Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi
@ArdıçKatranı komşun elinize sağlık inceleme için teşekkürler.
@ArdıçKatranı komşum elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş. Fs'ler f/p açısından oldukça iyi. Güzel günlerde kullanın.
@ArdıçKatranı komşum iyi günlere kullanın, gerçekten çok güzel gözüküyor.
Değerli Dostlar, herkese merhaba,

Favori fırçamın siz değerli forum üyeleri tarafından beğenilmesine çok sevindiğimi söyleyeyim  Smile . Öncelikle @ArdıçKatranı  elinize sağlık, harika bir inceleme olmuş ve olumlu olumsuz tüm yazdıklarınızla birebir hemfikirim. Bu arada fırçanın oldukça zorlu testlerden başarıyla geçmesine de ayrıca sevindim  Big Grin

@kokopelli , fırça özel üretim ama bize özel değil.

@dikdik_s üstadım, Manchurian Pure Badger adının isim babası bir satıcı olarak bendeniz oldum  Blush . Etkileyici olduğunu biliyorum ama hakikaten o niyetle koymadım; kıllar gerçekten Manchuria porsuğundan.

Hikayesi şöyle: Biliyorsunuz Frank Shaving, Çin’de ShenYang isimli bir şehirde bulunuyor. Bu şehrin bulunduğu bölge Çin’in kuzey doğusu. Daha da kuzeyi, yani Gobi çölünün doğu ucundaki dağlık bölge Manchuria olarak biliniyor. İkliminden dolayı bu coğrafyada yetişen porsuk türünün kılları diğer porsuklara göre daha uzun ve uzun olmasıyla birlikte daha kalın ve kuvvetli kıllar. İşte “Manchurian badger” terimi de buradan geliyor. Bu porsuklardan alınan kıllar dünyanın en iyi kalite kılları olarak kabul ediliyor. Bu kıllar önde gelen pek çok fırça üreticisine satılıyor ve dünyadaki tek kaynak bu bölge. Manchurian Badger’ın diğer adı Frank Shaving’de "Finest" olarak geçiyor.
Frank Shaving, hem kendi çiftliğinde porsuk ve kıl üretimi yapıyor, hem de yerel olarak bölgeye hakim ve bölgedeki en büyük alıcı konumunda. Firmanın sahibi işini son derece ciddiyetle yapan birisi. Bu kılları bölgeyi gezerek kendisi seçmiş. Bunlar gerçekten porsuğun pure badger kılları. Ancak Manchurian porsuğu olduğu için pure badger da olsa kıl uzunlukları 64 ile 74 mm arasında değişiyor. Daha da güzeli, fırçanın üretiminde diğer pure badger fırçalarda olduğu gibi düğümler hazırlanıp uçlar düzeltilerek fırça şekli verilmiyor. Onun yerine, uzunlukları el verdiği için, kıl uçları aynı diğer finest fırçalar gibi ağartılıyor ve boy ayarı kıllar kalıba konduktan sonra düğüm kısmından yapılıyor. Uçlar kesilmediği için de bu kıllar @ArdıçKatranı ‘nın yazdığı gibi best kıllardan aşağı kalmıyor. Kıllar çiftlik üretimi olmadığı için doğası gereği FS’in diğer fırçalarına göre hafif bir koku olabiliyor. Ancak 3-4 köpürtmeden sonra kokudan eser kalmıyor. Ben yazıyı okuyan forum okuyucularına bir kez daha hatırlatmak isterim ki; porsuk fırçalara kullanım öncesi herhangi bir sirke veya kaynar su uygulaması yapmaya gerek yoktur. Bu kıllar ve düğümleri, domuz fırçalar kadar dayanıklı olmadığından sadece birkaç kere boş köpürtüp asarak kurutmak yeterlidir.

Biz de bu fırçayı, getirdiğimiz diğer 50 çeşit arasında daha üst seviye bir “pure badger” olarak aldık. Fakat ithalatımız geldiğinde ve fırçaları gördüğümde öyle şaşırdım ki; bir yanlışlık olabileceğini düşünerek firmayla yeniden görüştüm. Şaka değil; “yanlış gönderdiniz herhalde” diye aradım. Bana olayı yukarıdaki şekilde anlatınca fırçanın adını “Manchurian Pure Badger” olarak koymayı önerdim ve kendisi de çok beğenerek bu ismi koyduk. Sanırım bundan sonra firma da bu isimle satış yapacaktır. Dolayısıyla isim babalığı da bana kalmış oldu  Wink

Malumunuz, ara sıra FS fırçaların kıl döktüğü gibi yazılar da yazılıyor ve sorular da alıyoruz. Şöyle anlatayım: Dokuz ayı aşkındır FS fırçaların satışını yapıyoruz.. Sanırım dünya genelinde bu ölçekte ve çeşitlilikte FS stoğuyla çalışan birkaç firmadan biriyiz. Şimdi bu yazıyı yazmadan önce bir baktım; RAZORUS.com ‘dan 500 adedin üzerinde fırça satmışız. Bu fırçalardan problemli olarak bize geri dönen fırça sayısı toplam üç adet. Onları da hiç sıkıntısız değiştirmişiz; firma da bize sorgusuz sualsiz yenilerini göndermiş. En ufacık bir tereddüt olmadan… Hakkını vermem gerekiyor; Frank Shaving işini son derece ciddiyetle ve tutkuyla yapan bir firma. Her görüşmemizde kendilerini bir tık daha geliştirdiklerini gözlemliyorum. Firmanın sahibi  işine adeta aşık. Kılları bir bir topluyor desem yeridir. Hayalleri olan, “şimdi şunu yapacağım, bir dahaki sefere bunu yapacağım” diyen ve yapan türde bir insan. En hesaplı pure badger ‘dan en üst seviye silvertip’e kadar yaptığı her fırça, fiyatının üzerinde bir performansa sahip. Bakın burada bile FS’in bir pure badger fırçasını 100 yıllık Simpsons’ın best badger modeliyle karşılaştırıyoruz. Bu bile firmanın işini nasıl bir tutkuyla yaptığını anlatmaya yetiyor sanırım...

Tıraş keyfiniz daim olsun.
Sevgi ve selamlarımla
Noyan
@Noyan bey güzel ve ayrıntılı bilgi paylaşımınız için çok teşekkürlerSmile

@Noyan Bey, ayrıntılı açıklamanız için teşekkür ederim. Manchurian konusunu yeni anladım sayenizde Smile

Peki Fs'de bütün kıl türlerinde Manchurian kalitesi var mı?
@Noyan bey ayrıntılı bilgi için teşekkür ederim. Geleneksel tıraş ile tanıştırdığım bir dostum için sipariş ettim.@ArdıçKatranı komşumun incelemesi de karar vermemi hızlandırdı Smile
de te fabula narratur.!
Smile 
Ne demek @Tahir Bey, benim için zevktir. Konu tıraş olunca, yazdıkça yazası geliyor insanın  Smile

@FurkanErdem Bey, bence Manchurian ayrı bir kıl türü. Uzun, kalın ve omurgalı. Örneğin Silvertip daha ince ve rafine bir kıl türü. 26mm düğüm kalınlığında biri finest (manchurian) diğeri silvertip iki fırçayı ele alalım: Biri daha omurgalı, diri ve kendini hissettiren bir fırça iken, diğeri adetsel olarak daha fazla kıl içeren, daha ipeksi dokunuşlu ve lüks hissiyatı yüksek bir fırça olacaktır. Yani kalite bakımından birbiriyle aynı bile olsalar karakteristik bakımından oldukça farklı fırçalar olacaktır. Bence bu noktada, kullanıcının beklentisinin ne olduğu ve ne kadar karşılandığı belirleyici oluyor. Ben bir de ödenen bedele karşın edinilen fayda ve ürün hata oranına dikkat ediyorum. Bahsettiğim gibi 3/500 demek %1 ‘in altında bir hata oranı demek oluyor ki bu bence kaliteli tarifine uyuyor.

@marek , dostunuzun gerçekten memnun olacağını sanırım; iyi günlerde, sağlıkla ve keyifle kullanmasını dilerim. Çok sağolun.
@Noyan Her zamanki gibi.Sana yakışan bir bilgilendirme ve alışveriş örneği olmuş Noyancım.Başarılarının devamını dilerim.Selamlar,sevgiler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@Noyan bey çok güzel bilgilendirme yapmışsınız, teşekkürler
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,592 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  Chubby 1 Super Badger - Chubby 2 Super Badger mertcanartan 7 2,520 04/06/2022, Saat: 02:58
Son Yorum: mertcanartan
  Vulfix 374 - Tipsoft HMW - Maseto Manchurian TheMadcap 2 1,697 27/02/2022, Saat: 13:58
Son Yorum: marv
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 375,840 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Kent BK8 Pure Badger Mutlucan 2 2,340 24/05/2021, Saat: 23:08
Son Yorum: Mutlucan
  Yaqi vs. Frank Shaving dr.akar 7 4,401 21/05/2021, Saat: 02:43
Son Yorum: dr.akar
  Yaqi Yıldızlı Gece 2 Band Badger onur7 17 10,245 27/10/2020, Saat: 22:23
Son Yorum: onur7
  Vie-Long Epsilon Tıraş Fırçaları adamentium 38 43,241 07/09/2020, Saat: 10:41
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 157,390 01/09/2020, Saat: 18:56
  Simpson Duke 3 Best Badger Fırça btoprak 70 79,922 30/08/2020, Saat: 17:26