2018 Vergi Değişiklikleri
Maliye Bakanı Naci AĞBAL ın Orta Vadeli Ekonomik Program kapsamında, basın toplantısında, 2018 yılı yeni vergi düzenlemeleri ile ilgili yapmış olduğu açıklamaları YORUMSUZ olarak aşağıya yapıştırıyorum. Hayırlı olsun !!!!!

 3. Basamak gelir vergisi %27 den %30 a çıkıyor;
 Kurumlar vergisi %20 den  %22 ye çıkıyor;
 Kurumların dağıtılmayan kar paylarından %1 tevkifat yapılacak;
 Kurumların 2 yıldan fazla elde tuttukları gayrımenkullerdeki kazanç istisnası %75 den %50 ye düşürülüyor;
 Tüm Motorlu taşıt vergileri %40 artırılıyor.
 Sıfır binek otolarda mtv artışının yanı sıra değerine göre ilave vergi alınacak.
Huh
..........
de te fabula narratur.!
Yazık... Aslında çok şey yazmak isterdim ancak hislerimin özeti budur.
 3. Basamak gelir vergisi %27 den %30 a çıkıyor;

Bu şu anlama geliyor. Aylık yaklaşık 9000 lira ve üzerinde brüt geliri olanların cebine önümüzdeki yıl (vergi dilimlerinde bir değişiklik yapılmadığı taktirde) 2400 lira daha az para girecek. Ya da başka bir deyişle gelirlerinden -yıllık toplamda- 2400 lira daha fazla devlete vergi olarak ödeyecekler.

MTV hariç diğer maddeler sıradan vatandaşı pek ilgilendiren maddeler değil. MTV'ye gelince ben gazete haberlerini biraz yuvarlak ya da çark etmeye müsait buldum. İlk bakışta %40 zam gibi görünse de, bir yandan da acaba sadece düşük motor hacimli lüks otomobillerden mi bahsediliyor diye düşündürdü. Tabii benim ki biraz iyimser bir yaklaşım. Muhtemelen ama %40 ama tepki gelirse tekiye bağlı olarak %15-20, sonuçta her şekilde enflasyon oranının hatrı sayılır biçimde üzerinde olacak bir vergi artışı bizi bekliyor.

Hayırlı olsun.
1.2 ve boşline üzeri araç millete lüks.
kulak-arkasinda-yag-bezesi.jpg
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...
Ayrıca şans oyunlarından kazanılan paranın da artık %10 yerine %20sini devlet alacakmış.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
@lord Sparhawk ben o maddeleri çok önemsemedim. Sonuçta doğrudan insanların geçimine etki eden şeyler değil. Şans oyunlarından isterse %50 sini alsın pek birşey ifade etmiyor bana. Ama gelir vergisi dilimi ve MTV kısmı nüfusun çok ciddi bir kısmını doğrudan ilgilendiriyor.

Şans oyununu oynamayabilirsiniz, ya da oynayınca 100 lira yerine 90 lira alsanız birşey farketmez. Ancak maaşınızdan alınan verginin artması (ki 9000 lira brüt maaş Türkiye standartlarının üzerinde olsa da çok uçuk bir maaş da değil) ve MTV zammı harcamalarınız için elinize geçen paranın azalması anlamına geliyor.

Ben bir süredir çalışmıyorum, otomobilim de gelecek sene bir alt vergi dilimine girecek, bana -şimdilik- doğrudan dokunan birşey yok. Ama gidişata dair verdikleri fikir açısından rahatsızlık verici, can sıkıcı uygulamalar ikisi de.
Cok icten soyluyorum ben az buldum.
Toplantı basında, avrupa birligi 3milyar usd'ımızı vermedi diye konusurken, 45 dakikalık toplantı sonunda 11milyar usd'a 40 ucak kitlediler, yatan ucakları olan THY larına.
Mtv %40 artıs yetmez, %240 artıs olsun, benzin litresi 5TL yetmez, 12TL olsun, en ucuz araba 70bin TL olmasın, 270bin TL olsun.
Madem devamlı buyuyoruz kagıt ustundeki rakamlarda, madem kisi basına 10bin dolar kazanıyoruz, madem Allahın lutfu Ohal'le istedigimizi geciriyoruz kanun olarak meclisi sayıstayı vs danısmadan.
Engel yok ki, Boyle kuzu halka, boyle muhalefete can feda. Madem buyuk ulkeyiz, Sarayımız, kendi urettigimiz aracımız ucagımız var, buyuk dusunelim, zamlarımızda layıkıyla buyuk olsun derim. Hic sinirli sekilde muhalif olarak yazmıyorum inan. Bak oy haritasında, birkac sahil seridi haric; ciftci memnun, uretici memnun, vatandas memnun, suriyeli memnun. Boyle bir memnuniyet ortamında %40mtv yi az buldum.
Aklıma ilk gelen şey, aşağıda ilgili sahnesini paylaştığım Kuruluş filmindeki şu söz geldi.

"Bizde bey millete, bunlardaysa millet tekfura anlaşılan"

https://youtu.be/zyPSwdvKNTk?t=1m30s
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kozmetik ürünlerine %40 ek vergi gelmesi americanpsycho 20 8,415 28/09/2020, Saat: 01:23
Son Yorum: Cem.O44
  Ne Kadar Beygir O Kadar Vergi pilotic 15 6,695 16/02/2018, Saat: 00:59
Son Yorum: ckeskin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: