Jilet (Çelik) Alerjisi
Herkese merhaba. Karışık ve çetrefilli(en azından bana göre) bir konuyla karşınızdayım. İlk tıraş olduğum yani çeliğin yüzüme değdiği ilk günden itibaren gün boyu(abartmıyorum gün boyu) cildim yanar, kaşınır, kabarır, yağlanır (ya da sulanır), kirmizi lekeler oluşur, hassaslaşır hatta o kadar hassalaşır ki 2 saat sonra yüzümü yıkasam kurulamak için havlu bile süremem yüzüme, igne gibi batar yüzüme canımı yakar. Olmadığım tıraş tekniği, kullanmadığım tıraş aleti kalmadi. Bir çok kez dermatologa gittim ne derdimi izah edebildim nede çare bulabildim. Hep cildime sürdüğüm şeylerden sebep veya çare aradım. Tıraş kopuklerinden, sabunlarından, kremlerinden cildim hassas diye hep hassas ciltlere göre olan ürünlere yöneldim. Ama hiç bir tıraş öncesi, sırası ve sonrası ürün çare olmadı. En son gittigim dermatoloğunda senin cildin hassas sayılmaz hassasiyet yönünden normale yakin bir cildin var demesiyle hassasiyete odaklanmayi bıraktım ve alerjiye odaklanmaya başladım. Ama hep hassas ve alerjik cilt tipine uygun tıraş kozmetiği diyebileceğimiz ürünler kullandığım için artık bu tarz ürünlerin(tıraş sabunu, kremi) bendeki rahatsızlığa sebep olmadığına emin gibiyim. Ve aklima en son jilet geldi ve araştırmaya başladım insanda jilete veya yapıldığı metale alerji olur mu diye ve olabileceğini öğrendim. Şimdi ben yanlış bilmiyorsam bu yaprak jiletler çelikten yapılıyor (yanlış biliyorsam lütfen duzeltin) belkide bemim çeliğe alerjim var. Yine araştırmaya koyuldum acaba başka bir malzemeden yapılan jiletler ozellikle titanyumdan yapılan jilet var mi diye. Çünkü diş implantı ile ilgili araştırma yaparken vakti zamanında, şimdiye kadar implanta alerjisi olan hiç bir kimse çıkmadığını öğrenmiştim. Araştırma sonucunda ali express de titanyumdan imal edilen yaprak jilet buldum http://s.aliexpress.com/RJjeei6V . Fazlaca vaktinizi aldiktan sonra müsadenizle sizlere 3 sorum olacak.
1.sizce bu jilet tamamen titanyumdan mı üretilmiştir çünkü bu malzeme pahalı diye biliyorum.
2. Sizin bana tavsiye edebileceğiniz çelik dışında bir materyalden imal edilen jilet tavsiyeniz olabilir mi?
3. pek umudum yok ama benim yaşadığım sorunları forumda yaşayan oldu mu ve çözüm bulabildi mi?
Çok uzun yazdım sanırım kusura bakmayın umarım meramımı anlatabilmişimdir. Herkese konforlu tıraşlar.
(23/09/2017, Saat: 01:17)banlis Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese merhaba. Karışık ve çetrefilli(en azından bana göre) bir konuyla karşınızdayım. İlk tıraş olduğum yani çeliğin yüzüme değdiği ilk günden itibaren gün boyu(abartmıyorum gün boyu) cildim yanar, kaşınır, kabarır, yağlanır (ya da sulanır), kirmizi lekeler oluşur, hassaslaşır hatta o kadar hassalaşır ki 2 saat sonra yüzümü yıkasam kurulamak için havlu bile süremem yüzüme, igne gibi batar yüzüme canımı yakar. Olmadığım tıraş tekniği, kullanmadığım tıraş aleti kalmadi. Bir çok kez dermatologa gittim ne derdimi izah edebildim nede çare bulabildim. Hep cildime sürdüğüm şeylerden sebep veya çare aradım. Tıraş kopuklerinden, sabunlarından, kremlerinden cildim hassas diye hep hassas ciltlere göre olan ürünlere yöneldim. Ama hiç bir tıraş öncesi, sırası ve sonrası ürün çare olmadı. En son gittigim dermatoloğunda senin cildin hassas sayılmaz hassasiyet yönünden normale yakin bir cildin var demesiyle hassasiyete odaklanmayi bıraktım ve alerjiye odaklanmaya başladım. Ama hep hassas ve alerjik cilt tipine uygun tıraş kozmetiği diyebileceğimiz ürünler kullandığım için artık bu tarz ürünlerin(tıraş sabunu, kremi) bendeki rahatsızlığa sebep olmadığına emin gibiyim. Ve aklima en son jilet geldi ve araştırmaya başladım insanda jilete veya yapıldığı metale alerji olur mu diye ve olabileceğini öğrendim. Şimdi ben yanlış bilmiyorsam bu yaprak jiletler çelikten yapılıyor (yanlış biliyorsam lütfen duzeltin) belkide bemim çeliğe alerjim var. Yine araştırmaya koyuldum acaba başka bir malzemeden yapılan jiletler ozellikle titanyumdan yapılan jilet var mi diye. Çünkü diş implantı ile ilgili araştırma yaparken vakti zamanında, şimdiye kadar implanta alerjisi olan hiç bir kimse çıkmadığını öğrenmiştim. Araştırma sonucunda ali express de titanyumdan imal edilen yaprak jilet buldum http://s.aliexpress.com/RJjeei6V . Fazlaca vaktinizi aldiktan sonra müsadenizle sizlere 3 sorum olacak.
1.sizce bu jilet tamamen titanyumdan mı üretilmiştir çünkü bu malzeme pahalı diye biliyorum.
2. Sizin bana tavsiye edebileceğiniz çelik dışında bir materyalden imal edilen jilet tavsiyeniz olabilir mi?
3. pek umudum yok ama benim yaşadığım sorunları forumda yaşayan oldu mu ve çözüm bulabildi mi?
Çok uzun yazdım sanırım kusura bakmayın umarım meramımı anlatabilmişimdir. Herkese konforlu tıraşlar.

Merhabalar,
ilgili jilet muhtemelen titanyum kaplama çelik. Alerji konusunda uzman bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(23/09/2017, Saat: 01:40)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,
ilgili jilet muhtemelen titanyum kaplama çelik. Alerji konusunda uzman bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.
İlk fırsatta doktora görünmek aklımda teşekkürler. Doktorun "evet çeliğe alerjin var ve çelikten uzak dur" demesini düşünerek çelik dışında başka metalden üretilen jilet veya ustura var mı onu öğrenmek istedim çünkü mesleğim gereği tıraş olmamak gibi bir seçeneğin yok. Maalesef alerjik rahatsızlıklar da dermatologlarin tavsiyesi o maddeden uzak dur demek oluyor. Ama en azindan böyle bir alerjim olup olmadığını netleştirmek için bile doktora kesinlikle gitmek zorundayım.
İğne veya aşı yaptırdığınızda veya kan verdiğinizde, iğnenin battığı yerde uzun süren kaşıntı, su toplaması vs. sıkıntılar oluyor mu?

Cildinize temas eden metallerden (kolye, yüzün, saat kordonu veya saatin alt tarafı) dolayı cildinizde kızarıklı, yanma vs. sıkıntılar oluyor mu?

Metal alerjisi için bir doktora görünün bence. Teşhisi az önce öğrendiğim kadarıyla kolay. Tedavisi diğer tüm alerjilerde olduğu gibi, alerjik maddeden uzak durmak.

Teflon kaplı jiletler falan var (ki bazı arkadaşlarda kaşıntıya sebep oluyor bunlar), onun haricinde platin kaplı olanlar var. Altın genelde alerjik etki göstermiyor, platinde de benzer bir durum olabilir. Tabii kesici kısımda o kaplama ne kadar var, ne kadar işe yarar bilemiyorum.
Hocam geçmiş olsun.Doğru tespit ve teşhis adına,şimdiye kadar kullanmış olduğunuz tıraş aletlerini ve jiletleri söyler misiniz? Ayrıca tıraş ritüeliniz hakkında bilgi verirseniz size daha çok yardımımız dokunur.Bir diğer sorum da şimdiye kadar neyle tıraş olduğunuz olacak.Kartuşlu ise onda da benzer sorunlar yaşadınız mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
(23/09/2017, Saat: 02:15)pilotic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İğne veya aşı yaptırdığınızda veya kan verdiğinizde, iğnenin battığı yerde uzun süren kaşıntı, su toplaması vs. sıkıntılar oluyor mu?

Cildinize temas eden metallerden (kolye, yüzün, saat kordonu veya saatin alt tarafı) dolayı cildinizde kızarıklı, yanma vs. sıkıntılar oluyor mu?

Metal alerjisi için bir doktora görünün bence. Teşhisi az önce öğrendiğim kadarıyla kolay. Tedavisi diğer tüm alerjilerde olduğu gibi, alerjik maddeden uzak durmak.

Teflon kaplı jiletler falan var (ki bazı arkadaşlarda kaşıntıya sebep oluyor bunlar), onun haricinde platin kaplı olanlar var. Altın genelde alerjik etki göstermiyor, platinde de benzer bir durum olabilir. Tabii kesici kısımda o kaplama ne kadar var, ne kadar işe yarar bilemiyorum.

İğne vurulduğum veya kan alındığı zaman herhangi bir sıkıntım olmuyor taktığım takılar da gümüş olduğundan dolayı sanırım bir sıkıntı yaşamıyorum ama metal kordonlu saat takamam kaşınır. Simdiye kadar kullandığım jiletler feather 7 oclock ( sarı), mühle, derby extra, astra, wilkinson aklima gelenler bunlar. Acaba teflon veya platin kapli jiletler için marka verebilir misiniz deneyebilmem adina

(23/09/2017, Saat: 02:23)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam geçmiş olsun.Doğru tespit ve teşhis adına,şimdiye kadar kullanmış olduğunuz tıraş aletlerini ve jiletleri söyler misiniz? Ayrıca tıraş ritüeliniz hakkında bilgi verirseniz size daha çok yardımımız dokunur.Bir diğer sorum da şimdiye kadar neyle tıraş olduğunuz olacak.Kartuşlu ise onda da benzer sorunlar yaşadınız mı?

Çok teşekkür ederim.
2 tane tıraş aletim var biri EJ DE 89 biride wilkinson tıraş aleti. Kartuşlu olarak mach 3 sensitive kullaniyorum aralarda ilk 1 hafta sıkıntı olmuyor yada 10 gun ama daha sonraları aynı sıkıntılar baş gösteriyor.

Tıraş olma konusuna gelince sabahları ılık bir duş mwf sabun fs marka silver tip fırça, sentetik firca da kullanıyorum bazen tıraş olup soğuk su ile yüzümü yıkıyorum.
Gilette Platinum
MEM Supersilver Platinum
Astra Superior Platinum (Yeşil Astra)
Rapira Platinum Lux
Rimei Platinum
Mercur Super Platinum

Tiger (Siyah bir kaplama var üzerinde teflon konusunda emin değilim.)
Voshkod Teflon Coated

Bunlar İmpa'da bulunabilenler. Kıyıda köşede belki başka alternatifler de vardır.

Şimdi aklıma geldi. Saat kordonundan dolayı olan kaşıntı metal alerjisi sebepli ise, aynı sıkıntı metal tıraş aletini jiletsiz dahi olsa yüzünüze sürtmekten de olabilir. Bence normal tıraş olur gibi herşeyi yapın (köpük vs.) fakat alete jilet takmadan suratınızdaki köpüğü tıraş eder gibi alıp bir bakın. Belki tıraş aleti kaynaklı bir problemdir onu anlamış olursunuz ki o zaman çözümü çok basit.
(23/09/2017, Saat: 03:12)pilotic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gilette Platinum
MEM Supersilver Platinum
Astra Superior Platinum (Yeşil Astra)
Rapira Platinum Lux
Rimei Platinum
Mercur Super Platinum

Tiger (Siyah bir kaplama var üzerinde teflon konusunda emin değilim.)
Voshkod Teflon Coated

Bunlar İmpa'da bulunabilenler. Kıyıda köşede belki başka alternatifler de vardır.

Şimdi aklıma geldi. Saat kordonundan dolayı olan kaşıntı metal alerjisi sebepli ise, aynı sıkıntı metal tıraş aletini jiletsiz dahi olsa yüzünüze sürtmekten de olabilir. Bence normal tıraş olur gibi herşeyi yapın (köpük vs.) fakat alete jilet takmadan suratınızdaki köpüğü tıraş eder gibi alıp bir bakın. Belki tıraş aleti kaynaklı bir problemdir onu anlamış olursunuz ki o zaman çözümü çok basit.

Çok teşekkürler pilotic jilet tavsiyeleri için. dediğinizi pazar günü deneyeceğim sabahki tırasin etkileri ancak pazara geçer çünkü Smile
(23/09/2017, Saat: 03:02)banlis Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok teşekkür ederim.
2 tane tıraş aletim var biri EJ DE 89 biride wilkinson tıraş aleti. Kartuşlu olarak mach 3 sensitive kullaniyorum aralarda ilk 1 hafta sıkıntı olmuyor yada 10 gun ama daha sonraları aynı sıkıntılar baş gösteriyor.

Tıraş olma konusuna gelince sabahları ılık bir duş mwf sabun fs marka silver tip fırça, sentetik firca da kullanıyorum bazen tıraş olup soğuk su ile yüzümü yıkıyorum.

Sorununuz nikel alerjisi olabilir ama tabii bunun cevabı bir dermatolog da saklı.Her 10 kişiden birinde görülebilen bu alerji,kadınlarda daha yaygın.Maruz kalınan metalin - ki çoğu metalde dünyada en yaygın bulunabilen 5nci element olması,işlenebilirliği ve dayanıklılığı sebebiyle çokça bulunuyor- temas süresine bağlı olarak,ciltte kızarıklık,kabarma,yanma ve batma hissi,iltihap görünümlü sıvı kabarcık şekilde ortaya çıkabiliyor.Eğer alerjiniz bu ise her jilette pekala bulunabilen nikel başınızı ağrıtabilir.2ba5b1350a492b92381af720e4b38772.png

Temin edebilirseniz bu ürün,malzemelerde nikel olup olmadığını anlamanıza yardımcı oluyor : dimethylglyoxime. Dermatologunuzdan da bu konuda yardım alabilirsiniz,size olması muhtemel eczaneleri söyleyecektir.Ülkemize şahin kimya tarafından ithal ediliyor ama fiyatlar 100 gr cinsinden 800 lira civarı.

Aletlerinizden plastik malzeme olan Wilkinson ile bir deneme yapın.Acaba sabun da bulunan bir kimyasala mı alerjiniz var? Vegan bir sabun? İçinde lye bulunan ( kül suyu) bir sabun bu anlamda çözüm olabilir,tallow ve larddan kaçının.Nickel alerjisi diyeti için Ayrıca doktorunuzla görüşün.

Alerjiniz olabilecek parametreleri düşürün,öyle ki iğne anında alerji başgöstermediğine göre uzun süreli temasta cildiniz reaksiyon gösteriyor.Tıraş sürenizi kısaltmayı deneyin.Yine de 1 hafta- 10 gün içinde yeniden oluşması muhtemel.Umarım bu sizin için dönemsel bir durumdur,kimi vakalarda ömür boyu sürebilmekte.En iyi tespit ve teşhisi doktorunuz yapacaktır.Tekrar geçmiş olsun.

bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@banlis hocam geçmiş olsun.Tıraş fırçalarınız ile ilgili bir deneme yaptınız mı acaba?Fırçadan kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirmisiniz?
de te fabula narratur.!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,728 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,021,155 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 156,985 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,254 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 32,409 31/05/2023, Saat: 17:20