İnceleme - Yaqi Sentetik Tıraş Fırçası - R1605S
Information 
Domuz fırçası kullanamayacağımı anlayınca (kokusu yüzünden ) sentetik fırça arayışına girdim. Hali hazırda elimde olan Banat sentetik fırça oldukça sert olduğundan daha düzgün bir sentetik fırça almaya karar verdim. İyi sentetik olan birkaç markalı tıraş fırçasının çok pahallı olduğunu (200-300 TL arası) görünce aliexpress e bakmaya karar verdim. Daha önce de birkaç kere gözüme çarpan Yaqi markasını inceleyince yorumların çok iyi olduğunu gördüm. Daha sonra @FurkanErdem  komşumun Yaqi hakkındaki inceleme yazısını da okuyunca ben de bir tane almaya karar verdim ve tasarımı oldukça hoşuma giden bu koyu kırmızı saplı fırçayı almaya karar verdim. 

8a85b35ffa2650f1f700d2508d02418a.jpg

Yaqi 20 yıllık bir firma ve benim en çok dikkatimi çeken reçine saplı tasarımları oldu. Dediğim gibi bu kırmızı fırçayı seçtim ve fiyatının 10 dolar kargo ücretinin de 4.82 dolar olduğunu gördüm. Yani Yaklaşık 15 dolara gelecekti. Fiyatı ucuz bulmama rağmen kargo ücretini ödemek istemiyordum Smile Bu nedenle daha önce bu satıcıdan fırça alan Furkan komşumla iletişime geçtim ve sağolsun satıcıyı kargo ücreti almamaya ikna etti. Yalnız tam ödeme yaparken ödemeyi iptal etmem gereken anda ( çünkü fiyat kargo dahil ve satıcı fiyatı düşemiyor) banka güvenlik aşamasını atlayıp ödemeyi yapınca ben de Yaqi ye 15 doları ödemiş oldum Smile

Furkan komşumla tekrar iletişim kurdum. Ben de o da satıcıya mesaj attık. Fazla ödeme yaptım yanlışlıkla diye. Hatta satıcıya istersen geri ödeme yapma başka bir fırça daha alayım dedim. O da olur dedi. Ya da istersen ücreti Paypal ile iade edeyim dedi. 
Ben de iade yerine fırça seçtim ( Bu fırça )    Aslında fırça 8 dolardı ama ben 15 dolara 10+8 dolarlık iki fırça aldım artı 5 dolar da kargo parası vermemiş oldum. Açıkçası satıcının bu tavrı çok hoşuma gitti. İstese yapmazdı. ( Müşteri memnuniyeti adına hoş bir jest oldu. Böyle bir tutar için ta çinden müşteri memnuniyeti sergilemesi işini ciddiye aldığını gösteriyor. Bundan sonra fırça alırsam kesinlikle Yaqi'den alırım. )

9c91d36d95a4dafd0e64545fefb169b3.jpg

Tabi bu yaklaşımında Geltir üyesi olduğum, bir inceleme yazısı da yazacak olmam da etkili oldu sanırım. En önemlisi de @FurkanErdem  komşumun desteği. Kendisine de buradan teşekkür ediyorum. Bu girişten sonra gelelim incelemeye. 

Bu güne kadar 3 kere bu fırça ile tıraş oldum. Daha önceki banat ve omega domuz fırça deneyimim üzerine karşılaştırma yapacağım. 

Paketleme: Ürün baloncuklu poşet içinde basit bir karton kutuda geliyor. EPacket takipli kargo ile geliyor. 12 günde geliyor. Türkiye'ye girdikten sonra PTT aracılığıyla gayet sorunsuz şekilde elime ulaştı.  

Fırça oldukça güzel tasarlanmış bir reçine sapa sahip. Dediğim gibi Yaqi fırça sapları çok güzel. Hem ele oturuşu  hem de göze hitap eden bir fırça. Çok yumuşak bir fırça. Elinizle dokunduğunuzda bu ne diyorsunuz. Sapı tok ve ağır. Yüze dokunuşu çok güzel. Çizme, batma, tahriş vs asla yapmıyor. Aslında tam bir yüzde köpürtme fırçası bu. ( Ben tasta köpürtüyorum) İnanılmaz keyif veriyor. Banat sentetiğe göre sanat eseri gibi. 

Fırça düğüm çapı: 24 MM 
Loft boyutu: 60mm
Sap uzunluğu : 55mm
Toplam uzunluk: 115 mm

8a77c2bf3a4a43c3bf3b34cdaf8fc825.jpg

Fırçada hiç koku yok. Buna rağmen 1/4 sirkeli suda 15 dk bekletip şampuan ile yıkadım ve bir kere sabunla köpürtüp yıkadım. 

Kullanım Performansı: Öncelikle sentetik olmasına rağmen çok iyi su tutuyor. Kıl yapısı çok ince olduğu için iyi performans sergiliyor. Yumuşak olmasına rağmen omurgası orta düzeyde. Benim için yeterli. Faena sabunla benim istediğim ölçüde ve güzel köpük yapıyor. ( Benim köpükler henüz böyle Smile  O yumuşacık sabun köpüğünü, yumuşacık bir fırça ile yüze sürmenin keyfini burada ifade edemiyorum. Ama tıraştaki keyfi çok büyük oranda arttırıyor.   24 mm hem köpürtme hem de yüze yayılma olarak oldukça yeterli 

d9e72c7220b9eaec15b6fcc0a6164a63.jpg

Ben açıkçası çin malı bir fırçadan böyle bir performans beklemiyordum. Bu fırça tek kelime ile F/P canavarı. Kargo ücretinin fırçanın yarısı kadar olması anormal ama kargo ücreti dahil bile olsa 50 TL ye bu fırça bence çok başarılı. Dediğim gibi Omega Domuz ve Banat sentetik ile karşılaştırma yaparak bunu söylüyorum. Furkan komşum da belitti belki bir arkadaş bu fırçadan alıp bunu kaliteli bir sentetikle (mühle / ej / Plisson ) ile karşılaştırırsa daha iyi bir inceleme olabilir. Ama ben sentetik isteyenlere bu fırçayı gözüm kapalı tavsiye ederim. Geltir'de bu markayı giderek daha fazla göreceğiz gibi. Kimbilir belki bir Geltir fırçası bile yapar belki bir gün bize Smile    

b9f6043f607558706c7a29f9299936db.jpg

Kargo ücretini de bir şekilde düşürse zaten hemen alınacak fırça konumuna gelecektir. Aldığım ikinci fırçanın incelemesini @FurkanErdem komşum yapmıştı. O yüzden ondan hiç bahsetmedim. 

İkisini karşılaştırırsam o kasede köpük yapmak için daha uygun ama bunun da fırçası daha yumuşak. Gerçi bu fırça ve o sap bileşimi de var. Fırçalara bakarsanız göreceksiniz zaten. Bu siyah/beyaz tarzdaki fırçalar daha yumuşak. 

0bbfa9007b8203f8ff4d4343cd1c31b5.jpg

*Bonus: Fırçayı aldıktan sonra yeni bir model daha yapmış yaqi. İnanılmaz güzel bir sap tasarımı. Ona da bakın.

Not: Forum güncellemesi nedeniyle yazı silinmiş. O yüzden Google önbellekten kopyalayıp tekrar ekledim. 
@Dragon komşum rica ederim, ne yaptım ki Smile
İnceleme için teşekkür ederim, elinize sağlık. Fırçayı beğenmenize çok sevindim, iyi günlerde kullanın inşallah.
Hakikaten tam bir f/p ürünü (kargo ücreti dahil fiyatıyla bile).
Satıcının yaptığı da takdire şayan gerçekten. Böyle bir davranış beklemiyordum açıkçası.
Guzel paylasım icin tesekkurler.

Bastan uyarımı yapayım cok sıcak suda tutmayın bu fırcaları. Sentetikler sıcak suya hassas. Hatta diger fırcalar gibi suda bekletmenize de gerek yok, musluk altında ıslatıp direk kullanmaya baslayabilirsiniz. Kopuk performansları ince kıllara sahip oldugundan cok iyidir, hızlı sekilde dolgun kopuk yapıyorlar. Bu sert sabun bunu kopurtemez demeyin, her turlu sabunu kopurtursunuz merak etmeyin. İyi yukleyin. Suyu bol kullanın. Yuzde calısın, kıvama gelecektir.
Yuzunuzde kopuk yaparken de fırcayı korkmayın bastırın acılsın. Bastırmazsanız kıllar birbirine yapısık bir sekilde olacagı icin yuzunuze sert ve kucuk bir loft kullanıyorsunuz hissiyatı verir; Basın yuzunuzde acılsın.

Tekrar hayırlı olsun. Guzel tırasların olsun komsum.
(29/10/2017, Saat: 17:06)FurkanErdem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Dragon komşum rica ederim, ne yaptım ki Smile
İnceleme için teşekkür ederim, elinize sağlık. Fırçayı beğenmenize çok sevindim, iyi günlerde kullanın inşallah.
Hakikaten tam bir f/p ürünü (kargo ücreti dahil fiyatıyla bile).
Satıcının yaptığı da takdire şayan gerçekten. Böyle bir davranış beklemiyordum açıkçası.

Ne yaptım ki olur mu komşum. Çinli arkadaşı msj yağmuruna tuttuk Smile) Hatta yaqi fanı olduk sayenizde Smile

(29/10/2017, Saat: 17:28)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Guzel paylasım icin tesekkurler.

Bastan uyarımı yapayım cok sıcak suda tutmayın bu fırcaları. Sentetikler sıcak suya hassas. Hatta diger fırcalar gibi suda bekletmenize de gerek yok, musluk altında ıslatıp direk kullanmaya baslayabilirsiniz. Kopuk performansları ince kıllara sahip oldugundan cok iyidir, hızlı sekilde dolgun kopuk yapıyorlar. Bu sert sabun bunu kopurtemez demeyin, her turlu sabunu kopurtursunuz merak etmeyin. İyi yukleyin. Suyu bol kullanın. Yuzde calısın, kıvama gelecektir.
Yuzunuzde kopuk yaparken de fırcayı korkmayın bastırın acılsın. Bastırmazsanız kıllar birbirine yapısık bir sekilde olacagı icin yuzunuze sert ve kucuk bir loft kullanıyorsunuz hissiyatı verir; Basın yuzunuzde acılsın.

Tekrar hayırlı olsun. Guzel tırasların olsun komsum.

Sağolun komşum. Bu uyarınızı aklımda tutuyorum. Dediğiniz gibi her sabuna uyuyor ve yüzde çok iyi sonuç veriyor
Güle güle kullanın . İnceleme için teşekkürler. Artık size forum için kargo indirimi almak düştü gibi fırça alacaklara Smile
İnceleme çok güzel ellerinize sağlık.

@dikdik_s Serdar abi Bilgiler için çok teşekkürler.

@FurkanErdem komşum sağolsun bu fırçadan bana hediye etti. İlk sentetik fırçam oldu ve ilk tıraşımda memnun etti beni. Ayrıca sert sabunla kullandım ve gayet güzel performans aldım ben de.
(29/10/2017, Saat: 19:39)Oguzhan53 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @FurkanErdem komşum sağolsun bu fırçadan bana hediye etti. İlk sentetik fırçam oldu ve ilk tıraşımda memnun etti beni. Ayrıca sert sabunla kullandım ve gayet güzel performans aldım ben de.

İyi günlerde kullan kardeşim, memnun olmana sevindim.
Kargosuz nasıl alınacak ?
Bu ürün bugun elime ulaştı ve bu akşam olduğum tıraşta deneyimleme şansım oldu, fırça konusunda hiçbir bilgim yok, kriterler, dogrular, yanlislar nelerdir bilmiyorum. Ancak şunu soyleyebilirim fırçanın killari cok yumusak, yani daha yumuşak kilları olan bir fırça olabilirmi, olursa fırça vazifesi gorebilirmi onuda bilemiyorum incelemeyi yapan komşumuz gerekli olan herşeyi yazmış. Sağolsun @dikdik_s her konuda olduğu gibi bu konudada yol gösterici tecrubelerini aktarmış. Sentetik fırça tercih edenlerin memnun kalacağı ve keyifle kullanacağı bir fırça.
Ne demek kardesim, en ufak bir faydası olursa yazdıklarımızın ne mutlu bize.
Bu arada cin falan diye kucumsemeyin. Razorock da alsanız, maggard da alsanız hepsinin loft aynı genelde. Plisson tarzı yumusaklar, ve bu black seri altı siyah ucları beyaz olanlar. En cok kullanılan loftlar bunlar ve hepsi aynı.
Sentetikte kendi sentetigini ayrı yapan fs, simpsons, omega markaları var onlar farklı loftlar kullanıyor, onlar ayrı konu ama bu ilk basta soyledigim 2 tanesi en genel ve sentetikte en cok tercih edilenler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Temizel yeni günlük tıraş için basmalı sentetik fırça Eyup 3 1,095 29/11/2023, Saat: 14:08
Son Yorum: Zireæl47
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 9 2,024 30/07/2023, Saat: 00:36
Son Yorum: sfenks
  Sentetik Fırça Tavsiyesi flame2013 254 156,600 28/04/2023, Saat: 03:29
Son Yorum: BAYsubjeckt
  İki tıraş fırçası arasında karar veremedim Mertecevit 7 1,427 22/04/2023, Saat: 19:34
Son Yorum: Mertecevit
  YAQI Berber 30' Tuxedo Sentetik Fırça ekindgn 15 6,200 04/04/2023, Saat: 01:55
Son Yorum: Mecanica
  Wilkinson Sword Tıraş Fırçası 47 TL tilki_92 18 6,305 23/02/2023, Saat: 16:07
Son Yorum: anlatıcı
  Zaza 150 Tıraş Fırçası implicit 1 1,718 29/12/2022, Saat: 20:24
Son Yorum: implicit
Photo Dededen Kalma Tıraş Fırçaları appashave 0 1,539 15/12/2022, Saat: 18:05
Son Yorum: appashave
  Simpson Synthetic Tıraş Fırçası CK89 6 4,347 14/06/2022, Saat: 15:57
Son Yorum: Conte
  Türkiye içi semogue hariç at kılı tıraş fırçası satan yer Papa_Khan 2 1,866 22/05/2022, Saat: 10:20
Son Yorum: Papa_Khan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: