Yerli Thuringen Tasimiz
fotograf koyabilir misiniz? nerden ne kadara almistiniz?
diger sorulariniza yarin cevap vermeye calisayim.
(22/05/2012, Saat: 23:55)sifujack Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bendeki taş buna çok benziyor ama aynısımı bilemedim. taşın rengi, aradaki beyaz katmanlar,slury rengi,düzleştirilen yüzündeki çiziklerin beyaz görünüşü vs vs aynı,dairesel kesim izleride aynı, ama doğal parçalanmış yüzünde sizdekindeki gibi mavi tozlardan çok kırmızımsı kum rengi sarı renkli katmanlar var
çok fazla sürtme yapmıştım ,hem su hem yağ kullanmıştım,pek verimli olmadı,overhone dediğiniz durum oldu galiba.verimli keskinliğe kaç geçişte ulaşırım,bileme yönleri nasıl olmalı.birde yazınızdan anladığım kadarıyla 5 farklı aşama kıl testi var sanırım bunlarıda açıklayabilirmisiniz.yağ katmanını sabunlu suyla temizlemem gerekirmi?
baştan tekrar bileyeyim ,sizdekine benzer verime ulaşamazsam bu taştan bende almak isterim

kil testi şöyle
HHT-0 - tıraş:kıl tutma noktasına yakına yerden kesilebilir. Bu doğru bir kıl testi değildir, ancak tıraş edebileceğine dair bir işarettir.. [diğer bütün denemeler tutma noktasından yaklaşık yarım cm uzaktan olmalıdır.]
HHT-1 - violin : kıl kesilmez, ama ağızda violin benzeri his oluşturur.. BU kıldaki çıkıntıların ağız tarafından yakalanmasının işaretidir., ancak titreşim için yeterli değildir.. full hollow usturada çınlama sesi duyulabilir, . Diğer bütün çeşit usturalarda kılı tutan elle hissedilebilir.
HHT-2 - split: kıl ağza dokundurulduğunda , yakalar ve uzunlamasına keser.
HHT-3 - catch&pop: enlemesine kıl ağza değdirildiğinde ağız kılı yakalar ve kopartır.,kopan parça sıçrar..
HHT-4 - pop: kıl ağza değince hemen kopar ve sıçrar
HHT-5 - silent slicer: kıl ağza değer değmez sessizce kesilen kısım düşer
Arkadaşlar, bu hht meselesine fazla takmamanızı tavsiye ederim.

Usturanın bu testlerden geçmesi iyi tıraş vereceğini garantilemez. Ağızdaki mikro kılağılar hht5 den daha iyi sonuç vererek yanıltıcı olabilir. Yanağınıza sürdüğünüz anda kılağı kopar ve ustura daha o tıraşta körelmiş gibi gelir. Aynı şekilde aşırı bilenmiş bir ustura kolaylıkla hht4 ve 5 verir ancak 2-3 tıraş sonra yeniden bilenme gerektirir çünkü ağzı çok incelmiş olabilir.

Kotikül taşı ancak 4 veirr ancak çok konforlu,tıraşa uygun bir ağız verir. Dolayısıyla bu tarz testlerden ziyade ağzı tıraş testiyle deneyin. Tüm bileme ustalarının ortak görüşü en iyi testin gerçek tıraş olduğudur.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
yakin cekimi de su sekilde.

34fdu20.jpg
bir bileme denemesi daha yaptim. yine kotikulle ayni hatta birazcik daha iyi bir sonuc aldim. artik tasin kalitesinden eminim.
Su zimpara tasini ,Usturani birkac ay kullanarak bir daha dene ,senin o yaptigin testleri zimpara kagidiyla yapmak da mümkün,Usturanin uzun süre körlenmeden kalmasi tasin degerini arttirir.Selamlar
Bir liralık Ali Bıyıklı sen nelere kadirsin !
kiyaslayinca ne kadar da cok benziyorlar degil mi? 1 ve 3 bizim tas, 2 ve 4 Escher.
205v6ud.jpg

Droescher-hone-04.jpg

dqjfkl.jpg

displayimage.php?imageid=9769
bu arada yazmayı unuttum. satıcıdan taş hakkında biraz daha bilgi almaya çalıştım. çoook zaman önce pazarlamacıdan epey almış. diğer esnaf gibi değilim ben cesur tüccarım öbürleri gibi bir iki tane almam ama bileme taşları eskisi gibi satılmadığı için kaldırdım depoya dedi.
vel hasılı ne zaman aldığını kendi de bilmiyor.
bu tasla biledigim usturanin kesitini fotograflamaya calistim. becerdim mi bilmiyorum cok ugrastim.
mw2mxe.jpg
qq6684.jpg
108i64w.jpg
dfxgt3.jpg
bugun wedge usturamla 200grit tasa bodoslama daldim. amacim adam akilli koreldiginden emin olup yeni tasin neler yapabilecegini gormekti. usturayi o kadar koreltince bilemesi de zor oluyormus. tam bir bucuk saat harcadim ve ustune tiras oldum.
tas hakikaten iyi arkadaslar. bu kadar korelmis bir usturayi adam etti nihayetinde.
Velhasili hirdavatcidaki butun taslari aldim.

hakli ciktin gene Sad
bir seye ragbet olunca zam da oluyor buralarda.
tane basi 10dan verdi ama oncekilerden daha buyukler.
dayanamayip aldim hepsini:d
artik ebayde birer birer satarim herhalde
ya da toptan alan olursa gonderirim.
11m9t95.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yerli tasin kullanimi linguist 2 7,000 10/03/2013, Saat: 09:36
Son Yorum: linguist
  Thuringen tarifi? linguist 6 11,102 11/05/2012, Saat: 21:10
Son Yorum: linguist

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: