Geleneksel tıraşı bırakmalı mıyım?
Geleneksel tıraşa başlamış mıydınız ki? Derby kime sorsanız kör bir jilet der,astra yeşil ise ortalama bir jilet,feather ise tam tersi.Eğer özel bir cilde sahipseniz ki bence değilsiniz uç noktalarda jilet tercihleriniz,alet tercihiniz ise aşırı mild.Mild alet keskin jilet kombinasyonunda sinekkaydı mümkün ama bunun içinde tıraş hazırlığı ve teknik önemli.Genel kanım tekniğinizin hiç oturmadığı yönünde.Eğer her gün sinekkaydı olmak istiyorum diyorsanız zaten bırakın geleneksel tıraşı.Bu sizin serüveniniz,kendinizi ve cildinizi tanıma süreciniz.Bu tamamlanmadan,bir makina,birkaç da jilet deneyerek bu iş bana göre değil diyorsanız,kusura bakmayın,zaten başlamamışsınız demektir.Bol köpüklü,tahrişsiz tıraşlar dilerim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
(25/04/2017, Saat: 00:11)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de iş hayatında keyif alarak yaptığım işleri yaparak para kazanmak, tıraş olurken de keyif alarak sinek kaydı tıraş olmak istiyorum  Yoksa imkansızı mı istiyorum

Sent from my iPad using Tapatalk

+1 Big Grin
Biraz hortlatmış gibi olacağım lütfen mazur görün.

Bana iki konu açtıran sorunu siz üstadlar, birkaç forum ve kendi çabalarım sonucu ile çözmüş bulunmaktayım.

1) Yüzde köpürtürken sürekli batan pure badger fırçamı bir kenara atıp kendime omega 49 domuz edindim.(Break-in'i de unutmadım.)

2) Yüzde köpürtme-fırçayı gezdirme süremi azalttım.

3) Sıcak su kullanımını azalttım. Ayrıca daha ılık su kullandım.

4) Geçişlerde sakalı kesemedikçe açıyı değiştirip tekrar tekrar denedim. Farkettim ki safety razor sadece belli bir açıda cilde sıfır temas ediyormuş. Ben de o açıyı tam yakalayamadığım için bastırmak bende alışkanlık olmuş. Feather ile de bu yüzden yüzümü kazımışım. Doğru açıyı yakalayıp derby ile adeta akar gibi bir geçiş elde edince 2 perde wtg ile konforlu; 1 perde wtg diğer perde sakalın çıkışına 90 derece burundan kulağa alınca çok yakın bir tıraş elde ettim.

5) Çenedeki sorunumu çenemi gererek ve tıraş sonu tam sırıtır pozisyonda wtg aldıktan sonra sağdan sola soldan sağa doğru çapraz keserek çözdüm.

Sadece boynumda ufacık bir noktada sakalın çıkış bakımından bir sorun var şu anlık o kadar. Orayı da bir kere geçerek bırakıyorum.

Yani üstatlar anlayacağınız sorunum 'temel teknik' miş. Aynı sorunu yaşamış birilerine faydalı olur umarım. Beni tıraşla barıştırdığınız için müteşekkirim.

D6502 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhabalar,

Aynı sorundan ben de muzdaribim maalesef. WS e başlayalı yaklaşık 1,5 ay oldu. Pure badger fırça, EJ de89bl makine, proraso sandal ağacı treş kremi kullanıyorum. Ellerim hassas olduğu için kendi isteğim dışında hiçbir bastırma sorunu yaşamadım. Tıraş hazırlığımı da duş artı sıcak su ile yapıyorum. O yüzden önce ve sonra aşamaları sorunsuz geçtiğimi varsayıyorum. Fakat ne yaparsam yapayım yüzümdeki bazı bölgelerde*çene altı,bıyık uçları ve özellikle bıyığın tam ortası kıvrımın iç yeri* kesinlikle yakın tıraş sağlayamıyorum. En sonunda buradaki kılların normalden daha fazla derinin altında olduğuna kanaat getirdim. Çünkü kirli sakal bıraktığım zamanlarda bu bölgeleri çok uzun zaman şarjlı makinelerle 2-3 günde bir düzeltiyordum. Ve sonuç olarak buradaki kıllar fazla kalın ve deri altından çıkmaya başladı. Feather jiletle 3 perdeli yakın tıraştan sonra bile bu bölgeler gözle görülür şekilde kalıyor ama elimi üzerinde gezdirdiğim zaman çene altım (gıdı) hariç diğer yerler sinek kaydı hissi veriyor.

Elimde, başlarken aldığım ve Feather,Rapira ve bu jiletler kadar iyi performans alamadığım Crystal,Wilkinson ve Personna jiletleri mevcut. İşim gereği her gün tıraş oluyorum. Her sabah yakın bir tıraş diliyorum ve bu hevesle yarım saat erken uyanıp ayna karşısına geçiyorum. Sakal,bıyık daha doğrusu kıl yapım normal insanlara göre biraz daha deriye yakın çıkıyor bu yüzden yakın tıraş yakalayabildiğim yanak bölgesi hariç sanki tıraş olmamış gibi görünüyorum. Elimle kontrol ettiğimde de elime bir pürüz gelmiyor.

Şimdi; daha agresif bir makineyle orta bir jilet mi kullanmalıyım yoksa her gün de89-feather kombinasyonla 3-4 perde tıraş olmayı bırakmalı mıyım. Biliyorum şimdi bana kızan arkadaşlar olacaktır ancak bahsettiğim kombinasyonla bir WTG bir ATG tıraş ofis için yeterli olmuyor. O yüzden hem perde sayım artıyor tıraş sürem uzuyor hem de jiletin verdiği agresiflikle daha temiz istediğim çene alt ve üst bölgesini normalden biraz daha bastırıyorum ve tahriş yaşıyorum.

Mesela duş sonrası, tıraş kremi kullanılmış, üstüne özenle hazırlanmış tıraş kremi sürülmüş hazır bir cilt düşünün. Aleti alıyorum, 30 derece açıyla yanağımdam bastırmadan geçiyorum (Feather ve Rapira hariç). Ve sonuç bütün sakallar kalıyor. Yanak bölgemi 3-4 tekrarla temizliyorum ancak diğer bölgeler bastırmadan mümkün değil alınmıyor.

Bastırmazsam tahriş yaşamıyorum ve Nivea AS Sensitive Balsam kullanıyorum. Alamadığım çene altı ve bıyık ortası için WTG,XTG,J Hook ve Blade Buffin de denedim. Çene altı yani gıdı bölgemi featherla 5-6 kere ATG geçiyorum ve hiçbir sonuç alamıyorum, kıllar olduğu gibi kalıyor.
Boyun bölgem çok hassastır sağ taraf yana sol taraf yukarı doğru çıkar bu yüzden hayatım boyunca ATG yapmadım yap(a)mayacağım. Her denediğimde felaketle sonuçlanıyor ve hiç bastırmadığım hatta değdirmediğim durumlar da bile müthiş tahriş oluyor.

Biliyorum biraz uzun bir yazı oldu ama sizden ricam değerli tavsiyelerinizi paylaşabilirseniz şahsım adına çok yardımı dokunacaktır.

Herkese sevgiler,
(17/09/2018, Saat: 18:53)Murmata Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,

Aynı sorundan ben de muzdaribim maalesef. WS e başlayalı yaklaşık 1,5 ay oldu. Pure badger fırça, EJ de89bl makine, proraso sandal ağacı treş kremi kullanıyorum. Ellerim hassas olduğu için kendi isteğim dışında hiçbir bastırma sorunu yaşamadım. Tıraş hazırlığımı da duş artı sıcak su ile yapıyorum. O yüzden önce ve sonra aşamaları sorunsuz geçtiğimi varsayıyorum. Fakat ne yaparsam yapayım yüzümdeki bazı bölgelerde*çene altı,bıyık uçları ve özellikle bıyığın tam ortası kıvrımın iç yeri* kesinlikle yakın tıraş sağlayamıyorum. En sonunda buradaki kılların normalden daha fazla derinin altında olduğuna kanaat getirdim. Çünkü kirli sakal bıraktığım zamanlarda bu bölgeleri çok uzun zaman şarjlı makinelerle 2-3 günde bir düzeltiyordum. Ve sonuç olarak buradaki kıllar fazla kalın ve deri altından çıkmaya başladı. Feather jiletle 3 perdeli yakın tıraştan sonra bile bu bölgeler gözle görülür şekilde kalıyor ama elimi üzerinde gezdirdiğim zaman çene altım (gıdı) hariç diğer yerler sinek kaydı hissi veriyor.

Elimde, başlarken aldığım ve Feather,Rapira ve bu jiletler kadar iyi performans alamadığım Crystal,Wilkinson ve Personna jiletleri mevcut. İşim gereği her gün tıraş oluyorum. Her sabah yakın bir tıraş diliyorum ve bu hevesle yarım saat erken uyanıp ayna karşısına geçiyorum. Sakal,bıyık daha doğrusu kıl yapım normal insanlara göre biraz daha deriye yakın çıkıyor bu yüzden yakın tıraş yakalayabildiğim yanak bölgesi hariç sanki tıraş olmamış gibi görünüyorum. Elimle kontrol ettiğimde de elime bir pürüz gelmiyor.

Şimdi; daha agresif bir makineyle orta bir jilet mi kullanmalıyım yoksa her gün de89-feather kombinasyonla 3-4 perde tıraş olmayı bırakmalı mıyım. Biliyorum şimdi bana kızan arkadaşlar olacaktır ancak bahsettiğim kombinasyonla bir WTG bir ATG tıraş ofis için yeterli olmuyor. O yüzden hem perde sayım artıyor tıraş sürem uzuyor hem de jiletin verdiği agresiflikle daha temiz istediğim çene alt ve üst bölgesini normalden biraz daha bastırıyorum ve tahriş yaşıyorum.

Mesela duş sonrası, tıraş kremi kullanılmış, üstüne özenle hazırlanmış tıraş kremi sürülmüş hazır bir cilt düşünün. Aleti alıyorum, 30 derece açıyla yanağımdam bastırmadan geçiyorum (Feather ve Rapira hariç). Ve sonuç bütün sakallar kalıyor. Yanak bölgemi 3-4 tekrarla temizliyorum ancak diğer bölgeler bastırmadan mümkün değil alınmıyor.

Bastırmazsam tahriş yaşamıyorum ve Nivea AS Sensitive Balsam kullanıyorum. Alamadığım çene altı ve bıyık ortası için WTG,XTG,J Hook ve Blade Buffin de denedim. Çene altı yani gıdı bölgemi featherla 5-6 kere ATG geçiyorum ve hiçbir sonuç alamıyorum, kıllar olduğu gibi kalıyor.
Boyun bölgem çok hassastır sağ taraf yana sol taraf yukarı doğru çıkar bu yüzden hayatım boyunca ATG yapmadım yap(a)mayacağım. Her denediğimde felaketle sonuçlanıyor ve hiç bastırmadığım hatta değdirmediğim durumlar da bile müthiş tahriş oluyor.

Biliyorum biraz uzun bir yazı oldu ama sizden ricam değerli tavsiyelerinizi paylaşabilirseniz şahsım adına çok yardımı dokunacaktır.

Herkese sevgiler,

Jiletli ustura ile tıraş olmaya başlamanı öneriyorum.
Elbette el yatkınlığı ve alışma döneminden sonra.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Merhaba,
Aramıza hosgeldiniz. Mild bir aletle cok sayıda perde tırası yuzu yoran bir islemdir. Agresif aletle 2 perde bir tıras daha az yorucudur en azından sahsi dusuncem. Tavsiyem, progress veya variant gibi daha etkili bir alete gecmeniz veya 39, x3 gibi bir slantı denemeniz olacaktır. Uygun fiyatlı alternatif olarak ali den future clone olabilir.
Bahsettigim aletlerin hicbiri goz korkutucak kadar agresif aletler degildir, cok rahat kullanabilirsiniz ama hepsi tıras keyfinizi pozitif yonde etkileyeceklerdir.
Saygılar
Forumda yatık sakal başlıklarına göz atmanızı tavsiye ederim. Idea
Jilet İh-tirastan sual olunmaz.
Yaqi Mellon denilen açık taraklı olmasına rağmen yumuşak tıraş veren bir alet var. Razorus'ta da bulabilirsiniz. Sakalının sertliğinden, yatikliğından, yüzünün hassasiyetinden yakınan bir arkadaş Astra jilet ile bu aleti denedi ve çok memnun kaldı. Tiras aleti, jilet, sabun kombinasyonunu tutturunca çözülmeyecek tıraş derdi yok gibi.

~SB
@Murmata komşum, kesilmeyen yerlerde, bir elinizde -normalden biraz daha sulu- köpük diğerinde tıraş aleti ile tekrar yapabilirsiniz. Tekrarı mümkünse farklı açılardan XTG ile yapın, ATG de deneyebilirsiniz. Kesim sesini dinleyerek tıraşın gerçekleştiğinden emin olun, ses gelmiyorsa, farklı açı deneyin. Bu tekrarları yaparken aleti cildinize bastırmayın, kesim sesini dinleyin, jilet sakala dokunsun yeter, bir kaç tekrardan sonra ses gelmeyecektir, o noktada bırakın. ATG'den korkmayın, elinizdeki alet bu iş için gayet uygun, yeter ki tekniğiniz olsun. Ancak siz boyun bölgenizde yine de dikkatli hareket edin, sakalı fazla sıfırlamayın. Tıraş sonunda çok kısa olup ancak görünen sakallara fazla takılmayın. Tıraştan sonra cildiniz fazla nemi atıp kendini toparladığında sakal dipleri daha az görünür olur. Tıraştan bir saat sonra cildinize tekrar bakın, nerelerde sakal iyi alınmış, nerelerde iyi olmamış, daha net gözlemlersiniz.

Günlük tıraş için DE89 fevkalade bir alettir. Doğru teknik ve ihtiyaç olan yerlerde ATG yeteneği geliştikten sonra her gün iki perde 10 dakikada tertemiz tıraş olup çıkarsınız. Jilet olarak Feather'a ek olarak, bir de Gillette 7 o'clock Sarı ve Polsilver da deneme şansınız olursa bi deneyin bence. Feather ciddi cilt yorar, bu da yaşadığınız tahrişe bir neden olabilir.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
- Daha agresif bir aleti deneyebilirsiniz Fatip hibi.
- Agresif alet, normal jilet sinek kaydı için yeterli olacaktır. Agresif alete agresif jiletin pek bir esprisi yok.
- Sakalları kaldırmak için yüzde köpürtme ve suyu iyi ayarlanmış bir köpük iyi gelir.
- 2 perde wtg-atg yeterli olacaktır.
- Keserken yüzünüzü hafifçe gerdirin. Sakalları dikleştirir daha iyi sonuç verir.
- Tekniğinizi gözden geçirin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Geleneksel Tıraşdan Randuman Alamıyorum KRAL 19 9,941 22/04/2020, Saat: 12:01
Son Yorum: Mustafa40

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: