Yerli Thuringen Tasimiz
(10/07/2012, Saat: 23:25) Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu taşı kaç kumla zımparaladınız.

bendeki taslarin kabasini 200-800 sentetikle yaptim devaminda taslari birbirine surttum. bu taslar yokken kotikulu 1200le duzlemistim.
(11/07/2012, Saat: 09:00)eskiuye3315 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(11/07/2012, Saat: 00:57) Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(11/07/2012, Saat: 00:36)eskiuye3315 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 400 800 1000 ve 2000 final tüm yüksek grit taşlara.

Hocam iş açtın 2000 kum bulmak kolay değil Smile
En kolay bulunan yer sanayide oto boyacıları . 0 Numara diye geciyor onlarda 2000 no zımpara.
valla sifir zimpara dedigimde bana hep siyah 360 grit gosterdiler. nevsehirde en ince 1200 var. direkt grit konusmak daha saglikli.
bu tasla oldukca kivamli (camur kivaminda) slurry hazirlayarak tiras eder durumdaki usturayla bileme denemesi yaptim. deneyin amaci slurrynin icindeki asindiricinin usturayi koreltip korelmeyecegini gormek ve bileme esnasinda parcalanarak daha yuksek keskinlige getirip getirmeyecegini gormekti. once 7-8 set 10arli half-strokes yaptim. daha sonra iki ileri bir geri (mehter marsi stili) daha sonrada yaklasik 100-150 kere (saymadim) x-strokes yaptim. hic bir asamada slurry yi yikamadim sadece tas kurumasin diye bir kac damla su damlattim. ilk asamada yogun camurdan ve kayislamamaktan oturu keskinligini biraz azaltti (yine de hht3ten asagi inmedi) gibi gozuksede bileme bittikten ve kayislandiktan sonra keskinlik eskisinden biraz daha yukselti.(eskisi dedigim CrO ile kayislamistim) son test olarak usturayi sabahtan 11 gibi tiras oldugum(saat aksam altida ) kuru yuzumde denedim. wtg de takilma olmadi usturayi elime surunce kesilen parcalari ince bir cizgi halinde gordum. kuru kuruya tersten denedigimde ise takilmalar yasadim ama usturanin kaymasini engellemedi ama tabiki surttugum yerlerde biraz kizariklik var.
sonuc:1- koyu slurry usturayi koreltmedi
2- asindiricilar parcalanarak kuculdu mu bilmiyorum mikroskopla bakmak lazim.
(06/08/2012, Saat: 20:21)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bu tasla oldukca kivamli (camur kivaminda) slurry hazirlayarak tiras eder durumdaki usturayla bileme denemesi yaptim. deneyin amaci slurrynin icindeki asindiricinin usturayi koreltip korelmeyecegini gormek ve bileme esnasinda parcalanarak daha yuksek keskinlige getirip getirmeyecegini gormekti. once 7-8 set 10arli half-strokes yaptim. daha sonra iki ileri bir geri (mehter marsi stili) daha sonrada yaklasik 100-150 kere (saymadim) x-strokes yaptim. hic bir asamada slurry yi yikamadim sadece tas kurumasin diye bir kac damla su damlattim. ilk asamada yogun camurdan ve kayislamamaktan oturu keskinligini biraz azaltti (yine de hht3ten asagi inmedi) gibi gozuksede bileme bittikten ve kayislandiktan sonra keskinlik eskisinden biraz daha yukselti.(eskisi dedigim CrO ile kayislamistim) son test olarak usturayi sabahtan 11 gibi tiras oldugum(saat aksam altida ) kuru yuzumde denedim. wtg de takilma olmadi usturayi elime surunce kesilen parcalari ince bir cizgi halinde gordum. kuru kuruya tersten denedigimde ise takilmalar yasadim ama usturanin kaymasini engellemedi ama tabiki surttugum yerlerde biraz kizariklik var.
sonuc:1- koyu slurry usturayi koreltmedi
2- asindiricilar parcalanarak kuculdu mu bilmiyorum mikroskopla bakmak lazim.

Komşum güzel bir deneme yapmışsın. Fakat buradaki rakamların aşırı olduğunu düşünmekteyim. Misal 30 kere taşa sürdükten sonra yüzünde deneme yapıp, sonra bir 20 kere da yapıp yine yüzde deneme, bu şekilde 20likler olarak gidersne hem daha tutarlı olur hemde ağzı aşırı bilememiş olursun. Bu usturanın sadece bir kaç tıraşta hızla köreleceğini şiddetle tahmin ediyorum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
dahasi da var. aksam teste devam etti. tasi yikamamistim. bir kac damla su ilave ederek belki 500-600 tur biledim. kiyas icin sedefe taktigim featherla karsilastirmali kil testi yaptim. test icin kollarimdaki en ince killari kullandim(bazilarini gormekte zorlandim hatta). Killari parmaklarimin arasinda hicbir baski kullanmadan gevsekce tuttum. featherla kafa kafaya sonuc cikti ikisi de HHT5 rahat geciyor.
Burdan tasin icindeki asindiricilarin parcalandigi kanisina vardim. tas kurudugunda pudradan daha ince sisli bir grimsi beyazimsi renk verdi.
tiras testini az once yaptim. kopuk olarak soguk suda fs ile ile kopurtulmus proroso kullandim. tiras hazirligi olarak da sadece soguk suyla yuzumu islattim.
bir duz bir capraz iki perde tiras oldum.
sonuc: cok cok keskin.
ilk defa bir celik usturayi sedef ustura kullanir gibi hafif tuttum. bicagi nerdeyse yuzumde hissetmeyecektim ama ilk perdede tertemiz sekilde sakallar gitti.
dikkat cekici bir diger nokta ise killarin herzaman kesilme sesinden daha farkli geldi bana. yani cikan ses "hars" dan ziyade " hirs hirs" gibiydiSmile
kotikulle bilenmis usturaya gore daha keskin ama kesinlikle kotikul gibi yumusak degil. bu komforsuz anlamina gelmiyor ama kotikulden daha cok dikkat istiyor.

bu fotograf tasin bilemeden sonra yikanmamis hali. sisli gibi gorunen kisimlar bileme bittikten sonra tasin ustunde kalan slurry.

5dj66v.jpg
tas ile ilgili bir yorum daha geldi. kullanicilari memnun gorunce ben de mutlu oluyorumSmile

W Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Surely nothing like Keith posted but here is one you don't see everyday. It is a Turkish stone I bought
from (linguist). It came very rough, as if it came straight off a mill saw. It took to lapping real well, not to awful hard.
While lapping it produced a very muddy and earthy smelling slurry. I touched up a razor with it today with 50 x strokes, just
water and meduim pressure then 10 very light strokes. Got decent HHT off the stone and really good, HHT 4, after stropping. I
need to work with it a bit more but the edge it produced was as comfortable and keen as any I've tried.
sahte çeyrek altınla ilgili bir haber gördüm televizyonda.
Çeyrek altını bu taşa sürterek test etti kuyumcu Smile
Selamlar. Bu taştan kaldı mı elinizde? Bulabilirmiyim?
(22/09/2013, Saat: 20:21)metinnitem1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evdeki mutfak bıçaklarını bilemek için taş aramaktayım arkadaşlar.Aşağıda linkini verdiğim taş bu konuda bahsi geçen taş mıdır?
http://www.yataganelaletleri.com/categor...tegory=347

Ben bu taş olduğundan şüpheleniyorum ama daha önce karacasu taşı kullanmadım. Bu arada acemiyseniz bıçak için senteitk taş öneririm. 800/1200 kombinesi gibi. Veya cerax 1000/3000
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yerli tasin kullanimi linguist 2 7,032 10/03/2013, Saat: 09:36
Son Yorum: linguist
  Thuringen tarifi? linguist 6 11,159 11/05/2012, Saat: 21:10
Son Yorum: linguist

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: