Tıraş Keyfi
Bu müstesna grubun üyelerine merhaba.

Hayatım boyunca hep ıslak traş olduysam da pratik olduğu yanılgısı ile uzun yıllar Gillette Fusion tarzı aletler kullandım. Benim cildimi kuruttuğunu bilsem de yıllarca en sevdiğim sabun Arko oldu, yurtdışındayken de Art of Shaving'in traş kremlerini keşfedip Arko sabun ile rotasyonlu kullanmaya başladım.

Yıllar önce double edge safety razor ile ilgili bilgisi ve ilgisi olmayan biri olarak aldığım kimi ucuz razor'lar olduysa da konforsuzluktan hemen Gillette Fusion'a dönmüştüm. Ama tıraş keyfimi arttırmak için AOS'un Pure Badger fırçasını (ki başlangıç seviyesinde olmasına rağmen, o zamana kadar kullandığım sentetik fırçaların çok ötesinde bir keyif vermişti) çok uzun yıllardır kullanıyorum.

Hobilerine düşkün bir arkadaşımın beni tıraş keyfini arttıracak yeni adımlara cesaretlendirmesiyle başladı her şey bir kaç ay önce. Sağolsun beni Edwin Jagger 89 safety razor almaya yönlendirdi. Başlarda jiletle traş olma fikrine (Fusion dışında) korkuyla yaklaşsam da, EJ 89 ile ilk traşımı olduğumda çok büyük keyif aldım. Arkadaşım bana (ve bir çok başkalarına) bu virüsü başarıyla bulaştırmıştı ?

EJ 89'u deneyip de konforunu görünce, yine aynı arkadaşımın tavsiyesiyle farklı jiletleri denemeye başladım. O zamana kadar da jiletler arasında fark olacağını, ten/yüz tipine göre çok farklı özellikler gösterebileceklerini ve konforlu traş için herkese uyacak jilet tipinin farklı olabileceği aklıma bile gelmiş değildi.
Farklı jiletleri denemeye başkadığımda bunun da çok keyifli bir keşif olduğunu gördüm.

Tıraş zamanı bence bir erkeğin kendine ayıracağı en önemli özen zamanı ve jiletinden , farklı fırça ve sabunlara/kremlere kadar arayış ve kullanım ritüelleriyle iyice zenginleşen, keyifi arttıran bir şey.

Traş sabunu ve krem ( ve dahi Aftershave) deneyimlerimi sonraki br yazıya saklayayım ama burada 3 aylık nice denemeden sonra (şimdilik) favorim olan ve tabi benim yüzüm için çok uygun olduğunu görüp sevdiğim ve tamamen öznel olan Jilet sıralamamı yapayım:

1) Feather Jilet (ki dünyanın en keskin Jileti ününü duyup korkmuştum ama ilk traşta bile yüzüme çok iyi uydu ve müthiş konforlu bir traş verdi).

2) Gillette Platinum (artık üretimi olmayan bu jileti de çok sevdim ben)

3) Bolzano Superinox (bu forum sayesinde öğrendiğim bu jilet de çok uydu bana)

4) Astra Yeşil

(Bu arada bir çok kişi tarafından çok beğenilen Gillette 7 serilerinin hiç biri benim yüzümde iyi sonuç vermedi).

Bu forumdan çok şeyler öğrendim, öğreniyorum. Herkesin emeklerine sağlık.

Yeni Razor arayışlarımı, keşiflerimi bir başka yazıda anlatmak üzere.

Bitirirken bir şeyi daha eklemem şart. Islak traşla ilgili ilk bilgilenme sürecinde arkadaşımın tavsiyesiyle keşfettiğim 'Traş Keyfim' adlı blog'dan da çok şey öğrendim ve yazılardan müthiş keyif aldım. Artık devam etmeyen bu blog'u oluşturan ve bilgi ve sevgiyle o müthiş yazıları yazan değerli arkadaş , eğer bir şekilde bu forumu izliyorsa ona teşekkür etmek isterim emeği ve güzel yönlendirmeleri için. Sevgiyle ve merakla yoğurulan işler güzel oluyor.

Yaşamın bin bir koşturmacası, derdi, tasası içinde yaşamı yavaşlatmak, rafine anlar yaratmak için bir çok güzel alışkanlıkdan biri olan ve bir erkeğin özeni en keyifli halde yaşamasını sağlayan tıraş ritüelleriyle dolu, keyifli zamanlar dilerim.

İyi pazarlar.

SumNauta
@SumNauta hoşgeldiniz. Yazınızı keyifle okudum. Hemen hemen hepimiz benzer yollardan başladık . Keyifli okumalar dostluklar dilerim.
@SumNauta komşum hoşgeldiniz keyifli tıraşlar dilerim .
Gilette Patinum jileti sevdiyseniz . Crtytal jileti de denemenizi tavsiye ederim .
Hoşgeldiniz ,
Hoş geldiniz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
Hoş geldiniz. Keyifli forumlar dilerim.
@SumNauta hoşgeldiniz... Çok güzel özetlemişsiniz geçtiğimiz yolları Wink Keyifli forumlar
zevkli tıraşlar dilerim

Hoşgeldiniz .Keyifli bir forum dilerim.Bir de bu yazınızı tanışma kısmına taşırsanız yeni üyemizi tüm forum üyeleri tanımış olur
Herkese Güzel dilekleri ve Önerileri için teşekkür ederim.

Sent from my iPad using Tapatalk
Yazınız cok icten, zevkle okuduk. Aynı içtenlikle hosgeldiniz diyorum. Keyifli sohbetler, zevkli tıraslar dilerim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 331,815 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 332,360 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,275 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 888 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,451 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,219 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,011 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,489 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,438 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: