Geleneksel tıraşı bırakmalı mıyım?
Neredeyse 1 sene oldu mühle r89'umu edineli. Haftada 1-2, max. 3 kere tıraş olan birisiyim. Konu açma sebebim ise hala doğru dürüst sinekkaydı ayarında tıraş olamamış olduğumu fark etmem.

Derby jilet ile 2 perdede olurdum genelde tıraşımı. r89'da mild bi alet olduğu için ara ara bastırmam gerekirdi. Son zamanlarda yüzümde çukurların oluştuğunu fakettim. 3 tane çukur oluştu sebebi tıraştan kaynaklı mı bilmiyorum ama tıraştan sonra fark ettim. Bu durum canımı sıktı ve bir kaç sivilce de çıkınca geleneksel tıraşı bırakma kararı aldım ve 3 ay sakal uzattım. İnsanlıktan çıkmış bir görünüm alınca gene kesmeye karar verdim. Derby'yi bir kenera attım astra yeşil hatta feather kullandım sinekkaydı için. Astra güzel geldi derby'ye göre ama ne onda ne de feather'da sinekkaydını yakalayabildim.

Bugün feather ile 3 perde tıraş oldum banyo sonrası. Resmen derimi kazıdım sinekkaydı için ama sonuç 2 perdelik derby tıraşımdan daha beter sonuçlandı. Üstelik feci bir tahriş yaşadım. Tersten alamadım çünkü 2. perde çaprazdan sonra cildim çok hassaslaştı, belki tersten alsam sinekkaydı olabilirdi ama cesaret edemedim.

Üstatlardan yardım bekliyorum. Sinekkaydı yapmaya çalıştığım zaman yüzümü yontuyorum ve korkunç bir hal alıyor. Sakalım çok sert değil (hatta bıyıklarım çıkmıyor bile)  ama çene bölgesi inanılmaz sert. Mesela 5 perde tersten alsam bile çenem kabus benim için. Acaba ben mi çok mükemmel 0 bir tıraş istiyorum yoksa tekniğim mi kötü? Haftada 1 kere 1 perde tıraş olup sinekkaydı olayını kafaya takmamalı mıyım yoksa?
İki uç jilet: Derby ve Feather.
Bence diğer jiletleri de deneyin. Farklı markalardan jiletler ile tıraş olun. Gilette ürünleri özellikle sarı ve yeşil pakedi denemenizi öneririm. Farklı aletler de deneyebilirsiniz. Ayarlı bir alet sonuca daha hızlı ulaşmanızı sağlayabilir. Sinek kaydını pek kafaya takmayın. Geleneksel tıraşı bıraksanız bile olabileceğiniz en iyi tıraş iyi bir berberin yaptığı ustura tıraşı olacak sizin için. 3-5 bıçak ya da tıraş makineleriyle daha iyi tıraş olamayacaksınız.
Fırçanızı ve sabununuzu gözden geçirin.Tıraş öncesi hazırlığınızı tam yaparsanız tahrişi azaltırsınız.Bencede sinekkaydıyı kafaya takmayın.
Eğer sürekli tahriş yaşıyorsanız büyük olasılıkla çok fazla bastırıyorsunuz.Sizin yerinizde olsam sinek kaydı için cildimi zorlamazdım 2. perdede cilt hassaslaşması yine bastırmış olduğunuzun belirtisi. Sakın öyle bahsettiğiniz gibi 5 perdeler falan denemeye kalkmayın itfaiye bile bir şey yapamaz o yangına  Rolleyes
Öncelikle baskı olayını çözmeniz gerekir sonrasında koruyuculuğu yüksek sabun veya krem öneririm fırçanızı yüzünüze çok bastırmadan işi tam anlamıyla çözene kadar fırçanın yüzle temas süresini optimumda tutmaya çalışın.
Son olarak farklı bir DE alet denemenizi öneririm r89 tıraşının iyi olduğunu söyleyemeyeceğim bazılarına uymayabiliyor. Bende kullanmıştım ilk DE alet olarak ama benzer sorunları yaşamıştım (tahriş olayı) sonradan r41 (r41, el-bilek melekesi kazanılana kadar tavsiye etmem) ile tanışınca rahat etmiştim.
Tavsiyem bir Progress bulup deneyin ve bastırmayın  Exclamation

Sorunuzun cevabına gelince, gelenekseli bırakmayın en azından su-fırça-sabun bu üçünü terk etmeyin hazır köpüklerle o sivilceleri daha fazla yaşayacağınızı düşünüyorum. ve yine bastırmayın  Exclamation
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Komşum r89 iyi bir makinadır ancak ters ve yan açılara ve dolayısıyla sinekkaydı tıraşa pek müsait bir makina değildir. Ben de r89 ile başlamıştım 3 sene kadar önce ancak verim alamayınca başka makinalara yönelmiştim. Bu 3 yıllık zamanda sedef ustura da dahil her türlü usturayı da son derece iyi kullanmayı da öğrendim. Şu anda da gerek usturalar ile gerek makinalar ile sinekkaydı ve konforlu tıraş olabiliyorum ancak zamanla bu konforun geçici olduğunu ve günlük yapılan sinekkaydı tıraşın konforunun aldatıcı olduğunu ve zamanla cildi yorduğunu düşünüyorum. Bu sebeplerle günlük tıraş olduğum için ben sinekkaydı sıfır tıraşı tercih etmiyorum. Bayağı bir zamandır da  ikon x3 slant ve feather ikilisiyle tek perde Wtg yaparak tıraş oluyorum. Elinizi tersten sürünce biraz sakal ucu gelebilir bunu kafayı takmayın zaten sabah sinekkaydı tıraş olsanız bile öğleden sonra yine sakalı hissedersiniz önemli olan sağlıklı bir cilttir ve sağlıklı olan ciltte her zaman daha iyi görünür...
Çok çok uzun zaman önce, bir büyüğümün tavsiyesi üzerine fırça ve yaprak jilet kullanmaya başlamıştım. Uzun zaman bu şekilde devam ettim. Bir ara jiletli ustura ile falan tıraş oldum. Bir gün, banyoda jileti düşürmüşüm. O gün "ya biri buna bassaydı, topuğunu yarsaydı, ben vicdanımı nasıl rahatlatacağım, bunun hesabını nasıl vereceğim?" dedim, korktum ve jileti attım. Bir daha da çok uzun zaman elime jilet almadım. Bu devirde jilet mi olur dedim, 3 bıçaklı ile falan tıraş oldum. Tabi hiç bir zaman jeldi köpüktü düşünmedim. Çünkü onlar gerçekten kötü. Neyse...

Gelelim çok bıçaklıya... Evet, onlar sizi çok güzel tıraş eder. 2 dakikada tertemiz tıraş eder. Ama uzun vadede zarar veriyor. Bir ağızı 1 ay kullananlar var ama benim için 15 tıraştan sonra bitiyordu. Sonrasında da çekme yapıyor, ve kıl dönmesi ve batık yapıyordu. Sonra bu forumu gördüm. Zaten çok eski alışkanlığım, bildiğim bir şey. İşte gittim R89 aldım, çok mild geldi. R41 aldım, çok agresif geldi. TOBS kremler aldım, Cella sabunlar aldım, aldım da aldım; ama sonuç hüsran. Hiç ama hiç mutlu olamadım. Defalarca kez "yoksa çok bıçaklı daha mı iyiydi" diye düşündüm durdum... Ama öte yandan da inanıyorum ki yaprak jilet daha sağlıklı, çünkü ben 3 bıçaklı kullanmadan önce boynumda leke yoktu, sonra kahverengi lekeler olmaya başladı.

Ben çok uzun zamandır forumu takip ediyorum. Günün tıraşında renkli renkli sabunlar görüyorum ama kendimi tutuyorum. Arko sabun, yuma makine ve pazardan aldığım bir domuz fırça ile tıraş oluyorum. Ne zaman Semogue fırçama ya da tipsoft fırçama geçsem, Muhle makine ve TOBS krem kullansam hem tıraş olamıyorum, hem tahriş oluyorum. Siz de aleti edevatı boş verin. En sevdiğiniz bir-iki ekipmanla, sessiz sakin yolunuza devam edin... Sinekkaydı olmasa da olur. Batık olmasın, sivilce olmasın, leke olmasın yeter. Temiz olun, gerisini boşverin. Önce kafanızı rahatlatın. Ve asla jileti ve fırçayı bırakmayın. Çünkü sağlıklı olan bir yöntem.

Çok uzattım ama son olarak bir tavsiyem daha, sıcak suyu bırakın. Fırçayı da yüzünüzde çok gezdirmeyin.
Is hayatinda amac basaridan cok para kazanmak olunca o isten hayir gelmiyor. Tirasta da amac, zevk almak yerine sinek kaydi olunca o tirastan hayir gelmiyor ne yazikki. Amacinizi tekrar gozden gecirmenizi oneririm. Slant makine denemenizi tavsiye ederim. Bir komsum cok guzel x3 onermis, o olur 39 olur vs. vs.
Alet onerisi pek yapmak istemiyorum. Yazdiklarinizdan yaptigim cikarim, bastirma olcunuz ve kendi yuzunuzu tanimamaniz, yani teknik sorunlar.
Ben de iş hayatında keyif alarak yaptığım işleri yaparak para kazanmak, tıraş olurken de keyif alarak sinek kaydı tıraş olmak istiyorum Yoksa imkansızı mı istiyorum

Sent from my iPad using Tapatalk
Sinekkaydı tıraşı yani elinizi hangi yönde sürerseniz sürün sakal ucu gelmemesi durumunu teknik oturduğu zaman uygun ekipmanlarla gayet rahat olursunuz hatta konforlu da olursunuz ama eğer günlük tıraş oluyorsanız bu durum cildi yoruyor ve uzun vadede cilt daha da sağlıksız tabiri ile kösele gibi oluyor . Ama günlük tıraş olmayan birinin cildini de sinekkaydı tıraşın yoracağını da düşünmüyorum dediğim günlük tıraş için geçerli.
Geçmiş olsun , yani herkes geleneksel tıraş sayesinde rahat ve sinekkaydı tıraş olacak diye bir kaide yok . Çok değişik ciltler var , adamın sakalı cilde sıfır biçimde yatay çıkıyor , ne berberler ne ekipmanlar vs. umduğunu bir türlü bulamadı . En sonunda sakal bıraktı arkadaş , şimdi halinden memnun . Yani demek istediğim illa sizde hata olacak diye birşey yok , çok takılmayın . Zevk işi bu , külfet oluyorsa eğer bir esprisi yok ..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Geleneksel Tıraşdan Randuman Alamıyorum KRAL 19 9,942 22/04/2020, Saat: 12:01
Son Yorum: Mustafa40

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: