Rocnel Elite Series (İlk Mesaj Güncel)
Fiyat konusunda komşularımız yorumlarını belirtmişler, ki beni de fazlasıyla aşan bir meblağ (İmpa'da satışı mevcut) ama bu noktada bir konuyu hatırlatmak isterim, @Rocnel Murat Bey hatalıysam beni düzeltsin lütfen, ancak bu emek-yoğun ürünün çeliği Rolex saat markasının kullandığı 914L Grade çeliğe benzer 1.4401 grade çelik. Yani bildiğimiz her gün karşılaştığımız 316L paslanmaz çelik değil. Ondan çok daha dayanıklı ve farklı bir hammadde bu. İmpa'da yakınen görüp incelemiştim ve gerçekten alet durduğu yerden kendini ve farkını ortaya koyuyor. Cidden hoş bir tıraş aleti.

EK: Satışı İmpa'da devam ediyor diye yazmıştım ama tükenmiş Smile
https://www.extrashaving.com/rocnel-elit...i-agresif-
"A Samurai always wears two swords."
İmpa Mustafa bey tahminim,saplar icin vs. incelikten ziyade hafif olması icin oneri yapıyor. Katılıyorum. İnceltmeden o disli yerinden ici daha derine delinebilirse, hallow gibi ici biraz bosluk yapılarak, sap inceltilmeden hafiflestirme olabilir.
Kafanın alt plakasınında teknik imkan dahilinde inceltilmesi cok iyi olur. Tabi bu islemler eldeki makina parkı ile uygulanabilirmi, uretim maliyetine cok yuk bindirirmi, onun +- hesabını Murat hocam yapar.
(14/03/2019, Saat: 16:53)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fiyat konusunda komşularımız yorumlarını belirtmişler, ki beni de fazlasıyla aşan bir meblağ (İmpa'da satışı mevcut) ama bu noktada bir konuyu hatırlatmak isterim, @Rocnel Murat Bey hatalıysam beni düzeltsin lütfen, ancak bu emek-yoğun ürünün çeliği Rolex saat markasının kullandığı 914L Grade çeliğe benzer 1.4401 grade çelik. Yani bildiğimiz her gün karşılaştığımız 316L paslanmaz çelik değil. Ondan çok daha dayanıklı ve farklı bir hammadde bu. İmpa'da yakınen görüp incelemiştim ve gerçekten alet durduğu yerden kendini ve farkını ortaya koyuyor. Cidden hoş bir tıraş aleti.

EK: Satışı İmpa'da devam ediyor diye yazmıştım ama tükenmiş Smile

Benim bildigim 316 ile 1.4401 ayni celik, 316 ASTM yani american, 1.4401 EN yani european kodu.

https://www.acerinox.com/en/productos/st...316-00001/
(14/03/2019, Saat: 19:34)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim bildigim 316 ile 1.4401 ayni celik, 316 ASTM yani american, 1.4401 EN yani european kodu.

https://www.acerinox.com/en/productos/st...316-00001/

Tiras aletiniz ister 303/304/316/316L ve ya 904L celikten imal edilmis olsun hicbiri banyoda gunde bir kere cesme suyu ile tiras olmayla paslanmaz.
Benim icin 303/304 celigin 316 dan farki daha parlak olusu.
Kullanim olarak en konforlusu Titanium olanlari, cunku hafif olduklari icin kullanimi cok kolay.
Ben de Rocnel sapı biraz ağır buldum. Çok az hafifletme nasıl olur, üstadlar değerlendirir tabii.
Smile a little be
(14/03/2019, Saat: 16:06)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence sap kalınlığı ideal hiç dokunmayın. Ben şahsen elit model in o oval görünümlü uzay makinasını andıran tasarımına aşık olduğum için sevmiştim. Bunuda seven arkadaşlar olacaktır tabi, benim tercihim eski oval tasarımdan yana. Murat usta birde üst tablada yazılı rocnel yazı karakteri eskisi gibi yapsanız daha mükemmel olur bakınız konunun ilk mesajındaki fotonuzda var örneği, sanırım alt tabladaki karakterlerin aynısından.

Yazı karakteri eski lazer makinesinin programında kayıtlıydı, şimdi farklı bir lazer makinesi var, aynı yazı tipi programında kayıtlı değil, modern yazı stili en uygun olanı program içerisinde. Oval tasarım ve düz tasarımın kendine göre farklı tarzları var. Aslında yan yana fotoğraflayıp bir anket yapılabilir.

(14/03/2019, Saat: 16:48)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende temin etmeyi çok istiyorum ama fiyat olarak bütçemi çok aşıyor. Ürün fiyatını hak etmediğinden değil, kesinlikle hak ediyordur. Görüntüsünden bile belli büyük emek var üstünde ancak dediğim gibi ülkemizin alım gücü çok yüksek olmayınca ürün pahalı geliyor.
Sağolun teşekkür ederim.

(14/03/2019, Saat: 16:53)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fiyat konusunda komşularımız yorumlarını belirtmişler, ki beni de fazlasıyla aşan bir meblağ (İmpa'da satışı mevcut) ama bu noktada bir konuyu hatırlatmak isterim, @Rocnel Murat Bey hatalıysam beni düzeltsin lütfen, ancak bu emek-yoğun ürünün çeliği Rolex saat markasının kullandığı 914L Grade çeliğe benzer 1.4401 grade çelik. Yani bildiğimiz her gün karşılaştığımız 316L paslanmaz çelik değil. Ondan çok daha dayanıklı ve farklı bir hammadde bu. İmpa'da yakınen görüp incelemiştim ve gerçekten alet durduğu yerden kendini ve farkını ortaya koyuyor. Cidden hoş bir tıraş aleti.

K: Satışı İmpa'da devam ediyor diye yazmıştım ama tükenmiş Smile

Teşekkürler, çelik kodları imalat kodlarını içeriyor, bir çok ülkede kod isimleri değişiyor, elit genelde Avrupa'ya satıldı. Bu sebeple satıldığı ülkeye göre kod ismi verdiklerimiz oldu. Aynı modelin arkasında 316L yazanı da var. Onların standardında 316L tipi çeliğe denk gelen kod 1.4401'dir.
(14/03/2019, Saat: 18:58)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İmpa Mustafa bey tahminim,saplar icin vs. incelikten ziyade hafif olması icin oneri yapıyor. Katılıyorum. İnceltmeden o disli yerinden ici daha derine delinebilirse, hallow gibi ici biraz bosluk yapılarak, sap inceltilmeden hafiflestirme olabilir.
Kafanın alt plakasınında teknik imkan dahilinde inceltilmesi cok iyi olur. Tabi bu islemler eldeki makina parkı ile uygulanabilirmi, uretim maliyetine cok yuk bindirirmi, onun +- hesabını Murat hocam yapar.
İçi boş çelik sap yapan var mı bilmiyorum. Biz ayarlı modelin içine döner pim koyduğumuz için mecburen boşalttık, döner pim de çelik olduğu için ayarlı da hafiflik olmadı. Standart sapların içerisi uygun ölçüde boşaltılıp hafifletilebilir. Ne kadar çok talaş kaldırma o kadar çok maliyet artacaktır. Hafif sap için müsait olduğumda bir kaç deneme yaparım.

(14/03/2019, Saat: 19:50)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tiras aletiniz ister 303/304/316/316L ve ya 904L celikten imal edilmis olsun hicbiri banyoda gunde bir kere cesme suyu ile tiras olmayla paslanmaz.
Benim icin 303/304 celigin 316 dan farki daha parlak olusu.
Kullanim olarak en konforlusu Titanium olanlari, cunku hafif olduklari icin kullanimi cok kolay.

Bu ifade doğru değildir. İnsanoğlu demirin bulunmasından bu yana metallerin paslanmasına ya da diğer etkilere uğramasına karşı araştırma yapmaktadır. Gelişmiş ülkeler bunun için üniversitelerde bölüm açmışlardır. Türkiye'de de vardır. Her sene milyonlarca dolar çeliklerin paslanma etkilerini ortadan kaldırmak ya da daha iyisini yapmak için ar-ge maliyeti olarak harcanmaktadır. Çeşitli çelik standartları vardır. Günlük yaşamda 303/304/316 gibi standartlar çok duyulmuştur. Bunlar çok uzunca zaman üzerinde araştırma yapılarak oluşturulmuş standartlardır. Her çeliğin kullanım alanı ve işlenme şekli farklıdır. Biri birinden daha kalitelidir demek de doğru değildir. Kullanım amaçlarına göre sınıflandırılmışlardır. Fransa'da üretilen 316 çelik ile Hindistan'da üretilen 316 çelik aynı değildir. Hatta aynı fabrika içinde farklı formlarda üretilen çelikler bile farklı özellik göstermektedir. Kütük, profil, lama vb. formları bir birlerinden genelde mekanik direnç olarak farklıdır. Paslanma durumu yalnızca çelik için değil, çelik maddenin geometrisi, yüzey yapısı ve bulunduğu dış etkenlere göre de değişebilmektedir. Yani aynı çelik kütük içerisinden çıkan malzemeler dahi yüzey işlemi çeşidine göre paslanmaya karşı dayanımları farklı olmaktadır. Örnek olarak, ben bazen test için yapılan her tıraş aletini standart yüzey ölçülerine getirmek için uğraşmıyorum. Doğrudan jilet açılarını kontrol amaçlı kullanıyorum, bazılarını da yüzey işlemlerinin yapılmasının nasıl olduğunu değerlendirmek için standart hale getiriyorum. Dolap içerisinde duran aynı çelikten imal aynı tıraş aletinden yüzeyi 200 kum seviyesinde bırakılmış olanında paslanma belirtileri başlıyor. Diğer standart 800 sulu yüzeyde ise her hangi bir değişim olmuyor. Musluk suyu, sabun ve karbon ağırlıklı jilet kombinasyonunun; hareketli parçalı çelik bir ürün üzerinde banyo gibi nemli bir ortamda pas hareketini başlatması gayet normaldir. Bunun engellenmesi için tam standardında olan 316L tipi çeliğin, ürene has mühendislik standardında olan yüzey kalitesinde işlenerek tesviye edilmesi gerekir. Bu arada bir çok silah fabrikası ya da çelik ağırlıklı çalışan fabrikalar, çeliğin nasıl üretildiğini gizli tutmaktadır. Yani alaşım oranları, ısıl işlemleri, ısıl işlem sonrası yapılan kimyasal işlemler vs. hepsi gizlidir. Firmalar dayanıklılık testleriyle diğer rakiplerinden iyin olduklarını ortaya koyarlar. Bu fabrikalar düşünün ki aynı çelik fabrikasından çelik temin ediyorlar, ancak işleyerek ortaya çıkan ürünlerin hepsinin mekanik dirençleri pas dirençleri farklı oluyor.

Standart denilince de şöyle düşünün, her yerde Gaziantep baklavası yiyebilirsin. Tarifleri hemen hemen aynıdır. Ancak istediğiniz has damak tadına ulaşması için bir çok unsurun tam anlamıyla standardı tamamlaması gerekir. Ama genelde her ne olursa olsun ben Gaziantep baklavası yedim diyebilirsiniz, sadece bu iyi bir baklava olmamış diyerek eleştirirsiniz. Çelikler de böyledir. Sadece alaşım türü değil, her yönüyle tüm üretim ve malzeme standartlarının sağlanarak ortaya çıkan masif çelik iyi mühendislik onayı alacaktır. Titanyum zaten çok farklı bir alan, onun da kendine göre çeşitleri var, mekanik ya da pas direncini anlatamaya gerek yok.

(14/03/2019, Saat: 23:59)ekilic2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de Rocnel sapı biraz ağır buldum. Çok az hafifletme nasıl olur, üstadlar değerlendirir tabii.

Marka olarak Rocnel sap ağır değil. Tüm marka çelik saplar hemen hemen aynı ağırlıklarda. Çeliğin öz kütlesi standart. Sapın içini boşaltmaktan bahsediyoruz. Ama bu durumda da ağırlık denge noktası değişebilir. İleride boş vakit olursa bunu deneyeceğim.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

@rocnel

Oncelikle vakit ayirip, cevap yazdiginiz icin cok tesekkur ediyorum.

Tabiki de 304, 316L veya farkli kullanim alanlarina gore gelistirilmis celikler arasinda farklar vardir. Buna tamamen katiliyorum.

Benim soylemek istedigim;
Benim elimde hem 304 celik, hem de 316L celikten uretilmis iki tiras aleti var. Bu aletlerin butun uretim kalitelerinin ayni oldugunu varsayalim.
Benim elimdeki 304 celik olan alet ile yillar icinde sorun yasamazsam, benim icin 304 celik ile 316L arasinda fark yoktur.

Siz eger 304 celikten, Rocnel kalitesinde, (veya Rocnel kalitesine yakin) uretilmis olan aletlerin, banyo ortaminda, yillar icinde sorun yaratacagini dusunuyorsaniz lutfen soyleyin. (cok uzun cumle oldu)

Tesekkurler,
[quote='CK89' pid='215677' dateline='1552685446']
@rocnel

Demek istedigim,

Rocnel 304 celigin tiras aletleri icin yetersiz oldugunu dusundugu icin mi 316L kullaniyor?

Siz bana baklavadan ornek verdiniz, ben de size soyle bir ornek veriyim:
Adamin biri sadece internete girmek icin bilgisayar alacaktir, butun ozelliklerinin en iyisini almak ister.
Yok dual video karti olsun, yok 128 gb rami olsun, pcei hardiski olsun, islemcisi i9 veya xeon olsun diye cabalar.
Adama dersiniz ki daha uygun fiyatli olan bilgisayarla, bu gelismis bilgisayar senin icin ayni isi gorur.
O da cevap verir yok bu bilgisayarla yuksek modelemeler yapilirken, oburuyle yapilamiyor, yok bunun data hizi oburunun 10 kati diye cevap verir.
Ama adamin tek yapacagi is internete girmektir.

Tiras olayida bana ayni geliyor,
ATT, Blackbird, Charcoal 303/304 celikten uretilmis aletler yaparken, Rex diyor ki biz marine grade 316 stainless steel kullaniyoruz.
Oburu de diyorki biz ucaklarda kullanilan titanium grade 2 kullaniyoruz, oburu de diyorki biz daha iyisi grade 5 kullaniyoruz.
Sonucta bu tiras aleti oil-gas endustrisinde kullanilan veya yogun cevresel etkenlere kalan bir alet degil ki.

Benim icin 304 ile 316 arasi tek fark tiras aletine kattigi estetik renk. Baska hicbir farki yok.
Sizin icin en buyuk farki maliyet farki olabilir. 316L hem malzeme hem iscilik bakimindan daha pahali oldugunu okudum.

Benim icin CNC bakir veya pirinc celikten daha kullanissiz, ama tamamen estetigi yuksek olan malzemeler ve gereklilik.
CNC ise tamamen gereklilik cunku bilgisayar yardimiyla daha konforlu daha cesitli tiras aletleri yapilabiliyor.
Rex 316 mı kullanıyorum diyor, ben ona sahsen inanmıyorum, zira elinde olanlar bilir kullandıkca hafif sarımtıraklasıyor. Detaylı temizlik yapınca tekrar ilk gunki gibi oluyor ama bu karakteri bence 316 olmayabilir diye dusunduruyor.
(16/03/2019, Saat: 19:44)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Rex 316 mı kullanıyorum diyor, ben ona sahsen inanmıyorum, zira elinde olanlar bilir kullandıkca hafif sarımtıraklasıyor. Detaylı temizlik yapınca tekrar ilk gunki gibi oluyor ama bu karakteri bence 316 olmayabilir diye dusunduruyor.

316L yaziyor: http://www.razoremporium.com/rex-supply-...-de-razor/
Yaziyorsa dogrudur, zira baska birsey kullaniyorsa devlet ile basi derde girer. Korkarlar o yuzden.
Benimkinde bir sorun yok ama daha bir kac aydir benimle beraber. Belki ileride olur bilmiyorum.

316 Kullananlar:
Barbaros
Phoenix
Raw Shaving
Rocnel
Rex
Razorock
Wolfman

304 Kullananlar:
Timeless

303 Kullananlar:
ATT
Blackland
Charcoal

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rocnel Sailor S Timor1322 55 22,093 04/09/2020, Saat: 17:50
Son Yorum: rocnel
  Barbaros & Rocnel Adjustable theunnamed 240 133,399 06/06/2020, Saat: 02:44
Son Yorum: arandur
  Rocnel GEM (İlk Mesaj Güncel) rocnel 49 35,836 25/04/2020, Saat: 01:39
Son Yorum: Muhibbi
  Rocnel Fotografları -Sadece Foto - Only Pictures dikdik_s 63 52,211 17/04/2020, Saat: 05:24
Son Yorum: CK89
  Rocnel 'Elite' Tıraş Makinesi SumNauta 111 73,949 03/02/2020, Saat: 16:37
Son Yorum: rocnel
Rainbow Rocnel, Single Edge Razor / Model SE-P rocnel 1,432 743,058 01/01/2020, Saat: 00:18
Son Yorum: dr_green
  ROCNEL P 20 PASLANMAZ ÇELİK TIRAŞ ALETİ - TÜRK MALI rocnel 412 381,164 29/07/2019, Saat: 08:04
Son Yorum: CK89
  Mıknatısla Jilet Tutan Tıraş Aleti (Rocnel Magnetic) rocnel 48 34,353 17/01/2018, Saat: 00:23
Son Yorum: utarkn
  Rocnel Model DE 42 ( İlk Mesaj Güncel ) rocnel 87 66,280 16/11/2017, Saat: 14:19
Son Yorum: CMO05
  Rocnel Model SE50 (İlk Mesaj Güncel) rocnel 203 109,349 16/03/2017, Saat: 00:29
Son Yorum: koolandgang

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: