Bisikletler
Usta işi cidden sıkıntı olabiliyor. Eski bisikletim varken Avrupa yakasında doğru düzgün tek bir usta bulmadığım için en sonunda decathlon'dan bisiklet aldım. Decathlon'daki genç arkadaşlar isim yapmış birçok ustadan çok daha hevesli ve ilgililer.
Eski ustalar burnundan kıl aldırmıyor veya devamlı bir kazık atma derdindeler. Bir tek cağaloğlu'nda çok ilgili bir usta bulmuştum ama o da ustalığı bıraktı, sadece satış yapıyor.
Bir de yeni donanım konusunda kendilerini pek geliştirmiyorlar. Bir dostum yeni aldığı bisikletindeki elektronik grupseti 1 ayda ayarlatamadı. Sonunda kendisi uğraştı ve halletti.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(04/06/2017, Saat: 23:32)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Usta işi cidden sıkıntı olabiliyor. Eski bisikletim varken Avrupa yakasında doğru düzgün tek bir usta bulmadığım için en sonunda decathlon'dan bisiklet aldım. Decathlon'daki genç arkadaşlar isim yapmış birçok ustadan çok daha hevesli ve ilgililer.
Eski ustalar burnundan kıl aldırmıyor veya devamlı bir kazık atma derdindeler. Bir tek cağaloğlu'nda çok ilgili bir usta bulmuştum ama o da ustalığı bıraktı, sadece satış yapıyor.
Bir de yeni donanım konusunda kendilerini pek geliştirmiyorlar. Bir dostum yeni aldığı bisikletindeki elektronik grupseti 1 ayda ayarlatamadı. Sonunda kendisi uğraştı ve halletti.

+1
En güzeli, her bisikletli kendi bisikletinin temizlik, bakım ve tamirini yapmalıdır. Tabi bu herkes için geçerli olmayabilir. Bu işler biraz vakit ve el yeteneği ister.
7a945494e7a9262eccb94189edc2d68b.jpg

20803b9ef5efaf169226dd330a7fad7a.jpg

a03f4046b3bee84482cc8c3278936e4b.jpg

Tour de France (Fransa Bisiklet Turu)

Bisikletseverler için dünyanın en önemli bisiklet organizasyonu Fransa Bisiklet Turu'dur. Çok zorlu olan bu yarış aynı zamanda tüm dünyada en çok izlenen spor etkinliklerinden birisi.

İlki 1903'te yapılan Fransa Bisiklet Turu'nun gördüğü ilgi İtalya'da 1909 yılında İtalya Bisiklet Turu'nun, İspanya'da ise 1935 yılında İspanya Bisiklet Turu'nun başlamasına da ilham vermişti.

Günümüzde bir sürü doping skandalıyla adı anılan bu "zorlu" tur'un ilk yıllarında neler yaşanmış yazayım istedim.

İlk Fransa Bisiklet Tur'u 1903'de yapılır.
Sadece 60 profesyonel bisikletçi Paris'in dışında yarışa başlarlar.
Hedef, kimi gece sürüşleriyle de 18 günde 1500 millik bir rotayı tamamlamaktır.

Bisikletçiler yarış boyunca sadece tek bir bisiklet kullanmak ve tüm tamirlerini de kendileri yapmak zorundadırlar.

Tüm rotayı 20 yarışçı bitirebilir.

Bı turun 2.sinde rezaletler diz boyudur.

Kimi yarışçılar belli rotalardaki sürüşleri yapmayıp, gece bindikleri trenlerle bir sonraki kontrol noktasına giderler sanki bisikletle gelmişler gibi.

Kimileri yarışırken arkalarına çivili teller atarak rakiplerinin lastiklerinin patlamasını sağlar.

Ve hatta kimisi adam tutup, yolda rakiplerini dövdürtür.

Yapılan incelemelerden sonra, 3 bisikletçi yarışlardan ömür boyu men edilir, yarışı ilk bitiren 4 tanesi de diskalifiyeyle elenirler.

Sent from my iPad using Tapatalk
Zaten ara ara hep olaylara konu olan, Armstrong olayından sonrada ustune bir leke daha yiyen ve artık bence yapılmaması gereken, para ve hile islerinin dondugu bir organizasyon bence.
Su anda uretici firmaların sırf markalarının reklamını yapmak icin turlu turlu isler yaptıgı bir reklam bombardımanı seklinde.
b330bed8fa0b169372fb73a4fe3210ca.jpg

Bisikletlere düşkünüm ve onlara dair kitapları ve abone olduğum yabancı ve yerli dergileri okumayı seviyorum.

Yukarıdaki kitap da benim Bisiklet kitaplığımın en sevdiğim kitaplarından biri. Bu sabah çok erken günün ilk ve tek kahvesini içerken göz attım. Bu resimleri paylaşayım istedim.

1930'lardan bir İtfaiyeci Bisikleti:

2e405a418779a444cad5731558f6d1da.jpg

Piyadelerin kullandığı Askeri Bisikletler: (Artık Piyade mi denir onlara )

e210846f693b5b396f5eb345f5830c61.jpg

9c67de7e0b061451e28544e1d876a1e8.jpg

Yarış Bisikletleri: en Alttakinin tasarımını Ferrari yapmış

3602c1d9236caedea4db2993774e69f3.jpg

613004c2732c8e75aa156d98522ae59a.jpg

@SumNauta

Komşum iyi tatiller,

Bu güzel Pazar günün de eski model bisikletlere keyifle baktım. 1930 yapımı İtfaiyeci Bisiklete hayran kaldım. Ne kadar güzel donanımları var. Selesi de çift amörtisörlü. Sanırım sele Brooks marka. İngilizlerin efsane markası. Rengi zaten tam bir itfaiye rengi. Smile

Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
Çok teşekkür ederim @KlasikTıras, gerçekten ne kadar güzel bisikletler yapmışlar amaca yönelik.

İtfaiyeci bisikletine bayıldım ben de. Brooks seleler de ayrı bir efsanedir.

Uzun tatilim Ağustos'da olacak, okunacak kitaplar listemi şimdiden yaptım, gittiğimiz yerde Bisikletle turlar da yapacağım

Keyifli Pazarlar.

@SumNauta,

Size keyifli, bol pedallı tatiller dilerim. Tur rotaları ile foto/videoları paylaşırsanız memnun olurum.
1de1b786a210175387972ab30292251e.jpg

Bu da benim sahip olduğum 'en küçük' bisiklet. Lazer kesim.

96e024662da18950b4e28c9bb7d472ec.jpg

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: