El Yapımı Tıraş Sabunlarım
@pilotic komsumun peskir organizasyonu vesilesiyle tanisma firsati buldugum @Efrasyab komsum, sagolsun yaninda hediye olarak Hindistan cevizli sabunundan getirmisti. Bir suredir kullaniyorum, musadenizle merak eden arkadaslar icin kisisel tecrubelerimi/ goruslerimi paylasmak isterim.

Zorunlulugum olmasa da gunluk tras olan, gorece yagli cilde olan birisiyim. H. cevizli sabunu da daha iyi taniyabilmek adina deneme amacli uzun suredir tek sabun olarak kullaniyorum. Tecrubelerime gecersem,

Yukleme; su ana kadar cok genis bir sabun/krem cesidi kullanmisligim olmasa da kullandiklarim icinde en sert olani bu sabun diyebilirim. Birebir uyumlu basacak bir kabim olmadigindan rendeleyerek elimdeki bir celik tasa basip kullandim. Sert olmasina bagli olarak yukleme konusunda baslangicta biraz sikinti cekmedim desem yalan olur. Ama tasa basmak yukleme isini oldukca kolaylastirdi. Sabun uzerine biraz su damlatip bir kac dakika bekledikten sonra yuklemek domuz/porsuk farketmeden en verim aldigim, kolay gelen yontem oldu.

Kopuk performansi; kivamli/dolgun kopuk icin az su yeterli oluyor Smile Suyu biraz arttirinca kopuk miktari da dogal olarak cosuyor ama o kremamsi, size tamam ben cildi koruyorum sen saldir istedigin gibi diyen yastigi guclu kivamdan uzaklasiyor. Ben bu tarzi da ustura tiraslari icin verimli buldum. Yani ustura kullanacagim zaman sudan kismadan, DE kullanacagim zaman az su ile kullandim, gayet begendim. Kayganlik her iki durumda da bana gore yeterli geldi. Bunlar da hanimin korku dolu bakislari esliginde cektigim kopuk fotograflari Smile

2ivkf8.jpg
168ecm1.jpg
ojp4ow.jpg

Tiras sonrasi; cildim cok sıkıntılı olmadigindan sabunun etkisini gorme amacli baya bir deneme yaptim ;on hazirliksiz/on hazirlikli, tras sonrasi urun uygulayarak/uygulamadan vs. Hicbir kosulda beni rahatsiz eden birsey olmadi acikcasi. AS/balm kullanmadan da tiras sonrasi etkisinden memnun kaldim.

Koku; yok Smile hindistan cevizine ve kokusuna bayilan birisi olarak bulusma sirasinda h. cevizli sabun deyince gozlerim acildi acikcasi. Ama Efrasyab ustadin belirttigine gore dogalligi bozmamak icin sabuna herhangi bir esans eklememis, h. cevizi yaginda da eser miktarda koku bulunmuyormus. Bu yuzden durum simdilik boyle. Sabunda kokunun ekledigi temizlik/mutluluk algisi bence onemli. Tabi koku istemeyen/tamamen dogal olsun diyenler icin de birebir Smile

Illa ki elestiri getirmem gerekirse, koku isine girmeden, belki kayganlik konusunda bir tik daha iyilestirilebilir diyebilirim, ama o da tirasima etki eden bir seviyede degil, sadece digerlerine kiyasla soyleyebilecegim bir durum.

Tum acilardan( koku haricSmile ) yeterli buldugum, tamamen dogal, el yapimi bir sabun kullaniyor olmak buyuk keyifti benim icin, @efrasyab komsumun eline saglik, tekrar tesekkur ederim.

Deneme sansi bulan daha tecrubeli veya farkli cilt tipine sahip arkadaslarin gorusleriyle yorumlar daha anlamli olur elbette. Biraz uzun oldu, surculisan ettiysem affola.

Saglikli gunler.
Denemedim bilmiyorum, sadece uzaktan fotolarına bakarak, bugune kadar DIY olarak komsularımız tarafından yapılan sabunlar arasında kopuk fotoları en basarılı gozuken urun. Scuttle da durusu, fırcaya tutunması, profesyonel sabun davranısı sergilemis. Tebrikler komsum. Daha cok paylasım ve calısma bekleriz Geltir olarak.
Saygılar.
@finwe komşum öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Beğenmene sevindim, tavsiyelerini göz önünde tutacağım. Koku konusunda her ne kadar ön yargılı olsam da bir iki deneme yapacağım. Sabunuma güvendiğin için tekrar teşekkür ederim.

(01/02/2018, Saat: 14:35)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Denemedim bilmiyorum, sadece uzaktan fotolarına bakarak, bugune kadar DIY olarak komsularımız tarafından yapılan sabunlar arasında kopuk fotoları en basarılı gozuken urun. Scuttle da durusu, fırcaya tutunması, profesyonel sabun davranısı sergilemis. Tebrikler komsum. Daha cok paylasım ve calısma bekleriz Geltir olarak.
Saygılar.

@dikdik_s komşum, ben de sizinle iletişime geçmeyi planlıyordum. Öyle çok değil bir kaç tane daha sabun üretip çekiliş yapsak ( 10-15 tane kadar sabun için) forumdan arkadaşlara gönderimini gerçekleştirsek nasıl olur? Kullanıcıların tavsiyelerine göre elimden geldiğince geliştirmeye çalışırım. Ne dersiniz?
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Kardesim sormaya gerek varmı ne guzel organizasyon olur iste.
Ama 1 sabun cok uzun gidiyor, daha cok kisiye ulasabilmek icin, 3/1 - 4/1 sabunu sample gibi kargosunu karsılarım diyen her komsuya gondermek gibi birsey de yapılabilir. Daha cok kisi denesin yorumlasın diye.
Burada siz ve komsular nasıl uygun gorurse, ne zaman isterseniz etkinlik bolumunde konu acıp komsulara da sorabilirsiniz nasıl yapalım diye, cıkan sonuc nasıl olursa olsun cok guzel bir etkinlik olur. Sonuclarıda sizin ileriki denemeleriniz icin guzel geri donusler yaratır.
Emek, ugras ve ince dusunceniz icin cok tesekkurler.
O zaman ben 4/1 oranında Numunelik dökeyim. elimde kantaron yağım var ondan dökerim kantarona esans şart kokusu olsun bari, kaç tane çıkarsa ona göre hareket ederiz.
Merhabalar,

Geçenlerde ben de bir inceleme yazısı yazmıştım bu sabun hakkında. Fakat forumda biraz taş yağışı vardı o yüzden burada yayınlamadım.

Benim @finwe komşumdan kayganlık konusundaki tecrübem bayağı bir farklı. Yazıyı o haliyle ekliyorum. Fotoğraflar için kusura bakmayın, sistem geri yüklemeden sonra photoshop uçtu gitti, bir daha da uğraşmadım yüklemek için, başka bir programla da pek beceremiyorum. O nedenle fotoğraflar yamalı bohça gibi oldu.
----

Taş yağışı durduğuna göre ben şuraya bir iki birşey karalayayım. Hatta öncesinde gidip bir sabun köpürteyim iki fotoğraf çekeyim ondan sonra karalayayım.

26 dakika sonra...

Köpürttüm geldim.

@efrasyab komşum geçen peşkir bahanesi buluşmamızda sağolsun hindistan cevizli olanından bize denememiz için getirmiş. Sabun ile acemiliği attıktan sonra mini bir inceleme yazayım dedim.

Bu İsana porsuk fırça ile 30 saniye yükleme ve pütürlü tasta 2 dakika köpürtme fotoğrafı. Köpüğün kalitesi fena olmasa da miktarı gördüğünüz gibi pek tatminkar değil. Nedenini en sonra yazacağım.
hrlwys.jpg

Bu da FS sentetik fırça ile 30 saniye artı arada 10 saniye daha yükleme ve tasta yine yaklaşık 2 dakika çevirme ile sonuç. Köpük miktarı yükleme süresine de bağlı olarak bir tık fazla.
2u9u5h1.jpg

Bu da artık son demlerini yaşayan emektar Jaguar 117/11 ile yine 30 saniye yükleme ve tasta 2 dakika çevirme ile sonuç. Belki ilk iki fırçanın toplamı kadar köpük oldu. Biraz paint terk oldu, beceremedim o fotoğrafı oraya yapıştırmayı artık idare edin Smile.
2ahi4r4.jpg

Öncelikle fotoğraflarda köpük kıvamsız gibi görünüyor ama bu köpüğün parlaklığından dolayı olan göz yanılgısı. Fotoğraflar çekildiğinde köpük bildiğimiz koyu kıvamlı bir arko köpüğü kıvamında idi. Şu da belki kıvam hakkında bir fikir verebilecek bir fotoğraf
hsjo8j.jpg

Öncelikle olumsuzlukları yazalım. Ben bu sabunu büyük bir kapaklı krem kutusuna bastım ve üstüne 1mm civarında su ekleyip öyle bırakıyorum. Bu sayede üstten bir kaç mmlik kısmı birazcık yumuşuyor. Çünkü sabunun an itibariyle en zayıf noktası bana göre sertliği. Sabun öylesine sert ki olduğu haliyle alışık olduğumuz herhangi bir sabun gibi yüklenmiyor. Yukarda İsana porsuk fırçadaki köpük miktarının azlığının sebebi tam olarak bu. İlk onu kullanmış olmama rağmen, en az köpüğü o üretebildi. Bahsi geçen fırça gayet omurgasız ve sert sabunları yüklemeye hiç de uygun olmayan bir fırça. Bu nedenle aslında şaşırıtıcı birşey yok.

Sentetik fırça bir nebze iyi gibi olsa da o da aslında olması gereken sonucu üretemedi.

Gelelim bizim Jaguar'a. Jaguar çılgınlar gibi köpük yaptı bu sabunda. Bir benzerini de Omega yapıyor. Fakat Semogue 830 için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Çünkü ilk ikisi gayet omurgalı ve hatta batıcı kıllara da sahip olabilen fırçalarken, Semogue bunlara kıyasla çok yumuşak karakterli bir fırça. Beni sert sabuna bulaştırma diyor adeta. Sabun mevzusundan sapmadan devam edeyim. Jaguar'ın en iyi sonucu vermesinin nedeni de yine sabunun sertliği.

Yine gözün gördüğü kısım konusunda bir de fark ettiğim ve merak ettiğim bir durum var. Sabun geniş kapta iyi köpürmüyor. Dar kaplarda daha iyi sonuç veriyor. Bunun nedenini bilmiyorum ama sabunun yapısıyla alakalı olduğunu sanıyorum. Forumda çok beğenilen bir sabun için, köpürtmede başarısız olunca, adını hatırlamadığım bir üyenin buna benzer bir yorum yaptığını hatırlıyorum.

Bu arada sabun hindistan cevizi yağlı ama neredeyse kokusuz bir sabun. Hani gidin mesela evinizin duvarlarını koklayın, çelik tencereyi koklayın, porselen tabağı koklayın, ne kadar koku alırsanız bu sabundan da o kadar koku alırsınız (tabii ki biraz abartıyorum). Geliştirme aşamasında olduğu için koku mevzusu şu anda önemli bir mevzu değil.

Ve belki bahsi geçti, belki geçmedi ama yazayım: Bu sabun sıcak proses bir sabun.

Sertlikmiş, geniş kapmış dert değil. Suyu ekledik, dar kapta köpürttük, olmadı daha az ama daha kıvamlı bir köpükle suratta köpürttük...

Gelelim tıraşa...

Çok fazla sabun deneyimim olmadığı için çok sağlıklı bir değerlendirme yapamayacağım. Yine de hiç yoktan iyidir...

Sabun mesela Palmolive'de karşılaştığım gibi suratınızda daha siz perdeyi bitirmeden kurumuyor öncelikle. Benim gibi çok hızlı tıraş ol(a)mayanlar için bile bir perde tıraş süresince bekliyor yerli yerinde. 'Duraylılık' demek istiyorum müsadenizle buna. Duraylılık gayet yeterli.

Tıraş boyu koruyuculuk konusunda en ufak olumsuz bir şey yaşamadım. Daha iyisi var mıdır? İlla ki vardır ama yine benim kullandığım bir kaç sabun içerisinde (Arko, Palmolive, Haslinger) onlardan geri kalır bir tarafı yok bana göre.

Kayganlık... Özellikle köpüğün koyu kıvamından az birşey feragat etmeyi göze alırsanız jilet suratınızda buz pateni yapar hale geliyor. Beni rahatsız etmedi  ama bilemedim biraz fazla mı kaygan. Bu kayganlığın yanında benim önceden kullandığım yukarıda ismi yazılı sabunlar kaymıyormuş diyebilirim. Bu özellik, perde bittikten sonra yüzünüzü az bir şey ıslatıp ufak rötuşlar yapmaya imkan tanıyor. Tekrar fırçadır, sabundur, köpüktür, ufak rötuşlarda pek gerekmiyor.

Nemlendirme: Nemlendirme özelliği benim cildim için tam olarak nötr. Mevsim itibariyle biraz kuru durumda cildim yazın çok ihtiyaç hissetmediğim ASler şu anda olmazsa olmaz benim için. Köpüğü yüzde beklettim tıraştan sonra nemlendiriyor mu diye. Hayır nemlendirmiyor. Peki Arko gibi kurutuyor mu? Hayır kurutmuyor. Cildiniz tıraştan önce nasılsa, tıraştan sonra da yaklaşık olarak öyle kalıyor.

Bu haliyle bile kullanılabilir (ki son bir kaç gündür üst üste kullanıyorum), ama bir kaç noktada biraz geliştirilirse çok daha keyifle kullanılabilecek bir ürün olacağını düşünüyorum.
-----

En son güncel edit : Son iki gündür yine aklıma geldi ve kullanıyorum sabunu. Plastik kapta bir kaç damla suyla öylece bırakmıştım neredeyse 1 aydır. Güzelce yumuşamış. Bu haliyle köpük kıvamı konusunda çığır açtı benim açımdan. @Efrasyab ilk denemelerimde 'et gibi köpük oluyor' demişti ama bir türlü becerememiştim. Şu anda tam olarak et gibi köpük oluyor Smile Fakaaat, bu sabun bitiyor Smile. Bunu kötü bir özellik olarak yazmıyorum. Bitmeyen sabundansa, biten sabun yeğdir.
@pilotic komşum,

Değerli yorumların için teşekkür ederim tüm bu söylediklerinizi göz önünde bulunduracağım.

Bu arada jiletler elime ulaştı çok teşekkür ederim komşum...
Değerli komşularım an itibari ile numune sabun dökmeye başladım.
Kantaron yağı ile yapmayı uygun buldum. Zira ufak tefek çizikler ve kanamalarda köpüğü üzerine koyduğunuz anda kanamayı kesen bir yapısı var.

Gecenin ilerleyen saatlerinde kaç tane numune sabun çıkarttığımı buradan sizlere görsel olarak paylaşacağım ve isteyen komşularıma Kargo alıcı ödemeli göndereceğim.

Sizlerden gelen geri dönüşler doğrultusunda şayet sabun beğenilirse ve moderatör komşularımın müsaadesi ile bir sabun etkinliği yaparak forumu şenlendirmek niyetindeyim.

Saygılar...
komşum benim için uygundur isterseniz mesaj olarak adresi gönderebilirim teşekkürler emeğinize sağlık... @efrasyab

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
elbette hocam ancak önce kaç tane çıkartacağım bir rakamsal olarak çıksın. sonrasını hakkaniyetli bir şekilde organize ederiz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? baduruk 434 450,666 18/10/2023, Saat: 23:18
Son Yorum: Zayn
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,357 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  Dove shea butter katı sabunu tıraş sabununa dönüştürme SertAdam 6 3,057 05/06/2023, Saat: 18:54
Son Yorum: mustafa03
  El Yapımı Traş Çantası Seuy 9 2,038 10/04/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Aleti Sapı İmalatı habaz 24 7,738 26/03/2023, Saat: 03:44
  Tıraş Aleti ve Ekipman İmalatı hk. Kasis Medya 5 2,295 26/03/2023, Saat: 03:41
  Tıraş sabunu Yapımı. SertAdam 35 10,334 11/12/2021, Saat: 16:15
Son Yorum: serboser
  Kendi Tıraş Sabunumu Yaptım klasik63 17 7,824 15/10/2021, Saat: 01:33
Son Yorum: SertAdam
  Hazır Tıraş Dolabı Önerisi dikdik_s 69 62,643 07/09/2021, Saat: 19:38
Son Yorum: fatiherol54
  DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı Straht 51 58,858 25/06/2021, Saat: 18:19
Son Yorum: XauPau

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: