sert sakala tavsiye
selamlar.
sert ve sık bir sakal yapım var. berber arkadaşım bile sakalımı zor alıyor. keserken haşırt huşurt seslerden anlıyorum ki zor kesiyor. birde genelde çene çevresi tahriş olup ertesi gün minik iltihap noktacıkları ile dolaşıyorum. bu nedenle berbere gidemiyorum açıkçası. 14bin devirlik traş makinam var onunla idare ediyorum. jilet gibi olmasada 1 günlük sakal kadar alıyor. sormak istediğim dikenleşmiş 100 numara zımpara haline gelmiş bu sakal için kullanabileceğim rahat edebileceğim ürünler varmıdır. eğer varsa bu ürünler eminönü zaza handa mevcutmudur. yada bu sevdadan vaz mı gecmeliyim ?
Foruma hoş geldiniz keyifli traşlar.
Aramıza hoş geldiniz. Öncelikle kendinizi tanıtan bir konu başlığı açsaydınız daha iyi olurdu. Berber ve tıraş makinası haricindeki olumlu ve olumsuz tıraş tecrübelerinizi paylaşırsanız, yardımcı olabilmemiz açısından bize kolaylık sağlarsınız. Geleneksel tıraşta ne derecede tecrübeli olduğunuzu bilmemiz önemli. Örneğin;

*DE alet kullandınız mı? Yoksa kartuşlu ile mi tıraş oluyorsunuz?

* DE alet kullanıyorsanız modeli nedir? Alet mild mi, agresif mi?

* Jilet tercihiniz nedir? Mild mi, orta agresif veya agresif mi?

* Sabun mu, kutu köpük mü, krem mi vs. sakalı yumuşatmak için ne kullanıyorsunuz?

* Fırça kullanıyor musunuz? Masaj yapıyor musunuz? Hangi tip fırça kullanıyorsunuz?

* Tıraş makinası sakalı kalınlaştırır. Sürekli mi yoksa arada sırada mı kullanıyorsunuz?

* Ön hazırlık aşamanızın detayı nedir? Sıcak havlu denediniz mi? Sıcak su kullanıyor musunuz? Banyodan önce mi sonra mı tıraş oluyorsunuz?

Vs. gibi tam detaylı bir açıklama yazarsanız iyi olur. Yoksa ezbere konuşmuş oluruz.
geleneksel traş deyemim hiç olmadı. biraz tehlikeli olduğunu düşünmüşümdür. bir dönem kartuşlu gillette mach3 ile kutu köpük kullandım. baktım tahriş oluyor zor kesiyor zamanımı alıyor ,makinaya yöneldim. tabi makinada bu sakallla çok baş edemiyor 1 günlük sakal kadar alıyor. 7 yıldır sürekli makina kullanmaktayım.
daha önce bahsettiğim berber arkadaşım var. "alırım o sakalı merak etme" diye girişti. sonuç gillette mach3 den çok farklı olmadı.
perma-sharp yaprak jilet kullanıyordu. arko traş sabunu, normal bir fırça ve sıcak su. çok memnun kalmayınca kendim hiç jiletle traş olmayı denemedim.
benim babamda berberdi eski kayış ile bileylenen usturalar vardı hayal mayal hatırlıyorum onları kullanırdı. bu işleri bana öğretmeye ömrü yetmedi.
Babanız için üzüldüm, Allah rahmet eylesin. Nur içinde yatsın.

Makina zaten sert sakallarınızı iyice sertleştirmiş. Ama içinden çıkamayacağınız bir durum yok. Ekonomik durumunuza göre, bir sakal fırçası, tıraş aleti ve tıraş sabununa ihtiyacınız var. Her mali klasmanda iyi bir set oluşturma şansınız var; geleneksel tıraşın en çekici yönlerinden biri budur. Korkmanıza gerek yok, her adımı raconuna uygun yaparsanız kendinizi kesmeniz olası değil. Tabii tecrübe ve bilgi çok önemli. Bu da zamanla ve forumu bol bol okuyarak olacak. De alet ve yaprak jilet kullanmaya başladıktan sonra sakallarınız o vahşi sertliğini nispeten kaybedecek. Çünkü kılları parçalayarak değil keserek temizleyeceksiniz. Cildiniz de rahatlayınca konforlu ve temiz tıraşlar olabileceksiniz. Başlangıç seti için düşündüğünüz bütçe nedir? Olabildiğince yüksek tutmaya çalışmanızı öneririm. En azından alet için.
300-500tl yeterlimidir bilemedim ?
Yeterlidir, başlangıç için gayet güzel bir bütçe.  Öncelikle tedarik konusu ön planda olduğu için, özellikle Eminönü telaffuzunuzdan dolayı  İmpa Ticaret önereceğim. Satış fiyatlarına forum arama motorundan ulaşabilirsiniz.

Alet olarak;
Edwin Jagger DE89
Merķür 37c Slant
Merkür Progress aletlerinden birini önerebilirim. Satın almadan önce forumda bu üçlüyü okuyunuz.

Fırça olarak ilk etapta iyi bir domuz kafidir. Semogue SOC veya 830 iyi fırçalardır. Tercihiniz domuzdan yana olursa Semogue'lardan şaşmayın derim. Porsukta işler biraz karışıyor. Razorus'da güzel Frank Shaving fırçalar var. Finest veya Silver tercih edin. Ama bence sakalınız şu an çok sert olduğu için iyi bir masaj etkisine ihtiyacı olacak, bu bağlamda domuz daha efektif bir seçim olur.

Gelelim sabuna. Burada alternatif sınırsız. İlk aşamada şahsi tercihim Saponificio Varesino 70. Anv. mevsim yaz olduğu için Proraso yeşil, TOBS Avocado veyaTabac olurdu. Arko'yu saymıyorum, zaten olmazsa olmazımız.

Bir adet blok şap alsanız iyi olur.

After Shave olarak da Nivea Sensitive Balsam veya Losyon ilk etapta yeterli olur.
yarın bahsettiğiniz yere uğrayacağım. ilk tecrubemi paylaşırım burdan.
ilginiz için teşekkür ederim.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7079 hoşgeldiniz
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
Rica ederim. İlk tıraşınız için acele etmeyin. Fırça rodajı yapacağız (temizlik ve kıl uysallaştırma). Fırçayı Cuma alırsanız Cumartesi günü tıraşa hazır hale gelir. İlk bir kaç kullanımda tam performans alamayacaksınız; köpük yutacak, güzel köpürtme yapamayacak, su tutamayacak vs. Fırçanız zamanla kendini bulacak.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sakala dokunmadan burun ve yanak düzeltmek için alet tavsiyesi Emre.bag 7 2,443 09/06/2022, Saat: 14:16
Son Yorum: Emre.bag
  Tıraş Aleti Tavsiye winterdrops 127 67,396 28/01/2022, Saat: 23:33
Son Yorum: marv
  Jiletin Sakala Takılması BurakKaner 35 21,726 13/05/2021, Saat: 13:35
Son Yorum: italyanmaz
  Acemilikten geçiş alet tavsiye. Mesir45 16 9,100 12/09/2017, Saat: 22:15
Son Yorum: Bruce
  Yeni Başlayan Birisi İçin Tavsiye. thedeparted 31 23,413 14/03/2017, Saat: 15:34
Son Yorum: KlasikTıras
  sert, sık ve kalın sakal advocat35 3 8,563 30/11/2014, Saat: 22:18
Son Yorum: ckeskin
  Eksikler İçin Tavsiye ? sertaç 29 34,808 24/05/2013, Saat: 21:00
Son Yorum: sertaç

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: