Şef Bıçakları Ve Bileme Taşları Hakkında Öneriler
(04/09/2017, Saat: 16:03)Oguzhan53 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @posicor üstadım bu bahsettiğiniz taşları nerden temin ettiniz ve markaları nedir acaba?

Üstteki ikisi aliexpress'den. Markaları lapping esnasında gitti ama ysharp gibi birşeydi. En alttaki nalburdan. Çok düşük gritli bir taş, sadece yeni ağız açarken ve diğer taşların lapping'i için kullanıyorum. Bu taşı da zımpara kağıdı ile düzlüyorum.

Benim taşlar tel maşa ama. Pek yeteneğim de yok aslında. Mutfak bıçakları çok yetenek istemiyor allahtan. Ustura ise ciddi yetenek işi.

et88jl.jpg
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Ben de mutfak bıçağı İçin düşünüyorum ama 10000 çok keskin olmuyor mu mutfak bıçağı İçin?
(04/09/2017, Saat: 22:23)Oguzhan53 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de mutfak bıçağı İçin düşünüyorum ama 10000 çok keskin olmuyor mu mutfak bıçağı İçin?

10000 aslında finishing taşı, mutfak bıçağında keskinlikten çok izleri örtmeye yarıyor. Usturada da ciddi bilemeler arası tazeleme maksatlı kullanılıyor. En alttaki hariç diğerlerini ustura için almıştım zaten, şef bıçaklarına nasip oldular.

Bir de hediye girit taşı var resimde olmayan. Ancak o yağ taşı olduğu için sütte veya kuyruk yağında kaynatılması gerekiyormuş. Teşebbüs dahi etmedim Smile
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Sağolun komşum. Ben de mutfak bıçakları İçin almayı düşünüyordum. Güzel fikir oldu teşekkür ederim
Ayda yılda bir yapacağımız bir et yemeği Smile O da en güzel bıçak, en güzel taş Smile Oysa ki hanımlar parmakları kesilmesin diye özellikle kör bıçaklarla ne de güzel yemekler yapıyorlar. Şahsen bana kalsa meyve bıçaklarını dahi jilet gibi keskin yapmak isterim.
EBay'den aışveriş yapma imkanınız varsa SueHiro 1000 /3000 gibi bir taş alabilirseniz parası için oldukça kaliteli sonuçlar verir. Ben Gold Dollar usturalarımı 3000'de bileyip ince pastalı strop'dan geçirince havadaki kılları uçurmaya başlıyor. Araya Purple Slurry doğal taşı ekleyerek elimden geleni yapsam da çok fark etmiyor sanki.

Amazon.com'da Smiths, Lansky gibi markalı Arkansas taşları bulabilirsiniz. Amazon güvencesi ile +6-8 dolar arası yol paralarıyla alınabiliyor.

Aliexpress'te boy boy Taidea markalı taşlardan bulabilsiniz, genelde en tanınmış Çin markalarından birisi sayılır. Bu taşlar büyüklüklerine ve kalitelerine göre en uygun fiyatlı olanlar sayılır. Her Çin ürünü gibi değerler hafif sapma gösterebiliyor, 5000 grit başkasının 2000 gritine denk gelebiliyor, ya da kalitesiz bir taş düzensiz derinliklerde çizikler oluşturabiliyor. Yine dediğim gibi Taidea nispeten bilindik markalardan denebilir. Kendilerinin seramik masatları, çekmeli, seramik silindirli mutfak bileyicileri de vardır.

Ülkemizde bulduğum taşlarda ne yazık ki ya çok pahalı ya da düzensiz sonuçlar aldım. Bulabildiğim Arkansas taşları ancak ustura bileyecek boyutlarda olunca makul fiyatlarda olabiliyordu. En son Makita markalı 1200 gritlik bir taşı 60 TL gibi bir fiyata N11'de bir satıcıda bulduğumda kaçırmadım. Makita bildiğiniz gibi Japon markası ve bu Japon su taşları üreticilerinden yine bilindik bir tanesi olan King'in 1200 grit'lik taşı olduğu söyleniyor. Youtube'da videolarına bakarak bu taşın işinize yarayıp yaramayacağına karar verebilirsiniz.

Yeni bir ağız açmak için 400-600 grit bir taş, güzel bir keskinlik için 1000-1200 grit size yeterli olabilir. Mutfak bıçağında daha yüksek parlatmaya ihtiyacınız olacağını ben düşünmüyorum. Hele arada masatla düzleme yapacağınızı düşünürsek daha fazla parlatsanız da uzun dayanmayacaktır sanırım. Ama derseniz ki, bıçağım bilediğimde kolumdaki kılları kesebilsin, en son da metal parlatıcısı/pasta sürülmüş bir deri parçasına, bir kot parçasına ters çekme yoluyla son parlatmayı yapmak hala mümkün.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Bisiklet Hakkında Soru Cevap zorba58 32 27,314 23/02/2021, Saat: 20:26
Son Yorum: Oldstyle
  Çakı, Bıçak Bileme uataman 58 68,984 15/06/2019, Saat: 23:26
Son Yorum: İsmetaltan
  ASKİ ile yaşanan problem hakkında fikir lazım. Arkomani 3 2,734 14/08/2018, Saat: 10:41
Son Yorum: manuple
  Saat tamiri hakkında theunnamed 6 9,839 11/11/2015, Saat: 11:45
Son Yorum: theunnamed
  Dizel yakıt hakkında emre-sti 24 22,248 14/08/2015, Saat: 12:59
Son Yorum: Viyaduk
  Nitrasyon sertleştirmesi hakkında Lord Sparhawk 1 4,761 10/05/2015, Saat: 16:55
Son Yorum: ckeskin
  Vida ölçüsü hakkında Lord Sparhawk 1 4,235 07/05/2015, Saat: 12:47
Son Yorum: Chinaski
  Bıçak Bileleme Taşı Hakkında Yardım bhdr003 2 6,257 30/12/2014, Saat: 23:30
Son Yorum: bhdr003
  Termal Battaniye hakkında bilgisi olan var mı ? emre-sti 13 18,688 29/12/2014, Saat: 21:28
Son Yorum: emre-sti
  E-Ticaret fikrim hakkında yorumlarınızı bekliyorum kazimdikici 4 6,919 08/03/2014, Saat: 23:45
Son Yorum: kazimdikici

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: