4 Aylık Klasik Tıraş Maceram
912fef702290c79e28f21a8c62011a1c.jpg

4 Aylık Klasik Tıraş Maceramın Muhasebesi

Forumda ilk yazımda belirtmiştim, çok uzun yıllardır zaten haftada 7 gün ıslak tıraş olan, bu ritüeli çok önemseyen ve sabahları güne beni daha iyi başlattığına inandığım bu keyfi günün başlangıç rutini yapmış birisiydim. Bence tıraş zamanı gerçekten bir erkeğin kendisine ayırdığı önemli bir ara ve tüm hobiler, ritüeller gibi meditatif etkisi olan, iyi olma hissiyatını arttıran bir şey.

O yazıda da bahsettiğim gibi bu uzun yıllarda, 'pratik' olduğu yanılgısıyla Gillette Fusion ve benzeri makineler kullanmış ve jiletli tıraş aletlerine uzak durmuştum. Ve evet korkuyordum da Jilet'in o serbestlikle yüzüme değmesinden. Tıraş sabunu olarak ise (yüzümü kuruttuğunu bilsem de, bu durumu tıraş sonrası balsam vs uygulamalarla azaltıyordum) çok sevdiğim Arko'yu kullandım uzun yıllar ve sonrasında da yurtdışında Art of Shaving'in Tıraş kremini keşfedip ve sevip, bu ikisini rotasyonla kullanmaya başladım. Fırça olarak ise Art of Shaving'in Porsuk fırçalarına geçmiştim.
Ve evet keyif alıyordum hep, yüz tipim ve her sabah tıraş olmamdan dolayı (asla 2 günlük sakalı bile görmemişti yüzüm) o pratik makineler gayet de yeterli gibi hissediyorum.

Sonra hobilerine düşkün bir arkadaşımın beni Jiletli bir Tıraş aletini denemem konusunda ikna etmesiyle, yine onun tavsiyesi olan Edwin Jagger DE89 tıraş makinesi aldım. Astra yeşil jiletle kullandığım bu makineyle olduğum ilk tıraştan o kadar memnun kaldım ki, artık tüm tıraşlarımı EJ89 ve Jiletle olacağım dedim... pratik olduğu düşüncesiyle çok uzun yıllardır kullandığım Gillette Fusion türü aletleri sadece seyahatlerde kullanırım diye düşündüm (artık seyahatlere de götürmeyeceğim, onlarla tıraş olunmaz ki )

O arkadaşıma jiletle tıraşta bu makine ile yaşadığım bu deneyimden çok keyif aldığımı, zaten bu aletin artık bütün işimi göreceğini, başka bir tıraş aletine ihtiyacım da olmadığını söylediğimde 'yok, öyle olmaz o' tarzı bir şey söyledi ve Farklı makinelerden, çok çeşitli jiletlere ve haberdar olmadığım bir sürü tıraş sabunundan, bir çok tıraş kremine ve dahi o kadar çeşidi olduğunu bilmediğim tıraş fırçalarına kadar farklı önerileri oldu.

Sonradan üye olduğum bu forumdaki (ki böyle bir forum olduğunu bile bilmiyordum) üyelerin değerli paylaşımlarının da yönlendirmesiyle merakımın peşine düştüm. Bir çok farklı jilet keşfettim, denedim ve hatta her jiletin her yüz tipi için farklı sonuçlar verdiğini, kişiden kişiye değişen bir deneyim sunduğunu bile böyle öğrendim. Hiç adını bile duymadığım tıraş sabunları ve kremlerini edinip, rotasyonla kullanmaya başladım. Ve varolan AOS Porsuk fırçamın yanına başka fırçalar da ekledim.

Ben de hobilere meraklı ve hobilerinin detaylarına inmeyi çok seven, ritüellerini önemseyen birisiyim. Ve de meraklıyım detaylar konusunda. Böylece çok keyifli bir keşif süreci başladı (hala devam eden) Klasik Tıraş hobisiyle ilgili.

Yaşamdan keyif alma olayını çok önemserim, her sabah olduğum tıraşı daha da keyifli bir hale getiren şeyler oldu yaptığım keşifler. Ve evet bu müstesna forumdan (ve yazılarını çok severek okuduğum TıraşKeyfim blogundan) çok şeyler öğrendim, öğreniyorum, bu hobi ile ilgili makinelerden, jiletlere, sabunlardan, tıraş sonrası ürünlerine bir çok yeni merak alanları da açılıyor.

Yabancı Klasik Tıraş forumlarını da okumaya başladım. Sonra da Vintage makinelere merak salıp, ulaşabildiğim tüm kitapları, yazıları okumaya başladım.

EJ89 yeter bana derken, Vintage, 1960 yılından bir Gillette Fatboy edindim ve tarihi bir aletle tıraş olmak da ayrı bir güzel geldi bana. Bir süre sonra benim kesinlikle Mild tıraş makineleriyle uyumlu bir yüzüm olduğunu anladım.

Vintage Gillette Slim Twist, 1946 yılından bir Aristocrat, Rocket gibi edindiğim her vintage makinenin tıraş konforunu sevdim ben. Zaten her sabah tıraş olan birisi olarak Mild olmalarıyla bilinen Gillette makinelerin bana gayet uygun olduğunu gördüm, bir de sanat eseri gibi geldi onlar hep bana.

Şimdi @dikdik_s in tavsiyesiyle edindiğim 2 güzel makineyi heyecanla bekliyorum: 1930'lardan bir Gillette New Open Comb ile Black Beauty. Bir de seyahatlerde kullanmayı planladığım bir Gillette Travel set ulaşacak.

Farklı vintage makineler edindim, rotasyonla kullanmayı seviyorum, her sabah farklı kombinasyonlardaki bir set ile tıraş olması da güzel geliyor bana.

Yeni DE makinelerden de en çok Feather AS-D2'yi sevdim, Japon işlevsel tasarımıyla müthiş konforlu bir tıraş veriyor bu makine.

Sonra SE makinelere merak salıp bir de henüz denemediğim Gem 1912 edindim.

Yeni SE'lerden ise gerçekten her tıraş olduğumda bu ne kadar güzel makineymiş dediğim Supply'ı çok beğendim. Bu arada bu hem bir SE makine hem de DE'lerde kullandığım klasik jiletlerden çok daha kalın SE jiletlerle ilk deneyimimdi ve çok memnunum Supply'dan.

Edindiğim yeni ve eski makineleri değişen beğeni seviyelerinde sevdim ama farklı tasarımından dolayı edindiğim yeni Phoenix DOC nikel kaplı tıraş makinesi en az beğendiğim oldu. Ama o tasarımıyla koleksiyonumda kalacak ve arada bir kullanacağım.

Bir çay molasında yazıyorum, çok da uzatmayayım bu yazıyı.

Sonuçta bir çok tıraş aleti kullanıp, keyfi arttıran bir deneyim yaşadım ve onları rotasyonla kullanmayı seviyorum. Gündelik yaşam kalitesini de arttıran bir deneyim.

Bir çok tıraş sabunu denedim ve en sevdiğim (belki de Lanolin etkisi) MWF oldu. Saponificio Varesino, TOBS gibi çok sevdiğim bir çok sabun var ama MWF en favorim. En sevmediğim sabun ise Badger Tıraş Sabunu oldu, hiç bir şeyini sevmedim.

Bu arada şu kesin kararı verdim: benim için gerçek tıraş keyfi tıraş sabunlarıyla oluyormuş. Elimdeki AOS, Aqua di Parma ve Castle Forbes dahil kremleri bitirince asla tıraş kremi kullanmayacağım. Seyahatlere bile tıraş sabunu götüreceğim. Evet kararlıyım bu konuda

Çok jilet edindim ve ediniyorum ve bir çok sevdiğim jilet keşfettim ama en favori jiletim ilginç bir şekilde en keskin olduğu söylenen Feather jilet. Özellikle Feather AS-D2 ile mükemmel bir tıraş veriyor, yormadan. Farklı jiletler denemesi de bir ayrı güzel. Bu hobi de çeşitlilikle besleniyor.

Farklı fırçalar denedim ve sevdim ama henüz bu konuda deneyimim fazla değil. Şu anda en favori tıraş fırçam Thater. Yeni fırçalarla bu konudaki tecrübem de biraz artacak. Fırçaları rotasyonla kullanması da çok güzel. Her tıraş ayrı bir keyif.

Bu arada bu merakın yönlendirmesiyle hayatımda ilk defa internet ortamında , bir forumda paylaşımlarda bulunmaya başladım denediğim makine ve sabunlara dair acemi işi incelemelerle

Sözün özü keşifler devam ediyor, keyifi arttırıyor, merakının peşinde okumalar yapmak iyi oluyor...forum üyelerinin paylaştığı deneyimler çok değerli ve çok faydalanıyorum....ve her öğrenme sürecindeki gibi ne kadar az şey bildiğimi görüyorum.

Sent from my iPad using Tapatalk
Ne güzel tespitler hocam , çok okuyan çok bilir derler , siz bu kadar kısa zamanda bir çoğumuzun ilk zamanlarına göre daha iyi yol izlediniz .. Ve tabi yine eminim ki birçok kişinin geleneksel tıraşta ilk üç dört ayı sancılı geçer , siz bu sancılı dönemi yılların üstadı gibi kolayca atlattınız .. Tabi foruma kattığınız onca şeyden bahsetmiyorum Smile Zevkinizin daim olması dileği ile ,,,

Saygı ve Sevgilerimle ,
Ne güzel yazmışsınız, keyifle okudum. Ayrıca, diğer konulardaki yazılarınızı da mümkün olduğunca takip ediyorum. 10 parmağınızda 10 marifet maşallah.
Güzel yazınızı ben de zevkle okudum. Yazınızın başında duran fotoğraf dan Geleneksel Tıraş dan çok keyif aldığınız anlaşılıyor. Smile

Kullandığınız tıraş makineleriniz arasında Ming Shi Shaver 2000s vardı. Bu yazınız da yer bulamamış. Sanırım unuttunuz ya da tarihe geçecek olan bu yazınıza hak etmeyecek bir makine olarak gördünüz. Buna karşılık "Ming Shi Shaver 2000s" başlığı altında çok memnun olduğunuzu sıkça belirtmişsiniz.
Üstad çok güzel anlatmışsın. Birebir olmasa da benzer bir süreci ben de deneyimledim. Belli bir süre sonra ya Flaretip, Fatboy, Black Beauty, GEM gibi nostaljik aletlere yöneliniyor ya da jiletli ustura ve nihayet çelik usturaya; ki bende böyle oldu. Lakin haftaiçi sabah telaşından çelik usturayı rutinde kullanabileceğimi sanmıyorum, sadece haftasonu tıraş keyfine renk katabilmek amacım. Bilemiyorum ama umarım muvaffak olurum çelik ustura kullanımında.
Acta est fabula, plaudite.
@Serjames @msakalli Estağfurullah...Teşekkür ederim, sağolun.

@Bruce Teşekkür ederim. Haklısınız, keşiflerle değişen keyif algısı yönlendiriyor yeni deneyimler konusunda. Her ne kadar ben Ustura'dan korksam da, has tıraş Çelik Sanat Eseri Ustura ile olur diye bir şey oluşuyor insanda. Sağolun.

(14/05/2017, Saat: 21:42)KlasikTıras Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel yazınızı ben de zevkle okudum. Yazınızın başında duran fotoğraf dan Geleneksel Tıraş dan çok keyif aldığınız anlaşılıyor. Smile

Kullandığınız tıraş makineleriniz arasında Ming Shi Shaver 2000s vardı. Bu yazınız da yer bulamamış. Sanırım unuttunuz ya da tarihe geçecek olan bu yazınıza hak etmeyecek bir makine olarak gördünüz. Buna karşılık "Ming Shi Shaver 2000s" başlığı altında çok memnun olduğunuzu sıkça belirtmişsiniz.

Mr. Sherlock Holmes, sizi temin ederim ki suçun vuku bulduğu zamanda, Londra'dan çok uzaklardaki av köşkümde ordudan eski arkadaşlarımla konyak içip, Hindistan anılarımızı konuşuyorduk. Şahitlerim var

Ya bu hızlı yazıda tüm makinelere değinmedim zaten. Daha çok vintage makine sevgimin şekillenmesi var orada...bir de yeni makinelerden her kullandığıma, beğendiğime değinmedim, sadece DE olarak en favori yeni makinemin Feather AS D2 olduğunu, SE olarak da yeni Supply'ı çok beğendiğimi belirttim.

Başka bir çok beğendiğim makine yazıda yer almadı. Bir de en az beğendiğim makineyi belirttim.

Ben şanslıydım, edindiğim Ming Shi problemsizdi ve verdiği mild ve hızlı tıraşla beni çok memnun etti ve seyahatlerime de hep onu götürüyorum, hotelde filan unutsam Vintage, tarihsel geçmişi olan bir makineyi unutmak gibi de olmaz. Bir süre sonra seyahatlere Gillette Travel seti de dahil edeceğim ama Ming Shi de olacak yanımda, uzun yolculuklarda rotasyon yapmak için

Aslında o hızlı yazıda en büyük vurgu 1) Vintage makinelere hem verdikleri tıraş, tarihsellikleri ve sanat eseri gibi oluşlarıyla artan ilgim ve 2) tıraş sabunlarının bir çok farklı çeşidini denedikten sonra, benim için keyifli tıraş bunlarla oluyor deyip, tıraş kremlerini bir daha kullanmama kararı almamdı

Teşekkürler, güzel haftalar.

Çok güzel bir yazıydı teşekkürler. Eline sağlık. Gerçi, henüz vintage makineler bana uzak olsa da belki çelik ustura olabilir, jiletli ustura denedim beğenmedim günümüz makineleri şu an ilgimi daha çok çekiyor Rocnel elit Feather gibi.
Paylaşımlarınızı iple çekeceğim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Teşekkür ederim @Mavibu
Sağolun.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Komsum harika yazi. Hazir elinize sizin long comb ulasmadan, izmir bulusmasina size delta echo long comb getireyim desem, bulusmaya kadar dayanirmisinizSmile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 11 11,640 23/04/2024, Saat: 16:51
Son Yorum: Alkali
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,035 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 335,522 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 338,127 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,362 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 957 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,564 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,293 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,169 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,327 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: