Shop & Ship (Posta Kutusu ve Kargolama Hizmeti)
Dunku Italian Barber basligindaki yazilardan sonra @onurcakmak komsumun da yonlendirmesi ile bir baslik uzerinden bu hizmeti aciklamak gerektigini dusunduk.

Shop & Ship nedir? : Amerikadaniste.com, globalmagazam.com benzeri ama dunya capinda hizmet veren bir Posta Kutusu ve Kargolama hizmeti. Ornegin, Amerika'dan bir sey alacaksiniz, ama Turkiye'ye dogrudan gonderimi yok. Bu hizmet, size bir adres veriyor ABD'de. Buraya gonderdiginiz urunu alip ya sizin verdiginiz Turkiye adresine ya da Aramex Locker (Kilitli Dolap) denen yere getiriyor.

Hangi ulkelerde posta kutusu aliyorsunuz: ABD, Kanada, Ingiltere, Almanya, BAE, Cin, Kore, Japonya, ve digerleri. Toplam 18 ulke.

Avantaji hizmet saglayicinin bir Kargo firmasi olmasi. Aramex, Arap Yarimadasindaki en buyuk kargo firmasi.

Ne tip urunler bu hizmete dahil (Kisitlamalar): Ornegin, ABD'den hayvan urunlerinin kargo uzerinden cikisi yasak. Bazi sansli arkadaslar kargo almis. Ama ornegin Porsuk kili Firca cikarken Amerikan gumrugune takilmasi olasi. Bu yuzden, Shop & Ship bu urunu tasinmayacaklar listesine koymus. Ama ozellikle bir urunun gonderilip gonderilmeyecegini, Istanbul ofislerine email atarak sorabilirsiniz.

Tasinmayacak urunlerin tam listesi: https://www.shopandship.com/en/help/unac...-materials

Kargo masraflari:

Ana sayfada Rate Calculator isimli sag alt kosede bir alan var. Buradan gonderinin varis ulkesini sectiginizde gelis ulkelerine gore siniflandirilmis bir ucret tarifesi cikiyor. Turkiye icin bu rakamlar yazdigimiz an itibariyle:

500 gr 'a kadar: 12 USD
1 kiloya kadar : 17 USD
2 kiloya kadar: 22 USD

Gumruk sinirini gecen degerdeki urunler:
Bu konuda cok dikkatliler, ornegin amerikadan gelen bir ayakkabi gonderisinde fiyat brosuru olmadigi icin iletisime gecip faturayi istediler. Gumruk sinirini gectigi icin de, masraf ne kadarsa onu tahsil edip kargoyu getirdiler yine de. Bu konu birkac deneme sonrasi tam netlesir Turkiye acisindan. Ben Dubai- BAE ne gonderiler uzerinden tecrubelemizi yaziyorum. Ve burada kurallar cok farkli. (Gumruk siniri 250 USD ve ustune uygulanan vergi %5)

Kargo Suresi:

2 ayri tecrubemden: Turkiye - BAE 2 is gunu surdu. ABD - BAE ise 5-6 is gunu suruyor.

Su an SNSFORFREE kodu ile normalde sanirim 50 USD olan uyelik ucreti odenmeden uye olunabiliyor.

Sonuc: Bir urunu dogrudan ayni fiyata gonderebildiginiz surece, 5 gun yerine 10 gunde de gelse o sekilde gondermenizi tavsiye ederim. Bunu yaparsaniz, alici PTT oldugu icin gumruk kontrolleri cok daha az olacaktir. Shop & Ship vb hizmetler cok daha ciddi gumruk kontrolunden geciyor, ozellikle de Turkiye'de.

Artisi: Bu hizda bir hizmeti (normalde Turkiye'ye gonderemedigniz bir urunu alip gonderme) cok daha ucuza almis oluyorsunuz. Ustune hiz konusunda ben cok memnunum.

Eksisi: Gumruk sinirinin ustundeki gonderilerin takilma ve basinizi agritmasi olasi. Ama takilsa da (30 Euro uzeri) gumruk vergisi odemeyi kabul ederseniz, sorun olmayacaktir.
Komşum elinize sağlık. Güzel bir bilgilendirme olmuş.
Türkiye'den de tecrübe eden arkadaşlar, tecrübelerini paylaşırlarsa harika olur.
Dünyayı görüşüne göredir, insanın dünya görüşü. Maddeci için, gözyaşı tuzlu su, kalp ise kan pompasıdır...
@chevalier üstad eline sağlık çok açıklayıcı olmuş. teşekkürler.
https://www.instagram.com/u1071/
Cok tesekkurler, ben zaten bir konu altında bahsetmistiniz, kenara notumu almıstım bakmak icin ama fırsat olmamıstı.
Ecigara ve porsuk vs. yasaksa benim icin bi anlamı kalmadı. dikdik out. Smile
@utunc Diğer konudaki yorumunuzun cevabını buraya yazıyorum.Ben başka forwarding şirketi kullanıyorum ama denemek açısından burayı kullanmak istiyorum.Kargo fiyatlarının daha ucuz olduğu bir gerçek yanlız gümrük muafiyet sınırı 30 euro olmuş iken bizim Türkiye'ye yollatıcağımız postalara gümrük ödeyeceğimiz kesin gibi birşey.

Gümrük vergisini nasıl tahsil ediyolar onunla ilgili birşey bulamadım.Açıklamaları okudum ve Auto-pay diye birşey var yani aldığınız ürün onlara gidince fatura tutarından vergiyi hesaplıyorlar ve sizden otomatik tahsil ediyolar.Birde bunun otomatik olmayanı var ondada vergiyi hesaplayıp daha sonra size haber verip ödemenizi istiyorlar.Siteyi inceleyince ve FAQ kısmını okuyunca bunu anlıyorum.Ama hiçbir yerde DDP yani gümrüğü ödenmiş şekilde gönderileceğide yazmıyor.Eğer böyle göndermeyip burada gümrük ödeme işlemleriyle uğraştırırlarsa pekte bir cazibesi kalmaz.Sonuçta yakın zamanda deneme fırsatım olucak ama ondan önce tecrübe etmiş birisi bizi gümrük vergisi ödemesi konusunda bilgilendirirse iyi olur.
@chevalier komşum bilgilendirme için teşekkür ederim, elinize sağlık.
Yaklasik 3-4 telefon gorusmesinden sonra, sonunda Turkiye ofislerine ulastim. Bana soyledikleri gonderi gumruge takilirsa (tutar sinirinin ustundeki gonderiler icin), fatura tutarinin %20 si tahsil edilerek gumrukten cekiliyor. Bu tutar, urun tipine gore degisiklik gosterebilir.

Biraz muglak bir aciklama.

Ben Dubai'deki tecrubemi yazayim. Gonderi ABD posta kutusuna ulastiginda degil, Dubai'ye geldiginde gumruge takilirsa, masraftan haberdar edip teslim aninda ucreti odetiyorlar. O masraf da cok cuzi bir tutar. Buradan DDP servisi veren bir firmayla bas agrisi olmadan gonderi yapilacagini anliyorum. En bastan masrafi gorup odediginiz icin.

Ben tabi kendi tecrubemden yola cikarak paylastim (ki cok memnunum), Turkiye gumruk politikalari isi karmasik hale getirmis.
Komşum bir karmaşıklık yok, sizin anlatımınızdan da anladığım kadarıyla;
Burada gümrük vergisi yanlış hatırlamıyorsam %20 ki siz de öyle yazmışsınız.
Evet fatura tutarından %20, yani muafiyet düşülmüyor, 1 Euro bile geçse, örneğin 31 Euro ise fatura
tamamı üzerinden %20 ödeyip teslim alıyorsunuz. Farklı bir uygulama ile karşılaşmadım bugüne kadar.
Ha çok mülayim bir gümrük muhafaza memuruna denk gelirsiniz, o pakete bakar tamam der, geçersiniz.
İstisnai durumlar hariç. Yani parfüm vs.. gibi ürünler, zaten külliyen yasak. Bunlar haricinde durum net aslında.
Dünyayı görüşüne göredir, insanın dünya görüşü. Maddeci için, gözyaşı tuzlu su, kalp ise kan pompasıdır...
(28/02/2017, Saat: 18:22)koolandgang Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum bir karmaşıklık yok, sizin anlatımınızdan da anladığım kadarıyla;
Burada gümrük vergisi yanlış hatırlamıyorsam %20 ki siz de öyle yazmışsınız.
Evet fatura tutarından %20, yani muafiyet düşülmüyor, 1 Euro bile geçse, örneğin 31 Euro ise fatura
tamamı üzerinden %20 ödeyip teslim alıyorsunuz. Farklı bir uygulama ile karşılaşmadım bugüne kadar.
Ha çok mülayim bir gümrük muhafaza memuruna denk gelirsiniz, o pakete bakar tamam der, geçersiniz.
İstisnai durumlar hariç. Yani parfüm vs.. gibi ürünler, zaten külliyen yasak. Bunlar haricinde durum net aslında.

Komsum karmasiktan kastim, turkiyeye kargo icin atmak zorunda kaldigimiz taklalari kastetmeye calistimSmile degilse cuzdanda sikisan yuzde 20 yi aldiklari acik.

Ben yorum yapabilecek dogru kisi degilim ama gumruk sinirinin indirilmesini dogru buluyorum. O tabi baska bir basligin konusu.
Nasıl bir ülkedir arkadaş? Altı üstü sabun alınacak,saçma sapan mevzuatlardan dolayı millet gümrük müşaviri gibi olmuş. Teröristler topla tüfekle sınırdan ellerini kollarını sallaya sallaya geçerler, diğer taraftan insanlar kozmetik getirtebilmek için kırk takla atar, alengirin dibine vurur. Hani sanırsın işlenmemiş uranyum getirtiyoruz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gümrükler Genel Müdürlüğü - Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri izbe 43 29,157 26/09/2020, Saat: 13:27
Son Yorum: biryantin
  The Body Shop'un buyuk Ayıbı mehmets 12 5,947 24/09/2019, Saat: 16:14
Son Yorum: onur7
  Parçalı Tıraş Aletleri için Taşıma Kutusu GartBnx 2 5,517 22/09/2019, Saat: 09:03
Son Yorum: mustbe
  Wood Religion Barber Shop, Riga / Lettonya ckeskin 8 7,035 25/08/2016, Saat: 15:12
Son Yorum: mancho
  The Portugal Online Shop deVille 2 5,108 26/10/2013, Saat: 15:11
Son Yorum: dud3zilla
  Yurtiçi ustura temini ve bileme hizmeti usturahastas 7 13,844 27/08/2012, Saat: 15:54
Son Yorum: Kendineözgü
  The Portugal online shop totan35 6 10,116 10/05/2012, Saat: 16:54
Son Yorum: totan35
  gentlemans-shop.com bravoecho 0 3,138 07/03/2012, Saat: 20:30
Son Yorum: bravoecho

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: