Acemiye rehber
#1
Gözüme hoş gelen usturayı aldım (Wacker Chevalier 6/8), hatta bir de ona yazık olmasın diye hesaplı bir ustura da alayım diyorum, az önce bir tane de kayış aldım (Herold Solingen Juchten Natur). Bitmedi, bitmiyor. Acep hiç bulaşmasa mıydım bu işe demiyor değilim. Bir çok video izledim, kendimce okudum, hesap kitap yaptım. Çevrede, hatta aynı şehirde arkadaş da yok bileme için yardım isteyebilecek, hem her defasında şuna bir el atalım iki parlatalım açalım sana zahmet üstad demek de olmaz. İstediğimiz haftasonları ustura ile tıraş olmak.

Kale direği yapmak ya da sapana takıp atmak dışında herhangi bir taş kullanmadım şimdiye kadar. Belçikalılar, Japonlar, Giritliler, yerliler, fedaraller hiç bir şey anlamadım. Kendi göbeğini kendi kesmeye alışmış bir insan olarak kısaca bu işten vazgeçeceksem sebebi bu taş ile bileme işi. Nedir bu işin aslı, atom mühendisi mi olmak gerek, pahalısı ucuzunu geçtim, alayım da kurtulayım mı, yoksa seni üzer bu işler var sen dön köyüne mi dersiniz a dostlar?
Acta est fabula, plaudite.
Cevapla
#2
@Bruce tekrar hayırlı olsun usturanız. Usturanın kullanımında bir çok enstrüman olduğu için alt alta koyulduğunda dağ gibi gelebilir ama hiç öyle düşünmeyin, basamak basamak gidince hepsini aşıyorsunuz. İlk başta sadece ustura artı kayış ile giriş yapıyorsunuz, ki siz bu ikisini de halletmişsiniz. Yani şimdilik tamamsınız.

Bileme konusunda şu an forumda aktif iki üstadımız var. Benim de bileme setim var ama şimdilik başkasının usturasını bileme konusunda kendimi hazır hissetmiyorum. @chinaski ve @taskind komşularımızdan bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Usturalar genelde tıraşa hazır şekilde satılır ama bir çok kişi genelde usturasını ilk kullanımdan önce biletir. İsterseniz siz de bu yolu tercih edebilirsiniz. Bu işlemden sonra o usturayla onlarca tıraş olabilirsiniz. Dolayısıyla yakın gelecekte bilemeyle işiniz olmaz.

Taş işinden önce uygun fiyatlı bir kayış satın alıp bir de G&C'den thiers issard macun alıp, ağız yenileme amaçlı elinizde bulundurabilirsiniz. Veya direkt 12k'lık bir taş alıp yine ağız yenileme amaçlı elinizde bulundurabilirsiniz.

Bileme için taş seti yapacaksanız iki seçenek var. Doğal taşlar ve sentetik taşlar. Ben tercihimi kolay olacağı düşüncesiyle sentetiklerden yana yaptım. Kendimi biraz daha ilerlettikten sonra doğal taşlara ben de geçmeyi düşünüyorum. Doğal taşlarda taşın aşındırıcılığı çamur oluşturarak manuel yapıyorsunuz, sentetiklerde ise bu aşındırıcılık seviyeleri hazır halde geliyor. Üstesinden gelirim derseniz direkt doğal taşlarla da başlayabilirsiniz, sadece öğrenmesi sentetiklere göre daha uzun sürecektir.

Şunu da unutmamak gerekir ki geçtiğimiz yüzyıllarda insanlar bu aletleri (usturaları ve taşları) kullanıyorlardı, e bizim de onlardan bir farkımız olmadığına göre bu işi biz de başarırız. Hatta onlara göre daha hızlı başarırız çünkü internet ve youtube gibi o dönemde olmayan avantajlarımız var. Bileme konusunda da sentetik macunlar ve taşlar gibi avantajlarımız var. Yani herşey bu dönemde daha kolay. Önemli olan ilgiyi kaybetmemek ve istikrarlı bir şekilde öğrenme yoluna gitmek.

Dipnot olarak şunu da belirtmekte fayda görüyorum; çelik usturaların kesim karakteri jilete benzemez. İlk başta jilete göre sanki kör bir kesici gibi hissettirecektir, ama doğru teknikle tıraşı bitirdiğinizde jilete göre hem çok daha konforlu, hem de çok daha yakın tıraş olduğunuzu gözlemleyebilirsiniz. Örneğin ben bir önceki tıraşlarımda jiletle cildimi fazla üzdüysem hemen çeliğe geçiyorum; böylelikle hep tıraşımı aksatmamış oluyorum, hem de cildimi dinlendirmiş oluyorum. Bu kulağa garip gelebilir ama işin içine girince ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Cevapla
#3
@onurcakmak üstad ilgin için çok teşekkür ederim, niyetim sadece haftasonu için ayrı bir tıraş keyfi yaratmak, sentetik taşlara yönelebilirim, umarım sıra kullanmaya gelinceye kadar temel unsurları öğrenebilirim konuya dair. Beni bilirsin çok o olmadı bu, bu olmadı şucu insan değilim, sabır sebat bilirim. Endişem mevcut ekipmana istemeden zarar vermek.
Acta est fabula, plaudite.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Acemiye taş önerisi bekvural 19 1,449 05/11/2017, Saat: 02:43
Son Yorum: RaykoKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi