkür ederim
Sayın @ratapan

Öncelikle hoşgeldiniz.

Forumumuz bir hobi forumu olup, gerek avatarlarımızda, gerek imzalarımızda, gerekse yorumlarımızda siyasi, dini, etnik v.b. bir mesaj vermemeye gayret etmekteyiz. Zira yanlış anlaşılmalarla başlayıp, ciddi tartışmalara varabilecek bir ortamı siz de takdir edersiniz ki hiç birimiz istemeyiz. Bu sebeple avatarınızı gözden geçirmenizi rica ediyorum. Bunun bir hobi forumu olduğunu unutmayalım.

Forum tanışma bölümü ise, yeni üyelerin kendilerini kısaca tanıttıkları bir "hoşgeldin, hoşbulduk" seremonisi için açılmıştır. Bunun harici yorum, yardım, istek v.b. gönderilerimizi, uygun konu başlığı altında paylaşıyoruz. Bu hem bilgiye çabuk ulaşma, hem de forumun temiz kalması, bir düzen içersinde işleyişine devam etmesi açısından önemli.

Foruma yeni üye olduğunuz için sanıyorum bu detaylar gözünüzden kaçmış. Moderatör arkadaşlara da yardımcı olmamız açısından biraz daha dikkatli olmalıyız. Bu forum hepimizin.

Tekrar hoşgeldiniz. Umuyorum ki, bizler de sizin tecrübelerinizden yararlanacağız.
@Lorenzo bu avatar benim 15 yıllık avatarım. Üye olduğum her sitede kullanıyorum. Sıkıntı çıkacağını bilseydim eklemezdim.Türk bayrağı olarak değiştirdim.Uyarınız için teşekkür ederim.Bu bölüme konu açma sebebim ise benzer konular gördüğüm için açtım. Konu yanlış yerde ise yetkili arkadaşlar düzeltirler umarım.
(11/07/2016, Saat: 23:00)ratapan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Lorenzo bu avatar benim 15 yıllık avatarım. Üye olduğum her sitede kullanıyorum. Sıkıntı çıkacağını bilseydim eklemezdim.Türk bayrağı olarak değiştirdim.Uyarınız için teşekkür ederim.Bu bölüme konu açma sebebim ise benzer konular gördüğüm için açtım. Konu yanlış yerde ise yetkili arkadaşlar düzeltirler umarım.

+1

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Lightbulb Tıraş. Duştan önce mi, sonra mı? mancho 75 58,215 28/09/2022, Saat: 21:22
Son Yorum: Can Çelik
  Eski Tıraş Jiletleri Nasıl Keskinleştirilir? MerkurFutur 9 8,466 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: MerkurFutur
  DE Tıraş Makinasında İki Eli Aynı Etkinlikle Kullanma MerkurFutur 11 6,682 31/08/2020, Saat: 00:00
Son Yorum: krub
  Yazın kullanmaktan en çok keyif aldığınız tıraş ürünleri nelerdir? btoprak 62 63,225 16/04/2020, Saat: 22:40
Son Yorum: Jonas
  Yatik sakal seiko 98 79,992 17/11/2019, Saat: 00:04
Son Yorum: TheCurseOfCurl
  Tıraş Olmak Saçları ve Sakalları Daha Hızlı ve Gür Mü Çıkarır? Delidumrul 9 5,923 26/01/2019, Saat: 19:32
Son Yorum: gr00v3r
  İleri tıraş denemeleri Lord Sparhawk 45 63,199 22/10/2016, Saat: 19:07
Son Yorum: Raskolnikov
  Sakal kökleri mi suçlu ben mi? Men-Sup 31 27,301 20/09/2016, Saat: 15:52
Son Yorum: Tahir
  Geleneksel Tıraşa Nasıl Başladım ? - Kendi Tıraş Tekniklerim Xo-oX 14 12,734 14/05/2016, Saat: 11:02
Son Yorum: rating
  Tıraş kremi-sabunu vs tıraş jeli mustafayazar 18 16,844 12/04/2016, Saat: 23:42
Son Yorum: mustafayazar

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: