Bu Taşlar Hakkında Bilgiye İhtiyacım Var.
Selamün aleyküm komşularım.

Sinop'un bir köyünde yaşamaktayım ve köyümüzün içinden bir dere geçmekte. Eskiden akan su anlatıldığına göre epey varmış ama şuanda azalmış durumda.

Eskiden orakları, baltaları ve bıçaklarını bileylemek için dedelerim v e babalarım kösüre taşı kullanırlarmış hatta benimde elimle çok kösüre çevirmişliğim vardır küçükken. Orak biçmeye giderdi babamlar. Tabi köyde yaşayınca bıçaksız olmuyor ve 4-5 yaşımdan itibaren belimde bıçaksız gezmiyorum ve köydeki lakabım şiveyle karışık gamalu Smile Kama'dan geliyor.

1 yıl kadar önce niye kendi bıçağımı yapmıyorum dedim ve araba makası aldım. Derken bileme hastalığı oluştu. Kıl kesecek kadar biledim. Ardından köydeki akranlarıma hava atar oldum. Smile Ama hep daha keskin nasıl yaparım diye araştırdım ve deremizdeki taşları denemeye başladım. Bir japon ustanın önünde simsiyah bir biley taşı gördüm ve derrmizde bundan var dedim. Tabi sadece renginden ötürü bu kanıya vardım. Taşın içinde bulunan kristalleri o zamanlar bilmiyorum.

Bıçaklarımı bilemek için deremizden taşlar topladım ve spiral ile kestim.

1. Taş
o6ZYDb.jpg

2. Taş
Qpl4Dy.jpg
WGZ6Bm.jpg

3. Taş
bL2g38.jpg
GykpdZ.jpg

Taşların yüzeyini zımparalayarak pürüzsüz yaptım ve kanola yağı ile T7 çeliğinden tahminim 57-58HRC, ağız açısı tam tahmin edemesemde 15-25 derece bir bıçağı biledim ve kılı elimle tutup ağızda çekince kesiyor. Her seferinde olmasada.

1- Sizce bu taşlar Türkiye yağ taşı mı?
2- Eğer yağ taşı ise kaç K olabilir?
3- İçeğindeki kristaller hakkında bilgi verebilirmisiniz?
Taslar konusunda bilgili degilim. 1ve3 uncu taslar, mermer granit türünden gibi geldi gozume. Bizdeki yag tası degil ama onu soyleyebilirim.
Konu hakkında bilgi sahibi dostlar daha detaylı cevap verecektir.
Saygılar.
Bunlar kesinlikle türk yağ taşı değil. Hakiki türk yağ taşı artık kalmadı zaten. Bakarak taşın derecesi ya da içeriği hakkında yorum yapılamaz. Farklı taşlarla bile kıyaslaması yapılarak tahmini bir kesme değeri belirlenebilir. Kristaller içinse analiz yaptırmak gerekli. Sadece taşa bakıp bunda şu kristaller var diyebilmek için konunun uzmanı olmak lazımdır. Özünde hemen hemen her taş aşındırıcıdır, ama çoğunun karmaşık iç yapısı ve düşük kesme hızı yüzündne işlevi yok gibidir. İyi bir bileme taşında aranan mümkün oldukça homojen yapılı olması, hızlı ve istikrarlı kesim yapması, çeliğin ağzını hırpalamayacak tanecik yapısından olmasıdır.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
@lordsparhawk'ı ve @kubilay'ı bu konuya engin bilgilerini paylaşmaları için davet ediyorum. Duyumlarıma göre kendileri bu konularda bilgililermiş. Smile
Tam yazarken yorum yapmışsınız teşekkür ederim. İleri düzey hızlı aşındırmıyorlar fakat çokta yavaş değiller. En azından elimdeki bıçakları. Merak ettiğim konu elimdeki bu taşlar, dünya çapında biley taşları listesinde nereye yerleşebilirler. :/ Içerik testini nerede yaptırabilirim acaba?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  12000 grit çin biley taşı hakkında bilgi arıyorum taskind 3 4,913 06/11/2014, Saat: 11:24
Son Yorum: Chinaski
  Bu Taşlar hakkında bilgisi olan var mı? afsheen 3 4,640 20/05/2014, Saat: 15:41
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Elimdeki taşlar deVille 3 3,596 18/09/2013, Saat: 09:41
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Hesaplı uzakdoğu taşlar BigHillMe 29 20,322 19/07/2013, Saat: 07:33
Son Yorum: hedehodo
  sentetik taşlar linguist 0 2,319 25/09/2012, Saat: 20:24
Son Yorum: linguist
  SLURYY HAKKINDA flarmonica 6 5,386 03/09/2012, Saat: 16:26
Son Yorum: linguist
  Ufak boyutlu taşlar BigHillMe 6 6,310 14/05/2012, Saat: 15:46
Son Yorum: BigHillMe

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi