Kaligrafi, Osmanlı Hat Sanatı, Tuğralar
(26/04/2017, Saat: 03:26)Serjames Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu kürsü yada sereyi her tuğrada nasıl birebir aynı atıyorlardı Huh
En karışık kısım ..

Tuğra yazanları Divan'ın İlmiye örgütünden, kaligrafi bilgisi çok yüksek kişiler arasından seçerlermiş, işlerini çok iyi yapan sanatçılar bunlar.

Aynı zamanda geçenlerde kaybettiğimiz Osmanlı Tarihinin en büyük hocası Halil İnalcık bir kitabında şöyle bir şey söyler:

"Dini kanunlar için müftü ne ise, örfi kanunlar için de Tuğra çekici / yazıcı öyle sayılır, bunu belirtmek için ona 'müfti-i kanun' lakabı verilmiştir."

Sent from my iPad using Tapatalk
(26/04/2017, Saat: 03:43)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tuğra yazanları Divan'ın İlmiye örgütünden, kaligrafi bilgisi çok yüksek kişiler arasından seçerlermiş, işlerini çok iyi yapan sanatçılar bunlar.

Aynı zamanda geçenlerde kaybettiğimiz Osmanlı Tarihinin en büyük hocası Halil İnalcık bir kitabında şöyle bir şey söyler:

"Dini kanunlar için müftü ne ise, örfi kanunlar için de Tuğra çekici / yazıcı öyle sayılır, bunu belirtmek için ona 'müfti-i kanun' lakabı verilmiştir."

Halil İnalcık vefat mı etti Huh Undecided ....
Geçen sene 101 yaşında vefat etti...Hocaların Hocasıydı...Son yılına kadar sahada tarih araştırmaları yapan , müthiş çalışkan büyük Tarihçi....Eserleri hep başucu kitabı olacak.

(26/04/2017, Saat: 04:05)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geçen sene 101 yaşında vefat etti...Hocaların Hocasıydı...Son yılına kadar sahada tarih araştırmaları yapan , müthiş çalışkan büyük Tarihçi....Eserleri hep başucu kitabı olacak.

Bildikleri dağa taşa sığmazdı .. Bir çınarımız dahs yitip gitti ..
Kaldıkmı Ilber Ortayliya , Erhan Afyoncuya Big Grin
Allahtan Ahmet Simsirligil hocamiz var Sleepy
İlber Ortaylı çok değerli ve önemli .... Halil İnalcık'tır hocası. (babasının arkadaşı olan Halil İnalcık onu yanına almıştı eğitimi için...Kırım kökenliler). Dünyanın herhangi bir arşivine girip belge okuyabilen bir değer Ortaylı....Sohbetlerini dinlemek de güzel ama keşke daha çok yazsa...umarım klasik tıraşa merak salıp da bu foruma girmez...yoksa Tarih konulu sohbetlerimizi görüp, dudağını büker ve ünlü cümlesini söylerdi "Çok Cahilsiniz "

Erhan Afyoncu da donanımlı ve arşiv çalışmaları yapacak yetkinlikte bir tarihçi (Tarihçiyim diye geçinen bir çok kişide yoktur bu özellik.) Sıkı çalışır, güzel eserler verir.

İlber Ortaylı'nın aşağıdaki kitaplarından çok şey öğrenir insan.

dbc26e6ff6e46a173bfa08544087d5b9.jpg

Erhan Afyoncu da kendi yazdığı tarih kitapları dışında çok çok önemli bir işin sorumluluğunu sevgi ve sabırla yüklenerek, 150 yıldır Türkçeye çevrilmemiş, önemli tarihçi Zinkeisen'in aşağıda gördüğünüz (benim de referans olarak çok baktığım kitaplardan) Osmanlı İmparatorluğu Tarihi'nin tüm ciltlerinin Türkçeye kazandırılmasını sağladı (çeviri ekibi ve bir çok değerli isimle). Yalnız bu bile yeter.

9131d5e6db5fb894f2d7ce3fce1d1ea0.jpg

(26/04/2017, Saat: 04:05)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geçen sene 101 yaşında vefat etti...Hocaların Hocasıydı...Son yılına kadar sahada tarih araştırmaları yapan , müthiş çalışkan büyük Tarihçi....Eserleri hep başucu kitabı olacak.

Halil İnalcık , bir bilim adamı olarak tüm dünyada saygı görmüş gerçekten çok önemli bir değerimizdi . Bahsettiğiniz gibi üretken bir tarihçiydi kendi disiplini haricinde

Şair ve Patron , Türkiye Tekstil Tarihi , Has Bağçede Ayş u Tarab gibi farklı disiplinlerdede çok önemli eserler vermiştir.
"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar."
Giordano Bruno
Çok haklısınız @Apeiron
Farklı disiplinlere dokunması da müthiştir. Şair ve Patron'u gerçek bir şiirsever olarak yazmış.

Osmanlı Klasik Çağ eseri tam bir baş yapıttır. Tüm dünyada referans kitap kabul edilir.

Büyük tarihçi Bernard Lewis, daha Halil Hoca hayattayken "Tarihçilerin en büyüğü" demişti onun için.

Sent from my iPhone using Tapatalk
@SumNauta Hocam konu dışı olacak ama siz ne iş yapıyorsunuz?Farklı disiplinlerde ilgili ve bilgili gördüm sizi.Aklıma bir meslek geliyor ama kendime saklıyorum.Acaba meslekdaş mıyız?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@ahraz merak ettim hangi mesleği düşündüğünüzü . ( Mühendisim ben)

Hat konusunda bir kaç şey paylaşayım öğleden sonra çay keyfi sırasında:

Eğer benim gibi iseniz, yani kaligrafi ve hat yazmayan, bu işin eğitimini alacak sabrı (yıllar sürüyor) olmayan, normal yazıyı bile aceleyle yazan sabırsızlardansanız ama Hat Sanatının estetik duruşu ve tarihsel geçmişiyle ilgileniyorsanız benim konuyla ilgili arada bir dönüp baktığım referans bir kitabı önereyim:

Hat'tın son büyük üstadı Ali Alparslan'ın Yapı Kredi Yayınları tarafından özenle basılan "Osmanlı Hat Sanatı Tarihi"...

Meraklısına önerilir.

89bbc34c1ee1db819297e52f96ec95be.jpg

Bunlar da "Kalemin Dilinden" adlı güzel Hat kitabından:

97d5f67174778fde55b3ab932bcae38d.jpg

c9382c7f03d017eed04b7cbb91847a3c.jpg

Hat sanatı sabır ister:

3f7b9af50ac0a8607845974a348da161.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bir Osmanlı Berberi - Gravür ohtararan 1 3,580 03/06/2013, Saat: 23:12
Son Yorum: Fallschirmjäger