Tıraş Makineleri ve Gillette
Geçenlerde okuduğum "An Uncommon History of Common Things" adlı kitabın bir bölümünden:

(Derinlemesine değil, genel ve özet bir bilgi).

Tıraş Makineleri

Tarihöncesi mağara resimler ve arkeolojik kanıtlar bize insanların 30,000 yıl öncesinde
keskin uçlu midye kabuklarını, çakmaktaşını, volkanik camları ve hatta köpekbalığı dişlerini kullanarak tıraş olduklarını gösteriyor.

Miladın ilk bin yılında, yüzdeki kıllar / sakal kimi zaman moda oldu, kimi zaman da yüzün sakalsız, temiz olmasıydı moda olan. Antik zamanın Mısır'lıları arasında pürüzsüz yüz bir statü simgesiydi ve asiller çoğu zaman bronzdan tıraş aletleriyle / usturalarıyla gömülürlerdi. Başka kültürler tıraş aletlerini bakır ve altından yaptılar. Yunanlılar ve Romalılar demiri döverek bu iş için çok keskin aletler yapmışlardı. Romalı askerler, muhtemelen bir sağlık zorunluluğu olarak düzenli tıraş olmaya milattan sonra 6. yüzyılda başladılar ama yaygın günlük tıraşa daha yüzyıllar vardı. Romalı kadınlar da (cımbız ve ponza taşı dışında) ustura kullandılar.

Yunanlılar ve Romalıların kullandığı bu erken dönem usturalar, 19. yüzyılın sonuna kadar aynı tasarımla devam etti: düz, cut-throat. Sapıyla birlikte uzun ve tek yönlü tıraş bıçağı.
Çok usta berberler dışında, kullanıldığında kesik ve yaralanmalar çok olası idi.

İlk Jiletli tıraş makinesi denemeleri Fransızlar tarafından 18. yüzyılda başlatıldı. Bunların ilk modelleri, deride derin kesiklere engel olmak için korumalı idi ama kesici bıçağı bilemek için bu korumanın sürekli sökülmesi gerektiğinden hiç pratik değillerdi. Bunun çözümü, kesici bıçağın ebatını küçültüp onu kullanıldıktan sonra atılabilir bir hale getirmek ve tutulan sapın yönünü değiştirip T şekline sokarak onu yüzde bir çapa gibi sürüklenebilir hale getirmekti. Bu yeniliklerin en kolayı, şekildeki bu değişiklikti, 1847'de bir İngiliz tarafından hayata geçirildi.

Kullanıldıktan sonra atılabilen jiletlerin ortaya çıkması uzun yıllara yayılan çabalar sonrası oldu.
İlk ürün, 1903 King Camp Gillette tarafından pazara sunuldu.

Ek: Gillette

19. yüzyılın sonlarına doğru, King Camp Gillette adında yorulmak nedir bilmeyen ve egzantrik bir gezici satış temsilcisi , bir arkadaşına nasıl servet yapabileceğini sordu. Bu arkadaşı, William Painter, kullan at şişe kapağını icat etmişti ve ona 'sürekli yenisiyle değiştirilmesi gereken ' bir şey yapmasını tavsiye etti. Yıllarca 'kullan at jilet ' fikrine destek bulmaya çalıştıktan sonra Gillette bir MIT profesörünü
ona ucuz, ince ve atılabilir bir çelik bıçak yapacak teknolojiyi edinme konusunda yardımcı olması için ikna etti. Gillette inatçılığı ve kararlılığının ödülünü ilk kullan at tıraş bıçakları / jiletler piyasaya çıkınca aldı. Bu ürün Birinci Dünya Savaşına kadar iyice yaygınlaştı ve Amerikan hükümeti onunla orduya tıraş makineleri sağlaması konusunda anlaştı.

Sent from my iPad using Tapatalk
@SumNauta komşum güzel paylaşımlarınızı keyifle okuyorum elinize sağlık..
Acaba forumumuza "Tıraş ve Tarih" diye bir başlık açıp bu bilgileri orda toplasak güzel olmazmı diye düşünüyorum Wink

(25/03/2017, Saat: 23:20)Tahir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @SumNauta komşum güzel paylaşımlarınızı keyifle okuyorum elinize sağlık..
Acaba forumumuza "Tıraş ve Tarih" diye bir başlık açıp bu bilgileri orda toplasak güzel olmazmı diye düşünüyorum Wink

Harika bir fikir, cok daha derli toplu olur, boluk porcuk kenarda kosede kalmaz.
(25/03/2017, Saat: 23:20)Tahir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @SumNauta komşum güzel paylaşımlarınızı keyifle okuyorum elinize sağlık..

Teşekkürler Tahir, bence de güzel olur. Forum cahili olarak nasıl yapılacağını bilmiyorum yalnız

Baba, yeni bir konu acıp ıslak tıras tarihi diye, daha onceki guzel paylasımlarınızı oraya copy paste yapın en guzeli. Digerlerini adminden rica ederiz silerler.
(26/03/2017, Saat: 00:29)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler Tahir, bence de güzel olur. Forum cahili olarak nasıl yapılacağını bilmiyorum yalnız

Sent from my iPhone using Tapatalk

(26/03/2017, Saat: 00:29)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler Tahir, bence de güzel olur. Forum cahili olarak nasıl yapılacağını bilmiyorum yalnız

Bende bilmiyordum sağolsun dikdik_s Serdar üstadımıza şimdi öğrendim gerçekten güzel olur @SumNauta komşum..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 331,780 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 332,309 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,271 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 887 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,448 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,218 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,009 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,488 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,425 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: