Rocnel 'Elite' Tıraş Makinesi
Rocnel Elite Tıraş Makinesi

Forumda Rocnel marka Tıraş Makinelerinin fotoğraflarını görünce, estetik görünüşlerine ve zerafetlerine hayran kalıyordum. Böyle güzel bir makine benim de koleksiyonumda olmalı diyordum ama haftanın 7 günü her sabah tıraş olan ve Mild makineler cildine uyan birisi olarak benim için fazla Agresif olacaklarına dair bir önyargım vardı.

Bu önyargımın yıkılmasına neden olan güzel bilgilendirmeyle bu makineyi düşünmemi sağlayan @dikdik_s 'e teşekkür ederim.

Sonra @Rocnel 'in sanat eseri makinelerinden birisini kullanacak olmanın heyecanıyla Murat Bey'e ulaştım.
Murat Bey'e süreç boyuncaki ilgisi ve nezaketi için çok teşekkür ederim.

Dün, tamamlanmış makinemi @impaticaret den aldım. Mustafa kardeşime de teşekkür ederim.

Bu sabah ilk defa kullandım Rocnel Elite makinemi.

Aslında bir kaç tıraş daha olup sonrasında nacizane bir inceleme yazısı yazmak istiyordum ama bu sabahki tıraş deneyimimden sonra hemen yazayım istedim nacizane incelemeyi

-----------------

Rocnel Elite (Mild Versiyonu)

Kutu/Paket:

Rocnel Elite aşağıdaki zarif karton kutuda geliyor.
Bu 'retro' tarz kutunun üzerindeki parlak 'ROCNEL' yazısı da çok şık duruyor.

Kutuyu açtığınızdaki sunum da çok güzel. Ama ilk makineye odaklanıyor birden bakışlarınız. Çok estetik, zarif ve buna rağmen tam bir 'work horse' görünümünde.

Bana Osmanlı Padişah ve Hanedan haberleşmelerinde kullanılan aşı boyalı mühürleri anımsatan Rocnel 'authentication' mühürü de şık ve zarif bir dokunuş olmuş.

Ayrıca aynı kartonun arkasında yer alan müşteri 'greetings'i de güzel hazırlanmış.

4c6435d8745ea1be542aea687c863e59.jpg

d44270d6cb275f9daa69794957779e71.jpg

189401e6d11ebd255e8d889bc54060c8.jpg

Rocnel Elite Görünüş, Fiziksel Özellikler:

Yukarıda da belirttiğim gibi, kutuyu açınca makine tüm dikkatinizi üzerinde topluyor. Çok 'elit' görünüyor gerçekten de. Sapın zerafeti, deseni ve ucun sınırlarını belirleyen o oluk çok güzel geldi bana.

3 Parçalı, Çift Taraflı (DE) bir makine bu: Başlık, Orta Plaka ve Sap'tan oluşuyor. Yoğun bir el emeği de var üretiminde.

Makinenin sapı benim gibi büyük elleri olan birisini iyice memnun edecek tarzda.
Tüm makine ağırlığı etkileyici. Yüksek kaliteli 1.4401 masif, Paslanmaz Çelikle, oldukça dayanıklı bir şekilde yapılmış bir makine bu. (Titanyum Kaplı burada gördüğünüz Rocnel Elite)

İşçilik ve detaylardaki özen etkileyici. Her şeyiyle bir 'üst kalite' hissiyatı veriyor bu makine.

e0dee60a93b063e57997d0de67a8f0eb.jpg

Aşağıda tüm makine, sap ve Başlık + Orta Plaka ağırlıklarını görebilirsiniz:

8dec34ef1fbf51108b81b2e043244c1d.jpg

266fcd37a1b592cbd6c5337bf8858a47.jpg

362f59ab2485dc947c858343de14c490.jpg

Jilet Yerleştirme:

Başlık ve Orta plaka arasına çok rahat yerleşiyor jilet. Ben bu makine ile Feather jilet kullandım.
Jilet mükemmel bir şekilde yerine oturuyor, sapı yerleştirip de saat hareketiyle sıktığınızda, başlık ve orta plaka, jileti tamamen sabitliyor. Her hangi bir gevşeklik hali oluşmuyor, jilet ağızlarının çıkışı mükemmel.

Tıraş:

Feather jilet yüklediğim Rocnel Elit'le ilk tıraşıma başlamadan önce, Artizan Nanny's Silly Soap ile kıvamlı bir köpük hazırladım.

Yüzüme köpük uygulamadan önce, ılık su ile yüzümü yıkamak dışında herhangi bir ön hazırlık (pre-shave yağ, Gliserin vs) yapmadım.

Köpüğü yüzüme uyguladıktan sonra yüzüme yönlendirdiğim Rocnel Elit'le ilgili ilk hissiyatım, sapın kavranmasının kolaylığı ve müthiş dengeli oluşuydu. Başlığın yüzünüze değişiyle kendi yolunu bulur gibi, ağırlığın da sapladığı bir konforla ilerliyor makine yüzünüzde.

Makinenin Konforu ve 'etkin' tıraşı bu konfordan ödün vermeden yapışı etkileyici. Feather gibi en keskin jilet yüzümde zarif bir şekilde kayıp gidiyordu ama işini de en iyi şekilde yaparak.

Geribeslemeyi de sevdim ben. O güzel ses 'merak etme işi en iyi şekilde yapıyorum ben' der gibi

İlk pası tamamladığımda şimdiye kadar olduğum 'en yakın' ilk pas tıraşımı olduğumu düşündüm.
Konfor ve kolaylıkla olan bu ilk pas'ta tıkanma, tahliye etmeme gibi sorunlar da yaşamadım başlıkta.

Yine köpük uygulayıp 2. Pas'ı da yine kolayca ve hızlı bir şekilde, hiç bir konforsuzluk, jilet reaksiyonu ve takılma yaşamadan bitirdiğimde (Bu iki pas da sakal uzama yönünde yapıldı) bu tıraş deneyimimden iyice memnun kaldım: süper pürüzsüz, (sakal çıkış yönünün tersine bir tıraş olmadığım halde) sinekkaydı görünümlü bir yüze kavuşturan, yumuşacık bir tıraş olmuştum.

Tıraş Sonrası:

Tıraş sırasındaki konforu çok beğenmiştim, sonrasında da devam etti bu konfor. Yüzüme uyguladığım Şap en ufak bir rahatsızlık vermedi. Gün içinde de yüzüm güzel tıraşlı görünümünü bu hafta önceki tıraşlarıma göre daha uzun saatler muhafaza etti.

Şunu belirtmeliyim: çok uzun yıllardır haftanın 7 günü sabahları tıraş olan birisi olarak, yüzümü yormamak için, haftada 6 tıraşımı sakalın çıkış yönünde (WTG) 2 pas olan, sadece haftanın 7. tıraşını o iki pas'tan sonra 1 pas da sakalın çıkış yönünün tersine (ATG) olup haftada 1 sinekkaydı tıraş olan birisi olarak, bu 7. sinekkaydı tıraş dışındaki WTG tıraşlarımda elimi yüzümde sakalın çıkış yönünün tersinde ilerlettiğimde oluşan (ve 3. ve ATG pas'ı yapmadığım için normal kabul ettiğim) o 'kalan sakal' sürtünmesini Rocnel ile yaptığım sadece 2 Pas WTG tıraş sonrası hissetmedim. Bu beni çok memnun etti. Bu makine ile sadece 2 Pas WTG ile Sinekkaydı kalitesinde tıraş olunur haftanın her günü dedim. Ve günün ilerleyen saatlerinde kendini belli eden shadow'lar da oluşmadı bu makine ile tıraş sonrası.

Çok konforlu, çok yumuşak ama bir o kadar da müthiş etkin bir tıraş veriyor bu makine.

Velhasıl Rocnel Elite makineyi çok beğendim ben. Benim yüz tipime uyuşuyla, Tıraş yapma etkinliği 10 üzerinden 10.
Fiziksel estetiği ve Tıraş sonrası konfor ve yüzün bakımlı kalış süresinin uzunluğu da 10 üzerinden 10.

4-5 ay önce Klasik Tıraş hobisine başladığımda ilk edindiğim makinelerden biri de Japon Feather AS-D2 idi ve kullandığım 'yeni, vintage olmayan' makineler içinde en favori, en beğendiğim makine o olmuştu. Favorim olarak onunla olduğum tıraşlardan gayet memnundum...ama Rocnel Elite daha farklı bir deneyim yaşattı.

Bu sabahki tıraşım bittiğinde Rocnel Elite kesinlikle AS-D2'nin önüne geçti ve bu ilk tıraşta yarattığı farklı deneyimle 'en beğendiğim' makine oldu.

Önceden forumda gördüğüm fotoğraflarından, estetik, zerafet ve üst kalite görünümleriyle çok beğendiğim Rocnel makinelerden bana uyan bu Mild Elite modelini kullanınca, o beğenim tıraş etkinliği ve konforunun yarattığı deneyimle iyice arttı.

Böyle estetik ve aynı ölçüde 'etkin' bir makinenin koleksiyonuma eklenmesinden çok memnunum.

Bu 'nacizane' inceleme, tabi ki benim 'öznel' yargılarım etrafında şekillendi.

Sent from my iPad using Tapatalk
Komşum en ideal makinayı bulmak gibisi yok gözünüz aydın . İnceleme için ayrıca teşekkürler.
Güle güle, keyifli tıraşlarda kullanın komşum. Detaylı ve özenli incelemelerinizden birini daha okumaktan büyük keyif aldım. Teşekkürler.
@SumNauta komşum, performansını çok merak ettiğim bir üründü, güzel incelemeniz için teşekkürlerSmile
Harika bir inceleme, adım adım yasattınız bize hissiyatı duyguları ustad. Tesekkurler.
Üstadım hızınıza yetişemiyoruz, 1 dakikanız bile boşa geçmiyor anlaşılan, maşallah bu nasıl bir performans böyle.

Tabi ki inceleme için de teşekkürler.
Usturaya yeni geçmişken oldumu şimdi bu Confused
Smile Şaka bir yana yine detaylı ve güzel bir inceleme olmuş . Eline sağlık , güle güle kullan abi ..
İnceleme başlığını okuyunca çok sevindim, bir ara lord incelemiş olsada farklı bir incelemeyi de çok merak ediyordum.

Hemen okumaya başladım ama ne ara bitti anlayamadım Smile çok keyifliydi, inceleme bittiğinde elim yüzümdeydi Smile)

Parlak yüzeye yapılmış siyah titanyum kaplama mükemmel olmuş bence.

Emeğinize ve yüreğinize sağlık üstad.
İnceleme çok güzel olmuş.  Çok net ve özendirici bir anlatımınız var. Tebrik ederim.
@SumNauta üstad ağzınıza sağlık, jilet yüklü fotolar da alabilir miyiz?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,319 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  SATILIK: Pearl SS-04 Jiletli Tıraş Makinesi asrnnn 1 1,245 24/04/2023, Saat: 18:48
Son Yorum: asrnnn
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 5,814 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Rocnel Elite Series (İlk Mesaj Güncel) rocnel 77 50,942 08/09/2022, Saat: 21:33
Son Yorum: My72
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 95,564 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,193 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,698 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Rex cut tıraş makinası Lawdilemma 18 11,986 10/06/2021, Saat: 14:00
Son Yorum: Oldman
  Muhle Rocca R94 Tıraş Aleti İncelemesi marv 13 5,924 19/05/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Lumberjack
  Rex Envoy Çelik Tıraş Aleti MetsGo 60 23,131 01/05/2021, Saat: 22:29
Son Yorum: Dorukbey

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: