Eski fırça restorasyonu
Selamlar herkese,
Dün akşam gittigidiyordan antika tıraş fırçası aldım.Evdeki imkanlar dahilinde bunu temizledikten sonra knotu değiştirmeden kullansam sağlık açısından sorun olurmu acaba?
Satıcı bir antikacı.Ürünün çöpten toplama olmadığını söylüyor ama ne kadar dediği doğru bunu bilemiyorum.
orqrg7.jpgorqrg7.jpg
Sirke-sabun vb. gibi birşeylerden sonra ben hijyenik olarak bir sıkıntı çıkarmayacağını düşünüyorum. Kıllar bana sentetikmiş gibi geldi (belki at kılıdır). Ne kadar keyif verir bilmem.
Babamın kabaca 50 yıl önce aldığı fırça vardı. Kıllar sanıyorum sentetikti. Keserken, koparırken o hissi verdi bana. Düğümü söküp güzel bir düğüm takma niyetim vardı fakat sökerken biraz zarar verdim. Sap tepedeki kısımdan ufak ufak bir iki parça şeklinde kırıldı. Japonla yapıştırdım. Bir de önceden kalan bir iki kavlayarak kırılan yer vardı. Tamir edeyim dedim ama epoksi yapıştırıcı ile beceremedim. Elimde plastik/akrilik bir sapla öyle kalakaldı.

Ekonomik olarak değeri olan birşey değil. Babamın ıslak tıraş alışkanlığı olmadığından manevi olarak da çok yüksek değeri yok. Fakat yine de 40-50 yıl sonra tekrar kullanılabilir birşey çıkarmak, hatırayı tazelemek hoşuma gider.

2aij436.jpg

Fotoğrafta az-çok göründüğü gibi iki renkli plastik(ya da akrilik) bir sap. Alt kısım şeffafmış sanırım zaman içinde biraz sararmış. Düğüm çapı 23 mm. Tepesine hem kırıkları gizlemek tem de görsel olarak bütünlüğü sağlasın diye metal bir halka takmayı düşünüyorum. Hem alt kısmın tamiri, hem ekonomik bir düğüm, hem de başka konularda önerilere açığım.
Domuz kılı bir fırca, akrilik mi sap anlayamadım, oyle ise camasır suyunda veya kaynamıs suda 2-3 dakika bekletebilirsiniz yada forumdaki dezenfektan konusunda belirtilen eczaneden alınan kimyasallardan bekleterek. Sıkıntı olmaz kullanılır.
Knot u once makasla kesin.
Sanayide sutunlu matkapla kalan deligi ve fırca koklerini deldirin. (kendinizde yapabilirsiniz matkap veya dremelle)
Deligi buyutturebilirseniz yer varsa daha iyi olur. Ornek video.
https://www.youtube.com/watch?v=PRNXQmN1gqs&t=309s

Saygılar
@kral arthur komşum forumdan @delidumrul üstadla iletişime geçebilirsiniz. Kendisi restorasyon işi yapıyor. Düğüm olarak hangi ölçü uygunsa Aliexpress'ten sipariş verebilirsiniz. İster porsuk, ister domuz, hangisini beğeniyorsanız onu takabilirsiniz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@kral arthur hocam merhaba,
Bende yeni düğüm takarım diyerekten sapları topluyorum 7 veya 8 tane oldu bugün bitane daha aldım.Bence tıraşta kullanmayın, kaynar suda beş on dk.beklettim düğüm kolaylıkla söküldü ,mika gibi geldi bana sizinkisi , matkapla delmeye çalışırsanız dikkat edin çok çabuk atıyor.İlave olarak düğüm bulursanız benimde ihtiyacım var.Görüşmek üzere.
Komşularım verdiğiniz değerli bilgiler için hepinize teşekkür ediyorum.
Komşum selamlar,
Umarım fırça restorasyonunuz istediğiniz gibi sonuçlanır.
Gerçekten antika fırçalar şekil işçilik açısından günümüzdekilere göre çok daha başarılı.
Keyifli tıraşlar dilerim.
Kolay gelsin @pilotic komşum.Ucuz ve metal halkalı knot için banat perfect fırçayı düşünebilirsiniz.Knot'u saptan ayırması kolay olur zira sıkı geçme olarak yerleştirilmiş.
@Köse123 elimde var banat perfect. Islak tıraş olmayan babamın bulunsun diye bir ara aldığı fırça Smile. Elektrikli saç tıraş makinesini temizlerken kullanıyor kendisi. Düğüm kısmını onunla çözebilirim ama akrilik sap için de bir çözüm üretmem lazım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ahşap fırça sapı ulaş2626 6 8,137 26/10/2022, Saat: 12:34
Son Yorum: alieren
  Fırça sapı Tıraşçı 4 2,500 09/07/2022, Saat: 02:10
Son Yorum: Tıraşçı
  Fırça Sapı İmalatı habaz 287 116,203 14/06/2022, Saat: 18:46
Son Yorum: JönTürk
Photo Mühle Porselen Fırça Tadilatı ve Merkur Progress İyileştirme Çalışması oguzhan5069 29 8,295 14/10/2020, Saat: 14:25
Son Yorum: huseyinyesiltu
  Fırça Standı helliox 19 9,098 25/11/2019, Saat: 09:47
Son Yorum: helliox
  Ustura ve Fırça sapı Rayko 31 13,248 24/09/2019, Saat: 21:48
Son Yorum: Rayko
  Vintage Makinelerin Restorasyonu, Bakımı ve Ayarlarının Yapılması habaz 29 16,461 26/06/2019, Saat: 15:42
Son Yorum: habaz
  eskiuye3315 Fırça Restarasyon error... 29 30,300 26/06/2017, Saat: 18:02
Son Yorum: ulaş2626
  Eski etek kemerinden makine kılıfı Köse123 11 9,773 19/04/2016, Saat: 19:40
Son Yorum: Köse123
  Gürgen tıraş fırça sapı ulaş2626 19 19,572 07/02/2016, Saat: 00:22
Son Yorum: ulaş2626

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: